Zabbix 4.2 - en to el translation catalogue (2253 entries)

en: "%s" must be between 1970.01.01 and 2038.01.18.
el: "%s" να είναι μεταξύ 01.01.1970 και 18.01.2038.

en: %1$d day | %1$d days
el[0]: %1$d ημέρα
el[1]: %1$d ημέρες

en: %1$s (year %2$s)
el: %1$s (έτος %2$s)

en: %1$s Item | %1$s Items
el[0]: %1$s Συλλέκτη
el[1]: %1$s Συλλέκτες

en: %1$s minute | %1$s minutes
el[0]: %1$s λεπτό
el[1]: %1$s λεπτά

en: %1$s retry left | %1$s retries left
el[0]: %1$s προσπάθεια απέμεινε
el[1]: %1$s προσπάθειες απέμειναν

en: %1$s second | %1$s seconds
el[0]: %1$s δευτερόλεπτο
el[1]: %1$s δευτερόλεπτα

en: %4$s failed login attempt logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s. | %4$s failed login attempts logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s.
el[0]: %4$s αποτυχία σύνδεσης. Τελευταία προσπάθεια ήταν από %1$s την %2$s στις %3$s.
el[1]: %4$s αποτυχίες σύνδεσης. Τελευταία προσπάθεια ήταν από %1$s την %2$s στις %3$s.

en: %d device | %d devices
el[0]: %d συσκευή
el[1]: %d συσκευές

en: (Only super admins can create groups)
el: (Μόνο υπερδιαχειριστές δημιουργούν ομάδες)

en: (no proxy)
el: (χωρίς διαμεσολαβητή)

en: 0 or 1
el: 0 ή 1

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: 10 seconds
el: 10 δευτερόλεπτα

en: 30 seconds
el: 30 δευτερόλεπτα

en: 3D view
el: 3D προβολή

en: 5 minutes
el: 5 λεπτά

en: 5 seconds
el: 5 δευτερόλεπτα

en: 500 latest values
el: 500 τελευταίες τιμές

en: <manual>
el: <εγχειρίδιο>

en: AND
el: ΚΑΙ

en: Acceptable SLA
el: Αποδεκτή SLA

en: Access denied!
el: Απαγορευμένη πρόσβαση!

en: Ack
el: Αναγνώριση

en: Acknowledge
el: Αναγνώριση

en: Acknowledge status
el: Κατάσταση αναγνώρισης

en: Acknowledged
el: Αναγνωρισμένο

en: Acknowledged PROBLEM events
el: Αναγνωρισμένα συμβάντα ΠΡΟΒΛΗΜΑ

en: Action
el: Ενέργεια

en: Action "%1$s" already exists.
el: Ενέργεια "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Action "%1$s" no operations defined.
el: Ενέργεια "%1$s" χωρίς καθορισμένες λειτουργίες.

en: Action added
el: Η ενέργεια προστέθηκε

en: Action deleted
el: Η ενέργεια διεγράφη

en: Action disabled | Actions disabled
el[0]: Ενέργεια απενεργοποιημένη
el[1]: Ενέργειες απενεργοποιημένες

en: Action enabled | Actions enabled
el[0]: Ενέργεια ενεργοποιημένη
el[1]: Ενέργειες ενεργοποιημένες

en: Action log
el: Ενέργεια καταγραφής

en: Action updated
el: Η Ενέργεια ενημερώθηκε

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Active
el: Ενεργό

[ctx: maintenance status]
en: Active
el: Ενεργό

en: Active since
el: Ενεργό από

en: Active till
el: Ενεργό έως

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add child
el: Προσθήκη θυγατρικού

en: Add host
el: Προσθήκη ξενιστή

en: Add prototype
el: Προσθήκη προτότυπου

en: Add to favourites
el: Προσθήκη στα αγαπημένα

en: Add to host group
el: Προσθήκη στην ομάδα ξενιστών

en: Add to host groups
el: Προσθήκη στις ομάδες ξενιστών

en: Added
el: Προστέθηκε

en: Admin
el: Διαχειριστής

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Advanced labels
el: Σύνθετες ετικέτες

en: Age
el: Ηλικία

en: Age less than
el: Ηλικία μικρότερη απο

en: Age less than %s
el: Ηλικία μικρότερη απο %s

en: Agent
el: Αντιπρόσωπος

en: Agent interfaces
el: Διεπαφές αντιπρόσωπου

en: Agent or SNMP or JMX or IPMI interface
el: Διεπαφή αντιπρόσωπου ή SNMP ή JMX ή IPMI

en: Aggregate checks do not require any agent running on a host being monitored. Zabbix server collects aggregate information by doing direct database queries. See Zabbix Manual.
el: Συγκεντρωτικοί έλεγχοι δεν απαιτούν αντιπρόσωπο στον υπό παρακολούθηση ξενιστή. Ο εξυπηρετητής Zabbix συλλέγει συγκεντρωτικές πληροφορίες με απευθείας ερωτήματα της βάσης δεδομένων. Δείτε το Εγχειρίδιο Zabbix.

en: Alias
el: Ψευδώνυμο

en: All
el: Όλα

en: All links should have "Name" and "URL" specified
el: Όλοι οι σύνδεσμοι πρέπει να έχουν "Όνομα" και "URL" καθορισμένο

en: Allowed hosts
el: Επιτρεπόμενοι ξενιστές

en: And
el: Καί

en: And/Or
el: Καί/Ή

en: Any
el: Κάθε

en: Any character string included
el: Οποιαδήποτε στοιχειοσειρά χαρακτήρων περιλαμβάνεται

en: Application
el: Κατηγορία

en: Application "%1$s" already exists.
el: Η Κατηγορία "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Application added
el: Κατηγορία προστέθηκε

en: Application deleted | Applications deleted
el[0]: Κατηγορία διεγράφη
el[1]: Κατηγορίες διεγράφησαν

en: Application error.
el: Σφάλμα εφαρμογής.

en: Application updated
el: Κατηγορία ενημερώθηκε

en: Application with ID "%1$s" is not available on "%2$s".
el: Κατηγορία με ID "%1$s" δεν είναι διαθέσιμη σε "%2$s".

en: Applications
el: Κατηγορίες

en: Apply
el: Εφαρμογή

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
el: Προσεγγίζοντας

en: Apr
el: Απρ

en: April
el: Απρίλιος

en: Are you sure you want perform this action?
el: Σίγουρα θέλετε να εκτελέσετε αυτή την ενέργεια;

en: Are you sure you want to delete
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε

en: Area size
el: Μέγεθος περιοχής

en: Area type
el: Τύπος περιοχής

en: As is
el: Ως έχει

en: As plain text
el: Ως απλό κείμενο

en: Asset tag
el: Ετικέτα αποκτήματος

en: At %1$s:%2$s on %3$s %4$s of every %5$s
el: Τήν %1$s:%2$s στις %3$s %4$s κάθε %5$s

en: At %1$s:%2$s on day %3$s of every %4$s
el: Την %1$s:%2$s ημέρα %3$s κάθε %4$s

en: At (hour:minute)
el: Σε (ώρα:λεπτό)

en: At least one maintenance period must be created.
el: Τουλάχιστον μία περίοδος συντήρησης να δημιουργηθεί.

en: Audit
el: Επιθεώρηση

en: Audit data storage period
el: 'Ελεγχος περιόδου αποθήκευσης

en: Audit log
el: Έλεγχος καταγραφής

en: Aug
el: Αυγ

en: August
el: Αύγουστος

en: Authentication
el: Ταυτοποίηση

en: Authentication algorithm
el: Αλγόριθμος ταυτοποίησης

en: Authentication method
el: Μέθοδος ταυτοποίησης

en: Authentication passphrase
el: Σύνθημα ταυτοποίησης

en: Authentication protocol
el: Πρωτόκολλο ταυτοποίησης

en: Auto registration
el: Αυτόματη καταχώρηση

en: Auto-login
el: Αυτόματη σύνδεση

en: Auto-registration event and alert data storage period
el: Περίοδος αποθήκευσης αυτόματης καταχώρησης συμβάντων και ειδοποιήσεων

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Automatic icon mapping
el: Αυτόματη αντιστοίχιση εικονιδίου

en: Automatic icon selection
el: Αυτόματη επιλογή εικονιδίου

en: Availability
el: Διαθεσιμότητα

en: Availability report
el: Αναφορά διαθεσιμότητας

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Average
el: Μέση

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Background image
el: Εικόνα παρασκηνίου

en: Base DN
el: Βάση DN

en: Basic
el: Βασική

en: Bind DN
el: Συσχέτιση DN

en: Bind password
el: Συσχέτιση συνθηματικού

en: Blinking
el: Αναβόσβημα

en: Blocked
el: Αποκλεισμένο

en: Bold line
el: Έντονη γραμμή

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bulgarian (bg_BG)
el: Βουλγαρικά (bg_BG)

en: By host
el: Ανά ξενιστή

en: By trigger template
el: Με σχεδιότυπο εναύσματος

en: Calculate SLA, acceptable SLA (in %)
el: Υπολογισμός SLA, αποδεκτό SLA (in %)

en: Calculated
el: Υπολογισμένο

en: Callback
el: Επανάκληση

en: Canada (136 characters)
el: Καναδάς (136 χαρακτήρες)

en: Cancel
el: Ματαίωση

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph "%2$s".
el: Αδύνατη η προσθήκη μη αριθμητικού συλλέκτη "%1$s" στο γράφημα "%2$s".

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph prototype "%2$s".
el: Αδύνατη η προσθήκη μη αριθμητικού συλλέκτη "%1$s" στο πρωτότυπο γράφημα "%2$s".

en: Cannot add action
el: Αδύνατη η προσθήκη ενέργειας

en: Cannot add action condition
el: Αδύνατη η προσθήκη συνθήκης ενέργειας

en: Cannot add application
el: Αδύνατη η προσθήκη κατηγορίας

en: Cannot add dependency from a host to a template.
el: Αδύνατη η προσθήκη εξάρτησης απο ξενιστή σε σχεδιότυπο.

en: Cannot add dependency from trigger "%1$s:%2$s" to non existing trigger "%3$s:%4$s".
el: Αδύνατη η προσθήκη εξάρτησης από έναυσμα "%1$s:%2$s" σε ανύπαρκτο έναυσμα "%3$s:%4$s".

en: Cannot add discovery rule
el: Αδύνατη η προσθήκη κανόνα εντοπισμού

en: Cannot add graph
el: Αδύνατη η προσθήκη γραφήματος

en: Cannot add graph prototype
el: Αδύνατη η προσθήκη πρωτότυπου γραφήματος

en: Cannot add group
el: Αδύνατη η προσθήκης ομάδος

en: Cannot add group.
el: Αδύνατη η προσθήκης ομάδος.

en: Cannot add host
el: Αδύνατη η προσθήκη ξενιστή

en: Cannot add host prototype
el: δύνατη η προσθήκη πρωτότυπου ξενιστή

en: Cannot add image
el: Αδύνατη η προσθήκη εικόνας

en: Cannot add item
el: Αδύνατη η προσθήκη συλλέκτη

en: Cannot add item "%1$s" from "%2$s" to application "%3$s" from "%4$s".
el: Αδύνατη η προσθήκη συλλέκτη "%1$s" από "%2$s" στην κατηγορία "%3$s" από "%4$s".

en: Cannot add item prototype
el: Αδύνατη η προσθήκη πρωτότυπου συλλέκτη

en: Cannot add items.
el: Αδύνατη η προσθήκη συλλεκτών.

en: Cannot add maintenance
el: Αδύνατη η προσθήκη συντήρησης

en: Cannot add media type
el: Αδύνατη η προσθήκη τύπου μέσων

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph "%1$s".
el: Αδύνατη η προσθήκη περισσοτέρων του ενός συλλέκτη τύπου "Graph sum" στο γράφημα "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph prototype "%1$s".
el: Αδύνατη η προσθήκη πλέον του ενός συλλέκτη τύπου "Graph sum" στο πρωτότυπο γράφημα "%1$s".

en: Cannot add network map
el: Αδύνατη η προσθήκη χάρτη δικτύου

en: Cannot add new application "%1$s".
el: Αδύνατη η προσθήκη νέας κατηγορίας "%1$s".

en: Cannot add proxy
el: Αδύνατη η προσθήκη διαμεσολαβητή

en: Cannot add regular expression
el: Αδύνατη η προσθήκη κανονικής έκφρασης

en: Cannot add screen
el: Αδύνατη η προσθήκη οθόνης

en: Cannot add script
el: Αδύνατη η προσθήκη δέσμης ενεργειών

en: Cannot add service
el: Αδύνατη η προσθήκη υπηρεσίας

en: Cannot add slide show
el: Αδύνατη η προσθήκη προβολής διαφάνειας

en: Cannot add template
el: Αδύνατη η προσθήκη σχεδιότυπου

en: Cannot add trigger
el: Αδύνατη η προσθήκη εναύσματος

en: Cannot add trigger prototype
el: Αδύνατη η προσθήκη πρωτότυπου εναύσματος

en: Cannot add user
el: Αδύνατη η προσθήκη χρήστη

en: Cannot add user. Both passwords must be equal.
el: Αδύνατη η προσθήκη χρήστη. Αμφότερα συνθηματικά πρέπει να είναι ίδια.

en: Cannot add value map
el: Αδύνατη η προσθήκη αντιστοιχίας τιμής

en: Cannot add web scenario
el: Αδύνατη η προσθήκη σενάριου ιστού

en: Cannot clear history
el: Αδύνατη η εκκαθάριση ιστορικού

en: Cannot clone graph prototypes.
el: Αδύνατη η κλωνοποίηση προτότυπων γραφημάτων.

en: Cannot clone host prototypes.
el: Αδύνατη η κλωνοποίηση πρωτότυπων ξενιστών.

en: Cannot clone item prototypes.
el: Αδύνατη η κλωνοποίηση προτότυπων συλλεκτών.

en: Cannot clone trigger prototypes.
el: Αδύνατη η κλωνοποίηση προτότυπων εναυσμάτων.

en: Cannot copy trigger "%1$s:%2$s", because it has multiple hosts in the expression.
el: Αδύνατη η αντιγραφή εναύσματος "%1$s:%2$s", επειδή έχει πολλούς ξενιστές στην έκφραση.

en: Cannot create a host prototype on a discovered host "%1$s".
el: Αδύνατη η δημιουργία πρωτότυπου ξενιστή σε εντοπισμένο ξενιστή "%1$s".

en: Cannot create another database connection.
el: Αδύνατη η δημιουργία σύνδεσης άλλης βάσης δεδομένων.

en: Cannot create circular dependencies.
el: Αδύνατη η δημιουργία κυκλικών εξαρτήσεων.

en: Cannot create dependency on trigger itself.
el: Αδύνατη η δημιουργία αυτοεξάρτησης σε έναυσμα.

en: Cannot create discovery rule
el: Αδύνατη η δημιουργία κανόνα εντοπισμού

en: Cannot create icon map
el: Αδύνατη η δημιουργία αντιστοίχισης εικονιδίου

en: Cannot create new application, web scenario is already assigned to application.
el: Αδύνατη η δημιουργία νέας κατηγορίας, σενάριο ιστού ήδη ανατέθηκε σε κατηγορία.

en: Cannot create template.
el: Αδύνατη η δημιουργία σχεδιότυπου

en: Cannot delete Zabbix internal user "%1$s", try disabling that user.
el: Αδύνατη η διαγραφή Zabbix εσωτερικού χρήστη "%1$s", απενεργοποιήστε το χρήστη.

en: Cannot delete action
el: Αδύνατη η διαγραφή ενέργειας

en: Cannot delete application | Cannot delete applications
el[0]: Αδύνατη η διαγραφή κατηγορίας
el[1]: Αδύνατη η διαγραφή κατηγοριών

en: Cannot delete dependency
el: Αδύνατη η διαγραφή εξάρτησης

en: Cannot delete discovery rule
el: Αδύνατη η διαγραφή κανόνα εντοπισμού

en: Cannot delete discovery rules
el: Αδύνατη η διαγραφή κανόνων εντοπισμού

en: Cannot delete graph
el: Αδύνατη η διαγραφή γραφήματος

en: Cannot delete graph prototype
el: Αδύνατη η διαγραφή πρωτότυπου γραφήματος

en: Cannot delete graph prototypes
el: Αδύνατη η διαγραφή πρωτότυπων γραφημάτων

en: Cannot delete graphs
el: Αδύνατη η διαγραφή γραφημάτων

en: Cannot delete group | Cannot delete groups
el[0]: Αδύνατη η διαγραφή ομάδος
el[1]: Αδύνατη η διαγραφή ομάδων

en: Cannot delete host
el: Αδύνατη η διαγραφή ξενιστή

en: Cannot delete host prototype.
el: Αδύνατη η διαγραφή πρωτότυπου ξενιστή.

en: Cannot delete host prototypes
el: Αδύνατη η διαγραφή πρωτότυπων ξενιστών

en: Cannot delete icon map
el: Αδύνατη η διαγραφή αντιστοίχισης εικονιδίου

en: Cannot delete image
el: Αδύνατη η διαγραφή εικόνας

en: Cannot delete inventory.
el: Αδύνατη η διαγραφή απογραφής.

en: Cannot delete item
el: Αδύνατη η διαγραφή συλλέκτη

en: Cannot delete item prototype
el: Αδύνατη η διαγραφή πρωτότυπου συλλέκτη

en: Cannot delete item prototypes
el: Αδύνατη η διαγραφή πρωτότυπων συλλεκτών

en: Cannot delete items
el: Αδύνατη η διαγραφή συλλεκτών

en: Cannot delete maintenance
el: Αδύνατη η διαγραφή συντήρησης

en: Cannot delete network map
el: Αδύνατη η διαγραφή χάρτη δικτύου

en: Cannot delete regular expression | Cannot delete regular expressions
el[0]: Αδύνατη η διαγραφή κανονικής έκφρασης
el[1]: Αδύνατη η διαγραφή κανονικών εκφράσεων

en: Cannot delete screen
el: Αδύνατη η διαγραφή οθόνης

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
el: Αδύνατη η διαγραφή δεσμών ενεργειών. Η Δέσμη ενεργειών "%1$s" χρησιμοποιείτε στην εργασία ενέργειας "%2$s".

en: Cannot delete selected actions
el: Αδύνατη η διαγραφή επιλεγμένων ενεργειών

en: Cannot delete service
el: Αδύνατη η διαγραφή υπηρεσίας

en: Cannot delete slide show
el: Αδύνατη η διαγραφή προβολής διαφάνειας

en: Cannot delete template
el: Αδύνατη η διαγραφή σχεδιότυπου

en: Cannot delete templated application.
el: Αδύνατη η διαγραφή σχεδιότυπης κατηγορίας.

en: Cannot delete templated host prototype.
el: Αδύνατη η διαγραφή σχεδιότυπου πρωτότυπου ξενιστή.

en: Cannot delete templated item.
el: Αδύνατη η διαγραφή σχεδιότυπου συλλέκτη.

en: Cannot delete templated items.
el: Αδύνατη η διαγραφή σχεδιότυπων συλλεκτών.

en: Cannot delete templated trigger "%1$s:%2$s".
el: Αδύνατη η διαγραφή σχεδιότυπου εναύσματος "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete templated web scenario "%1$s".
el: Αδύνατη η διαγραφή σχεδιότυπου σενάριου ιστού "%1$s".

en: Cannot delete trigger
el: Αδύνατη η διαγραφή εναύσματος

en: Cannot delete trigger prototype
el: Αδύνατη η διαγραφή πρωτότυπου εναύσματος

en: Cannot delete trigger prototypes
el: Αδύνατη η διαγραφή πρωτότυπων εναυσμάτων

en: Cannot delete triggers
el: Αδύνατη η διαγραφή εναυσμάτων

en: Cannot delete user
el: Αδύνατη η διαγραφή χρήστη

en: Cannot delete web scenario
el: Αδύνατη η διαγραφή σενάριου ιστού

en: Cannot disable action | Cannot disable actions
el[0]: Αδύνατη η απενεργοποίηση ενέργειας
el[1]: Αδύνατη η απενεργοποίηση ενεργειών

en: Cannot disable discovery rule | Cannot disable discovery rules
el[0]: Αδύνατη η απενεργοποίηση κανόνα εντοπισμού
el[1]: Αδύνατη η απενεργοποίηση κανόνων εντοπισμού

en: Cannot disable host | Cannot disable hosts
el[0]: Αδύνατη η απενεργοποίηση ξενιστή
el[1]: Αδύνατη η απενεργοποίηση ξενιστών

en: Cannot disable item | Cannot disable items
el[0]: Αδύνατη η απενεργοποίηση συλλέκτη
el[1]: Αδύνατη η απενεργοποίηση συλλεκτών

en: Cannot disable media type | Cannot disable media types
el[0]: Αδύνατη η απενεργοποίηση τύπου μέσου
el[1]: Αδύνατη η απενεργοποίηση τύπων μέσου

en: Cannot disable trigger | Cannot disable triggers
el[0]: Αδύνατη η απενεργοποίηση εναύσματος
el[1]: Αδύνατη η απενεργοποίηση εναυσμάτων

en: Cannot disable user group | Cannot disable user groups
el[0]: Αδύνατη η απενεργοποίηση ομάδος χρήστη
el[1]: Αδύνατη η απενεργοποίηση ομάδων χρήστη

en: Cannot disable web scenario | Cannot disable web scenarios
el[0]: Αδύνατη η απενεργοποίηση σενάριου ιστού
el[1]: Αδύνατη η απενεργοποίηση σενάριων ιστού

en: Cannot display item queue.
el: Αδύνατη η εμφάνιση ουράς συλλέκτη.

en: Cannot display more than one item with type "Graph sum".
el: Αδύνατη η εμφάνιση πλέον του ενός συλλέκτη τύπου "Graph sum".

en: Cannot enable action | Cannot enable actions
el[0]: Αδύνατη η ενεργοποίηση ενέργειας
el[1]: Αδύνατη η ενεργοποίηση ενεργειών

en: Cannot enable discovery rule | Cannot enable discovery rules
el[0]: Αδύνατη η ενεργοποίηση κανόνα εντοπισμού
el[1]: Αδύνατη η ενεργοποίηση κανόνων εντοπισμού

en: Cannot enable host | Cannot enable hosts
el[0]: Αδύνατη η ενεργοποίηση ξενιστή
el[1]: Αδύνατη η ενεργοποίηση ξενιστών

en: Cannot enable item | Cannot enable items
el[0]: Αδύνατη η ενεργοποίηση συλλέκτη
el[1]: Αδύνατη η ενεργοποίηση συλλεκτών

en: Cannot enable media type | Cannot enable media types
el[0]: Αδύνατη η ενεργοποίηση τύπου μέσου
el[1]: Αδύνατη η ενεργοποίηση τύπου μέσων

en: Cannot enable trigger | Cannot enable triggers
el[0]: Αδύνατη η ενεργοποίηση εναύσματος
el[1]: Αδύνατη η ενεργοποίηση εναυσμάτων

en: Cannot enable user group | Cannot enable user groups
el[0]: Αδύνατη η ενεργοποίηση ομάδος χρήστη
el[1]: Αδύνατη η ενεργοποίηση ομάδων χρήστη

en: Cannot enable web scenario | Cannot enable web scenarios
el[0]: Αδύνατη η ενεργοποίηση σενάριου ιστού
el[1]: Αδύνατη η ενεργοποίηση σενάριων ιστού

en: Cannot find background image "%1$s" used in map "%2$s".
el: Δεν βρίσκω εικόνα παρασκηνίου "%1$s" με χρήση στο χάρτη "%2$s".

en: Cannot find graph "%1$s" used in screen "%2$s".
el: Δεν βρίσκω γράφημα "%1$s" χρησιμοποιούμενο στην οθόνη "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in map "%2$s".
el: Δεν βρίσκω ομάδα "%1$s" χρησιμοποιούμενη στο χάρτη "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in screen "%2$s".
el: Δεν βρίσκω ομάδα "%1$s" χρησιμοποιούμενη στην οθόνη "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in map "%2$s".
el: Δεν βρίσκω ξενιστή "%1$s" χρησιμοποιούμενο στο χάρτη "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in screen "%2$s".
el: Δεν βρίσκω ξενιστή "%1$s" χρησιμοποιούμενο στην οθόνη "%2$s".

en: Cannot find host group "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
el: Δεν βρίσκω ομάδα ξενιστή "%1$s" για πρωτότυπο ξενιστή "%2$s" κανόνα εντοπισμού "%3$s" σε "%4$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item key "%2$s".
el: Δεν βρίσκω διεπαφή ξενιστή στον "%1$s" για κλειδί συλλέκτη "%2$s".

en: Cannot find icon "%1$s" used in map "%2$s".
el: Δεν βρίσκω εικόνα "%1$s" με χρήση στο χάρτη "%2$s".

en: Cannot find icon map "%1$s" used in map "%2$s".
el: Δεν βρίσκω αντιστοίχιση εικονιδίου "%1$s" με χρήση στο χάρτη "%2$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph "%3$s".
el: Δεν βρίσκω συλλέκτη "%1$s" σε "%2$s" με χρήση ως Y άξονα ΜΕΓ τιμής διά γράφημα "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
el: Δεν βρίσκω συλλέκτη "%1$s" σε "%2$s" με χρήση ως Y άξονα ΜΕΓ τιμής δια πρωτότυπο γράφημα "%3$s" κανόνα εντοπισμού "%4$s" σε "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph "%3$s".
el: Δεν βρίσκω συλλέκτη "%1$s" σε "%2$s" με χρήση ως Y άξονα ΕΛΑΧ τιμής γιά γράφημα "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
el: Δεν βρίσκω συλλέκτη "%1$s" σε "%2$s" με χρήση ως Y άξονα ΕΛΑΧ τιμής για πρωτότυπο γράφημα "%3$s" κανόνα εντοπισμού "%4$s" σε "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph "%3$s".
el: Δεν βρίσκω συλλέκτη "%1$s" σε "%2$s" με χρήση σε γράφημα "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
el: Δεν βρίσκω συλλέκτη "%1$s" σε "%2$s" με χρήση σε πρωτότυπο γράφημα "%3$s" κανόνα εντοπισμού "%4$s" σε "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" used in screen "%2$s".
el: Δεν βρίσκω συλλέκτη "%1$s" χρησιμοποιούμενο στην οθόνη "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in map "%2$s".
el: Δεν βρίσκω χάρτη "%1$s" με χρήση σε χάρτη "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in screen "%2$s".
el: Δεν βρίσκω χάρτη "%1$s" χρησιμοποιούμενο στην οθόνη "%2$s".

en: Cannot find screen "%1$s" used in screen "%2$s".
el: Δεν βρίσκω οθόνη "%1$s" χρησιμοποιούμενη στην οθόνη "%2$s".

en: Cannot find template "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
el: Δεν βρίσκω σχεδιότυπο "%1$s" για πρωτότυπο ξενιστή "%2$s" κανόνα εντοπισμού "%3$s" σε "%4$s".

en: Cannot find trigger "%1$s" used in map "%2$s".
el: Δεν βρίσκω έναυσμα "%1$s" με χρήση σε χάρτη "%2$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
el: Δεν βρίσκω αντιστοίχιση τιμής "%1$s" με χρήση για συλλέκτη "%2$s" σε "%3$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
el: Δεν βρίσκω αντιστοίχιση τιμής "%1$s" με χρήση σε πρωτότυπο συλλέκτη "%2$s" κανόνα εντοπισμού "%3$s" σε "%4$s".

en: Cannot format Tree. Check logic structure in service links.
el: Αδύνατον ο μορφότυπος Δένδρου. Έλεγξε την λογική δομή των συνδέσεων υπηρεσιών.

en: Cannot format tree.
el: Αδύνατον ο μορφότυπος δένδρου.

en: Cannot have empty visible template name.
el: Δεν μπορώ να έχω κενό ορατό όνομα σχεδιότυπου.

en: Cannot import screen "%1$s": subscreen "%2$s" does not exist. | Cannot import screen "%1$s": subscreens "%2$s" do not exist.
el[0]: Δεν μπορώ να εισάγω οθόνη "%1$s": υποοθόνη "%2$s" ανύπαρκτη.
el[1]: Δεν μπορώ να εισάγω οθόνη "%1$s": υποοθόνες "%2$s" ανύπαρκτες.

en: Cannot import template "%1$s", linked template "%2$s" does not exist. | Cannot import template "%1$s", linked templates "%2$s" do not exist.
el[0]: Δεν μπορώ να εισάγω σχεδιότυπο "%1$s", συνδεδεμένο σχεδιότυπο "%2$s" ανύπαρκτο.
el[1]: Δεν μπορώ να εισάγω σχεδιότυπο "%1$s", συνδεδεμένα σχεδιότυπα "%2$s" ανύπαρκτα.

en: Cannot include view file "%s".
el: Δεν περιέχει προβολή αρχείου "%s".

en: Cannot insert trigger expression
el: Αδύνατη η εισαγωγή έκφρασης εναύσματος

en: Cannot link template
el: Αδύνατη η συσχέτιση σχεδιότυπου

en: Cannot link template.
el: Αδύνατη η συσχέτιση σχεδιότυπου.

en: Cannot logout.
el: Αδύνατη η αποσύνδεση.

en: Cannot mass update host name.
el: Αδύνατη η μαζική ενημέρωση ονόματος ξενιστή.

en: Cannot mass update template name.
el: Αδύνατη η μαζική ενημέρωση ονόματος σχεδιότυπου.

en: Cannot mass update visible host name.
el: Αδύνατη η μαζική ενημέρωση ορατού ονόματος ξενιστή.

en: Cannot mass update visible template name.
el: Αδύνατη η μαζική ενημέρωση ορατού ονόματος σχεδιότυπου.

en: Cannot pass duplicate template IDs for the linkage: %s.
el: Αδύνατη η μεταβίβαση διπλότυπων IDs σχεδιότυπων για τον σύνδεσμο: %s.

en: Cannot perform delete statement on table "%1$s" without where condition.
el: Αδύνατη η εκτέλεση πρότασης διαγραφής σε πίνακα "%1$s" χωρίς συνθήκη where.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without values.
el: Αδύνατη η εκτέλεση πρότασης ενημέρωσης σε πίνακα "%1$s" χωρίς τιμές.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without where condition.
el: Αδύνατη η εκτέλεση πρότασης ενημέρωσης σε πίνακα "%1$s" χωρίς συνθήκη where.

en: Cannot process applications from different hosts or templates.
el: Αδύνατη η επεξεργασία κατηγοριών από διαφορετικούς ξενιστές ή σχεδιότυπα.

en: Cannot read the response, check connection with the Zabbix server "%1$s".
el: Αδύνατη η ανάγνωση απάντησης, ελέγξτε σύνδεση με Zabbix εξυπηρετητή "%1$s".

en: Cannot rename guest user.
el: Αδύνατη η μετονομασία χρήστη επισκέπτη.

en: Cannot save discovery rule without checks.
el: Αδύνατη η αποθήκευση κανόνα εντοπισμού χωρίς ελέγχους.

en: Cannot send command, check connection with Zabbix server "%1$s".
el: Αδύνατη η αποστολή εντολής, ελέγξτε σύνδεση με Zabbix εξυπηρετητή "%1$s".

en: Cannot set "%1$s" for item "%2$s".
el: Αδύνατη η τοποθέτηση "%1$s" για συλλέκτη "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for trigger "%2$s".
el: Αδύνατη η τοποθέτηση "%1$s" για έναυσμα "%2$s".

en: Cannot set "templateid" for screen "%1$s".
el: Αδύνατη η τοποθέτηση "templateid" για οθόνη "%1$s".

en: Cannot set inventory fields for disabled inventory.
el: Αδύνατη η τοποθέτηση πεδίων απογραφής σε απενεργοποιημένη απογραφή.

en: Cannot switch host for interface.
el: Αδύνατη η εναλλαγή ξενιστή για διεπαφή.

en: Cannot unblock users
el: Αδύνατη η απεμπλοκή χρηστών

en: Cannot unlink and clear Web scenarios.
el: Αδύνατη η αποσύνδεση και καθαρισμός σεναρίων ιστού.

en: Cannot unlink and clear applications.
el: Αδύνατη η αποσύνδεση και καθαρισμός κατηγοριών.

en: Cannot unlink and clear discovery rules
el: Αδύνατη η αποσύνδεση και καθαρισμός κανόνων εντοπισμού

en: Cannot unlink template
el: Αδύνατη η αποσύνδεση σχεδιότυπου

en: Cannot unlink template.
el: Αδύνατη η αποσύνδεση σχεδιότυπου.

en: Cannot unlink trigger "%s", it has items from template that is left linked to host.
el: Αδύνατη η αποσύνδεση εναύσματος "%s", έχει συλλέκτες από σχεδιότυπο συνδεδεμένο με ξενιστή.

en: Cannot update "%1$s" for action "%2$s".
el: Αδύνατη η ενημέρωση "%1$s" για ενέργεια "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for item "%2$s".
el: Αδύνατη η ενημέρωση "%1$s" συλλέκτη "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for trigger "%2$s".
el: Αδύνατη η ενημέρωση "%1$s" εναύσματος "%2$s".

en: Cannot update "imagetype" for image "%1$s".
el: Αδύνατη η ενημέρωση "imagetype" εικόνας "%1$s".

en: Cannot update "templateid" for screen "%1$s".
el: Αδύνατη η ενημέρωση "templateid" οθόνης "%1$s".

en: Cannot update "templateid" for template screen "%1$s".
el: Αδύνατη η ενημέρωση "templateid" σχεδιότυπης οθόνης "%1$s".

en: Cannot update a discovered graph.
el: Αδύνατη η ενημέρωση εντοπισμένου γραφήματος.

en: Cannot update a discovered host group.
el: Αδύνατη η ενημέρωση εντοπισμένης ομάδος ξενιστή.

en: Cannot update action
el: Αδύνατη η ενημέρωση ενέργειας

en: Cannot update application
el: Αδύνατη η ενημέρωση κατηγορίας

en: Cannot update configuration
el: Αδύνατη η ενημέρωση διαμόρφωσης

en: Cannot update debug mode
el: Αδύνατη η ενημέρωση λειτουργίας εκσφαλμάτωσης

en: Cannot update description
el: Αδύνατη η ενημέρωση περιγραφής.

en: Cannot update discovery rule
el: Αδύνατη η ενημέρωση κανόνα εντοπισμού

en: Cannot update frontend access
el: Αδύνατη η ενημέρωση πρόσβασης frontend

en: Cannot update graph
el: Αδύνατη η ενημέρωση γραφήματος

en: Cannot update graph prototype
el: Αδύνατη η ενημέρωση πρωτότυπου γραφήματος

en: Cannot update group
el: Αδύνατη η ενημέρωση ομάδος

en: Cannot update groups for discovered host "%1$s".
el: Αδύνατη η ενημέρωση ομάδων εντοπισμένων ξενιστών "%1$s".

en: Cannot update host
el: Αδύνατη η ενημέρωση ξενιστή

en: Cannot update hosts
el: Αδύνατη η ενημέρωση ξενιστών

en: Cannot update icon map
el: Αδύνατη η ενημέρωση αντιστοίχισης εικονιδίου

en: Cannot update image
el: Αδύνατη η ενημέρωση εικόνας

en: Cannot update interface for discovered host "%1$s".
el: Αδύνατη η ενημέρωση διεπαφής εντοπισμένου ξενιστή "%1$s".

en: Cannot update item
el: Αδύνατη η ενημέρωση συλλέκτη

en: Cannot update items
el: Αδύνατη η ενημέρωση συλλεκτών

en: Cannot update macros
el: Αδύνατη η ενημέρωση μακροεντολών

en: Cannot update maintenance
el: Αδύνατη η ενημέρωση συντήρησης

en: Cannot update media type
el: Αδύνατη η ενημέρωση τύπου μέσων

en: Cannot update network map
el: Αδύνατη η ενημέρωση χάρτη δικτύου

en: Cannot update proxy
el: Αδύνατη η ενημέρωση διαμεσολαβητή

en: Cannot update proxy for discovered host "%1$s".
el: Αδύνατη η ενημέρωση διαμεσολαβητή εντοπισμένου ξενιστή "%1$s".

en: Cannot update regular expression
el: Αδύνατη η ενημέρωση κανονικής έκφρασης

en: Cannot update screen
el: Αδύνατη η ενημέρωση οθόνης

en: Cannot update script
el: Αδύνατη η ενημέρωση δέσμης ενεργειών

en: Cannot update service
el: Αδύνατη η ενημέρωση υπηρεσίας

en: Cannot update slide show
el: Αδύνατη η ενημέρωση προβολής διαφάνειας

en: Cannot update template
el: Αδύνατη η ενημέρωση σχεδιότυπου

en: Cannot update templated applications.
el: Αδύνατη η ενημέρωση σχεδιότυπων κατηγοριών.

en: Cannot update templates on discovered host "%1$s".
el: Αδύνατη η ενημέρωση σχεδιότυπων εντοπισμένου ξενιστή "%1$s".

en: Cannot update trigger
el: Αδύνατη η ενημέρωση εναύσματος

en: Cannot update trigger prototypes
el: Αδύνατη η ενημέρωση πρωτότυπων εναυσμάτων

en: Cannot update user
el: Αδύνατη η ενημέρωση χρήστη

en: Cannot update user. Both passwords must be equal.
el: Αδύνατη η ενημέρωση χρήστη. Αμφότερα συνθηματικά πρέπει να είναι ίδια.

en: Cannot update value map
el: Αδύνατη η ενημέρωση αντιστοίχισης τιμών

en: Cannot update web scenario
el: Αδύνατη η ενημέρωση σενάριου ιστού

en: Cannot validate discovery check: invalid request or connection to Zabbix server failed.
el: Αδύνατη η επικύρωση ελέγχου εντοπισμού: άκυρη αίτηση ή σύνδεση με εξυπηρετητή Zabbix.

en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Change password
el: Αλλαγή συνθηματικού

en: Character
el: Χαρακτήρας

en: Character string included
el: Περιλαμβάνεται στοιχειοσειρά χαρακτήρων

en: Character string not included
el: Δεν περιλαμβάνεται στοιχειοσειρά χαρακτήρων

en: Chassis
el: Πλαίσιο

en: Check already exists.
el: Ο Έλεγχος υπάρχει ήδη.

en: Check expression part starting from "%1$s".
el: Ελέγξτε το τμήμα έκφρασης που ξεκινά απο "%1$s".

en: Check the key, please. Default example was passed.
el: Ελέγξτε το κλειδί, παρακαλώ. Προκαθορισμένο παράδειγμα πέρασε.

en: Check type
el: Ελέγξτε τον τύπο

en: Checks
el: Έλεγχοι

en: Checks should be unique.
el: Οι έλεγχοι πρέπει να είναι μοναδικοί.

en: Chinese (zh_CN)
el: Κινέζικα (zh_CN)

en: Chinese (zh_TW)
el: Κινέζικα (zh_CN)

en: Circular reference in screens: %1$s.
el: Κυκλική αναφορά σε οθόνες: %1$s.

en: Circular reference in templates: %1$s.
el: Κυκλική αναφορά σε σχεδιότυπα: %1$s.

en: Circular template linkage is not allowed.
el: Κυκλική σύνδεση σχεδιότυπου μη επιτρεπτή.

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Clear history and trends
el: Εκκαθάριση ιστορικού και τάσεων

en: Clear when unlinking
el: Εκκαθάριση όταν αποσυνδέεται

en: Clock
el: Ρολόι

en: Clone
el: Κλώνος

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close expression constructor
el: Κλείσιμο κατασκευής έκφρασης

en: Colour
el: Χρώμα

en: Colour "%1$s" is not correct: expecting hexadecimal colour code (6 symbols).
el: Χρώμα "%1$s" λάθος: περιμένω δεκαεξαδικό κωδικό χρώματος (6 σύμβολα).

en: Colour (OK)
el: Χρώμα (OK)

en: Column added
el: Στήλη προστέθηκε

en: Column deleted
el: Στήλη διεγράφη

en: Column span
el: Εύρος στήλης

en: Columns
el: Στήλες

en: Combined result
el: Συνδυασμένο αποτέλεσμα

en: Command
el: Εντολή

en: Commands
el: Εντολές

en: Commercial
el: Εμπορικό

en: Condition
el: Συνθήκη

en: Condition "%2$s" is not used in formula "%3$s" for action "%1$s".
el: Συνθήκη "%2$s" εκτός χρήσης σε τύπο "%3$s" διά ενέργεια "%1$s".

en: Condition "%2$s" is not used in formula "%3$s" for discovery rule "%1$s".
el: Συνθήκη "%2$s" εκτός χρήσης σε τύπο "%3$s" για κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: Condition "%2$s" used in formula "%3$s" for action "%1$s" is not defined.
el: Συνθήκη "%2$s" μέ χρήση σε τύπο "%3$s" για ενέργεια "%1$s" ακαθόριστη.

en: Condition "%2$s" used in formula "%3$s" for discovery rule "%1$s" is not defined.
el: Συνθήκη "%2$s" μέ χρήση σε τύπο "%3$s" για κανόνα εντοπισμού "%1$s" ακαθόριστη.

en: Conditions
el: Συνθήκες

en: Configuration
el: Διαμόρφωση

en: Configuration cache statistics. Cache - buffer (modes: pfree, total, used, free).
el: Διαμόρφωση στατιστικών cache. Cache - buffer (λειτουργίες: pfree, συνολική, χρήση, ελεύθερη)

en: Configuration import
el: Εισαγωγή διαμόρφωσης

en: Configuration of GUI
el: Διαμόρφωση GUI

en: Configuration of Zabbix
el: Διαμόρφωση Zabbix

en: Configuration of actions
el: Διαμόρφωση ενεργειών

en: Configuration of applications
el: Διαμόρφωση κατηγοριών

en: Configuration of discovery rules
el: Διαμόρφωση κανόνων εντοπισμού

en: Configuration of graph prototypes
el: Διαμόρφωση πρωτότυπων γραφημάτων

en: Configuration of graphs
el: Διαμόρφωση γραφημάτων

en: Configuration of host groups
el: Διαμόρφωση ομάδων ξενιστών

en: Configuration of host prototypes
el: Διαμόρφωση πρωτότυπων ξενιστών

en: Configuration of hosts
el: Διαμόρφωση ξενιστών

en: Configuration of housekeeping
el: Διαμόρφωση τακτοποίησης

en: Configuration of icon mapping
el: Διαμόρφωση αντιστοίχισης εικονιδίου

en: Configuration of images
el: Διαμόρφωση εικόνων

en: Configuration of item prototypes
el: Διαμόρφωση πρωτότυπων συλλεκτών

en: Configuration of items
el: Διαμόρφωση συλλεκτών

en: Configuration of macros
el: Διαμόρφωση μακροεντολών

en: Configuration of maintenance periods
el: Διαμόρφωση περιόδων συντήρησης

en: Configuration of media types
el: Διαμόρφωση τύπων μέσων

en: Configuration of network maps
el: Διαμόρφωση χαρτών δικτύου

en: Configuration of proxies
el: Διαμόρφωση διαμεσολαβητών

en: Configuration of regular expressions
el: Διαμόρφωση κανονικών εκφράσεων

en: Configuration of screens
el: Διαμόρφωση οθονών

en: Configuration of scripts
el: Διαμόρφωση δεσμών ενεργειών

en: Configuration of slide shows
el: Διαμόρφωση προβολών διαφάνειας

en: Configuration of templates
el: Διαμόρφωση σχεδιότυπων

en: Configuration of trigger displaying options
el: Διαμόρφωση εμφανιζόμενων επιλογών εναυσμάτων

en: Configuration of trigger prototypes
el: Διαμόρφωση πρωτότυπων εναυσμάτων

en: Configuration of trigger severities
el: Διαμόρφωση βαρύτητας εναυσμάτων

en: Configuration of triggers
el: Διαμόρφωση εναυσμάτων

en: Configuration of user groups
el: Διαμόρφωση ομάδων χρηστών

en: Configuration of users
el: Διαμόρφωση χρηστών

en: Configuration of value mapping
el: Διαμόρφωση αντιστοίχισης τιμών

en: Configuration of web monitoring
el: Διαμόρφωση παρακολούθησης ιστού

en: Configuration of working time
el: Διαμόρφωση χρόνου εργασίας

en: Configuration updated
el: Διαμόρφωση ενημερώθηκε

en: Confirmation text
el: Κείμενο επιβεβαίωσης

en: Connect to
el: Σύνδεση με

en: Connection timeout of %1$s seconds exceeded when connecting to Zabbix server "%2$s".
el: Τέλος χρόνου σύνδεσης %1$s υπέρβαση δευτερολέπτων κατά τη σύνδεση με τον εξυπηρετητή Zabbix "%2$s".

en: Connection to Zabbix server "%s" failed. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect DNS server configuration.
el: Αποτυχία σύνδεσης με εξυπηρετητή Zabbix "%s". Πιθανά αίτια:
    1. Λανθασμένος εξυπηρετητής IP/DNS στο "zabbix.conf.php";
    2. Λανθασμένη ρύθμιση εξυπηρετητή DNS.

en: Connection to Zabbix server "%s" refused. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Security environment (for example, SELinux) is blocking the connection;
    3. Zabbix server daemon not running;
    4. Firewall is blocking TCP connection.
el: Άρνηση σύνδεσης με εξυπηρετητή Zabbix "%s". Πιθανά αίτια:
    1. Λανθασμένος εξυπηρετητής IP/DNS στο "zabbix.conf.php";
    2. Περιβάλλον ασφάλειας (παράδειγμα, SELinux) αποτρέπει τη σύνδεση;
    3. Δαίμονας εξυπηρετητή Zabbix δεν εκτελείται;
    4. Τείχος προστασίας αποτρέπει TCP σύνδεση.

en: Connection to Zabbix server "%s" timed out. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Firewall is blocking TCP connection.
el: Τέλος χρόνου σύνδεσης με εξυπηρετητή Zabbix "%s". Πιθανά αίτια:
    1. Λανθασμένος εξυπηρετητής IP/DNS στο "zabbix.conf.php";
    2. Τείχος προστασίας αποτρέπει TCP σύνδεση.

en: Contact
el: Επαφή

en: Context name
el: Όνομα πλαισίου

en: Contract number
el: Αριθμός σύμβασης

en: Coordinates
el: Συντεταγμένες

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy %1$s element to... | Copy %1$s elements to...
el[0]: Αντιγραφή %1$s στοιχείου σε...
el[1]: Αντιγραφή %1$s στοιχείων σε...

en: Could not save image!
el: Αδύνατη η αποθήκευση εικόνας!

en: Count
el: Απαρίθμηση

en: Create action
el: Δημιουργία ενέργειας

en: Create application
el: Δημιουργία κατηγορίας

en: Create application (select host first)
el: Δημιουργία κατηγορίας (πρώτα επιλογή ξενιστή)

en: Create background
el: Δημιουργία παρασκηνίου

en: Create discovery rule
el: Δημιουργία κανόνα εντοπισμού

en: Create graph
el: Δημιουργία γραφήματος

en: Create graph (select host first)
el: Δημιουργία γραφήματος (επιλογή ξενιστή πρώτα)

en: Create graph prototype
el: Δημιουργία πρωτότυπου γραφήματος

en: Create host
el: Δημιουργία ξενιστή

en: Create host group
el: Δημιουργία ομάδος ξενιστή

en: Create host prototype
el: Δημιουργία πρωτότυπου ξενιστή

en: Create icon
el: Δημιουργία εικονιδίου

en: Create icon map
el: Δημιουργία αντιστοίχισης εικονιδίου

en: Create item
el: Δημιουργία συλλέκτη

en: Create item (select host first)
el: Δημιουργία συλλέκτη (πρώτα επιλογή ξενιστή)

en: Create item prototype
el: Δημιουργία πρωτότυπου συλλέκτη

en: Create maintenance period
el: Δημιουργία περιόδου συντήρησης

en: Create map
el: Δημιουργία χάρτη

en: Create media type
el: Δημιουργία τύπου μέσων

en: Create new
el: Δημιουργία νέου

en: Create proxy
el: Δημιουργία διαμεσολαβητή

en: Create screen
el: Δημιουργία οθόνης

en: Create script
el: Δημιουργία δέσμης ενεργειών

en: Create slide show
el: Δημιουργία προβολής διαφάνειας

en: Create template
el: Δημιουργία σχεδιότυπου

en: Create trigger
el: Δημιουργία εναύσματος

en: Create trigger (select host first)
el: Δημιουργία εναύσματος (πρώτα επιλογή ξενιστή)

en: Create trigger prototype
el: Δημιουργία πρωτότυπου εναύσματος

en: Create user
el: Δημιουργία χρήστη

en: Create user group
el: Δημιουργία ομάδος χρήστη

en: Create value map
el: Δημιουργία αντιστοίχισης τιμών

en: Critical
el: Κρίσιμο

en: Current host
el: Τρέχων ξενιστής

en: Current value
el: Τρέχουσα τιμή

en: Custom expression
el: Προσαρμοσμένη έκφραση

en: Custom graphs
el: Προσαρμοσμένα γραφήματα

en: Custom label
el: Προσαρμοσμένη ετικέτα

en: Custom label for map "%2$s" elements of type "%1$s" may not be empty.
el: Η Προσαρμοσμένη ετικέτα για χάρτη "%2$s" στοιχείων τύπου "%1$s" δεν πρέπει να είναι άδεια.

en: Custom multiplier
el: Προσαρμοσμένος πολλαπλασιαστής

en: Custom screens
el: Προσαρμοσμένες οθόνες

en: Custom script
el: Προσαρμοσμένη δέσμη ενεργειών

en: Custom severity names affect all locales and require manual translation!
el: Ονόματα προσαρμοσμένης σοβαρότητας επηρεάζουν όλη την τοπικότητα και χρειάζεται χεροκίνητη μετάφραση!

en: Custom size
el: Προσαρμοσμένο μέγεθος

en: Custom slides
el: Προσαρμοσμένες διαφάνειες

en: Czech (cs_CZ)
el: Τσέχικα (cs_CZ)

en: DISABLED
el: ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ

en: DNS name
el: DNS όνομα

en: Daily
el: Ημερησίως

en: Dashboard
el: Πίνακας ελέγχου

en: Dashed line
el: Διακεκομμένη γραμμή

en: Data
el: Δεδομένα

en: Data cache statistics. Cache - one of values (modes: all, float, uint, str, log, text), history (modes: pfree, total, used, free), trend (modes: pfree, total, used, free), text (modes: pfree, total, used, free).
el: Στατιστικά δεδομένων cache. Cache - μία από τιμές (λειτουργίες: all, float, uint, str, log, text), ιστορικό (λειτουργίες: pfree, total, used, free), τάση (λειτουργίες: pfree, total, used, free), κείμενο (λειτουργίες: pfree, total, used, free).

en: Data from %1$s. Generated in %2$s sec.
el: Δεδομένα από %1$s. Παραγόμενα σε %2$s δευτ.

en: Data overview
el: Επισκόπηση δεδομένων

en: Database host
el: Υπολογιστής βάσης δεδομένων

en: Database monitor
el: Εποπτεία βάσης δεδομένων

en: Database name
el: Όνομα βάσης δεδομένων

en: Database password
el: Συνθηματικό βάσης δεδομένων

en: Database port
el: Θύρα βάσης δεδομένων

en: Database schema
el: Σχήμα βάσης δεδομένων

en: Database server
el: Εξυπηρετητής βάσης δεδομένων

en: Database type
el: Τύπος βάσης δεδομένων

en: Database user
el: Χρήστης βάσης δεδομένων

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date HW decommissioned
el: Ημερομηνία παροπλισμού HW

en: Date HW installed
el: Ημερομηνία εγκατάστασης HW

en: Date HW maintenance expires
el: Ημερομηνία λήξης συντήρησης HW

en: Date HW purchased
el: Ημερομηνία αγοράς HW

en: Day
el: Ημέρα

en: Day of month
el: Ημέρα του μήνα

en: Day of week
el: Ημέρα της εβδομάδος

en: Days
el: Ημέρες

en: Debug
el: Εκσφαλμάτωση

en: Debug mode
el: Λειτουργία εκσφαλμάτωσης

en: Debug mode updated
el: Η Λειτουργία εκσφαλμάτωσης ενημερώθηκε

en: Dec
el: Δεκ

en: December
el: Δεκέμβριος

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Default authentication
el: Προκαθορισμένη ταυτοποίηση

en: Default message
el: Προκαθορισμένο μήνυμα

en: Default operation step duration
el: Διάρκεια βήματος προεπιλεγμένης λειτουργίας

en: Default subject
el: Προκαθορισμένο θέμα

en: Default theme
el: Προκαθορισμένο θέμα

en: Default theme "%1$s".
el: Προκαθορισμένο θέμα "%1$s".

en: Delay
el: Καθυστέρηση

en: Delayed by
el: Καθυστερημένο από

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete all elements that are not present in the XML file?
el: Διαγραφή όλων των στοιχείων που δεν υπάρχουν στο αρχείο XML;

en: Delete and clear
el: Διαγραφή και καθαρισμός

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
el: Διαγραφή και καθαρισμός επιλεγμένων σχεδιότυπων; (Προσοχή: όλοι οι συνδεδεμένοι ξενιστές θα καθαριστούν!)

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
el: Διαγραφή και καθαρισμός σχεδιότυπου; (Προσοχή: όλοι οι συνδεδεμένοι ξενιστές θα καθαριστούν!)

en: Delete application?
el: Διαγραφή κατηγορίας;

en: Delete current action?
el: Διαγραφή τρέχουσας ενέργειας;

en: Delete discovery rule?
el: Διαγραφή κανόνα εντοπισμού;

en: Delete expression?
el: Διαγραφή έκφρασης;

en: Delete graph prototype?
el: Διαγραφή πρωτότυπου γραφήματος;

en: Delete graph?
el: Διαγραφή γραφήματος;

en: Delete history of selected items?
el: Διαγραφή ιστορικού επιλεγμένων συλλεκτών;

en: Delete history of selected web scenarios?
el: Διαγραφή ιστορικού επιλεγμένων σεναρίων ΙΣΤΟΥ;

en: Delete icon map?
el: Διαγραφή αντιστοίχισης εικονιδίων;

en: Delete item prototype?
el: Διαγραφή πρωτότυπου συλλέκτη;

en: Delete item?
el: Διαγραφή συλλέκτη;

en: Delete links between selected elements?
el: Διαγραφή συνδέσμων μεταξύ επιλεγμένων στοιχείων;

en: Delete maintenance period?
el: Διαγραφή περιόδου συντήρησης;

en: Delete missing
el: Διαγραφή απόντος;

en: Delete proxy?
el: Διαγραφή διαμεσολαβητή;

en: Delete regular expression?
el: Διαγραφή κανονικής έκφρασης;

en: Delete screen?
el: Διαγραφή οθόνης;

en: Delete script?
el: Διαγραφή δέσμης ενεργειών;

en: Delete selected actions?
el: Διαγραφή επιλεγμένων ενεργειών;

en: Delete selected applications?
el: Διαγραφή επιλεγμένων κατηγοριών;

en: Delete selected discovery rules?
el: Διαγραφή επιλεγμένων κανόνων εντοπισμού;

en: Delete selected elements?
el: Διαγραφή επιλεγμένων στοιχείων;

en: Delete selected graph prototypes?
el: Διαγραφή επιλεγμένων πρωτότυπων γραφημάτων;

en: Delete selected graphs?
el: Διαγραφή επιλεγμένων γραφημάτων;

en: Delete selected group?
el: Διαγραφή επιλεγμένης ομάδος;

en: Delete selected groups?
el: Διαγραφή επιλεγμένων ομάδων;

en: Delete selected host groups?
el: Διαγραφή επιλεγμένων ομάδων ξενιστών;

en: Delete selected host prototype?
el: Διαγραφή επιλεγμένου πρωτότυπου ξενιστή;

en: Delete selected host prototypes?
el: Διαγραφή επιλεγμένων πρωτότυπων ξενιστών;

en: Delete selected host?
el: Διαγραφή επιλεγμένου ξενιστή;

en: Delete selected hosts?
el: Διαγραφή επιλεγμένων ξενιστών;

en: Delete selected image?
el: Διαγραφή επιλεγμένης εικόνας;

en: Delete selected item prototypes?
el: Διαγραφή επιλεγμένων πρωτότυπων συλλεκτών;

en: Delete selected items?
el: Διαγραφή επιλεγμένων συλλεκτών;

en: Delete selected maintenance periods?
el: Διαγραφή επιλεγμένων περιόδων συντήρησης;

en: Delete selected maps?
el: Διαγραφή επιλεγμένων χαρτών;

en: Delete selected media types?
el: Διαγραφή επιλεγμένων τύπων μέσων;

en: Delete selected proxies?
el: Διαγραφή επιλεγμένων διαμεσολαβητών;

en: Delete selected regular expressions?
el: Διαγραφή επιλεγμένης κανονικής έκφρασης;

en: Delete selected screens?
el: Διαγραφή επιλεγμένων οθονών;

en: Delete selected scripts?
el: Διαγραφή επιλεγμένων δεσμών ενεργειών;

en: Delete selected slide shows?
el: Διαγραφή επιλεγμένων προβολών διαφάνειας;

en: Delete selected templates?
el: Διαγραφή επιλεγμένων σχεδιότυπων;

en: Delete selected trigger prototypes?
el: Διαγραφή επιλεγμένων πρωτότυπων εναυσμάτων;

en: Delete selected triggers?
el: Διαγραφή επιλεγμένων εναυσμάτων;

en: Delete selected user?
el: Διαγραφή επιλεγμένου χρήστη;

en: Delete selected users?
el: Διαγραφή επιλεγμένων χρηστών;

en: Delete selected value mapping?
el: Διαγραφή επιλεγμένης αντιστοίχισης τιμών;

en: Delete selected value mapping? It is used for %d item! | Delete selected value mapping? It is used for %d items!
el[0]: Διαγραφή επιλεγμένης αντιστοίχισης τιμής; Χρησιμοποιείται για %d συλλέκτη!
el[1]: Διαγραφή επιλεγμένης αντιστοίχισης τιμής; Χρησιμοποιείται για %d συλλέκτες!

en: Delete selected web scenarios?
el: Διαγραφή επιλεγμένων σεναρίων ΙΣΤΟΥ;

en: Delete service "%1$s"?
el: Διαγραφή υπηρεσίας "%1$s"?

en: Delete slide show?
el: Διαγραφή προβολής διαφάνειας;

en: Delete template?
el: Διαγραφή σχεδιότυπου;

en: Delete trigger prototype?
el: Διαγραφή πρωτότυπου εναύσματος;

en: Delete trigger?
el: Διαγραφή εναύσματος;

en: Deleted
el: Διεγραμμένα

en: Deleted: Host "%1$s".
el: Διεγράφη: Ξενιστής "%1$s".

en: Deleted: Host prototype "%1$s" on "%2$s".
el: Διεγράφη: Πρωτότυπος ξενιστής "%1$s" σε "%2$s".

en: Deleted: Template "%1$s".
el: Διεγράφη: Σχεδιότυπο "%1$s".

en: Delimiter
el: Οριοθέτης

en: Deny
el: Άρνηση

en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

en: Dependent
el: Εξαρτημένο

en: Depends on
el: Εξαρτάται από

en: Deployment status
el: Κατάσταση υλοποίησης

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description updated
el: Περιγραφή ενημερώθηκε

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Device
el: Συσκευή

en: Device uniqueness criteria
el: Κριτήρια μοναδικότητας συσκευής

en: Dimension (cols x rows)
el: Διάσταση (στήλες x γραμμές)

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disable debug mode
el: Απενεργοποίηση τρόπου εκσφαλμάτωσης

en: Disable debug mode in selected groups?
el: Απενεργοποίηση εκσφαλμάτωσης σε επιλεγμένες ομάδες;

en: Disable host
el: Απενεργοποίηση ξενιστή

en: Disable host?
el: Απενεργοποίηση ξενιστή;

en: Disable hosts in the selected host groups?
el: Απενεργοποίηση ξενιστών στις επιλεγμένες ομάδες ξενιστών;

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
el: Απενεργοποίηση ξενιστών εποπτευόμενων απο επιλεγμένους διαμεσολαβητές;

en: Disable selected actions?
el: Απενεργοποίηση επιλεγμένων ενεργειών;

en: Disable selected applications?
el: Απενεργοποίηση επιλεγμένων κατηγοριών;

en: Disable selected discovery rules?
el: Απενεργοποίηση επιλεγμένων κανόνων εντοπισμού;

en: Disable selected groups?
el: Απενεργοποίηση επιλεγμένων ομάδων;

en: Disable selected hosts?
el: Απενεργοποίηση επιλεγμένων ξενιστών;

en: Disable selected items?
el: Απενεργοποίηση επιλεγμένων συλλεκτών;

en: Disable selected media types?
el: Απενεργοποίηση επιλεγμένων τύπων μέσων;

en: Disable selected triggers?
el: Απενεργοποίηση επιλεγμένων εναυσμάτων;

en: Disable selected web scenarios?
el: Απενεργοποίηση επιλεγμένων σεναρίων ιστού;

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Disaster
el: Καταστροφή

en: Discovered
el: Εντοπισμένο

en: Discovered by
el: Εντοπισμένο με

en: Discovered device
el: Εντοπισμένη συσκευή

en: Discovery
el: Εντοπισμός

en: Discovery by proxy
el: Εντοπισμός με διαμεσολαβητή

en: Discovery check
el: Έλεγχος εντοπισμού

en: Discovery check error
el: Σφάλμα ελέγχου εντοπισμού

en: Discovery checks
el: Έλεγχοι εντοπισμών

en: Discovery list
el: Κατάλογος εντοπισμού

en: Discovery object
el: Αντικείμενο εντοπισμού

en: Discovery rule
el: Κανόνας εντοπισμού

en: Discovery rule "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
el: Ο κανόνας εντοπισμού "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s", κληρονομημένος από άλλο σχεδιότυπο.

en: Discovery rule "%1$s" already exists on "%2$s".
el: Κανόνας εντοπισμού "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s".

en: Discovery rule "%1$s" already exists.
el: Κανόνας εντοπισμού "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Discovery rule created
el: Κανόνας εντοπισμού δημιουργήθηκε

en: Discovery rule deleted
el: Κανόνας εντοπισμού διεγράφη

en: Discovery rule disabled | Discovery rules disabled
el[0]: Κανόνας εντοπισμού απενεργοποιημένος
el[1]: Κανόνες εντοπισμού απενεργοποιημένοι

en: Discovery rule enabled | Discovery rules enabled
el[0]: Κανόνας εντοπισμού ενεργοποιημένος
el[1]: Κανόνες εντοπισμού ενεργοποιημένοι

en: Discovery rule updated
el: Κανόνας εντοπισμού ενημερώθηκε

en: Discovery rules
el: Κανόνες εντοπισμού

en: Discovery rules deleted
el: Κανόνες εντοπισμού διεγράφησαν

en: Discovery status
el: Κατάσταση εντοπισμού

en: Display OK triggers for
el: Εμφάνιση εναυσμάτων OK για

en: Display graph
el: Εμφάνιση γραφήματος

en: Display stacked graph
el: Εμφάνιση στοιβαγμένου γραφήματος

en: Displaying %1$s of %2$s found
el: Εμφάνιση %1$s από %2$s βρέθηκαν

en: Do not calculate
el: Μην υπολογίζεις

en: Do you wish to replace the conditional expression?
el: Θέλετε να αντικαταστήσετε την υπο συνθήκη έκφραση;

en: Dot
el: Τελεία

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Down
el: Ανενεργό

[ctx: discovery status]
en: Down
el: Ανενεργό

en: Downtime
el: Χρόνος μη διαθεσιμότητας

en: Draw style
el: Τρόπος σχεδίασης

en: Dropdown first entry
el: Πρώτη καταχώρηση Κυλιόμενων επιλογών

en: Dropdown first entry "%1$s".
el: Πρώτη καταχώρηση Κυλιόμενων επιλογών "%1$s".

en: Dropdown remember selected "%1$s".
el: Υπενθύμιση επιλεγμένης κυλιόμενης επιλογής "%1$s".

en: Duplicate dependencies in trigger "%1$s".
el: Διπλότυπο εξαρτήσεων σε έναυσμα "%1$s".

en: Duplicate host. Host with the same host name "%s" already exists in data.
el: Διπλό όνομα ξενιστή. Ξενιστής με ίδιο όνομα ξενιστή "%s" υπάρχει ήδη στα δεδομένα.

en: Duplicate host. Host with the same visible name "%s" already exists in data.
el: Διπλό όνομα ξενιστή. Ξενιστής με ίδιο ορατό όνομα "%s" υπάρχει ήδη στα δεδομένα.

en: Duplicate severity name "%s".
el: Διπλό όνομα σοβαρότητας "%s".

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Dutch (nl_NL)
el: Ολλανδικά (nl_NL)

en: Dynamic item
el: Δυναμικός συλλέκτης

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
el: Κάθε URL πρέπει να έχει μοναδικό όνομα. Βεβαιωθείτε να υπάρχει μόνο ένα ονομαζόμενο URL

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit trigger
el: Επεξεργασία εναύσματος

en: Element
el: Στοιχείο

en: Element name
el: Όνομα στοιχείου

en: Email
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

en: Empty
el: Κενό

en: Empty SSL certificate file for web scenario "%1$s".
el: Κενό αρχείο πιστοποιητικού SSL γιά σενάριο ιστού "%1$s".

en: Empty SSL key file for web scenario "%1$s".
el: Κενό αρχείο κλειδιού SSL γιά σενάριο ιστού "%1$s".

en: Empty action condition.
el: Κενή συνθήκη ενέργειας.

en: Empty filter condition formula ID for action "%1$s".
el: Κενό φίλτρο συνθήκης τύπου ID γιά ενέργεια "%1$s".

en: Empty filter condition formula ID for discovery rule "%1$s".
el: Κενό φίλτρο συνθήκης τύπου ID γιά  γιά κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: Empty filter condition macro for discovery rule "%1$s".
el: Κενό φίλτρο συνθήκης μακροεντολής γιά κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: Empty input parameter.
el: Κενή παράμετρος εισόδου.

en: Empty input parameters.
el: Κενές παράμετροι εισόδου.

en: Empty name.
el: Κενό όνομα.

en: Empty parameters
el: Κενές παράμετροι

en: Empty screen ID for screen.
el: Κενό ID οθόνης για οθόνη.

en: Empty screen ID for template screen.
el: Κενό ID οθόνης γιά σχεδιότυπη οθόνη.

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable confirmation
el: Ενεργοποίηση επιβεβαίωσης

en: Enable debug mode
el: Ενεργοποίηση κατάστασης αποσφαλμάτωσης

en: Enable debug mode in selected groups?
el: Ενεργοποίηση εκσφαλμάτωσης σε επιλεγμένες ομάδες;

en: Enable host
el: Ενεργοποίηση ξενιστή

en: Enable host?
el: Ενεργοποίηση ξενιστή;

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
el: Ενεργοποίηση ξενιστών εποπτευόμενων απο επιλεγμένους διαμεσολαβητές;

en: Enable internal housekeeping
el: Ενεργοποίηση εσωτερικής τακτοποίησης

en: Enable selected actions?
el: Ενεργοποίηση επιλεγμένων ενεργειών;

en: Enable selected applications?
el: Ενεργοποίηση επιλεγμένων κατηγοριών;

en: Enable selected discovery rules?
el: Ενεργοποίηση επιλεγμένων κανόνων εντοπισμού;

en: Enable selected groups?
el: Ενεργοποίηση επιλεγμένων ομάδων;

en: Enable selected hosts?
el: Ενεργοποίηση επιλεγμένων ξενιστών;

en: Enable selected items?
el: Ενεργοποίηση επιλεγμένων συλλεκτών;

en: Enable selected media types?
el: Ενεργοποίηση επιλεγμένων τύπων μέσων;

en: Enable selected triggers?
el: Ενεργοποίηση επιλεγμένων εναυσμάτων;

en: Enable selected web scenarios?
el: Ενεργοποίηση επιλεγμένων σεναρίων ιστού;

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: English (en_GB)
el: Αγγλικά (en_GB)

en: English (en_US)
el: Αγγλικά (en_US)

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error in search request for table "%1$s".
el: Σφάλμα στό αίτημα αναζήτησης για πίνακα "%1$s".

en: Error: %1$s
el: Σφάλμα: %1$s

en: Event
el: Συμβάν

en: Event ID
el: Αναγνωριστικό συμβάντος

en: Event details
el: Λεπτομέρειες συμβάντος

en: Event generation
el: Παραγωγή συμβάντος

en: Event list [previous 20]
el: Κατάλογος συμβάντων [προηγούμενα 20]

en: Event source
el: Προέλευση συμβάντος

en: Event type
el: Τύπος συμβάντος

en: Events and alerts
el: Συμβάντα και ειδοποιήσεις

en: Every day(s)
el: Καθημερινά (ες)

en: Every week(s)
el: Κάθε εβδομάδα (ες)

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Execute SQL error [%1$s] in [%2$s].
el: Σφάλμα εκτέλεσης SQL [%1$s] in [%2$s].

en: Execute on
el: Εκτέλεση σε

en: Executed
el: Εκτελεσμένο

en: Executed script
el: Εκτελέσιμη δέσμη ενεργειών

en: Execution confirmation
el: Επιβεβαίωση εκτέλεσης

en: Expand single problem
el: Ανάπτυξη απλού προβλήματος

en: Expecting JSON-rpc version 2.0, "%s" is given.
el: Αναμένοντας JSON-rpc έκδοση 2.0, δόθηκε "%s".

[ctx: maintenance status]
en: Expired
el: Ληγμένο

en: Exploded
el: Αναπτυγμένο

en: Export to CSV
el: Εξαγωγή σε CSV

en: Expression
el: Έκφραση

en: Expression Variable Elements
el: Στοιχεία μεταβλητής έκφρασης

en: Expression cannot be empty
el: Η Έκφραση δεν μπορεί να είναι κενή

en: Expression constructor
el: Κατασκευή έκφρασης

en: Expression type
el: Τύπος έκφρασης

en: Expressions
el: Εκφράσεις

en: External check
el: Εξωτερικός έλεγχος

en: Ez Texting
el: Γραπτά μηνύματα

[ctx: Friday short]
en: F
el: Π

en: FALSE
el: ΨΕΥΔΕΣ

en: Fail
el: Αποτυχία

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Failed to update template.
el: Αποτυχία ενημέρωσης σχεδιότυπου.

en: Failure Audit
el: Αποτυχία επιθεώρησης

en: Favourite graphs
el: Αγαπημένα γραφήματα

en: Favourite maps
el: Αγαπημένοι χάρτες

en: Favourite screens
el: Αγαπημένες οθόνες

en: Feb
el: Φεβ

en: February
el: Φεβρουάριος

en: Field
el: Πεδίο

en: Field "%1$s" cannot be set to NULL.
el: Πεδίο "%1$s" δεν ορίζεται NULL.

en: Field "%1$s" is mandatory.
el: Πεδίο "%1$s" υποχρεωτικό.

en: Field "%1$s" is not integer.
el: Πεδίο "%1$s" δεν είναι ακέραιος.

en: Field "%1$s" is not string.
el: Πεδίο "%1$s" δεν είναι συμβολοσειρά.

en: Field "%1$s" must be missing.
el: Πεδίο "%1$s" πρέπει να λείπει.

en: Field "host" is mandatory.
el: Πεδίο "ξενιστής" υποχρεωτικό.

en: File format is unsupported.
el: Ανυποστήρικτος τύπος αρχείου.

en: File is too big, max upload size is %1$s bytes.
el: Το αρχείο είναι πολύ μεγάλο, μέγιστο μέγεθος αναφόρτωσης %1$s δυφιοσυλλαβές.

en: File provided to a view does not exist. Tried to find "%s".
el: Αρχείο παρεχόμενο για προβολή δεν υπάρχει. Προσπάθεια εξεύρεσης "%s".

en: Filled region
el: Γεμισμένη περιοχή

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Finish
el: Τέλος

en: Finnish (fi_FI)
el: Φινλανδικά (fi_FI)

[ctx: page navigation]
en: First
el: Πρώτο

en: Fit to map
el: Προσαρμογή στο χάρτη

en: Fixed
el: Σταθερό

en: Follow redirects
el: Ακολουθήστε ανακατευθύνσεις

en: For guest, password must be empty
el: Το συνθηματικό για επισκέπτη πρέπει να είναι κενό

en: Formula
el: Τύπος

en: French (fr_FR)
el: Γαλλικά (fr_FR)

en: Fri
el: Παρ

en: Friday
el: Παρασκευή

en: From
el: Από

en: Frontend access
el: Πρόσβαση στο περιβάλλον ΙΣΤΟΥ

en: Frontend access updated
el: Η Πρόσβαση στο περιβάλλον ΙΣΤΟΥ ενημερώθηκε

en: Frontend messaging
el: Μηνύματα στο περιβάλλον ΙΣΤΟΥ

en: Full clone
el: Πλήρης κλώνος

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Function
el: Συνάρτηση

en: GSM modem
el: GSM μόντεμ

en: GUI access disabled.
el: Απενεργοποιημένη πρόσβαση GUI.

en: General
el: Γενικά

en: Generated in %s sec
el: Παραγόμενο σε %s δευτερόλεπτα

en: German (de_DE)
el: Γερμανικά (de_DE)

en: Given expression is not a macro
el: Η δοσμένη έκφραση δεν είναι μακροεντολή

en: Global script
el: Γενική δέσμη ενεργειών

en: Global scripts
el: Γενικές δέσμες ενεργειών

en: Go to
el: Μετάβαση σε

en: Go to dashboard
el: Μετάβαση σε πίνακα ελέγχου

en: Gradient line
el: Χρωμοβαθμισμένη γραμμή

en: Graph
el: Γράφημα

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (inherited from another template).
el: Γράφημα "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s" (εξαρτώμενο από άλλο σχεδιότυπο).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (items are not identical).
el: Γράφημα "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s" (συλλέκτες όχι πανομοιότυποι).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s".
el: Γράφημα "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s".

en: Graph "%1$s" cannot inherit. No required items on "%2$s" (Ymax value item).
el: Γράφημα "%1$s" δεν κληρονομείται. Δεν χρειάζονται συλλέκτες σε "%2$s" (Ymax τιμή συλλέκτη).

en: Graph "%1$s" cannot inherit. No required items on "%2$s" (Ymin value item).
el: Γράφημα "%1$s" δεν κληρονομείται. Δεν χρειάζονται συλλέκτες σε "%2$s" (Ymin τιμή συλλέκτη).

en: Graph "%1$s" cannot inherit. No required items on "%2$s".
el: Γράφημα "%1$s" δεν κληρονομείται. Δεν χρειάζονται συλλέκτες σε "%2$s".

en: Graph "%1$s" does not exist on template "%2$s".
el: Γράφημα "%1$s" δεν υπάρχει στο σχεδιότυπο "%2$s".

en: Graph "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
el: Γράφημα "%1$s" με σχεδιότυπους συλλέκτες δεν μπορεί να περιέχει συλλέκτες άλλων ξενιστών.

en: Graph added
el: Γράφημα προστέθηκε

en: Graph deleted
el: Γράφημα διεγράφη

en: Graph element
el: Στοιχείο γραφήματος

en: Graph prototype
el: Πρωτότυπο γράφημα

en: Graph prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
el: Πρωτότυπο γράφημα "%1$s" περιέχει πρωτότυπους συλλέκτες από πολλαπλούς κανόνες εντοπισμού.

en: Graph prototype "%1$s" must have at least one item prototype.
el: Πρωτότυπο γράφημα "%1$s" νά έχει τουλάχιστον ένα πρωτότυπο συλλέκτη.

en: Graph prototype "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
el: Πρωτότυπο γράφημα "%1$s" με σχεδιότυπους συλλέκτες δεν μπορεί να περιέχει συλλέκτες από άλλους ξενιστές.

en: Graph prototype added
el: Πρωτότυπο γράφημα προστέθηκε

en: Graph prototype deleted
el: Πρωτότυπο γράφημα διεγράφη

en: Graph prototype not found.
el: Πρωτότυπο γράφημα δεν βρέθηκε.

en: Graph prototype updated
el: Πρωτότυπο γράφημα ενημερώθηκε

en: Graph prototypes
el: Πρωτότυπα γραφήματα

en: Graph prototypes deleted
el: Πρωτότυπα γραφήματα διεγράφησαν

en: Graph sum
el: Άθροισμα γραφήματος

en: Graph type
el: Τύπος γραφήματος

en: Graph updated
el: Γράφημα ενημερώθηκε

en: Graph with name "%1$s" already exists in graphs or graph prototypes.
el: Γράφημα με όνομα "%1$s" υπάρχει ήδη σε γραφήματα ή πρωτότυπα γραφήματα.

en: Graph with same name but other type exist.
el: Υπάρχει γράφημα με ίδιο όνομα αλλά άλλο τύπο.

en: Graphs
el: Γραφήματα

en: Graphs deleted
el: Γραφήματα διεγράφησαν

en: Greek (el_GR)
el: Ελληνικά (el_GR)

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Group
el: Ομάδα

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used by a host prototype.
el: Ομάδα "%1$s" δεν διαγράφεται, διότι χρησιμοποιείται σε πρωτότυπο ξενιστή.

en: Group "%1$s" does not exist.
el: Η ομάδα "%1$s" δεν υπάρχει.

en: Group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
el: Ομάδα "%1$s" για ξενιστή "%2$s" δεν υπάρχει.

en: Group added
el: Ομάδα προστέθηκε

en: Group deleted | Groups deleted
el[0]: Ομάδα διεγράφη
el[1]: Ομάδες διεγράφησαν

en: Group for discovered hosts
el: Ομάδα για εντοπισμένους ξενιστές

en: Group for discovered hosts "%1$s".
el: Ομάδα για εντοπισμένους ξενιστές "%1$s".

en: Group name
el: Όνομα ομάδος

en: Group prototype cannot be based on a discovered host group "%1$s".
el: Πρωτότυπη ομάδα δεν μπορεί να βασίζεται σε εντοπισμένη ομάδα ξενιστή "%1$s".

en: Group prototypes
el: Πρωτότυπες ομάδες

en: Group updated
el: Ομάδα ενημερώθηκε

en: Grouping by
el: Ομαδοποίηση με

en: Groups
el: Ομάδες

en: HTTP authentication
el: HTTP ταυτοποίηση

en: HTTP proxy
el: Διαμεσολαβητής HTTP

en: HW architecture
el: HW αρχιτεκτονική

en: Hardware
el: Υλικό

en: Hardware (Full details)
el: Υλικό (Αναλυτικά στοιχεία)

en: Headers
el: Επικεφαλίδες

en: Height
el: Ύψος

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Hide selected
el: Απόκρυψη επιλεγμένων

en: High
el: Υψηλή

en: History
el: Ιστορικό

en: History cleared
el: Ιστορικό καθαρίστηκε

en: History clearing can take a long time. Continue?
el: Η εκκαθάριση ιστορικού μπορεί να πάρει πολύ χρόνο. Συνέχεια;

en: History data storage period
el: Ιστορικό περιόδου αποθήκευσης

en: History of events
el: Ιστορικό συμβάντων

en: History storage period
el: Ιστορικό περιόδου αποθήκευσης

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: Horizontal align
el: Οριζόντια ευθυγράμμιση

en: Host | Hosts
el[0]: Ξενιστής
el[1]: Ξενιστές

en: Host "%1$s" already exists.
el: Ο ξενιστής "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Host "%1$s" is monitored with proxy "%2$s".
el: Ξενιστής "%1$s" εποπτευόμενος με διαμεσολαβητή "%2$s".

en: Host (ascending)
el: Ξενιστής (αύξουσα)

en: Host IP
el: IP ξενιστή

en: Host access
el: Πρόσβαση ξενιστή

en: Host added
el: Ξενιστής προστέθηκε

en: Host cannot have more than one default interface of the same type.
el: Ο ξενιστής δεν μπορεί να έχει πλέον της μιάς προκαθορισμένες διεπαφές ίδιου τύπου.

en: Host count
el: Πλήθος ξενιστών

en: Host deleted
el: Ξενιστής διεγράφη

en: Host disabled | Hosts disabled
el[0]: Ξενιστής απενεργοποιημένος
el[1]: Ξενιστές απενεργοποιημένοι

en: Host enabled | Hosts enabled
el[0]: Ξενιστής ενεργοποιημένος
el[1]: Ξενιστές ενεργοποιημένοι

en: Host group
el: Ομάδα ξενιστών

en: Host group "%1$s" already exists.
el: Ομάδα ξενιστών "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Host group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a global script.
el: Ομάδα ξενιστών "%1$s" μη διαγραφόμενη, διότι χρησιμοποιείται σε καθολική δέσμη ενεργειών.

en: Host group "%1$s" is internal and can not be deleted.
el: Ομάδα ξενιστών "%1$s" μη διαγραφόμενη ως εσωτερική.

en: Host group elements
el: Στοιχεία ομάδος ξενιστών

en: Host group issues
el: Θέματα ομάδος ξενιστή

en: Host group label type
el: Τύπος ετικέτας ομάδος ξενιστών

en: Host groups
el: Ομάδες ξενιστών

en: Host info
el: Πληροφορίες ξενιστών

en: Host interface
el: Διεπαφή ξενιστή

en: Host inventory
el: Απογραφή ξενιστή

en: Host inventory overview
el: Επισκόπηση απογραφής ξενιστή

en: Host issues
el: Θέματα ξενιστή

en: Host label type
el: Τύπος ετικέτας ξενιστή

en: Host metadata
el: Μετα-δεδομένα ξενιστή

en: Host name
el: Όνομα ξενιστή

en: Host networks
el: Δίκτυα ξενιστών

en: Host prototype "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
el: Πρωτότυπος ξενιστής "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s", κληρονομημένος από άλλο σχεδιότυπο.

en: Host prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
el: Πρωτότυπος ξενιστής "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s".

en: Host prototype added
el: Πρωτότυπος ξενιστής προστέθηκε

en: Host prototype deleted
el: Πρωτότυπος ξενιστής διεγράφη

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
el: Πρωτότυπος ξενιστής με όνομα "%1$s" υπάρχει ήδη σε κανόνα εντοπισμού "%2$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
el: Πρωτότυπος ξενιστής με ορατό όνομα "%1$s" υπάρχει ήδη σε κανόνα εντοπισμού "%2$s".

en: Host prototypes
el: Πρωτότυποι ξενιστές

en: Host prototypes deleted
el: Πρωτότυποι ξενιστές διεγράφησαν

en: Host router
el: Δρομολόγηση ξενιστή

en: Host screens
el: Οθόνες ξενιστών

en: Host subnet mask
el: Μάσκα υποδικτύου ξενιστή

en: Host time
el: Χρόνος ξενιστή

en: Host update failed.
el: Αποτυχία ενημέρωσης ξενιστή.

en: Host updated
el: Ξενιστής ενημερώθηκε

en: Host with the same name "%1$s" already exists.
el: Ξενιστής με ίδιο όνομα "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Host with the same name "%s" already exists.
el: Ξενιστής με ίδιο όνομα "%s" υπάρχει ήδη.

en: Host with the same visible name "%1$s" already exists.
el: Ξενιστής με ίδιο ορατό όνομα "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Host with the same visible name "%s" already exists.
el: Ξενιστής με ίδιο ορατό όνομα "%s" υπάρχει ήδη.

en: Hosts
el: Ξενιστές

en: Hosts location
el: Τοποθεσία ξενιστών

en: Hosts updated
el: Ξενιστές ενημερώθηκαν

en: Hours
el: Ώρες

en: Housekeeping
el: Τακτοποίηση

en: Hungarian (hu_HU)
el: Ουγγρικά (hu_HU)

en: IP address
el: IP διεύθυνση

en: IP and DNS cannot be empty for host interface.
el: IP και DNS δεν μπορούν να είναι κενά για διεπαφή ξενιστή.

en: IP range
el: Περιοχή IP

en: IPMI agent
el: Αντιπρόσωπος IPMI

en: IPMI interfaces
el: Διεπαφές IPMI

en: IPMI sensor
el: Αισθητήρας IPMI

en: Icon
el: Εικόνα

en: Icon (default)
el: Εικόνα (προκαθορισμένη)

en: Icon (disabled)
el: Εικόνα (απενεργοποιημένη)

en: Icon (maintenance)
el: Εικόνα (συντήρηση)

en: Icon (problem)
el: Εικόνα (πρόβλημα)

en: Icon highlight
el: Εικόνα τονισμένη

en: Icon map
el: Αντιστοίχιση εικονιδίων

en: Icon map "%1$s" cannot be deleted. Used in map "%2$s".
el: Η Αντιστοίχιση εικονιδίου "%1$s" δεν διαγράφεται. Σε χρήση στον χάρτη "%2$s".

en: Icon map "%s" already exists.
el: Η Αντιστοίχιση εικονιδίου "%s" υπάρχει ήδη.

en: Icon map created
el: Αντιστοίχιση εικονιδίου δημιουργήθηκε

en: Icon map deleted
el: Αντιστοίχιση εικονιδίου διεγράφη

en: Icon map updated
el: Αντιστοίχιση εικονιδίου ενημερώθηκε

en: Icon mapping
el: Αντιστοιχία εικονιδίου

en: Icons
el: Εικονίδια

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
el: Αν νομίζετε ότι το μήνυμα είναι λάθος, συμβουλευτείτε τους διαχειριστές για τις αναγκαίες άδειες.

en: Image
el: Εικόνα

en: Image "%1$s" already exists.
el: Εικόνα "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Image added
el: Εικόνα προστέθηκε

en: Image deleted
el: Εικόνα διεγράφη

en: Image label type
el: Τύπος σήμανσης εικόνας

en: Image load error [%1$s] in [%2$s].
el: Σφάλμα φόρτωσης εικόνας [%1$s] σε [%2$s].

en: Image size must be less than 1MB.
el: Μέγεθος εικόνας να είναι μικρότερο από 1MB.

en: Image updated
el: Εικόνα ενημερώθηκε

en: Images
el: Εικόνες

en: Images for all maps will be updated!
el: Οι εικόνες όλων των χαρτών θα ενημερωθούν!

en: Immediately
el: Άμεσα

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import failed
el: Εισαγωγή απέτυχε

en: Import file
el: Εισαγωγή αρχείου

en: Imported successfully
el: Επιτυχής εισαγωγή

en: Impossible to filter by inventory field "%s", which does not exist.
el: Αδύνατο φιλτράρισμα με πεδίο απογραφής "%s", ανύπαρκτο.

en: In maintenance
el: Σε συντήρηση

en: In progress
el: Σε εξέλιξη

en: Include
el: Συμπεριλαμβάνω

en: Incorrect "soft" field value for dependency for service "%1$s".
el: Λανθασμένη "soft" τιμή πεδίου για εξάρτηση με υπηρεσία "%1$s".

en: Incorrect %1$s label type value for map "%2$s".
el: Λανθασμένη %1$s τιμή σήμανσης για χάρτη "%2$s".

en: Incorrect API "%1$s".
el: Λανθασμένο API "%1$s".

en: Incorrect SNMP OID.
el: Λανθασμένο SNMP OID.

en: Incorrect SNMP community.
el: Λανθασμένο SNMP community.

en: Incorrect acceptable SLA for service "%1$s".
el: Λανθασμένη αποδοχή SLA για υπηρεσία "%1$s".

en: Incorrect action condition discovery check.
el: Λανθασμένη συνθήκη ενέργειας ελέγχου εντοπισμού.

en: Incorrect action condition discovery check. Discovery check does not exist or you have no access to it.
el: Λανθασμένη συνθήκη ενέργειας ελέγχου εντοπισμού. Ό έλεγχος δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση.

en: Incorrect action condition discovery object.
el: Λανθασμένη συνθήκη ενέργειας αντικειμένου εντοπισμού.

en: Incorrect action condition discovery rule. Discovery rule does not exist or you have no access to it.
el: Λανθασμένη συνθήκη ενέργειας κανόνα εντοπισμού. Ό κανόνας δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση.

en: Incorrect action condition discovery status.
el: Λανθασμένη συνθήκη ενέργειας κατάστασης εντοπισμού.

en: Incorrect action condition event type.
el: Λανθασμένη συνθήκη ενέργειας είδους συμβάντος.

en: Incorrect action condition host group. Host group does not exist or you have no access to it.
el: Λανθασμένη συνθήκη ενέργειας ομάδος ξενιστών. Ομάδα ξενιστών δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση.

en: Incorrect action condition host. Host does not exist or you have no access to it.
el: Λανθασμένη συνθήκη ενέργειας ξενιστή. Ο ξενιστής δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση.

en: Incorrect action condition port "%1$s".
el: Λανθασμένη συνθήκη ενέργειας θύρας "%1$s".

en: Incorrect action condition proxy. Proxy does not exist or you have no access to it.
el: Λανθασμένος διαμεσολαβητής στη συνθήκη ενέργειας. Ο διαμεσολαβητής δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση σε αυτόν.

en: Incorrect action condition template. Template does not exist or you have no access to it.
el: Λανθασμένο σχεδιότυπο συνθήκης ενέργειας. Σχεδιότυπο δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση.

en: Incorrect action condition trigger severity.
el: Λανθασμένη συνθήκη ενέργειας βαρύτητας εναύσματος.

en: Incorrect action condition trigger. Trigger does not exist or you have no access to it.
el: Λανθασμένο έναυσμα στη συνθήκη ενέργειας. Έναυσμα δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση.

en: Incorrect action condition type.
el: Λανθασμένος τύπος στη συνθήκη ενέργειας.

en: Incorrect action operation command type.
el: Λανθασμένος τύπος εντολής στην εργασία ενέργειας.

en: Incorrect action operation condition acknowledge type.
el: Λανθασμένος τύπος αναγνώρισης συνθήκης εργασίας ενέργειας.

en: Incorrect action operation condition type.
el: Λανθασμένος τύπος συνθήκης εργασίας ενέργειας.

en: Incorrect action operation escalation step values.
el: Λανθασμένες βηματικές τιμές κλιμάκωσης εργασίας ενέργειας.

en: Incorrect action operation host group. Host group does not exist or you have no access to this host group.
el: Λανθασμένη ομάδα ξενιστών εργασίας ενέργειας. Η Ομάδα ξενιστών δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση σε αυτήν.

en: Incorrect action operation host. Host does not exist or you have no access to this host.
el: Λανθασμένος ξενιστής εργασίας ενέργειας. Ο ξενιστής δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση σε αυτόν.

en: Incorrect action operation port "%s".
el: Λανθασμένη θύρα εργασίας ενέργειας "%s".

en: Incorrect action operation user group. User group does not exist or you have no access to this user group.
el: Λανθασμένη ομάδα χρήστη εργασίας ενέργειας. Η ομάδα χρήστη δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση σε αυτήν.

en: Incorrect action operation user. User does not exist or you have no access to this user.
el: Λανθασμένος χρήστης εργασίας ενέργειας. Ο χρήστης δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση σε αυτόν.

en: Incorrect action operationid.
el: Λανθασμένο id εργασίας ενέργειας.

en: Incorrect algorithm for service "%1$s".
el: Λανθασμένος αλγόριθμος για υπηρεσία "%1$s".

en: Incorrect arguments passed to function
el: Λανθασμένα ορίσματα πέρασαν στην συνάρτηση

en: Incorrect arguments passed to function.
el: Λανθασμένες μεταβλητές πέρασαν στη συνάρτηση.

en: Incorrect arguments passed to method.
el: Λανθασμένα ορίσματα πέρασαν στη μέθοδο.

en: Incorrect authentication protocol for item "%1$s".
el: Λανθασμένο πρωτόκολλο ταυτοποίησης συλλέκτη "%1$s".

en: Incorrect bulk value for interface.
el: Λανθασμένη ομαδική τιμή διεπαφής.

en: Incorrect calculate SLA value for service "%1$s".
el: Λανθασμένη τιμή υπολογισμού SLA για υπηρεσία "%1$s".

en: Incorrect characters used for host name "%s".
el: Λανθασμένοι χαρακτήρες για όνομα ξενιστή "%s".

en: Incorrect characters used for proxy name "%1$s".
el: Λανθασμένοι χαρακτήρες σε χρήση για όνομα διαμεσολαβητή "%1$s".

en: Incorrect characters used for template name "%1$s".
el: Λανθασμένοι χαρακτήρες σε χρήση για όνομα σχεδιότυπου "%1$s".

en: Incorrect conditions for action "%1$s".
el: Λανθασμένες συνθήκες ενέργειας "%1$s".

en: Incorrect conditions for discovery rule "%1$s".
el: Λανθασμένες συνθήκες κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: Incorrect custom expression "%2$s" for action "%1$s": %3$s.
el: Λανθασμένη προσαρμοσμένη έκφραση "%2$s" ενέργειας "%1$s": %3$s.

en: Incorrect custom expression "%2$s" for discovery rule "%1$s": %3$s.
el: Λανθασμένη προσαρμοσμένη έκφραση "%2$s" κανόνα εντοπισμού "%1$s": %3$s.

en: Incorrect event object "%1$s" (%2$s) for event source "%3$s" (%4$s), only the following objects are supported: %5$s.
el: Λανθασμένο αντικείμενο συμβάντος "%1$s" (%2$s) προέλευσης συμβάντος "%3$s" (%4$s), μόνο τα παρακάτω αντικείμενα υποστηρίζονται: %5$s.

en: Incorrect eventobject value.
el: Λανθασμένη τιμή αντικειμένου συμβάντος.

en: Incorrect eventsource value.
el: Λανθασμένη τιμή προέλευσης συμβάντος.

en: Incorrect field "%1$s" name or value in where statement for table "%2$s".
el: Λανθασμένο πεδίο "%1$s" όνομα ή τιμή στη δήλωση where του πίνακα "%2$s".

en: Incorrect fields for sysmap.
el: Λανθασμένα πεδία για sysmap.

en: Incorrect file upload.
el: Λανθασμένο αρχείο αναφόρτωσης.

en: Incorrect filter condition formula ID for action "%1$s".
el: Λανθασμένο φίλτρο ID είδους συνθήκης γιά ενέργεια "%1$s".

en: Incorrect filter condition formula ID for discovery rule "%1$s".
el: Λανθασμένο φίλτρο ID είδους συνθήκης γιά κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: Incorrect filter condition macro for discovery rule "%1$s".
el: Λανθασμένο φίλτρο συνθήκης μακροεντολής γιά κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: Incorrect filter condition operator for action "%1$s".
el: Λανθασμένο φίλτρο συνθήκης τελεστή ενέργειας "%1$s".

en: Incorrect filter condition operator for discovery rule "%1$s".
el: Λανθασμένο φίλτρο συνθήκης τελεστή γιά κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: Incorrect filter condition type for action "%1$s".
el: Λανθασμένος τύπος φίλτρου συνθήκης γιά ενέργεια "%1$s".

en: Incorrect function is used
el: Λανθασμένη συνάρτηση σε χρήση

en: Incorrect graph ID "%1$s" provided for screen element.
el: Λανθασμένο ID γραφήματος "%1$s" παρεχόμενο ως στοιχείο οθόνης.

en: Incorrect graph prototype ID "%1$s" provided for screen element.
el: Λανθασμένο ID πρωτότυπου γραφήματος "%1$s" παρεχόμενο ως στοιχείο οθόνης.

en: Incorrect host ID "%1$s" provided for screen element.
el: Λανθασμένο ID ξενιστή "%1$s" παρεχόμενο ως στοιχείο οθόνης.

en: Incorrect host group ID "%1$s" provided for screen element.
el: Λανθασμένο ID ομάδος ξενιστή "%1$s" παρεχόμενο ως στοιχείο οθόνης.

en: Incorrect host group.
el: Λανθασμένη ομάδα ξενιστών.

en: Incorrect image index.
el: Δείκτης λανθασμένης εικόνας.

en: Incorrect input parameters.
el: Λανθασμένες παράμετροι εισόδου.

en: Incorrect interface DNS parameter "%s" provided.
el: Λανθασμένη παράμετρος DNS διεπαφής "%s" παρέχεται.

en: Incorrect interface port "%s" provided.
el: Λανθασμένη θύρα διεπαφής "%s" παρέχεται.

en: Incorrect inventory field "%s".
el: Λανθασμένο πεδίο απογραφής "%s".

en: Incorrect item ID "%1$s" provided for screen element.
el: Λανθασμένο ID συλλέκτη "%1$s" παρεχόμενο γιά στοιχείο οθόνης.

en: Incorrect item for axis value.
el: Λανθασμένος συλλέκτης για τιμή άξονα.

en: Incorrect item key "%1$s" provided for trigger expression on "%2$s".
el: Λανθασμένο κλειδί συλλέκτη "%1$s" παρέχεται για έκφραση εναύσματος σε "%2$s".

en: Incorrect item prototype ID "%1$s" provided for screen element.
el: Λανθασμένο ID πρωτότυπου συλλέκτη "%1$s" παρεχόμενο γιά στοιχείο οθόνης.

en: Incorrect item value type "%1$s" provided for trigger function "%2$s".
el: Λανθασμένος τύπος τιμής συλλέκτη "%1$s" παρεχόμενος γιά λειτουργία εναύσματος "%2$s".

en: Incorrect list of items.
el: Λανθασμένος κατάλογος συλλεκτών.

en: Incorrect maintenance - date must be between 1970.01.01 and 2038.01.18
el: Λανθασμένη συντήρηση - η ημερομηνία πρέπει να είναι μεταξύ 01/01/1970 και 18/01/2038

en: Incorrect maintenance date
el: Λανθασμένη ημερομηνία συντήρησης

en: Incorrect maintenance day period
el: Λανθασμένη περίοδος ημερησίας συντήρησης

en: Incorrect maintenance days of week
el: Λανθασμένες ημέρες συντήρησης την εβδομάδα

en: Incorrect maintenance month period
el: Λανθασμένη περίοδος μηνιαίας συντήρησης

en: Incorrect maintenance period
el: Λανθασμένη περίοδος συντήρησης

en: Incorrect maintenance period (minimum 5 minutes)
el: Λανθασμένη περίοδος συντήρησης (ελάχιστο 5 λεπτά)

en: Incorrect maintenance week period
el: Λανθασμένη περίοδος εβδομαδιαίας συντήρησης

en: Incorrect map ID "%1$s" provided for screen element.
el: Λανθασμένο ID χάρτη "%1$s" παρεχόμενο ως στοιχείο οθόνης.

en: Incorrect max columns provided for screen element.
el: Λανθασμένο μεγ στηλών παρεχόμενο ως στοιχείο οθόνης.

en: Incorrect method "%1$s.%2$s".
el: Ανακριβής μέθοδος "%1$s.%2$s".

en: Incorrect object value.
el: Ανακριβής τιμή αντικειμένου.

en: Incorrect parameter for action "%1$s".
el: Ανακριβής παράμετρος ενέργειας "%1$s".

en: Incorrect parameter for operations.
el: Λανθασμένη παράμετρος για λειτουργίες.

en: Incorrect parameters for action update method "%1$s".
el: Ανακριβείς παράμετροι μεθόδου ενημέρωσης "%1$s".

en: Incorrect parameters for condition.
el: Λανθασμένη παράμετρος για συνθήκη.

en: Incorrect parameters for maintenance.
el: Λανθασμένες παράμετροι για συντήρηση.

en: Incorrect parent for service "%1$s".
el: Λανθασμένος γονέας για υπηρεσία "%1$s".

en: Incorrect parent service.
el: Λανθασμένη γονική υπηρεσία.

en: Incorrect port range.
el: Λανθασμένη περιοχή θυρών.

en: Incorrect privacy protocol for item "%1$s".
el: Ανακριβές ιδιωτικό πρωτόκολλο συλλέκτη "%1$s".

en: Incorrect regular expression "%1$s": "%2$s"
el: Ανακριβής κανονική έκφραση "%1$s": "%2$s"

en: Incorrect resource type provided for screen item.
el: Παρέχεται λανθασμένος τύπος πόρου για οθόνη συλλέκτη.

en: Incorrect response received from Zabbix server "%1$s".
el: Ανακριβής απόκριση ληφθείσα από Zabbix εξυπηρετητή "%1$s".

en: Incorrect screen ID "%1$s" provided for screen element.
el: Λανθασμένο ID οθόνης "%1$s" παρεχόμενο ως στοιχείο οθόνης.

en: Incorrect screen ID.
el: Λανθασμένο ID οθόνης.

en: Incorrect screen provided for slide show.
el: Λανθασμένη οθόνη παρεχόμενη ως προβολή διαφάνειας.

en: Incorrect service end time.
el: Λανθασμένη ώρα λήξης υπηρεσίας.

en: Incorrect service start time.
el: Λανθασμένη ώρα έναρξης υπηρεσίας.

en: Incorrect service time type.
el: Λανθασμένος τύπος χρόνου υπηρεσίας.

en: Incorrect source value.
el: Λανθασμένη τιμή προέλευσης.

en: Incorrect status for host "%1$s".
el: Λανθασμένη κατάσταση ξενιστή "%1$s".

en: Incorrect status for service "%1$s".
el: Λανθασμένη κατάσταση για την υπηρεσία "%1$s".

en: Incorrect template screen ID.
el: Λανθασμένο ID σχεδιότυπης οθόνης.

en: Incorrect trigger ID for service "%1$s".
el: Λανθασμένο αναγνωριστικό εναύσματος για την υπηρεσία "%1$s".

en: Incorrect trigger expression
el: Λανθασμένη έκφραση εναύσματος

en: Incorrect trigger expression.
el: Λανθασμένη έκφραση εναύσματος.

en: Incorrect trigger expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
el: Λανθασμένη έκφραση εναύσματος. Ο ξενιστής "%1$s" δεν υπάρχει ή δεν έχετε πρόσβαση σε αυτόν.

en: Incorrect trigger expression. Trigger expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
el: Λανθασμένη έκφραση εναύσματος. Στοιχεία έκφρασης εναύσματος δεν πρέπει να ανήκουν ταυτόχρονα σε ξενιστή και σχεδιότυπο.

en: Incorrect trigger function "%1$s" provided in expression.
el: Λανθασμένη λειτουργία εναύσματος "%1$s" παρέχεται στην έκφραση.

en: Incorrect trigger prototype expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
el: Λανθασμένη έκφραση πρωτότυπου εναύσματος. Ξενιστής "%1$s" δεν υπάρχει ή χωρίς πρόσβαση σε αυτόν.

en: Incorrect trigger prototype expression. Trigger prototype expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
el: Λανθασμένη έκφραση πρωτότυπου εναύσματος. Στοιχεία έκφρασης πρωτότυπου εναύσματος να μήν ανήκουν ταυτόχρονα σε ξενιστή και σχεδιότυπο.

en: Incorrect type of calculation for action "%1$s".
el: Λανθασμένος τύπος υπολογισμού ενέργειας "%1$s".

en: Incorrect type of calculation for discovery rule "%1$s".
el: Λανθασμένος τύπος υπολογισμού κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: Incorrect user group.
el: Λανθασμένη ομάδα χρήστη.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field.
el: Λανθασμένη τιμή "%1$s" για "%2$s" πεδίο.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s.
el: Λανθασμένη τιμή "%1$s" για "%2$s" πεδίο: να είναι μεταξύ %3$s και %4$s.

en: Incorrect value "%1$s" for float field "%2$s".
el: Λανθασμένη τιμή "%1$s" για πεδίο κινητής υποδιαστολής "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for int field "%2$s".
el: Λανθασμένη τιμή "%1$s" για πεδίο ακεραίου "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for unsigned int field "%2$s".
el: Λανθασμένη τιμή "%1$s" για πεδίο απρόσημου ακέραιου "%2$s".

en: Incorrect value for field "%1$s": cannot be empty.
el: Λανθασμένη τιμή πεδίου "%1$s": δεν μπορεί να είναι κενό.

en: Incorrect value used for proxy status "%1$s".
el: Λανθασμένη τιμή σε χρήση κατάστασης διαμεσολαβητή "%1$s".

en: Indonesian (id_ID)
el: Ινδονησιακά (id_ID)

en: Info
el: Πληροφορία

en: Information
el: Πληροφόρηση

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Insert expression
el: Εισαγωγή έκφρασης

en: Installation
el: Εγκατάσταση

en: Installer name
el: Όνομα εγκαταστάτη

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Interface is linked to item "%1$s" on "%2$s".
el: Η διεπαφή είναι συνδεδεμένη στο συλλέκτη "%1$s" επί "%2$s".

en: Interface is used by items that require this type of the interface.
el: Η διεπαφή χρησιμοποιείται απο συλλέκτες που χρειάζονται αυτόν τον τύπο διεπαφής.

en: Interface with DNS "%1$s" cannot have empty IP address.
el: Η διεπαφή με DNS "%1$s" δεν μπορεί να έχει κενή διεύθυνση IP.

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name while having "Use DNS" property on "%2$s".
el: Η διεπαφή με IP "%1$s" δεν μπορεί να έχει κενό όνομα DNS ενώ έχει "Use DNS" ιδιότητα σε "%2$s".

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name.
el: Η διεπαφή με IP "%1$s" δεν μπορεί να έχει κενό όνομα DNS.

[ctx: authentication]
en: Internal
el: Εσωτερικά

[ctx: event source]
en: Internal
el: Εσωτερικά

[ctx: user type]
en: Internal
el: Εσωτερικά

en: Internal JSON-RPC error.
el: Εσωτερικό JSON-RPC σφάλμα.

en: Internal error.
el: Εσωτερικό σφάλμα.

en: Internal event and alert data storage period
el: Εσωτερική περίοδος αποθήκευσης συμβάντων και ειδοποιήσεων

en: Interval
el: Χρονικό διάστημα

en: Invalid JSON. An error occurred on the server while parsing the JSON text.
el: Άκυρο JSON. Παρουσιάστηκε σφάλμα στον εξυπηρετητή ενώ ανέλυε το κείμενο JSON.

en: Invalid Request.
el: Άκυρο Αίτημα.

en: Invalid first parameter.
el: Άκυρη πρώτη παράμετρος.

en: Invalid fourth parameter.
el: Άκυρη τέταρτη παράμετρος.

en: Invalid hostid for macro "%1$s".
el: Άκυρο hostid για μακροεντολή "%1$s".

en: Invalid key "%1$s" for discovery rule "%2$s" on "%3$s": %4$s.
el: Άκυρο κλειδί "%1$s" κανόνα εντοπισμού "%2$s" σε "%3$s": %4$s.

en: Invalid key "%1$s" for item "%2$s" on "%3$s": %4$s.
el: Άκυρο κλειδί "%1$s" συλλέκτη "%2$s" σε "%3$s": %4$s.

en: Invalid key "%1$s" for item prototype "%2$s" on "%3$s": %4$s.
el: Άκυρο κλειδί "%1$s" πρωτότυπου συλλέκτη "%2$s" σε "%3$s": %4$s.

en: Invalid key "%1$s": %2$s.
el: Άκυρο κλειδί "%1$s": %2$s.

en: Invalid method parameters.
el: Άκυρες παράμετροι μεθόδου.

en: Invalid number of parameters.
el: Άκυρος αριθμός παραμέτρων.

en: Invalid params.
el: Άκυρες παράμετροι.

en: Invalid response code "%1$s".
el: Άκυρος κωδικός απόκρισης "%1$s".

en: Invalid second parameter.
el: Άκυρη δεύτερη παράμετρος.

en: Invalid third parameter.
el: Άκυρη τρίτη παράμετρος.

en: Invalid view name given "%s". Allowed chars: "a-z" and ".".
el: Δόθηκε άκυρο όνομα προβολής "%s". Επιτρεπόμενοι χαρακτήρες: "a-z" and ".".

en: Inventory
el: Απογραφή

en: Inventory disabled for host "%1$s".
el: Απενεργοποιημένη απογραφή ξενιστή "%1$s".

en: Inventory field
el: Πεδίο απογραφής

en: Inventory mode
el: Τρόπος απογραφής

en: Is online?
el: Είναι συνδεδεμένος;

en: Issue
el: Θέμα

en: It is not possible to filter by user password.
el: Φιλτράρισμα κατά κωδικό χρήστη αδύνατον.

en: It is not possible to search by user password.
el: Αναζήτηση με συνθηματικό χρήστη αδύνατον.

en: Italian (it_IT)
el: Ιταλικά (it_IT)

en: Item
el: Συλλέκτης

en: Item "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
el: Ο συλλέκτης "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s", κληρονομημένος απο άλλο σχεδιότυπο.

en: Item "%1$s" already exists on "%2$s".
el: Συλλέκτης "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s".

en: Item "%1$s" cannot populate a missing host inventory field number "%2$d". Choices are: from 0 (do not populate) to %3$d.
el: Ο συλλέκτης "%1$s" δεν συμπληρώνει ελλιπές πεδίο απογραφής ξενιστή "%2$d". Επιλογές: απο 0 (μήν συμπληρώνεις) έως %3$d.

en: Item "%1$s" does not exist on template "%2$s".
el: Συλλέκτης "%1$s" δέν υπάρχει σε σχεδιότυπο "%2$s".

en: Item "%1$s" on "%2$s": application "%3$s" does not exist.
el: Συλλέκτης "%1$s" σε "%2$s": κατηγορία "%3$s" ανύπαρκτη.

en: Item "%1$s:%2$s" has invalid port: "%3$s".
el: Συλλέκτης "%1$s:%2$s" έχει άκυρη θύρα: "%3$s".

en: Item added
el: Συλλέκτης προστέθηκε

en: Item count
el: Πλήθος συλλεκτών

en: Item deleted
el: Συλλέκτης διεγράφη

en: Item disabled | Items disabled
el[0]: Συλλέκτης απενεργοποιημένος
el[1]: Συλλέκτες απενεργοποιημένοι

en: Item enabled | Items enabled
el[0]: Συλλέκτης ενεργοποιημένος
el[1]: Συλλέκτες ενεργοποιημένοι

en: Item in "not supported" state
el: Συλλέκτης σε "ανυποστήρικτη" κατάσταση

en: Item not selected
el: Συλλέκτης μή επιλεγμένος

en: Item prototype
el: Πρωτότυπος συλλέκτης

en: Item prototype "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
el: Πρωτότυπος συλλέκτης "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s", κληρονομημένος από άλλο σχεδιότυπο.

en: Item prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
el: Πρωτότυπος συλλέκτης "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s".

en: Item prototype added
el: Πρωτότυπος συλλέκτης προστέθηκε

en: Item prototype deleted
el: Πρωτότυπος συλλέκτης διεγράφη

en: Item prototypes
el: Πρωτότυποι συλλέκτες

en: Item prototypes deleted
el: Πρωτότυποι συλλέκτες διεγράφησαν

en: Item updated
el: Συλλέκτης ενημερώθηκε

en: Item uses host interface from non-parent host.
el: Ο συλλέκτης χρησιμοποιεί διεπαφή ξενιστή από όχι γονικό ξενιστή.

en: Item uses incorrect interface type.
el: Ο συλλέκτης χρησιμοποιεί λάθος τύπο διεπαφής.

en: Item values
el: Τιμές συλλεκτών

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
el: Ο συλλέκτης δεν θα ανανεωθεί. Δώστε σωστό χρονικό διάστημα ενημέρωσης.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as a discovery rule.
el: Ο συλλέκτης με κλειδί "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s" ως κανόνας εντοπισμού.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item created from item prototype.
el: Ο συλλέκτης με κλειδί "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s" ως συλλέκτης δημιουργηθείς απο πρωτότυπο συλλέκτη.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item prototype.
el: Ο συλλέκτης με κλειδί "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s" ως πρωτότυπος συλλέκτης.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item.
el: Ο συλλέκτης με κλειδί "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s" ως συλλέκτης.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as unknown item element.
el: Ο συλλέκτης με κλειδί "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s" ως άγνωστο στοιχείο συλλέκτη.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s".
el: Ο συλλέκτης με κλειδί "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s".

en: Items
el: Συλλέκτες

en: Items deleted
el: Συλλέκτες διεγράφησαν

en: Items list
el: Κατάλογος συλλεκτών

en: Items updated
el: Συλλέκτες ενημερώθηκαν

en: JMX agent
el: Αντιπρόσωπος JMX

en: JMX interfaces
el: JMX διεπαφές

en: JSON-rpc error generation failed. No such error "%s".
el: Αποτυχία δημιουργίας λάθους JSON-rpc. Δεν υπάρχει τέτοιο λάθος "%s".

en: JSON-rpc method is not defined.
el: Δεν ορίσθηκε μέθοδος JSON-rpc.

en: JSON-rpc params is not an Array.
el: Οι παράμετροι JSON-rpc δεν είναι πίνακας.

en: JSON-rpc version is not specified.
el: Η έκδοση JSON-rpc δεν προσδιορίζεται.

en: Jabber identifier
el: Jabber αναγνωριστικό

en: Jan
el: Ιαν

en: January
el: Ιανουάριος

en: Japanese (ja_JP)
el: Ιαπωνικά (ja_JP)

en: Jul
el: Ιούλ

en: July
el: Ιούλιος

en: Jun
el: Ιούν

en: June
el: Ιούνιος

en: Key
el: Κλειδί

en: Key "%1$s" does not match <grpmax|grpmin|grpsum|grpavg>["Host group(s)", "Item key", "<last|min|max|avg|sum|count>", "parameter"].
el: Το κλειδί "%1$s" δεν ταιριάζει <grpmax|grpmin|grpsum|grpavg>["Host group(s)", "Item key", "<last|min|max|avg|sum|count>", "parameter"].

en: Key passphrase
el: Κλειδί συνθηματικής φράσης

en: Keyword
el: Λέξη-κλειδί

en: Korean (ko_KR)
el: Κορεάτικα (ko_KR)

en: LDAP authentication
el: LDAP ταυτοποίηση

en: LDAP host
el: LDAP ξενιστής

en: LDAP login successful
el: Επιτυχής σύνδεση LDAP

en: Label
el: Επιγραφή

en: Label location
el: Θέση επιγραφής

en: Language
el: Γλώσσα

[ctx: page navigation]
en: Last
el: Τελευταίο

en: Last 24 hours
el: Τελευταίες 24 ώρες

en: Last 30 days
el: Τελευταίες 30 ημέρες

en: Last 365 days
el: Τελευταίες 365 ημέρες

en: Last 7 days
el: Τελευταίες 7 ημέρες

en: Last change
el: Τελευταία μεταβολή

en: Last change (descending)
el: Τελευταία μεταβολή (φθίνουσα)

en: Last check
el: Τελευταίος έλεγχος

en: Last hour graph
el: Γράφημα τελευταίας ώρας

en: Last month graph
el: Γράφημα τελευταίου μήνα

en: Last of
el: Τελευταίο απο

en: Last seen (age)
el: Τελευταία εμφάνιση (ηλικία)

en: Last value
el: Τελευταία τιμή

en: Last week graph
el: Γράφημα τελευταίας εβδομάδος

en: Latest data
el: Τελευταία δεδομένα

en: Latest values
el: Τελευταίες τιμές

en: Latvian (lv_LV)
el: Λετονικά (lv_LV)

en: Left
el: Αριστερά

en: Limit for search and filter results
el: Όριο στοιχείων Αναζήτησης/Φίλτρου

en: Line
el: Γραμμή

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Link indicators
el: Σύνδεση δεικτών

en: Link new templates
el: Σύνδεση νέων σχεδιότυπων

en: Link selementid1 field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
el: Ο σύνδεσμος πεδίου selementid1 δείχνει σε ανύπαρκτο selement ID χάρτη "%1$s" για χάρτη "%2$s".

en: Link selementid2 field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
el: Ο σύνδεσμος πεδίου selementid2 δείχνει σε ανύπαρκτο selement ID χάρτη "%1$s" για χάρτη "%2$s".

en: Link templates
el: Σύνδεση σχεδιότυπων

en: Link to template
el: Σύνδεση με σχεδιότυπο

en: Link to templates
el: Σύνδεση με σχεδιότυπα

en: Linked templates
el: Συνδεδεμένα σχεδιότυπα

en: Linked to
el: Συνδεδεμένο με

en: List is empty
el: Ο κατάλογος είναι άδειος

en: Lithuanian (lt_LT)
el: Λιθουανικά (lt_LT)

en: Local time
el: Τοπική ώρα

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location latitude
el: Γεωγραφικό πλάτος τοποθεσίας

en: Location longitude
el: Γεωγραφικό μήκος τοποθεσίας

en: Log
el: Καταγραφή

en: Log time format
el: Μορφότυπος καταγραφής ώρας

en: Log unmatched SNMP traps
el: Καταγραφή αταίριαστων SNMP traps

en: Login
el: Σύνδεση

en: Login name or password is incorrect.
el: Ανακριβές όνομα ή κωδικός σύνδεσης.

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: Lost
el: Απωλεσθέν

en: Low-level discovery rule in "not supported" state
el: Κανόνας εντοπισμού χαμηλού επιπέδου σε "ανυποστήρικτη" κατάσταση

[ctx: Monday short]
en: M
el: Δ

en: MAC address A
el: MAC διεύθυνση A

en: MAC address B
el: MAC διεύθυνση B

en: MAINTENANCE
el: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ

en: Macro
el: Μακροεντολή

en: Macro "%1$s" already exists on "%2$s".
el: Η μακροεντολή "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s".

en: Macro "%1$s" already exists.
el: Η μακροεντολή "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Macro "%1$s" is not unique.
el: Η μακροεντολή "%1$s" δεν είναι μοναδική.

en: Macro with hostmacroid "%1$s" does not exist.
el: Η μακροεντολή με hostmacroid "%1$s" δεν υπάρχει.

en: Macros
el: Μακροεντολές

en: Macros updated
el: Μακροεντολές ενημερώθηκαν

en: Maintenance
el: Συντήρηση

en: Maintenance "%1$s" already exists.
el: Συντήρηση "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Maintenance "Active since" value cannot be bigger than "Active till".
el: Τιμή συντήρησης "Ενεργό από" όχι μεγαλύτερη της "Ενεργό έως".

en: Maintenance added
el: Συντήρηση προστέθηκε

en: Maintenance deleted
el: Συντήρηση διεγράφη

en: Maintenance period
el: Περίοδος συντήρησης

en: Maintenance period length
el: Μήκος περιόδου συντήρησης

en: Maintenance periods
el: Περίοδοι συντήρησης

en: Maintenance type
el: Τύπος συντήρησης

en: Maintenance updated
el: Συντήρηση ενημερώθηκε

en: Maintenance with data collection
el: Συντήρηση με συλλογή δεδομένων

en: Maintenance without data collection
el: Συντήρηση χωρίς συλλογή δεδομένων

en: Mandatory parameter is missing.
el: Λείπει υποχρεωτική παράμετρος.

en: Manual
el: Χειροκίνητα

en: Map
el: Χάρτης

en: Map is updated! Return?
el: Χάρτης ενημερώθηκε! Επιστροφή;

en: Map label type
el: Τύπος σήματος χάρτη

en: Map update failed.
el: Αποτυχία ενημέρωσης χάρτη.

en: Mapped to
el: Αντιστοιχισμένο σε

en: Mappings
el: Αντιστοιχίσεις

en: Maps
el: Χάρτες

en: Mar
el: Μαρ

en: March
el: Μάρτιος

en: Mark elements on trigger status change
el: Σημειώστε τα στοιχεία σε μεταβολή κατάστασης εναύσματος

en: Mark others
el: Σημειώστε άλλα

en: Mark selected
el: Σημάδι επιλέχθηκε

en: Mask
el: Μάσκα

en: Mass update
el: Μαζική ενημέρωση

en: Mass update elements
el: Μαζική ενημέρωση στοιχείων

en: Max columns
el: Μεγ στήλες

en: Max count of elements to show inside table cell
el: Μέγιστο πλήθος στοιχείων πρός εμφάνιση ανά σελίδα

en: Max count of elements to show inside table cell "%1$s".
el: Μέγιστο πλήθος στοιχείων πρός εμφάνιση ανά σελίδα "%1$s".

en: Maximum time period to display is %1$s day. | Maximum time period to display is %1$s days.
el[0]: Μέγιστη χρονική περίοδος εμφάνισης %1$s ημέρα.
el[1]: Μέγιστη χρονική περίοδος εμφάνισης %1$s ημέρες.

en: May
el: Μάιος

[ctx: May short]
en: May
el: Μάι

en: Media
el: Μέσα ενημέρωσης

en: Media type
el: Τύπος μέσων

en: Media type added
el: Τύπος μέσων προστέθηκε

en: Media type disabled | Media types disabled
el[0]: Απενεργοποιημένος τύπος μέσων
el[1]: Απενεργοποιημένοι τύποι μέσων

en: Media type enabled | Media types enabled
el[0]: Ενεργοποιημένος τύπος μέσων
el[1]: Ενεργοποιημένοι τύποι μέσων

en: Media type updated
el: Τύπος μέσων ενημερώθηκε

en: Media types
el: Τύποι μέσων ενημέρωσης

en: Media types used by action "%s".
el: Τύποι μέσων χρησιμοποιούνται στην ενέργεια "%s".

en: Members
el: Μέλη

en: Message
el: Μήνυμα

en: Message text limit
el: Όριο κειμένου μηνύματος

en: Message timeout
el: Χρονικό όριο μηνύματος

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Messaging
el: Ανταλλαγή μηνυμάτων

en: Method not found.
el: Μέθοδος δεν βρέθηκε.

en: Middle
el: Ενδιάμεσο

en: Minimum required PHP memory limit is %s (configuration option "memory_limit").
el: Ελάχιστο απαιτούμενο PHP όριο μνήμης %s (επιλογή ρύθμισης "memory_limit").

en: Minimum required PHP upload filesize is %s (configuration option "upload_max_filesize").
el: Ελάχιστο απαιτούμενο PHP μέγεθος ανεβάσματος %s (επιλογή ρύθμισης "upload_max_filesize").

en: Minimum required PHP version is %s.
el: Ελάχιστη απαιτούμενη PHP έκδοση %s.

en: Minimum required limit on execution time of PHP scripts is %s (configuration option "max_execution_time").
el: Ελάχιστο απαιτούμενο όριο χρόνου εκτέλεσης PHP scripts %s (επιλογή ρύθμισης "max_execution_time").

en: Minimum required limit on input parse time for PHP scripts is %s (configuration option "max_input_time").
el: Ελάχιστο απαιτούμενο όριο χρόνου ανάλυσης εισαγωγής PHP scripts %s (επιλογή ρύθμισης "max_input_time").

en: Minimum required size of PHP post is %s (configuration option "post_max_size").
el: Ελάχιστο απαιτούμενο μέγεθος PHP post %s (επιλογή ρύθμισης "post_max_size").

en: Minimum severity
el: Ελάχιστη βαρύτητα

en: Minutes
el: Λεπτά

en: Missing "gitemid" field for item.
el: Απουσία "gitemid" πεδίου συλλέκτη.

en: Missing "itemid" field for item.
el: Απουσία "itemid" πεδίου συλλέκτη.

en: Missing "name" field for graph prototype.
el: Απουσία "name" πεδίου πρωτότυπου γραφήματος.

en: Missing "name" field for graph.
el: Απουσία "name" πεδίου γραφήματος.

en: Missing items for graph "%1$s".
el: Απόντες συλλέκτες γραφήματος "%1$s".

en: Missing items for graph prototype "%1$s".
el: Απόντες συλλέκτες πρωτότυπου γραφήματος "%1$s".

en: Missing key "%1$s" for host "%2$s".
el: Απουσία κλειδιού "%1$s" ξενιστή "%2$s".

en: Mode
el: Τρόπος

en: Model
el: Πρότυπο

en: Mon
el: Δευ

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Monitored by proxy
el: Εποπτευόμενο μέσω διαμεσολαβητή

en: Monitored host
el: Εποπτευόμενος ξενιστής

en: Monitoring
el: Εποπτεία

en: Month
el: Μήνας

en: Monthly
el: Μηνιαίως

en: More matches found...
el: Βρέθηκαν περισσότερα ταιριάσματα...

en: More than 10 minutes
el: Περισσότερο απο 10 λεπτά

en: More than one graph with name "%1$s" within host.
el: Πλέον του ενός γραφήματα ονόματος "%1$s" εντός ξενιστού.

en: Multiple PROBLEM events
el: Πολλαπλά ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ συμβάντα

en: Mute
el: Σίγαση

en: Name
el: Όνομα

[ctx: user first name]
en: Name
el: Όνομα

en: Network discovery event and alert data storage period
el: Περίοδος αποθήκευσης συμβάντων και ειδοποιήσεων εντοπισμού δικτύου

en: Network map added
el: Χάρτης δικτύου προστέθηκε

en: Network map deleted
el: Χάρτης δικτύου διεγράφη

en: Network map updated
el: Χάρτης δικτύου ενημερώθηκε

en: Network maps
el: Χάρτες δικτύου

en: Never
el: Ποτέ

en: New
el: Νέο

en: New application
el: Νέα κατηγορία

en: New condition
el: Νέα συνθήκη

en: New element
el: Νέο στοιχείο

en: New regular expression
el: Νέα κανονική έκφραση

en: New service time
el: Νέος χρόνος υπηρεσίας

en: No
el: Όχι

en: No "%1$s" given for graph prototype.
el: Δεν δίνεται "%1$s" πρωτότυπου γραφήματος.

en: No "%1$s" given for graph.
el: Δεν δίνεται "%1$s" γραφήματος.

en: No "%1$s" given for screen.
el: Δεν δίνεται "%1$s" οθόνης.

en: No "%1$s" given for template screen.
el: Δεν δίνεται "%1$s" σχεδιότυπης οθόνης.

en: No "%2$s" given for a filter condition of action "%1$s".
el: Δέν δίνεται "%2$s" για συνθήκη φίλτρου ενέργειας "%1$s".

en: No "%2$s" given for a filter condition of discovery rule "%1$s".
el: Δέν δίνεται "%2$s" για συνθήκη φίλτρου κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: No "%2$s" given for the filter of action "%1$s".
el: Δέν δίνεται "%2$s" για φίλτρο ενέργειας "%1$s".

en: No "%2$s" given for the filter of discovery rule "%1$s".
el: Δέν δίνεται "%2$s" γιά φίλτρο κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: No IPMI interfaces found.
el: Δέν βρέθηκαν διεπαφές IPMI.

en: No JMX interfaces found.
el: Δεν βρέθηκε διεπαφή JMX.

en: No SNMP OID specified.
el: Δεν καθορίστηκε SNMP OID.

en: No SNMP community specified.
el: Δεν καθορίστηκε SNMP community.

en: No SNMP interfaces found.
el: Δεν βρέθηκαν διεπαφές SNMP.

en: No URL provided for screen element.
el: Δεν παρέχεται URL για στοιχείο οθόνης.

en: No agent interfaces found.
el: Δεν βρέθηκαν διεπαφές αντιπροσώπου.

en: No applications found.
el: Δεν βρέθηκαν κατηγορίες.

en: No authentication type specified for action operation command "%s".
el: Δεν καθορίστηκε τύπος ταυτοποίησης για εντολή εργασίας ενέργειας "%s".

en: No authentication user name specified for action operation command "%s".
el: Δεν καθορίστηκε όνομα χρήστη ταυτοποίησης για εντολή εργασίας ενέργειας "%s".

en: No authentication user name specified.
el: Δεν καθορίστηκε όνομα χρήστη αυθεντικότητας.

en: No command specified for action operation.
el: Δεν καθορίστηκε εντολή για εργασία ενέργειας.

en: No command type specified for action operation.
el: Δεν καθορίστηκε τύπος εντολής για εργασία ενέργειας.

en: No conditions defined.
el: Δέν ορίστηκαν συνθήκες.

en: No data collection
el: Χωρίς συλλογή δεδομένων

en: No default interface for "%1$s" type on "%2$s".
el: Όχι προεπιλεγμένη διεπαφή για "%1$s" τύπου σε "%2$s".

en: No details
el: Χωρίς λεπτομέρειες

en: No discovery rule IDs given.
el: Δεν δόθηκαν IDs κανόνα εντοπισμού.

en: No execution target specified for action operation command "%s".
el: Δεν καθορίστηκε στόχος εκτέλεσης για εντολή εργασίας ενέργειας "%s".

en: No file was uploaded.
el: Δεν αναφορτώθηκε αρχείο.

en: No graph ID provided for screen element.
el: Δεν παρέχεται ID γραφήματος για στοιχείο οθόνης.

en: No graph item with graphid "%s".
el: Χωρίς στοιχείο γραφήματος με αναγνωριστικό "%s".

en: No graph prototype ID provided for screen element.
el: Δεν προβλέπεται ID πρωτότυπου γραφήματος στοιχείου οθόνης.

en: No graphs added.
el: Δεν προστέθηκαν γραφήματα.

en: No host IDs given.
el: Δεν δίνονται αναγνωριστικά ξενιστή.

en: No host given for macro "%1$s".
el: Δεν δίνεται ξενιστής για μακροεντολή "%1$s".

en: No host group ID provided for screen element.
el: Δεν παρέχεται ID ομάδος ξενιστή για στοιχείο οθόνης.

en: No host groups with groupid "%s".
el: Χωρίς ομάδες ξενιστών με groupid "%s".

en: No host selected.
el: Δεν επιλέχθηκε ξενιστής.

en: No host with hostid "%s".
el: Χωρίς ξενιστή με hostid "%s".

en: No icon for map element "%s".
el: Όχι εικονίδιο για στοιχείο χάρτη "%s".

en: No image
el: Χωρίς εικόνα

en: No interface found
el: Δεν βρέθηκε διεπαφή

en: No interface found.
el: Δεν βρέθηκε διεπαφή.

en: No interface provided for proxy "%s".
el: Δεν παρέχεται διεπαφή διαμεσολαβητή "%s".

en: No interfaces for host "%s".
el: Χωρίς διεπαφές για τον ξενιστή "%s".

en: No item ID provided for screen element.
el: Δεν παρέχεται ID συλλέκτη για στοιχείο οθόνης.

en: No item prototype ID provided for screen element.
el: Δεν παρέχεται ID πρωτότυπου συλλέκτη στοιχείου οθόνης.

en: No item with itemid="%1$s".
el: Όχι συλλέκτης με itemid="%1$s".

en: No items defined.
el: Δεν ορίσθηκαν συλλέκτες.

en: No macros found.
el: Δεν βρέθηκαν μακροεντολές.

en: No map ID provided for screen element.
el: Δεν παρέχεται ID χάρτη για στοιχείο οθόνης.

en: No maps added.
el: Δεν προστέθηκαν χάρτες.

en: No matches found
el: Δεν βρέθηκαν ταιριάσματα

en: No permissions for system access.
el: Χωρίς δικαιώματα για πρόσβαση συστήματος.

en: No permissions to referred object or it does not exist!
el: Χωρίς δικαιώματα σε αντικείμενο που αναφέρεται ή δεν υπάρχει!

en: No private key file specified for action operation command "%s".
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο ιδιωτικού κλειδιού για εντολή εργασίας ενέργειας "%s".

en: No private key file specified.
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο ιδιωτικού κλειδιού.

en: No proxy
el: Χωρίς διαμεσολαβητή

en: No public key file specified for action operation command "%s".
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο δημοσίου κλειδιού για εντολή εργασίας ενέργειας "%s".

en: No public key file specified.
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο δημοσίου κλειδιού.

en: No recipients for action operation message.
el: Χωρίς παραλήπτες για μήνυμα εργασίας ενέργειας.

en: No screen ID provided for screen element.
el: Δεν παρέχεται ID οθόνης για στοιχείο οθόνης.

en: No screens added.
el: Δεν προστέθηκαν οθόνες.

en: No script specified for action operation command.
el: Δεν καθορίσθηκε δέσμη ενεργειών για εντολή εργασίας ενέργειας.

en: No target selected
el: Δεν επιλέχθηκε στόχος

en: No target selected.
el: Δεν επιλέχθηκε στόχος.

en: No trigger with triggerid "%1$s".
el: Χωρίς έναυσμα με triggerid "%1$s".

en: No triggers defined.
el: Δεν ορίσθηκαν εναύσματα.

en: None
el: Ουδέν

en: Normal
el: Κανονικό

en: Normal view
el: Κανονική προβολή

en: Not Ack
el: Μη αναγνώριση

en: Not all templates are linked to "%s".
el: Δεν συνδέονται όλα τα σχεδιότυπα σε "%s".

en: Not allowed to set password for user "guest".
el: Δεν επιτρέπεται ορισμός συνθηματικού για χρήστη "guest".

en: Not authorised.
el: Δεν επιτρέπεται.

en: Not available
el: Μη διαθέσιμο

en: Not classified
el: Αταξινόμητο

en: Not supported
el: Μη υποστηριζόμενο

en: Note
el: Σημείωση

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Nothing
el: Τίποτα

en: Nothing to do.
el: Καμμία ενέργεια.

en: Notification report
el: Αναφορά ειδοποίησης

en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Nov
el: Νοε

en: November
el: Νοέμβριος

en: Number of hosts (enabled/disabled/templates)
el: Αριθμός ξενιστών (ενεργοί/ανενεργοί/σχεδιότυπα)

en: Number of items (enabled/disabled/not supported)
el: Αριθμός συλλεκτών (ενεργοί/ανενεργοί/ανυποστήρικτοι)

en: Number of items in Zabbix database.
el: Αριθμός συλλεκτών βάσεως δεδομένων Zabbix.

en: Number of items in proxy history that are not yet sent to the server
el: Αριθμός συλλεκτών στο ιστορικό διαμεσολαβητή οι οποίοι ακόμη δεν απεστάλησαν στον εξυπηρετητή

en: Number of items in the queue which are delayed by from to to seconds, inclusive.
el: Αριθμός συλλεκτών στην ουρά οι οποίοι καθυστερούν από έως σε δευτερόλεπτα, χωρίς αποκλεισμούς.

en: Number of monitored hosts
el: Αριθμός εποπτευόμενων συλλεκτών

en: Number of processor cores on VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Αριθμός πυρήνων επεξεργαστή σε VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσία VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: Number of processor threads on VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Αριθμός νημάτων επεξεργαστή σε VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσία VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: Number of processors on VMware virtual machine, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Αριθμός επεξεργαστών σε VMware εικονική μηχανή, <url> - URL υπηρεσία VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: Number of status changes
el: Αριθμός αλλαγών κατάστασης

en: Number of steps
el: Αριθμός βημάτων

en: Number of triggers (enabled/disabled [problem/ok])
el: Αριθμός εναυσμάτων (ενεργά/ανενεργά) [προβληματικά/ok]

en: Number of triggers in Zabbix database.
el: Αριθμός εναυσμάτων βάσεως δεδομένων Zabbix.

en: Number of unsupported items in Zabbix database.
el: Αριθμός ανυποστήρικτων συλλεκτών βάσεως δεδομένων Zabbix.

en: Number of users (online)
el: Αριθμός χρηστών (σε σύνδεση)

en: Number of values stored in table HISTORY.
el: Αριθμός αποθηκευμένων τιμών στον πίνακα HISTORY.

en: Number of values stored in table HISTORY_LOG.
el: Αριθμός αποθηκευμένων τιμών στον πίνακα HISTORY_LOG.

en: Number of values stored in table HISTORY_STR.
el: Αριθμός αποθηκευμένων τιμών στον πίνακα HISTORY_STR.

en: Number of values stored in table HISTORY_TEXT.
el: Αριθμός αποθηκευμένων τιμών στον πίνακα HISTORY_TEXT.

en: Number of values stored in table HISTORY_UINT.
el: Αριθμός αποθηκευμένων τιμών στον πίνακα HISTORY_UINT.

en: Number of values stored in table TRENDS.
el: Αριθμός αποθηκευμένων τιμών στον πίνακα TRENDS.

en: Number of values stored in table TRENDS_UINT.
el: Αριθμός αποθηκευμένων τιμών στον πίνακα TRENDS_UINT.

en: Number of virtual machines on VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Αριθμός εικονικών μηχανών VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσία VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: Numeric (float)
el: Αριθμητικό (κινητή υποδιαστολή)

en: Numeric (unsigned)
el: Αριθμητικό (απρόσημο)

en: OOB IP address
el: OOB IP διεύθυνση

en: OOB router
el: OOB δρομολογητής

en: OOB subnet mask
el: OOB μάσκα υποδικτύου

en: OR
el: Ή

en: OS
el: ΛΣ

en: OS (Full details)
el: ΛΣ (Αναλυτικά στοιχεία)

en: OS (Short)
el: ΛΣ (Σύντομο)

en: Oct
el: Οκτ

en: October
el: Οκτώβριος

en: Off
el: Εκτός

en: On
el: Επί

en: On status change triggers blink for
el: Σε αλλαγή κατάστασης τα εναύσματα αναβοσβήνουν για

en: Once
el: Άπαξ

en: One of the objects is left without a host group.
el: Ένα των αντικειμένων χωρίς ομάδα ξενιστή.

en: One time only
el: Μία φορά μόνο

en: One-time downtime
el: Μία φορά μή διαθέσιμο

en: Only Super Admins can create host groups.
el: Μόνο Υπερ Διαχειριστές δημιουργούν ομάδες ξενιστών.

en: Only Super Admins can create media types.
el: Μόνο Υπερ Διαχειριστές δημιουργούν τύπους μέσων ενημέρωσης.

en: Only Super Admins can delete media types.
el: Μόνο Υπερ Διαχειριστές διαγράφουν τύπους μέσων ενημέρωσης.

en: Only Super Admins can delete user groups.
el: Μόνο Υπερ Διαχειριστές διαγράφουν ομάδες χρηστών.

en: Only Super Admins can edit media types.
el: Μόνο Υπερ Διαχειριστές επεξεργάζονται τύπους μέσων ενημέρωσης.

en: Only Zabbix agent, SNMPv1, SNMPv2 and SNMPv3 checks can be made unique.
el: Μοναδικοί έλεγχοι μόνο Zabbix agent, SNMPv1, SNMPv2 and SNMPv3.

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
el: Απαριθμώνται μόνο συλλέκτες εκχωρημένοι σε ενεργούς ξενιστές

en: Only one check can be unique.
el: Μόνο ένας έλεγχος μπορεί να είναι μοναδικός.

en: Only the last 20%% of the indicator is displayed.
el: Εμφανίζεται μόνο το τελευταίο 20%% του δείκτη.

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
el: Απαριθμώνται μόνο εναύσματα εκχωρημένα σε ενεργούς ξενιστές και εξαρτώμενα απο ενεργούς συλλέκτες

en: Operation "%s" already exists.
el: Η λειτουργία "%s" υπάρχει ήδη.

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request.
el: Η λειτουργία δεν εκτελείται λόγω μη εξουσιοδοτημένης αίτησης.

en: Operation condition
el: Συνθήκη λειτουργίας

en: Operation details
el: Λεπτομέρειες λειτουργίας

en: Operation has no group to operate.
el: Η λειτουργία δεν έχει ομάδα να λειτουργήσει.

en: Operation has no template to operate.
el: Η λειτουργία δεν έχει σχεδιότυπο να λειτουργήσει.

en: Operation type
el: Τύπος λειτουργίας

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Operator
el: Χειριστής

en: Or
el: Ή

en: Original
el: Αρχικό

en: Other
el: Άλλο

en: Other configuration parameters
el: Άλλες παράμετροι διαμόρφωσης

en: Other parameters
el: Άλλες παράμετροι

en: Others
el: Άλλα

[ctx: item_form]
en: Overridden by
el: Επικαλυπτόμενο με

en: Override item history period
el: Περίοδος επικάλυψης ιστορικού συλλέκτη

en: Override item trend period
el: Περίοδος επικάλυψης τάσεων συλλέκτη

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Overview by proxy
el: Επισκόπηση με διαμεσολαβητή

en: PHP bcmath extension missing (PHP configuration parameter --enable-bcmath).
el: Απουσία επέκτασης PHP bcmath (παράμετρος ρύθμισης PHP --enable-bcmath).

en: PHP ctype extension missing (PHP configuration parameter --enable-ctype).
el: Απουσία επέκτασης PHP ctype (παράμετρος ρύθμισης PHP --enable-ctype).

en: PHP databases support
el: Υποστήριξη βάσεων δεδομένων PHP

en: PHP gd FreeType support
el: Υποστήριξη PHP gd FreeType

en: PHP gd FreeType support missing.
el: Απουσία υποστήριξης PHP gd FreeType.

en: PHP gd JPEG image support missing.
el: Απουσία υποστήριξης εικόνας PHP gd JPEG.

en: PHP gd JPEG support
el: Υποστήριξη PHP gd JPEG

en: PHP gd PNG image support missing.
el: Απουσία υποστήριξης εικόνας PHP gd PNG.

en: PHP gd PNG support
el: Υποστήριξη PHP gd PNG

en: PHP gd extension missing (PHP configuration parameter --with-gd).
el: Απουσία επέκτασης PHP gd (παράμετρος ρύθμισης PHP --with-gd).

en: PHP gettext extension missing (PHP configuration parameter --with-gettext). Translations will not be available.
el: Απουσία επέκτασης PHP gettext (παράμετρος ρύθμισης PHP --with-gettext). Οι μεταφράσεις δεν θα είναι διαθέσιμες.

en: PHP libxml extension missing.
el: Απουσία επέκτασης PHP libxml.

en: PHP mbstring extension missing (PHP configuration parameter --enable-mbstring).
el: Απουσία επέκτασης PHP mbstring (παράμετρος ρύθμισης PHP --enable-mbstring).

en: PHP session auto start must be disabled (PHP directive "session.auto_start").
el: Αυτόματη έναρξη συνεδρίας PHP να είναι ανενεργή (PHP οδηγία "session.auto_start").

en: PHP session extension missing (PHP configuration parameter --enable-session).
el: Απουσία επέκτασης συνεδρίας PHP (παράμετρος ρύθμισης PHP --enable-session).

en: PHP sockets extension missing (PHP configuration parameter --enable-sockets).
el: Απουσία επέκτασης υποδοχών PHP (παράμετρος ρύθμισης PHP --enable-sockets).

en: PHP string function overloading must be disabled.
el: PHP string function overloading να είναι απενεργοποιημένο.

en: PHP version
el: Έκδοση PHP

en: PHP xmlreader extension missing.
el: Απουσία επέκτασης PHP xmlreader.

en: PHP xmlwriter extension missing.
el: Απουσία επέκτασης PHP xmlwriter.

en: PROBLEM
el: ΠΡΟΒΛΗΜΑ

en: Page received incorrect data
el: Η σελίδα έλαβε λάθος δεδομένα

en: Parameter
el: Παράμετρος

en: Parent discovery rules
el: Γονικοί κανόνες εντοπισμού

en: Parent graphs
el: Γονικά γραφήματα

en: Parent items
el: Γονικοί συλλέκτες

en: Parent service
el: Γονική υπηρεσία

en: Parent triggers
el: Γονικά εναύσματα

en: Parent web scenarios
el: Γονικά σενάρια ιστού

en: Parse SQL error [%1$s] in [%2$s].
el: Σφάλμα ανάλυσης SQL [%1$s] in [%2$s].

en: Parse error
el: Σφάλμα ανάλυσης

en: Passive
el: Παθητικός

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Password (once again)
el: Συνθηματικό (ξανά)

en: Password should not be empty
el: Το συνθηματικό δεν μπορεί να είναι κενό

en: Percentile line (left)
el: Εκατοστιαία γραμμή (αριστερά)

en: Percentile line (right)
el: Εκατοστιαία γραμμή (δεξιά)

en: Period
el: Περίοδος

en: Period type
el: Τύπος περιόδου

en: Periods
el: Περίοδοι

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Permissions can be assigned for user groups only.
el: Τα δικαιώματα μπορούν να εκχωρηθούν μόνο σε ομάδες χρηστών.

en: Persian (fa_IR)
el: Περσικά (fa_IR)

en: Pie
el: Πίτα

en: Placing algorithm
el: Αλγόριθμος τοποθέτησης

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Play
el: Παίξε

en: Play sound
el: Παίξε ήχο

en: Please select two elements
el: Επιλέξτε δύο στοιχεία

en: Polish (pl_PL)
el: Πολωνικά (pl_PL)

en: Populates host inventory field
el: Συμπληρώνει πεδίο απογραφής ξενιστή

en: Port
el: Θύρα

en: Port cannot be empty for host interface.
el: Η θύρα δεν μπορεί να είναι κενή για διεπαφή ξενιστή.

en: Port range
el: Περιοχή θύρας

en: Portuguese (pt_BR)
el: Πορτογαλικά (pt_BR)

en: Portuguese (pt_PT)
el: Πορτογαλικά (pt_PT)

en: Position
el: Θέση

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Primary POC cell
el: Κινητό Πρώτης Επαφής

en: Primary POC email
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Πρώτης Επαφής

en: Primary POC name
el: Όνομα Πρώτης Επαφής

en: Primary POC notes
el: Σημειώσεις Πρώτης Επαφής

en: Primary POC phone A
el: Τηλέφωνο Α Πρώτης Επαφής

en: Primary POC phone B
el: Τηλέφωνο Β Πρώτης Επαφής

en: Primary POC screen name
el: Καλλιτεχνικό όνομα Πρώτης Επαφής

en: Privacy passphrase
el: Ιδιωτικό συνθηματικό

en: Privacy protocol
el: Ιδιωτικό πρωτόκολλο

en: Private key file
el: Αρχείο ιδιωτικού κλειδιού

en: Privilege level
el: Επίπεδο δικαιωμάτων

en: Problem
el: Πρόβλημα

en: Problem display
el: Πρόβλημα εμφάνισης

en: Problem on
el: Πρόβλημα σε

en: Problem time
el: Χρόνος προβλήματος

en: Problem, if all children have problems
el: Πρόβλημα, άν όλα τα θυγατρικά έχουν προβλήματα

en: Problem, if at least one child has a problem
el: Πρόβλημα, άν τουλάχιστον ένα θυγατρικό έχει πρόβλημα

en: Problems
el: Προβλήματα

en: Proxies
el: Διαμεσολαβητές

en: Proxy
el: Διαμεσολαβητής

en: Proxy "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
el: Διαμεσολαβητής "%1$s" για ξενιστή "%2$s" δεν υπάρχει.

en: Proxy "%1$s" is used by discovery rule "%2$s".
el: Διαμεσολαβητής "%1$s" σε χρήση από κανόνα εντοπισμού "%2$s".

en: Proxy "%s" already exists.
el: Ο διαμεσολαβητής "%s" υπάρχει ήδη.

en: Proxy added
el: Διαμεσολαβητής προστέθηκε

en: Proxy interface creation failed.
el: Αποτυχία δημιουργίας διεπαφής διαμεσολαβητή.

en: Proxy interface update failed.
el: Αποτυχία ενημέρωσης διεπαφής διαμεσολαβητή.

en: Proxy mode
el: Τρόπος διαμεσολάβησης

en: Proxy name
el: Όνομα Διαμεσολαβητή

en: Proxy updated
el: Διαμεσολαβητής ενημερώθηκε

en: Public key
el: Δημόσιο κλειδί

en: Public key file
el: Αρχείο δημόσιου κλειδιού

en: Queue
el: Ουρά

en: Read
el: Ανάγνωση

en: Read only
el: Μόνο ανάγνωση

en: Read-write
el: Ανάγνωση-εγγραφή

en: Reason
el: Αιτία

en: Received value
el: Ληφθείσα τιμή

en: Recipient
el: Παραλήπτης

en: Recipient (ascending)
el: Παραλήπτης (αύξουσα)

en: Recipient (descending)
el: Παραλήπτης (φθίνουσα)

en: Recovery
el: Ανάκτηση

en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

en: Regular expression "%s" already exists.
el: Κανονική έκφραση "%s" υπάρχει ήδη.

en: Regular expression added
el: Κανονική έκφραση προστέθηκε

en: Regular expression deleted | Regular expressions deleted
el[0]: Κανονική έκφραση διεγράφη
el[1]: Κανονικές εκφράσεις διεγράφησαν

en: Regular expression does not exist.
el: Κανονική έκφραση δεν υπάρχει.

en: Regular expression must be a string
el: Κανονική έκφραση να είναι στοιχειοσειρά

en: Regular expression updated
el: Κανονική έκφραση ενημερώθηκε

en: Regular expressions
el: Κανονικές εκφράσεις

en: Remember me for 30 days
el: Υπενθύμιση για 30 ημέρες

en: Remote command
el: Απομακρυσμένη εντολή

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove from favourites
el: Αφαίρεση από αγαπημένα

en: Remove from host group
el: Αφαίρεση από ομάδα ξενιστών

en: Remove from host groups
el: Αφαίρεση από ομάδες ξενιστών

en: Remove host
el: Αφαίρεση ξενιστή

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace dependencies
el: Αντικατάσταση εξαρτήσεων

en: Reports
el: Αναφορές

en: Required
el: Απαιτούμενο

en: Required host permissions
el: Απαιτούμενα δικαιώματα ξενιστή

en: Required performance (vps)
el: Απαιτούμενη απόδοση (vps)

en: Required performance of the Zabbix server, in new values per second expected.
el: Απαιτούμενη απόδοση εξυπηρετητή Zabbix, αναμένεται σε νέες τιμές ανά δευτερόλεπτο.

en: Required server performance, new values per second
el: Απαιτούμενη απόδοση εξυπηρετητή, νέες τιμές ανά δευτερόλεπτο

en: Required status codes
el: Απαιτούμενοι κωδικοί κατάστασης

en: Required string
el: Απαιτούμενη στοιχειοσειρά

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset all fields to default values?
el: Επαναφορά όλων των πεδίων στις προκαθορισμένες τιμές;

en: Reset confirmation
el: Επιβεβαίωση επαναφοράς

en: Reset defaults
el: Επαναφορά προκαθορισμένων

en: Resolved
el: Επιλυμένο

en: Resource
el: Πόρος

en: Response code
el: Κωδικός απόκρισης

en: Response time
el: Χρόνος απόκρισης

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Result is FALSE
el: Αποτέλεσμα ΨΕΥΔΕΣ

en: Result is TRUE
el: Αποτέλεσμα ΑΛΗΘΕΣ

en: Result type
el: Τύπος αποτελέσματος

en: Retry
el: Επανάληψη

en: Returns ICMP ping response time in seconds. Example: 0.02
el: Επιστροφή χρόνου απόκρισης ICMP ping σε δευτερόλεπτα. Παράδειγμα: 0.02

en: Returns availability of a particular type of checks on the host. Value of this item corresponds to availability icons in the host list. Valid types are: agent, snmp, ipmi, jmx.
el: Επιστροφή διαθεσιμότητας συγκεκριμένου τύπου ελέγχου ξενιστή. Τιμή συλλέκτη αντιστοιχεί σε διαθέσιμα εικονίδια στον κατάλογο ξενιστή. Έγκυροι τύποι είναι: αντιπρόσωπος, snmp, ipmi, jmx.

en: Returns current maintenance status of the host.
el: Επιστρέφει κατάσταση τρέχουσας συντήρησης ξενιστή.

en: Returns information associated with Zabbix Java gateway. Valid params are: ping, version.
el: Επιστρέφει πληροφορίες σχετιζόμενες με πύλη Zabbix Java. Έγκυρες παράμετροι είναι: ping, version.

en: Returns percentage of lost ICMP ping packets.
el: Επιστρέφει ποσοστό χαμένων πακέτων ICMP ping.

en: Right
el: Δεξιά

en: Romanian (ro_RO)
el: Ρουμανικά (ro_RO)

en: Row added
el: Γραμμή προστέθηκε

en: Row deleted
el: Γραμμή διεγράφη

en: Row span
el: Ανάπτυξη γραμμής

en: Rows
el: Γραμμές

en: Rows per page
el: Γραμμές ανά σελίδα

en: Rules
el: Κανόνες

en: Run IPMI command
el: Εκτέλεση εντολής IPMI

en: Run SSH commands
el: Εκτέλεση εντολών SSH

en: Run TELNET commands
el: Εκτέλεση εντολών TELNET

en: Run commands
el: Εκτέλεση εντολών

en: Run global script
el: Εκτέλεση γενικής δέσμης ενεργειών

en: Run remote commands on current host
el: Εκτέλεση απομακρυσμένων εντολών στον τρέχοντα ξενιστή

en: Run remote commands on host groups
el: Εκτέλεση απομακρυσμένων εντολών στις ομάδες ξενιστών

en: Run remote commands on hosts
el: Εκτέλεση απομακρυσμένων εντολών στους ξενιστές

en: Russian (ru_RU)
el: Ρωσικά (ru_RU)

[ctx: Saturday short]
en: S
el: Σ

[ctx: Sunday short]
en: S
el: Κ

en: SMTP email
el: SMTP ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

en: SMTP server
el: Εξυπηρετητής SMTP

en: SNMP community
el: SNMP κοινότητα

en: SNMP interfaces
el: Διεπαφές SNMP

en: SNMP trap
el: SNMP παγίδα

en: SNMP trap key is invalid.
el: SNMP άκυρο κλειδί παγίδας.

en: SNMPv1 agent
el: Αντιπρόσωπος SNMPv1

en: SNMPv2 agent
el: Αντιπρόσωπος SNMPv2

en: SNMPv3 agent
el: Αντιπρόσωπος SNMPv3

en: SQL query
el: Ερώτημα SQL

en: SQL statement execution has failed "%1$s"
el: Αποτυχία εκτέλεσης δήλωσης SQL "%1$s"

en: SQL statement execution has failed "%1$s".
el: Αποτυχία εκτέλεσης δήλωσης SQL "%1$s".

en: SSH agent
el: Αντιπρόσωπος SSH

en: SSL certificate file
el: SSL αρχείο πιστοποιητικού

en: SSL key file
el: SSL αρχείο κλειδιού

en: SSL key password
el: SSL συνθηματικό κλειδιού

en: SSL verify host
el: SSL επαλήθευση ξενιστή

en: SSL verify peer
el: SSL επαλήθευση ομότιμου

en: Sat
el: Σάβ

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Scenario
el: Σενάριο

en: Schedule
el: Χρονοδιάγραμμα

en: Scheduled check
el: Προγραμματισμένος έλεγχος

en: Screen
el: Οθόνη

en: Screen "%1$s" already exists.
el: Η οθόνη "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Screen "%1$s" cell X - %2$s Y - %3$s is already taken.
el: Οθόνη "%1$s" κελί X - %2$s Y - %3$s ελήφθη.

en: Screen "%1$s" column span in cell X - %2$s Y - %3$s is incorrect.
el: Οθόνη "%1$s" εύρος στήλης στο κελί X - %2$s Y - %3$s λανθασμένο.

en: Screen "%1$s" column span in cell X - %2$s Y - %3$s is too big.
el: Οθόνη "%1$s" εύρος στήλης στο κελί X - %2$s Y - %3$s πολύ μεγάλο.

en: Screen "%1$s" row span in cell X - %2$s Y - %3$s is incorrect.
el: Οθόνη "%1$s" εύρος γραμμής στο κελί X - %2$s Y - %3$s λανθασμένο.

en: Screen "%1$s" row span in cell X - %2$s Y - %3$s is too big.
el: Οθόνη "%1$s" εύρος γραμμής στο κελί X - %2$s Y - %3$s πολύ μεγάλο.

en: Screen added
el: Οθόνη προστέθηκε

en: Screen deleted
el: Οθόνη διεγράφη

en: Screen updated
el: Οθόνη ενημερώθηκε

en: Screens
el: Οθόνες

en: Script
el: Δέσμη ενεργειών

en: Script "%1$s" already exists.
el: Δέσμη ενεργειών "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Script added
el: Δέσμη ενεργειών προστέθηκε

en: Script menu path "%1$s" already used in script name "%2$s".
el: Δέσμη ενεργειών διαδρομής καταλόγου "%1$s" σε χρήση στο όνομα δέσμης ενεργειών "%2$s".

en: Script name
el: Όνομα δέσμης ενεργειών

en: Script name "%1$s" already used in menu path for script "%2$s".
el: Όνομα δέσμης ενεργειών "%1$s" σε χρήση στη διαδρομή καταλόγου για δέσμη ενεργειών "%2$s".

en: Script profiler
el: Προφίλ δέσμης ενεργειών

en: Script updated
el: Δέσμη ενεργειών ενημερώθηκε

en: Scripts
el: Δέσμες ενεργειών

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search attribute
el: Αναζήτηση ιδιοχαρακτηριστικού

en: Search pattern is empty
el: Το σχέδιο αναζήτησης είναι άδειο

en: Secondary POC cell
el: Κινητό Δεύτερης Επαφής

en: Secondary POC email
el: Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο Δεύτερης Επαφής

en: Secondary POC name
el: Όνομα Δεύτερης Επαφής

en: Secondary POC notes
el: Σημειώσεις Δεύτερης Επαφής

en: Secondary POC phone A
el: Τηλέφωνο A Δεύτερης Επαφής

en: Secondary POC phone B
el: Τηλέφωνο B Δεύτερης Επαφής

en: Secondary POC screen name
el: Καλλιτεχνικό όνομα Δεύτερης Επαφής

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: Security level
el: Επίπεδο ασφάλειας

en: Security name
el: Όνομα ασφάλειας

en: Select
el: Επιλέξτε

en: Select prototype
el: Επιλέξτε πρωτότυπο

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Selected actions deleted
el: Επιλεγμένες ενέργειες διεγράφησαν

en: Selected elements
el: Επιλεγμένα στοιχεία

en: Send message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Send message to user groups
el: Αποστολή μηνύματος σε ομάδες χρηστών

en: Send message to users
el: Αποστολή μηνύματος σε χρήστες

en: Send only to
el: Αποστολή μόνο σε

en: Send to
el: Αποστολή σε

en: Send to User groups
el: Αποστολή σε Ομάδες χρηστών

en: Send to Users
el: Αποστολή σε Χρήστες

en: Sent
el: Εστάλη

en: Sep
el: Σεπ

en: Separated
el: Χωριστό

en: September
el: Σεπτέμβριος

en: Serial number A
el: Σειριακός αριθμός Α

en: Serial number B
el: Σειριακός αριθμός Β

en: Server
el: Εξυπηρετητής

en: Server time
el: Ώρα εξυπηρετητή

en: Service
el: Υπηρεσία

en: Service "%1$s" cannot be deleted, because it is dependent on another service.
el: Η υπηρεσία "%1$s" δεν διαγράφεται, επειδή εξαρτάται από άλλη υπηρεσία.

en: Service "%1$s" cannot be dependent on itself.
el: Η υπηρεσία "%1$s" δεν μπορεί να αυτοεξαρτάται.

en: Service "%1$s" cannot be linked to a trigger and have children at the same time.
el: Η υπηρεσία "%1$s" δεν μπορεί να συνδέεται με έναυσμα και να έχει θυγατρικό την ίδια στιγμή.

en: Service "%1$s" is already hardlinked to a different service.
el: Η υπηρεσία "%1$s" είναι ήδη διασυνδεδεμένη σε διαφορετική υπηρεσία.

en: Service cannot be parent and child at the same time.
el: Η υπηρεσία δεν μπορεί να είναι γονική και θυγατρική την ίδια στιγμή.

en: Service created
el: Υπηρεσία δημιουργήθηκε

en: Service deleted
el: Υπηρεσία διεγράφη

en: Service port
el: Θύρα υπηρεσίας

en: Service start time must be less than end time.
el: Χρόνος έναρξης υπηρεσίας πρέπει να είναι μικρότερος του χρόνου λήξης.

en: Service times
el: Χρόνοι υπηρεσίας

en: Service type
el: Τύπος υπηρεσίας

en: Service updated
el: Υπηρεσία ενημερώθηκε

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Services form a circular dependency.
el: Υπηρεσίες από κυκλική εξάρτηση.

en: Session terminated, re-login, please.
el: Τερματισμός συνεδρίας. Επανασυνδεθείτε.

en: Severity
el: Σοβαρότητα

en: Severity (descending)
el: Σοβαρότητα (φθίνουσα)

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

en: Show hosts in maintenance
el: Εμφάνιση ξενιστών σε συντήρηση

en: Show items without data
el: Εμφάνιση συλλεκτών χωρίς δεδομένα

en: Show legend
el: Εμφάνιση υπομνήματος

en: Show lines
el: Εμφάνιση γραμμών

en: Show selected
el: Εμφάνιση επιλεγμένου

en: Show text as HTML
el: Εμφάνιση κειμένου ως HTML

en: Show triggers
el: Εμφάνιση εναυσμάτων

en: Show value
el: Εμφάνιση τιμής

en: Show warning if Zabbix server is down
el: Εμφάνιση προειδοποίησης εάν εξυπηρετητής Zabbix ανενεργός

en: Show working time
el: Εμφάνιση χρόνου εργασίας

en: Shown
el: Ορατό

en: Sign in
el: Υπογράφω

en: Simple
el: Απλό

en: Simple check
el: Απλός έλεγχος

en: Simple graph
el: Απλό γράφημα

en: Simple graph prototype
el: Απλό πρωτότυπο γράφημα

en: Site ZIP / postal
el: Ταχυδρομικός κώδικας

en: Site address A
el: Διεύθυνση Α

en: Site address B
el: Διεύθυνση Β

en: Site address C
el: Διεύθυνση Γ

en: Site city
el: Πόλη

en: Site country
el: Χώρα

en: Site notes
el: Σημειώσεις

en: Site rack location
el: Θέση ικριώματος

en: Site state / province
el: Κράτος / Επαρχία

en: Size of the response received from Zabbix server "%1$s" exceeds the allowed size of %2$s bytes. This value can be increased in the ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT constant in include/defines.inc.php.
el: Μέγεθος ληφθείσης απόκρισης από εξυπηρετητή Zabbix "%1$s" υπερβαίνει το επιτρεπόμενο μέγεθος %2$s bytes. Η τιμή μπορεί να αυξηθεί στη σταθερά ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT στο include/defines.inc.php.

en: Skipped copying of graph "%1$s" to host "%2$s".
el: Παράλειψη αντιγραφής γραφήματος "%1$s" στον ξενιστή "%2$s".

en: Slide
el: Διαφάνεια

en: Slide show
el: Προβολή διαφάνειας

en: Slide show "%1$s" already exists.
el: Προβολή διαφάνειας "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Slide show "%s" already exists.
el: Η προβολή διαφάνειας "%s" υπάρχει ήδη.

en: Slide show added
el: Προβολή διαφάνειας προστέθηκε

en: Slide show deleted
el: Προβολή διαφάνειας διεγράφη

en: Slide show must contain slides.
el: Η προβολή διαφάνειας πρέπει να περιέχει διαφάνειες.

en: Slide show updated
el: Προβολή διαφάνειας ενημερώθηκε

en: Slide shows
el: Προβολές διαφάνειας

en: Slides
el: Διαφάνειες

en: Slovak (sk_SK)
el: Σλοβακικά (sk_SK)

en: Snooze
el: Αναβολή

en: Soft
el: Μαλακό

en: Software
el: Λογισμικό

en: Software (Full details)
el: Λογισμικό (Αναλυτικά στοιχεία)

en: Software application A
el: Λογισμική εφαρμογή Α

en: Software application B
el: Λογισμική εφαρμογή Β

en: Software application C
el: Λογισμική εφαρμογή Γ

en: Software application D
el: Λογισμική εφαρμογή Δ

en: Software application E
el: Λογισμική εφαρμογή Ε

en: Sort entries by
el: Ταξινόμηση καταχωρίσεων με

en: Sort order (0->999)
el: Σειρά ταξινόμησης (0->999)

en: Sort triggers by
el: Ταξινόμηση εναυσμάτων με

en: Sorting by field "%1$s" not allowed.
el: Ταξινόμηση με πεδίο "%1$s" δεν επιτρέπεται.

en: Source
el: Προέλευση

en: Spanish (es_ES)
el: Ισπανικά (es_ES)

en: Specified script does not exist or you do not have rights on it for action operation command.
el: Η καθορισμένη δέσμη ενεργειών δεν υπάρχει ή δεν έχετε δικαιώματα σε αυτή για εντολή εργασίας ενέργειας.

en: Specify some filter condition to see the values.
el: Καθορισμός μερικών συνθηκών φίλτρων γιά εμφάνιση τιμών.

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Stacked
el: Στοιβαγμένο

en: Standard items
el: Τυπικοί συλλέκτες

en: Start in
el: Έναρξη σε

en: Startup time of Zabbix server, Unix timestamp.
el: Χρόνος λειτουργίας εξυπηρετητή Zabbix, Unix timestamp.

en: State
el: Κατάσταση

en: Status
el: Κατάσταση

en: Status (ascending)
el: Κατάσταση (αύξουσα)

en: Status (descending)
el: Κατάσταση (φθίνουσα)

en: Status calculation
el: Υπολογισμός κατάστασης

en: Status calculation algorithm
el: Αλγόριθμος υπολογισμού κατάστασης

en: Status codes
el: Κωδικοί κατάστασης

en: Status of discovery
el: Κατάσταση του εντοπισμού

en: Status only
el: Κατάσταση μόνο

en: Step
el: Βήμα

en: Step "%1$s" [%2$s of %3$s] failed: %4$s
el: Βήμα "%1$s" [%2$s of %3$s] απέτυχε: %4$s

en: Step duration
el: Διάρκεια βήματος

en: Step with name "%1$s" already exists.
el: Βήμα ονόματος "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Steps
el: Βήματα

en: Stop
el: Σταματώ

en: Straight
el: Ευθεία

en: Style
el: Τρόπος

en: Subject
el: Θέμα

en: Submap
el: Υποχάρτης

en: Success Audit
el: Επιτυχής επιθεώρηση

en: Sun
el: Κυρ

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Support
el: Υποστήριξη

en: Surname
el: Επώνυμο

en: Swedish (sv_SE)
el: Σουηδικά (sv_SE)

en: Switching authentication method will reset all except this session! Continue?
el: Εναλλαγή μεθόδου ταυτοποίησης, θα επαναφέρει όλες εκτός αυτής της συνεδρίας! Συνέχεια;

en: System default
el: Προκαθορισμένο σύστημα

en: System error.
el: Σφάλμα συστήματος.

[ctx: Thursday short]
en: T
el: Π

[ctx: Tuesday short]
en: T
el: Τ

en: TELNET agent
el: Αντιπρόσωπος TELNET

en: TOTAL
el: ΣΥΝΟΛΟ

en: TRUE
el: ΑΛΗΘΕΣ

en: Table "%1$s" does not exist.
el: Ο πίνακας "%1$s" δεν υπάρχει.

en: Table "%1$s" doesn't have a field named "%2$s".
el: Ο πίνακας "%1$s" δεν έχει πεδίο με όνομα "%2$s".

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Target
el: Στόχος

en: Target list
el: Κατάλογος στόχων

en: Target type
el: Τύπος στόχου

en: Template
el: Σχεδιότυπο

en: Template "%1$s" already exists.
el: Το σχεδιότυπο "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Template "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
el: Σχεδιότυπο "%1$s" για ξενιστή "%2$s" δεν υπάρχει.

en: Template added
el: Σχεδιότυπο προστέθηκε

en: Template cannot be linked to another template more than once even through other templates.
el: Σχεδιότυπο δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλο σχεδιότυπο πλέον της μίας φοράς, ακόμη και μέσω άλλων σχεδιότυπων.

en: Template deleted
el: Σχεδιότυπο διεγράφη

en: Template group
el: Ομάδα σχεδιότυπων

en: Template linkage
el: Συσχέτιση σχεδιότυπου

en: Template name
el: Όνομα σχεδιότυπου

en: Template screen "%1$s" already exists.
el: Σχεδιότυπο οθόνης "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Template screens
el: Σχεδιότυπα οθονών

en: Template trigger
el: Έναυσμα σχεδιότυπου

en: Template updated
el: Το σχεδιότυπο ενημερώθηκε

en: Template with the same name "%1$s" already exists.
el: Σχεδιότυπο με ίδιο όνομα "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Template with the same name "%s" already exists.
el: Το σχεδιότυπο με ίδιο όνομα "%s" υπάρχει ήδη.

en: Template with the same visible name "%1$s" already exists.
el: Σχεδιότυπο με ίδιο ορατό όνομα "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Template with the same visible name "%s" already exists.
el: Σχεδιότυπο με ίδιο ορατό όνομα "%s" υπάρχει ήδη.

en: Templates
el: Σχεδιότυπα

en: Templates "%1$s" unlinked from hosts "%2$s".
el: Σχεδιότυπα "%1$s" αποσυνδεδεμένα απο ξενιστές "%2$s".

en: Test
el: Δοκιμή

en: Test authentication
el: Δοκιμή ταυτοποίησης

en: Test confirmation
el: Δοκιμή επιβεβαίωσης

en: Test data
el: Δοκιμή δεδομένων

en: Test expressions
el: Δοκιμή εκφράσεων

en: Test string
el: Στοιχειοσειρά δοκιμής

en: Text
el: Κείμενο

en: The "%1$s.%2$s" method must be called without the "auth" parameter.
el: Η "%1$s.%2$s" μέθοδος να καλείται χωρίς "auth" παράμετρο.

en: The X coordinate of screen element located at X - %1$s and Y - %2$s of screen "%3$s" is too big.
el: Συντεταγμένη Χ στοιχείου οθόνης θέσεως X - %1$s και Y - %2$s οθόνης "%3$s" πολύ μεγάλη.

en: The Y coordinate of screen element located at X - %1$s and Y - %2$s of screen "%3$s" is too big.
el: Συντεταγμένη Υ στοιχείου οθόνης θέσεως X - %1$s και Y - %2$s οθόνης "%3$s" πολύ μεγάλη.

en: The frontend does not match Zabbix database.
el: Το frontend αταίριαστο με βάση Zabbix.

en: The frontend does not match Zabbix database. Current database version (mandatory/optional): %d/%d. Required mandatory version: %d. Contact your system administrator.
el: Το frontend αταίριαστο με βάση Zabbix. Τρέχουσα έκδοση βάσης (υποχρεωτική/προαιρετική): %d/%d. Αναγκαία έκδοση: %d. Επικοινωνήστε με διαχειριστή συστήματος.

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
el: Ομάδα ξενιστών δεν εντοπίζεται πλέον και θα διαγραφεί σε %1$s (την %2$s στις %3$s).

en: The host is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
el: Ξενιστής δεν εντοπίζεται πλέον καί θά διαγραφεί σε %1$s (την %2$s στις %3$s).

en: The image is used in icon map %1$s. | The image is used in icon maps %1$s.
el[0]: Η εικόνα σε χρήση στην αντιστοίχιση εικονιδίου %1$s.
el[1]: Η εικόνα σε χρήση στην αντιστοίχιση εικονιδίων %1$s.

en: The image is used in map %1$s. | The image is used in maps %1$s.
el[0]: Η εικόνα σε χρήση στο χάρτη %1$s.
el[1]: Η εικόνα σε χρήση στους χάρτες %1$s.

en: The item is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
el: Ο συλλέκτης δεν εντοπίζεται πιά και θα διαγραφεί σε %1$s (επί %2$s σε %3$s).

en: The received JSON is not a valid JSON-RPC Request.
el: Η ληφθείσα JSON είναι άκυρη αίτηση JSON-RPC.

en: The requested remote-procedure does not exist / is not available
el: Η ζητούμενη απομακρυσμένη-διαδικασία δεν υπάρχει / δεν είναι διαθέσιμη

en: The web scenario application belongs to a different host than the web scenario host.
el: Η κατηγορία σενάριο ιστού ανήκει σε διαφορετικό ξενιστή από τον ξενιστή σενάριο ιστού.

en: Theme
el: Θέμα

en: This field is automatically populated by item "%s".
el: Το πεδίο αυτό συμπληρώνεται αυτόματα από το συλλέκτη "%s".

en: This month
el: Αυτό το μήνα

en: This screen column is not empty. Delete it?
el: Αυτή η στήλη οθόνης δεν είναι κενή. Να διαγραφεί;

en: This screen row is not empty. Delete it?
el: Αυτή η γραμμή οθόνης δεν είναι κενή. Να διαγραφεί;

en: This week
el: Αυτή την εβδομάδα

en: This year
el: Αυτό το έτος

en: Thu
el: Πέμ

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Till
el: Έως

en: Time
el: Χρόνος

en: Time (ascending)
el: Χρόνος (αύξουσα)

en: Time (descending)
el: Χρόνος (φθίνουσα)

en: Time of proxy last access. Name - proxy name. Param - lastaccess. Unix timestamp.
el: Χρόνος τελευταίας πρόσβασης διαμεσολαβητή. Name - όνομα διαμεσολαβητή. Param - τελευταία πρόσβαση. Unix χρονοσήμανση.

en: Time period
el: Χρονική περίοδος

en: Time shift
el: Χρονική μετατόπιση

en: Time type
el: Τύπος χρόνου

en: Time zone for PHP is not set (configuration parameter "date.timezone").
el: Ζώνη ώρας PHP μή ορισμένη (παράμετρος ρύθμισης "date.timezone").

en: Timeout
el: Λήξη χρόνου

en: Timestamp
el: Σήμανση χρόνου

en: To
el: Σε

en: To set a host interface select a single item type for all items
el: Για να ορίσετε διεπαφή ξενιστή επιλέξτε απλό τύπο στοιχείου για όλα τα στοιχεία

en: Today
el: Σήμερα

en: Top
el: Κορυφή

en: Total
el: Σύνολο

en: Transaction has not been closed. Aborting...
el: Η συναλλαγή δεν έκλεισε. Ματαίωση...

en: Transport error.
el: Σφάλμα μεταφοράς.

en: Trend data storage period
el: Περίοδος αποθήκευσης τάσεων

en: Trend storage period
el: Περίοδος αποθήκευσης τάσεων

en: Trends
el: Τάσεις

en: Trigger
el: Έναυσμα

en: Trigger "%1$s" already exists on "%2$s".
el: Το έναυσμα "%1$s" υπάρχει ήδη σε "%2$s".

en: Trigger "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
el: Έναυσμα "%1$s" εξαρτάται με ανύπαρκτο έναυσμα "%2$s".

en: Trigger added
el: Έναυσμα προστέθηκε

en: Trigger cannot be dependent on a trigger that is inherited from it.
el: Έναυσμα δεν μπορεί να εξαρτάται με κληρονόμο έναυσμα.

en: Trigger deleted
el: Έναυσμα διεγράφη

en: Trigger description
el: Περιγραφή εναύσματος

en: Trigger disabled | Triggers disabled
el[0]: Έναυσμα απενεργοποιημένο
el[1]: Εναύσματα απενεργοποιημένα

en: Trigger displaying options
el: Εμφάνιση επιλογών εναύσματος

en: Trigger enabled | Triggers enabled
el[0]: Έναυσμα ενεργοποιημένο
el[1]: Εναύσματα ενεργοποιημένα

en: Trigger event and alert data storage period
el: Περίοδος αποθήκευσης συμβάντων και ειδοποιήσεων εναυσμάτων

en: Trigger expression must contain at least one host:key reference.
el: Η έκφραση εναύσματος πρέπει να περιέχει τουλάχιστον μία αναφορά ξενιστή:κλειδί.

en: Trigger has items from template "%1$s" that is not linked to host.
el: Το έναυσμα έχει συλλέκτες απο σχεδιότυπο "%1$s" που δεν συνδέεται σε ξενιστή.

en: Trigger in "unknown" state
el: Έναυσμα σε κατάσταση "unknown"

en: Trigger in template "%1$s" has dependency with trigger in template "%2$s".
el: Το έναυσμα στο σχεδιότυπο "%1$s" έχει εξάρτηση με το έναυσμα στο σχεδιότυπο "%2$s".

en: Trigger info
el: Πληροφορίες εναυσμάτων

en: Trigger label type
el: Τύπος ετικέτας εναύσματος

en: Trigger name
el: Όνομα εναύσματος

en: Trigger overview
el: Επισκόπηση εναυσμάτων

en: Trigger prototype
el: Πρωτότυπο έναυσμα

en: Trigger prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
el: Πρωτότυπο έναυσμα "%1$s" περιέχει πρωτότυπους συλλέκτες από πολλαπλούς κανόνες εντοπισμού.

en: Trigger prototype "%1$s" must contain at least one item prototype.
el: Πρωτότυπο έναυσμα "%1$s" να περιέχει τουλάχιστον ένα πρωτότυπο συλλέκτη.

en: Trigger prototype added
el: Πρωτότυπο έναυσμα προστέθηκε

en: Trigger prototype deleted
el: Πρωτότυπο έναυσμα διεγράφη

en: Trigger prototypes
el: Πρωτότυπα εναύσματα

en: Trigger prototypes deleted
el: Πρωτότυπα εναύσματα διεγράφησαν

en: Trigger prototypes updated
el: Πρωτότυπα εναύσματα ενημερώθηκαν

en: Trigger severities
el: Βαρύτητες εναυσμάτων

en: Trigger severity
el: Σοβαρότητα εναύσματος

en: Trigger status "OK"
el: Κατάσταση εναύσματος "OK"

en: Trigger status "Problem"
el: Κατάσταση εναύσματος "Problem"

en: Trigger updated
el: Έναυσμα ενημερώθηκε

en: Triggers
el: Εναύσματα

en: Triggers deleted
el: Εναύσματα διεγράφησαν

en: Triggers top 100
el: Κορυφαία 100 εναύσματα

en: Try to read inaccessible property "%s".
el: Προσπάθεια ανάγνωσης απρόσιτης ιδιότητας "%s".

en: Tue
el: Τρι

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Turkish (tr_TR)
el: Τουρκικά (tr_TR)

en: Two items ("%1$s" and "%2$s") cannot populate one host inventory field "%3$s", this would lead to a conflict.
el: Δύο συλλέκτες ("%1$s" και "%2$s") δεν μπορούν να συμπληρώσουν ίδιο πεδίο απογραφής ξενιστή "%3$s", αυτό θα οδηγούσε σε σύγκρουση.

en: Type
el: Τύπος

en: Type (Full details)
el: Τύπος (Αναλυτικά στοιχεία)

en: Type (OK)
el: Τύπος (OK)

en: Type (ascending)
el: Τύπος (αύξουσα)

en: Type (descending)
el: Τύπος (φθίνουσα)

en: Type of calculation
el: Τύπος υπολογισμού

en: Type of information
el: Τύπος πληροφοριών

en: Types
el: Τύποι

en: UNKNOWN
el: ΑΓΝΩΣΤΟ

en: URL (after login)
el: URL (μετά την σύνδεση)

en: URL A
el: URL Α

en: URL B
el: URL Β

en: URL C
el: URL Γ

en: URL parameter cannot be array.
el: Παράμετρος URL δεν μπορεί να είναι πίνακας.

en: URL parameter name is empty.
el: Κενό όνομα παραμέτρου URL.

en: USA (160 characters)
el: ΗΠΑ (160 χαρακτήρες)

en: Ukrainian (uk_UA)
el: Ουκρανικά (uk_UA)

en: Unable to select configuration.
el: Αδύνατη η επιλογή διαμόρφωσης.

en: Unable to upload file because "file_uploads" is disabled.
el: Αδύνατη η μεταφόρτωση αρχείου επειδή "file_uploads" απενεργοποιημένο.

en: Unacknowledged
el: Μη αναγνωρισμένο

en: Unacknowledged PROBLEM events
el: Μη αναγνωρισμένα συμβάντα ΠΡΟΒΛΗΜΑ

en: Unacknowledged only
el: Μόνο μη αναγνωρισμένα

en: Unblock selected users?
el: Απεμπλοκή επιλεγμένων χρηστών;

en: Units
el: Μονάδες

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown action
el: Άγνωστη ενέργεια

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unknown function.
el: Άγνωστη λειτουργία.

en: Unknown host item, no such item in selected host
el: Άγνωστος συλλέκτης ξενιστή, κανένας τέτοιος συλλέκτης σε επιλεγμένο ξενιστή

en: Unknown host, no such host present in system
el: Άγνωστος ξενιστής, δεν υπάρχει τέτοιος ξενιστής στο σύστημα

en: Unknown interface type.
el: Άγνωστος τύπος διεπαφής.

en: Unknown resource
el: Άγνωστος πόρος

en: Unknown step failed: %1$s
el: Αποτυχυμένο άγνωστο βήμα: %1$s

en: Unknown value type
el: Άγνωστος τύπος τιμής

en: Unlink
el: Αποσύνδεση

en: Unlink and clear
el: Αποσύνδεση και εκκαθάριση

en: Unlink from template
el: Αποσύνδεση από σχεδιότυπο

en: Unlink from templates
el: Αποσύνδεση από σχεδιότυπα

en: Unlinked: Application "%1$s" on "%2$s".
el: Ασύνδετο: Κατηγορία "%1$s" σε "%2$s".

en: Unlinked: Discovery rule "%1$s" on "%2$s".
el: Ασύνδετο: Κανόνας εντοπισμού "%1$s" σε "%2$s".

en: Unlinked: Host prototype "%1$s" on "%2$s".
el: Ασύνδετο: Πρωτότυπος ξενιστής "%1$s" σε "%2$s".

en: Unlinked: Item "%1$s" on "%2$s".
el: Ασύνδετο: Συλλέκτης "%1$s" σε "%2$s".

en: Unlinked: Item prototype "%1$s" on "%2$s".
el: Ασύνδετο: Πρωτότυπος συλλέκτης "%1$s" σε "%2$s".

en: Unlinked: Web scenario "%1$s" on "%2$s".
el: Ασύνδετο: Σενάριο ιστού "%1$s" σε "%2$s".

en: Unmute
el: Αναίρεση σίγασης

en: Unsupported import file extension "%1$s".
el: Ανυποστήρικτη εισαγωγή επέκτασης αρχείου "%1$s".

en: Unsupported import format "%1$s".
el: Ανυποστήρικτη εισαγωγή μορφότυπου "%1$s".

en: Unsupported parameter "%2$s" for a filter condition of action "%1$s".
el: Ανυποστήρικτη παράμετρος "%2$s" γιά φίλτρο συνθήκης ενέργειας "%1$s".

en: Unsupported parameter "%2$s" for a filter condition of discovery rule "%1$s".
el: Ανυποστήρικτη παράμετρος "%2$s" γιά φίλτρο συνθήκης κανόνα εντοπισμού "%1$s".

en: Unsupported parameter "%2$s" for the filter of action "%1$s".
el: Ανυποστήρικτη παράμετρος "%2$s" γιά φίλτρο ενέργειας "%1$s".

en: Unsupported parameter "%2$s" for the filter of discovery rule "%1$s".
el: Ανυποστήρικτη παράμετρος "%2$s" γιά φίλτρο κανόνα εντοπισμού "%1$s".

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Up
el: Ανοικτά

[ctx: discovery status]
en: Up
el: Ανοικτά

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update existing
el: Ενημέρωση υφιστάμενων

en: Update interval
el: Διάστημα ενημέρωσης

en: Updated
el: Ενημερωμένο

en: Updated: %s
el: Ενημερωμένο: %s

en: Upload
el: Ανεβάστε

en: Upper level maps
el: Χάρτες Άνω επίπεδο

en: Uptime
el: Χρόνος διαθεσιμότητας

en: Uptime of Zabbix server process in seconds.
el: Χρόνος διαθεσιμότητας υπηρεσίας εξυπηρετητή Zabbix σε δευτερόλεπτα.

en: Uptime/Downtime
el: Χρόνος διαθεσιμότητας/Μη Διαθεσιμότητας

en: Use bulk requests
el: Χρήση ομαδικών αιτήσεων

en: Use if severity
el: Χρήση σε σοβαρότητα

en: Used in actions
el: Χρησιμοποιείται σε ενέργειες

en: User
el: Χρήστης

en: User added
el: Χρήστης προστέθηκε

en: User can't change type for himself
el: Ο χρήστης δεν μπορεί να αλλάξει τον τύπο για τον εαυτό του

en: User cannot add himself to a disabled group or a group with disabled GUI access.
el: Χρήστης δεν αυτοπροστίθεται σε απενεργοποιημένη ομάδα ή ομάδα απενεργοποιημένης πρόσβασης GUI.

en: User deleted
el: Χρήστης διεγράφη

en: User group
el: Ομάδα χρήστη

en: User group "%1$s" already exists.
el: Ομάδα χρήστη "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: User group "%1$s" is used in configuration for database down messages.
el: Ομάδα χρήστη "%1$s" χρησιμοποιείται σε ρύθμιση μηνυμάτων πτώσης βάσης.

en: User group "%1$s" is used in script "%2$s".
el: Ομάδα χρήστη "%1$s" χρησιμοποιείται στη δέσμη ενεργειών "%2$s".

en: User group disabled | User groups disabled
el[0]: Ομάδα χρήστη απενεργοποιημένη
el[1]: Ομάδες χρήστη απενεργοποιημένες

en: User group enabled | User groups enabled
el[0]: Ομάδα χρήστη ενεργοποιημένη
el[1]: Ομάδες χρήστη ενεργοποιημένες

en: User group for database down message
el: Ομάδα χρηστών για μήνυμα μη διαθέσιμης βάσης δεδομένων

en: User group for database down message "%1$s".
el: Ομάδα χρήστη για μήνυμα πτώσης βάσης δεδομένων "%1$s".

en: User groups
el: Ομάδες χρηστών

en: User is not allowed to delete himself.
el: Ο χρήστης δεν επιτρέπεται να διαγράψει τον εαυτό του.

en: User name
el: Όνομα χρήστη

en: User password
el: Συνθηματικό χρήστη

en: User profile
el: Προφιλ χρήστη

en: User session data storage period
el: Περίοδος αποθήκευσης συνεδρίας χρήστη

en: User sessions
el: Συνεδρίες χρήστη

en: User type
el: Τύπος χρήστη

en: User updated
el: Χρήστης ενημερώθηκε

en: User with alias "%s" already exists.
el: Χρήστης με ψευδώνυμο "%s" υπάρχει ήδη.

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Users
el: Χρήστες

en: Users unblocked
el: Χρήστες απεμπλάκησαν

en: VMware cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
el: Στατιστικά cache VMware. Έγκυροι τρόποι: total, free, pfree, used and pused.

en: VMware cluster status, <url> - VMware service URL, <name> - VMware cluster name
el: Κατάσταση cluster VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <name> - όνομα cluster VMware

en: VMware hypervisor BIOS uuid, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: VMware hypervisor BIOS uuid, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor ballooned memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Μέγεθος μνήμης ballooned VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor cluster name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Όνομα cluster VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor datastore read statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <datastore> - datastore name, <mode> - latency
el: Στατιστικά datastore read VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor, <datastore> - όνομα datastore, <mode> - latency

en: VMware hypervisor datastore write statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <datastore> - datastore name, <mode> - latency
el: Στατιστικά datastore write VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor, <datastore> - όνομα datastore, <mode> - latency

en: VMware hypervisor model, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Τύπος VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Όνομα VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor network input statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <mode> - bps
el: Στατιστικά εισόδου δικτύου VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor, <mode> - bps

en: VMware hypervisor network output statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <mode> - bps
el: Στατιστικά εξόδου δικτύου VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor, <mode> - bps

en: VMware hypervisor processor frequency, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Συχνότητα επεξεργαστή VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor processor model, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Τύπος επεξεργαστή VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor processor usage in Hz, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Χρήση επεξεργαστή VMware hypervisor σε Hz, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor status, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Κατάσταση VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor total memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Συνολικό μέγεθος μνήμης VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor uptime, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Χρόνος λειτουργίας VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor used memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Μέγεθος χρησιμοποιούμενης μνήμης VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor vendor name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Όνομα κατασκευαστή VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware hypervisor version, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
el: Έκδοση VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή VMware hypervisor

en: VMware service full name, <url> - VMware service URL
el: Πλήρες όνομα υπηρεσίας VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware

en: VMware service version, <url> - VMware service URL
el: Έκδοση υπηρεσίας VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware

en: VMware virtual machine ballooned memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Μέγεθος μνήμης ballooned εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine committed storage space, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Δεσμευμένος αποθηκευτικός χώρος εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine compressed memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Μέγεθος συμπιεσμένης μνήμης εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine disk device read statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - disk device instance, <mode> - bps/ops - bytes/operations per second
el: Στατιστικά ανάγνωσης συσκευής δίσκου εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware, <instance> - instance συσκευής δίσκου, <mode> - bps/ops - bytes/λειτουργίες ανά δευτερόλεπτο

en: VMware virtual machine disk device write statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - disk device instance, <mode> - bps/ops - bytes/operations per second
el: Στατιστικά εγγραφής συσκευής δίσκου εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware, <instance> - instance συσκευής δίσκου, <mode> - bps/ops - bytes/λειτουργίες ανά δευτερόλεπτο

en: VMware virtual machine file system statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <fsname> - file system name, <mode> - total/free/used/pfree/pused
el: Στατιστικά συστήματος αρχείων εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware, <fsname> - όνομα αρχείου συστήματος, <mode> - total/free/used/pfree/pused

en: VMware virtual machine guest memory usage, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Χρήση μνήμης λογικής εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine host memory usage, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Χρήση μνήμης ξενιστή εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine hypervisor name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Όνομα VMware hypervisor, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Όνομα εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine network interface input statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - network interface instance, <mode> - bps/pps - bytes/packets per second
el: Στατιστικά εισόδου δικτύου εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware, <instance> - instance διεπαφή δικτύου, <mode> - bps/pps - bytes/packets per second

en: VMware virtual machine network interface output statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - network interface instance, <mode> - bps/pps - bytes/packets per second
el: Στατιστικά εξόδου δικτύου εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware, <instance> - instance διεπαφή δικτύου, <mode> - bps/pps - bytes/packets per second

en: VMware virtual machine power state, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Κατάσταση ενέργειας εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine private memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Μέγεθος ιδιωτικής μνήμης εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine processor usage in Hz, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Χρήση επεξεργαστή σε Hz εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine shared memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Μέγεθος κοινόχρηστης μνήμης εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine swapped memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Μέγεθος ανταλλασσόμενης μνήμης εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine total memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Μέγεθος συνολικής μνήμης εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine uncommitted storage space, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Αδιάθετος αποθηκευτικός χώρος εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine unshared storage space, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Αδιαμοίραστος αποθηκευτικός χώρος εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: VMware virtual machine uptime, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
el: Χρόνος λειτουργίας εικονικής μηχανής VMware, <url> - URL υπηρεσίας VMware, <uuid> - όνομα ξενιστή εικονικής μηχανής VMware

en: Value
el: Τιμή

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_align". Choices are: "%2$s" and "%3$s"
el: Η Τιμή "%1$s" είναι άκυρη για την παράμετρο "grid_align". Οι Επιλογές είναι: "%2$s" και "%3$s"

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s" and "%3$s".
el: Τιμή "%1$s" άκυρη για παράμετρο "grid_show". Επιλογές: "%2$s" και "%3$s".

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s".
el: Τιμή "%1$s" άκυρη για παράμετρο "grid_show". Επιλογές: "%2$s".

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is %4$d characters.
el: Η Τιμή "%1$s" είναι μεγάλη για το πεδίο "%2$s" - %3$d χαρακτήρες. Επιτρεπόμενο μήκος %4$d χαρακτήρες.

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is 2048 characters.
el: Η Τιμή "%1$s" είναι μεγάλη για το πεδίο "%2$s" - %3$d χαρακτήρες. Επιτρεπόμενο μήκος 2048 χαρακτήρες.

en: Value "%2$s" of "%1$s" has incorrect decimal format.
el: Τιμή "%2$s" από "%1$s" ανακριβή δεκαδικό τύπο.

en: Value "%2$s" of "%1$s" has too many digits after the decimal point: it cannot have more than %3$s digits.
el: Τιμή "%2$s" από "%1$s" πολλά δεκαδικά ψηφία: όχι πλέον των %3$s ψηφίων.

en: Value "%2$s" of "%1$s" has too many digits before the decimal point: it cannot have more than %3$s digits.
el: Τιμή "%2$s" από "%1$s" πολλά ακέραια ψηφία: όχι πλέον των %3$s ψηφίων.

en: Value "%2$s" of "%1$s" is too long: it cannot have more than %3$s digits before the decimal point and more than %4$s digits after the decimal point.
el: Τιμή "%2$s" από "%1$s" πολύ μεγάλη: όχι πλέον των %3$s ακέραιων ψηφίων και πλέον των %4$s δεκαδικών.

en: Value cache effectiveness. Valid parameters are: requests, hits and misses.
el: Αποτελεσματικότητα τιμής cache. Έγκυρες παράμετροι: αιτήματα, επιτυχίες και αποτυχίες.

en: Value cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
el: Στατιστικά τιμής cache. Έγκυρες τρόποι: total, free, pfree, used and pused.

en: Value map
el: Αντιστοιχία τιμής

en: Value map "%1$s" already exists.
el: Αντιστοιχία τιμής "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Value map added
el: Αντιστοιχία τιμής προστέθηκε

en: Value map updated
el: Αντιστοιχία τιμής ενημερώθηκε

en: Value mapping
el: Αντιστοίχιση τιμής

en: Value: no data
el: Τιμή: όχι δεδομένα

en: Values
el: Τιμές

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Vendor
el: Κατασκευαστής

en: Verbose
el: Αναλυτικό

en: Vertical
el: Κατακόρυφο

en: Vertical align
el: Κατακόρυφη ευθυγράμμιση

en: Vietnamese (vi_VN)
el: Βιετναμέζικα (vi_VN)

en: View is not rendered.
el: Η Προβολή δεν αποδίδεται.

en: Visible name
el: Ορατό όνομα

en: Visible name cannot be empty if host name is missing.
el: Το ορατό όνομα δεν μπορεί να είναι κενό αν το όνομα ξενιστή απουσιάζει.

[ctx: Wednesday short]
en: W
el: Τ

en: Warning
el: Προειδοποίηση

[ctx: setup]
en: Warning
el: Προσοχή

en: We are sorry, the maximum possible number of elements to remember has been reached.
el: Λυπούμαστε, ο μέγιστος πιθανόν αριθμός στοιχείων για υπενθύμιση έχει καλυφθεί.

en: Web
el: Ιστός

en: Web monitoring
el: Εποπτεία Ιστού

en: Web scenario "%1$s" already exists on host "%2$s".
el: Σενάριο ιστού "%1$s" υπάρχει ήδη σε ξενιστή "%2$s".

en: Web scenario "%1$s" already exists.
el: Σενάριο ιστού "%1$s" υπάρχει ήδη.

en: Web scenario deleted
el: Σενάριο ιστού διεγράφη

en: Web scenario disabled | Web scenarios disabled
el[0]: Σενάριο ιστού απενεργοποιημένο
el[1]: Σενάρια ιστού απενεργοποιημένα

en: Web scenario enabled | Web scenarios enabled
el[0]: Σενάριο ιστού ενεργοποιημένο
el[1]: Σενάρια ιστού ενεργοποιημένα

en: Web scenarios
el: Σενάρια ιστού

en: Wed
el: Τετ

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Weekly
el: Εβδομαδιαίως

en: When active
el: Όταν είναι ενεργά

en: Width
el: Πλάτος

en: With data collection
el: Με συλλογή δεδομένων

en: With last event unacknowledged
el: Με το τελευταίο συμβάν μη αναγνωρισμένο

en: With problems
el: Με προβλήματα

en: With triggers
el: Με εναύσματα

en: With unacknowledged events
el: Με μη αναγνωρισμένα συμβάντα

en: Without problems
el: Χωρίς προβλήματα

en: Without triggers
el: Χωρίς εναύσματα

en: Wizard
el: Οδηγός

en: Working time
el: Χρόνος εργασίας

en: Working time "%1$s".
el: Χρόνος εργασίας "%1$s".

en: Write
el: Εγγραφή

en: Wrong fields for dependency for service "%1$s".
el: Λάθος πεδία για εξάρτηση υπηρεσίας "%1$s".

en: Wrong fields for host "%1$s".
el: Λάθος πεδία για ξενιστή "%1$s".

en: Wrong fields for image "%1$s".
el: Λάθος πεδία εικόνας "%1$s".

en: Wrong fields for linktrigger delete.
el: Λάθος πεδία διαγραφής συνδέσμου εναύσματος.

en: Wrong fields for linktrigger update.
el: Λάθος πεδία ενημέρωσης συνδέσμου εναύσματος.

en: Wrong fields for linktrigger.
el: Λάθος πεδία συνδέσμου εναύσματος.

en: Wrong fields for macro "%1$s".
el: Λάθος πεδία για μακροεντολή "%1$s".

en: Wrong fields for map link.
el: Λάθος πεδία συνδέσμου χάρτη.

en: Wrong fields for service "%1$s".
el: Λάθος πεδία για υπηρεσία "%1$s".

en: Wrong fields for time for service "%1$s".
el: Λάθος πεδία για χρόνο υπηρεσίας "%1$s".

en: Wrong fields for trigger.
el: Λάθος πεδία για έναυσμα.

en: X
el: Χ

en: Y
el: Ψ

en: Y axis MAX value
el: Μέγιστη τιμή άξονα Ψ

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value.
el: Μέγιστη τιμή άξονα Y να είναι μεγαλύτερη της ΕΛΑΧ τιμής άξονα Y.

en: Y axis MIN value
el: Ελάχιστη τιμή άξονα Ψ

en: Y axis side
el: Πλευρά άξονα ψ

en: Y-m-d
el: Ε-μ-η

en: Y-m-d H:i
el: Ε-μ-η Ω:λ

en: Year
el: Έτος

en: Yearly
el: Ετησίως

en: Yes
el: Ναί

en: You are not able to choose some of the languages, because locales for them are not installed on the web server.
el: Δεν μπορείται να επιλέξετε κάποια από τις γλώσσες, επειδή οι τοπικές ρυθμίσεις για αυτές δεν είναι εγκατεστημένες στον εξυπηρετητή ιστού.

en: You can not switch hosts for current selection.
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε ξενιστές για την τρέχουσα επιλογή.

en: You did not specify host for operation.
el: Δεν προσδιορίζει ξενιστή για λειτουργία.

en: You did not specify host group for operation.
el: Δεν προσδιορίζει ομάδα ξενιστών για λειτουργία.

en: You did not specify targets for action operation command "%s".
el: Δεν καθορίσατε στόχους για εντολή εργασίας ενέργειας "%s".

en: You did not specify targets for action operation global script "%s".
el: Δεν καθορίσατε στόχους για γενική δέσμη ενεργειών εργασίας ενέργειας "%s".

en: You do not have permission to perform this operation.
el: Δεν έχετε άδεια για να εκτελέσετε αυτή τη λειτουργία.

en: You do not have permissions to create users.
el: Δεν έχετε δικαιώματα για δημιουργία χρηστών.

en: You have no permissions to access this page.
el: Χωρίς δικαίωμα πρόσβασης σε αυτή τη σελίδα.

en: You must login to view this page.
el: Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε αυτή τη σελίδα.

en: Zabbix Admin
el: Zabbix Διαχειριστής

en: Zabbix Super Admin
el: Zabbix Υπερδιαχειριστής

en: Zabbix User
el: Zabbix Χρήστης

en: Zabbix agent
el: Αντιπρόσωπος Zabbix

en: Zabbix agent (active)
el: Αντιπρόσωπος Zabbix (ενεργός)

en: Zabbix aggregate
el: Zabbix συνολικά

en: Zabbix has received an incorrect request.
el: Zabbix έλαβε λανθασμένο αίτημα.

en: Zabbix internal
el: Zabbix εσωτερικό

en: Zabbix internal authentication
el: Zabbix εσωτερική ταυτοποίηση

en: Zabbix server
el: Εξυπηρετητής Zabbix

en: Zabbix server "%s" can not be reached. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect network configuration.
el: Εξυπηρετητής Zabbix "%s" δεν εντοπίζεται. Πιθανοί λόγοι:
    1. Λανθασμένος εξυπηρετητής IP/DNS στο "zabbix.conf.php";
    2. Λανθασμένη διαμόρφωση δικτύου.

en: Zabbix server is not running: the information displayed may not be current.
el: Εξυπηρετητής zabbix ανενεργός: εμφανιζόμενη πληροφορία ασύγχρονη.

en: Zabbix server is running
el: Ο Εξυπηρετητής Zabbix λειτουργεί

en: Zabbix server is running check interval "%1$s".
el: Διάστημα ελέγχου δραστηριότητας εξυπηρετητή zabbix "%1$s".

en: Zabbix server name
el: Όνομα εξυπηρετητή Zabbix

en: Zabbix server port
el: Θύρα εξυπηρετητή Zabbix

en: Zabbix trapper
el: Zabbix παγιδευτής

en: [Wrong value for day: "%s" ]
el: [Λάθος τιμή για ημέρα: "%s" ]

en: [Wrong value for month: "%s" ]
el: [Λάθος τιμή για μήνα: "%s" ]

en: agent
el: αντιπρόσωπος

en: all
el: όλα

en: all media
el: όλα τα μέσα

en: as Blue
el: ως Κυανό

en: as Green
el: ως Πράσινο

en: as Red
el: ως Κόκκινο

en: auto registration
el: αυτόματη καταχώρηση

en: auto-registered host
el: αυτόματη καταχώρηση ξενιστή

en: avg
el: μ.ο.

en: check expression starting from "%1$s"
el: έλεγχος έκφρασης κινουμένη από "%1$s"

[ctx: day short]
en: d
el: η

en: days
el: ημέρες

en: default
el: προκαθορισμένο

en: discovered host
el: εντοπισμένος ξενιστής

en: discovered service
el: εντοπισμένη υπηρεσία

en: discovery
el: εντοπισμός

en: esc_step_from and esc_step_to must be set together.
el: esc_step_from και esc_step_to πρέπει να καθορίζονται μαζί.

en: expression is empty
el: κενή έκφραση

[ctx: item_form]
en: global housekeeping settings
el: καθολικές ρυθμίσεις τακτοποίησης

[ctx: hour short]
en: h
el: ω

en: hh
el: ωω

en: host
el: ξενιστής

en: host group
el: ομάδα ξενιστή

en: icon
el: εικονίδιο

en: image
el: εικόνα

en: in
el: εν

en: incorrect syntax near "%1$s"
el: ανακριβής σύνταξη πλησίον "%1$s"

[ctx: event source]
en: internal
el: εσωτερικά

en: item
el: συλλέκτης

en: key is empty
el: κενό κλειδί

en: last
el: τελευταίο

en: low-level discovery rule
el: κανόνας εντοπισμού χαμηλού επιπέδου

[ctx: minute short]
en: m
el: λ

[ctx: month short]
en: m
el: μ

en: macro(s)
el: μακροεντολή(ες)

en: map
el: χάρτης

en: matches
el: ταιριάσματα

en: max
el: μεγ.

en: min
el: ελάχ.

en: must be a valid LDAP user
el: πρέπει να είναι έγκυρος χρήστης LDAP

en: new
el: νέο

[ctx: new element in multiselect]
en: new
el: νέο

en: no data
el: όχι δεδομένα

en: not in
el: όχι σε

en: not selected
el: δεν επιλέχθηκε

en: of
el: απο

en: off
el: εκτός

en: on
el: επί

en: other
el: άλλο

en: refreshed every %1$s sec.
el: ανανεώνεται κάθε %1$s δευτ.

en: regular expression
el: κανονική έκφραση

en: remember selected
el: επιλεγμένη υπενθύμιση

[ctx: second short]
en: s
el: δ

en: short description
el: σύντομη περιγραφή

en: show icon mappings
el: εμφάνιση αντιστοιχίσεων εικονίδιου

en: show value mappings
el: εμφάνιση αντιστοιχίσεων τιμών

en: template ID "%1$s" is passed %2$s times
el: το ID σχεδιότυπου "%1$s" πέρασε %2$s φορές

en: trigger
el: έναυσμα

en: type here to search
el: Πληκτρολογήστε για αναζήτηση

en: unexpected end of key
el: απροσδόκητο τέλος κλειδιού

en: unknown
el: άγνωστο

en: value
el: τιμή

en: via
el: μέσω

[ctx: year short]
en: y
el: ε
