Zabbix 4.2 - en to ro translation catalogue (2055 entries)

en: "%s" must be between 1970.01.01 and 2038.01.18.
ro: "%s" trebuie să fie între 1970.01.01 și 2038.01.18.

en: %1$d day | %1$d days
ro[0]: %1$d zi
ro[1]: %1$d zile
ro[2]: %1$d zile

en: %1$s (year %2$s)
ro: %1$s (anul %2$s)

en: %1$s Item | %1$s Items
ro[0]: %1$s Element
ro[1]: %1$s Elemente
ro[2]: %1$s Elemente

en: %4$s failed login attempt logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s. | %4$s failed login attempts logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s.
ro[0]: %4$s tentativa de logare eșuată înregistrată. Ultima tentativă eșuată a fost de la %1$s la %2$s la %3$s.
ro[1]: %4$s tentative de logare eșuate înregistrate. Ultima tentativă eșuată a fost de la %1$s la %2$s la %3$s.
ro[2]: %4$s tentative de logare eșuate înregistrate. Ultima tentativă eșuată a fost de la %1$s la %2$s la %3$s.

en: %d device | %d devices
ro[0]: %d echipament
ro[1]: %d echipamente
ro[2]: %d echipamente

en: (Only super admins can create groups)
ro: (Numai super administratorii pot creea grupuri)

en: (no proxy)
ro: (fără proxy)

en: 0 or 1
ro: 0 sau 1

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: 10 seconds
ro: 10 secunde

en: 30 seconds
ro: 30 secunde

en: 3D view
ro: Vedere 3D

en: 5 minutes
ro: 5 minute

en: 5 seconds
ro: 5 secunde

en: 500 latest values
ro: 500 ultimele valori

en: AND
ro: ȘI

en: Acceptable SLA
ro: SLA acceptabil

en: Access denied!
ro: Acces refuzat!

en: Ack
ro: Cnf

en: Acknowledge
ro: Confirmare

en: Acknowledge status
ro: Status confirmare

en: Acknowledged
ro: Confirmat

en: Acknowledged PROBLEM events
ro: Evenimente PROBLEMA confirmate

en: Action
ro: Acțiune

en: Action "%1$s" already exists.
ro: Acțiunea "%1$s" există deja.

en: Action "%1$s" no operations defined.
ro: Acțiunea "%1$s" nu are operațiuni definite.

en: Action added
ro: Acțiune adăugată

en: Action deleted
ro: Acțiune ștearsă

en: Action disabled | Actions disabled
ro[0]: Acțiune dezactivată
ro[1]: Acțiuni dezactivate
ro[2]: Acțiuni dezactivate

en: Action enabled | Actions enabled
ro[0]: Acțiune activată
ro[1]: Acțiuni dezactivate
ro[2]: Acțiuni dezactivate

en: Action updated
ro: Acțiune actualizată

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Active
ro: Activ

[ctx: maintenance status]
en: Active
ro: Activ

en: Active since
ro: Activ de la

en: Active till
ro: Activ până la

en: Add
ro: Adaugă

en: Add host
ro: Adaugă server

en: Add prototype
ro: Adaugă prototip

en: Add to favourites
ro: Adaugă la favorite

en: Add to host group
ro: Adaugă la grupul de servere

en: Add to host groups
ro: Adaugă la grupurile de servere

en: Added
ro: Adăugat

en: Administration
ro: Administrare

en: Advanced labels
ro: Etichete avansate

en: Age
ro: Vechime

en: Age less than
ro: Vechime mai mică decât

en: Age less than %s
ro: Vechime mai mică decât %s

en: Agent interfaces
ro: Interfețe agent

en: Agent or SNMP or JMX or IPMI interface
ro: Agent sau SNMP sau JMX sau interfață IPMI

en: Aggregate checks do not require any agent running on a host being monitored. Zabbix server collects aggregate information by doing direct database queries. See Zabbix Manual.
ro: Verificările de ansamblu nu necesită nici un agent care rulează pe un server sub minitorizare. Serveriul Zabbix colectează informații de ansamblu prin cereri directe din baza de date. Vezi manualul Zabbix.

en: All
ro: Tot

en: All links should have "Name" and "URL" specified
ro: Toate linkurile trebuie sa aibă "Nume" și "URL" specificat

en: Allowed hosts
ro: Servere permise

en: Any
ro: Orice

en: Any character string included
ro: Orice șir de caractere inclus

en: Application
ro: Aplicație

en: Application "%1$s" already exists.
ro: Aplicația "%1$s" există deja.

en: Application added
ro: Aplicație adăugată

en: Application error.
ro: Eroare aplicație.

en: Application updated
ro: Aplicație actualizată

en: Application with ID "%1$s" is not available on "%2$s".
ro: Aplicația cu ID "%1$s" nu este disponibilă pe "%2$s".

en: Applications
ro: Aplicații

en: Apply
ro: Aplică

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
ro: Abordare

en: April
ro: Aprilie

en: Are you sure you want perform this action?
ro: Sunteti sigur că vreți sa efectuați această acțiune?

en: Are you sure you want to delete
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți

en: Area size
ro: Dimensiunea suprafeței

en: Area type
ro: Tipul suprafeței

en: As is
ro: Ca și

en: As plain text
ro: Ca text simplu

en: Asset tag
ro: Eticheta activului

en: At %1$s:%2$s on %3$s %4$s of every %5$s
ro: La %1$s:%2$s în %3$s %4$s în fiecare %5$s

en: At %1$s:%2$s on day %3$s of every %4$s
ro: La %1$s:%2$s în ziua %3$s în fiecare %4$s

en: At (hour:minute)
ro: La (oră:minut)

en: At least one maintenance period must be created.
ro: Cel puțin o perioadă de mentenanță trebuie creată.

en: Audit data storage period
ro: Perioadă de audit a stocării datelor

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Authentication algorithm
ro: Algoritm de autentificare

en: Authentication method
ro: Metodă de autentificare

en: Authentication passphrase
ro: Frază de acces pentru autentificare

en: Authentication protocol
ro: Protocol de autentificare

en: Auto registration
ro: Auto-înregistrare

en: Auto-registration event and alert data storage period
ro: Autoînregistrare evenimente si avertizări perioadă de stocare a datelor

en: Automatic
ro: Automată

en: Automatic icon mapping
ro: Maparea icon automată

en: Automatic icon selection
ro: Selectarea automată icon

en: Availability
ro: Disponibilitate

en: Availability report
ro: Raport disponibilitate

en: Available
ro: Disponibil

en: Average
ro: Mediu

en: Background
ro: Fundal

en: Background image
ro: Imagine de fundal

en: Base DN
ro: Bază DN

en: Bind password
ro: Parolă asociată

en: Blinking
ro: Intermitent

en: Blocked
ro: Blocat

en: Bold line
ro: Linie îngroșate

en: Bottom
ro: Jos

en: Bulgarian (bg_BG)
ro: Bulgară (bg_BG)

en: By host
ro: După server

en: By trigger template
ro: După șablonul trigger-ului

en: Calculate SLA, acceptable SLA (in %)
ro: Calculul SLA, SLA acceptabil (în %)

en: Calculated
ro: Calculat

en: Callback
ro: Apelare inversă

en: Canada (136 characters)
ro: Canada (136 caractere)

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph "%2$s".
ro: Nu se poate adăuga elementul non-numeric "%1$s" la graficul "%2$s".

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph prototype "%2$s".
ro: Nu se poate adăuga elementul non-numeric "%1$s" la prototipul grafic "%2$s".

en: Cannot add action
ro: Nu se poate adăuga acțiunea

en: Cannot add action condition
ro: Nu se poate adăuga condiția acțiunii

en: Cannot add application
ro: Nu se poate adăuga aplicația

en: Cannot add dependency from a host to a template.
ro: Nu se poate adăuga dependința server - șablon.

en: Cannot add dependency from trigger "%1$s:%2$s" to non existing trigger "%3$s:%4$s".
ro: Nu se poate adăuga dependința trigger "%1$s:%2$s" la trigger nonexistent "%3$s:%4$s".

en: Cannot add discovery rule
ro: Nu se poate adăuga regula de detecție

en: Cannot add graph
ro: Nu se poate adăuga graficul

en: Cannot add graph prototype
ro: Nu se poate adăuga un prototip grafic

en: Cannot add group
ro: Nu se poate adăuga grupul

en: Cannot add host
ro: Nu se poate adăuga serverul

en: Cannot add host prototype
ro: Nu se poate adăuga prototipul serverului

en: Cannot add image
ro: Nu se poate adăuga imaginea

en: Cannot add item
ro: Nu se poate adăuga elementul

en: Cannot add item "%1$s" from "%2$s" to application "%3$s" from "%4$s".
ro: Nu se poate adăuga elementul "%1$s" de la "%2$s" la aplicația "%3$s" de la "%4$s".

en: Cannot add item prototype
ro: Nu se poate adăuga prototip item

en: Cannot add items.
ro: Nu se pot adăuga elementele.

en: Cannot add maintenance
ro: Nu se poate adăuga mentenanța

en: Cannot add media type
ro: Nu se poate adăuga tipul de media

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph "%1$s".
ro: Nu se pot adăuga mai mult de un element de tipul "Sum grafic" la graficul "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph prototype "%1$s".
ro: Nu se pot adăuga mai mult de un element de tipul "Graph sum" la prototipul grafic "%1$s".

en: Cannot add network map
ro: Nu se poate adăuga harta rețea

en: Cannot add new application "%1$s".
ro: Nu se poate adăuga aplicație nouă "%1$s".

en: Cannot add proxy
ro: Nu se poate adăuga proxy

en: Cannot add regular expression
ro: Nu se poate adăuga expresia regulată

en: Cannot add screen
ro: Nu se poate adăuga ecranul

en: Cannot add script
ro: Nu se poate adăuga scriptul

en: Cannot add service
ro: Nu se poate adăuga serviciul

en: Cannot add slide show
ro: Nu se poate adăuga slide show

en: Cannot add template
ro: Nu se poate adăuga șablonul

en: Cannot add trigger
ro: Nu se poate adăuga trigger-ul

en: Cannot add trigger prototype
ro: Nu se poate adăuga un prototip trigger

en: Cannot add user
ro: Nu se poate adăuga utilizatorul

en: Cannot add user. Both passwords must be equal.
ro: Nu se poate adăuga utilizatorul. Ambele parole trebuie să fie egale.

en: Cannot add value map
ro: Nu se poate adăuga valoarea mapată

en: Cannot add web scenario
ro: Nu se pate adăuga scenariul web

en: Cannot clear history
ro: Nu se poate șterge istoricul

en: Cannot clone graph prototypes.
ro: Nu se pot clona prototipurile de grafic.

en: Cannot clone host prototypes.
ro: Nu se pot clona prototipurile de server.

en: Cannot clone item prototypes.
ro: Nu se pot clona prototipurile de element.

en: Cannot clone trigger prototypes.
ro: Nu se pot clona prototipurile de trigger.

en: Cannot copy trigger "%1$s:%2$s", because it has multiple hosts in the expression.
ro: Nu se poate copia trigge-rul "%1$s:%2$s", deoarece are servere multiple in expresie.

en: Cannot create a host prototype on a discovered host "%1$s".
ro: Nu se poate crea un prototip de server pe serverul detectat "%1$s".

en: Cannot create another database connection.
ro: Nu se poate crea o altă conexiune la baza de date.

en: Cannot create circular dependencies.
ro: Nu se pot crea dependințe circulare.

en: Cannot create dependency on trigger itself.
ro: Nu se poate crea dependință cu trigger-ul însuși.

en: Cannot create discovery rule
ro: Nu se poate crea regula de detecție

en: Cannot create icon map
ro: Nu se poate crea icon hartă

en: Cannot create new application, web scenario is already assigned to application.
ro: Nu se poate crea o aplicație nouă, scenariul web este deja asignat unei aplicații.

en: Cannot delete Zabbix internal user "%1$s", try disabling that user.
ro: Nu se poate șterge utilizatorul intern Zabbix "%1$s", încercați să dezactivați acest utilizator.

en: Cannot delete action
ro: Nu se poate șterge acțiunea

en: Cannot delete dependency
ro: Nu se poate șterge dependința

en: Cannot delete discovery rule
ro: Nu se poate șterge regula de detecție

en: Cannot delete discovery rules
ro: Nu se pot șterge regulile de detecție

en: Cannot delete graph
ro: Nu se poate șterge graficul

en: Cannot delete graph prototype
ro: Nu se poate șterge prototipul graficului

en: Cannot delete graph prototypes
ro: Nu se pot șterge prototipuri grafice

en: Cannot delete graphs
ro: Nu se pot șterge graficele

en: Cannot delete host
ro: Nu se poate șterge serverul

en: Cannot delete host prototype.
ro: Nu se poate șterge prototipul de server.

en: Cannot delete host prototypes
ro: Nu se pot șterge prototipurile de server

en: Cannot delete icon map
ro: Nu se poate șterge maparea icon-ului

en: Cannot delete image
ro: Nu se poate șterge imaginea

en: Cannot delete inventory.
ro: Nu se poate șterge inventarul.

en: Cannot delete item
ro: Nu se poate șterge elementul

en: Cannot delete item prototype
ro: Nu se poate șterge prototipul itemului

en: Cannot delete item prototypes
ro: Nu se pot şterge prototipurile de element

en: Cannot delete items
ro: Nu se pot șterge elementele

en: Cannot delete maintenance
ro: Nu se poate șterge mentenanța

en: Cannot delete network map
ro: Nu se poate șterge harta rețea

en: Cannot delete regular expression | Cannot delete regular expressions
ro[0]: Nu se poate șterge expresia regulată
ro[1]: Nu se pot șterge expresiile regulate
ro[2]: Nu se pot șterge expresiile regulate

en: Cannot delete screen
ro: Nu se poate șterge ecranul

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
ro: Nu se pot șterge scripturile. Scriptul "%1$s" este folosit in acțiunea "%2$s".

en: Cannot delete selected actions
ro: Nu se pot șterge acțiunile selectate

en: Cannot delete service
ro: Nu se poate șterge serviciul

en: Cannot delete slide show
ro: Nu se poate șterge slide show-ul

en: Cannot delete template
ro: Nu se poate șterge șablonul

en: Cannot delete templated application.
ro: Nu se poate șterge o aplicație bazată pe un șablon.

en: Cannot delete templated host prototype.
ro: Nu se poate șterge prototipul de server bazat pe un șablon.

en: Cannot delete templated item.
ro: Nu se pote șterge un element bazat pe un șablon.

en: Cannot delete templated items.
ro: Nu se pot șterge elementele bazate pe șabloane.

en: Cannot delete templated trigger "%1$s:%2$s".
ro: Nu se poate șterge trigger-ul "%1$s:%2$s" bazat pe un șablon.

en: Cannot delete templated web scenario "%1$s".
ro: Nu se poate șterge scenariul web "%1$s" bazat pe un șablon.

en: Cannot delete trigger
ro: Nu se poate șterge trigger-ul

en: Cannot delete trigger prototype
ro: Nu se poate șterge prototipul trigger-ului

en: Cannot delete trigger prototypes
ro: Nu se pot şterge prototipurile triggerilor

en: Cannot delete triggers
ro: Nu se pot șterge triggerii

en: Cannot delete user
ro: Nu se poate șterge utilizatorul

en: Cannot delete web scenario
ro: Nu se poate șterge scenariul web

en: Cannot disable action | Cannot disable actions
ro[0]: Nu se poate dezactiva acţiunea
ro[1]: Nu se pot dezactiva acţiunile
ro[2]: Nu se pot dezactiva acţiunile

en: Cannot disable discovery rule | Cannot disable discovery rules
ro[0]: Nu se poate dezactiva regula de detecție
ro[1]: Nu se pot dezactiva regulile de detecție
ro[2]: Nu se pot dezactiva regulile de detecție

en: Cannot disable host | Cannot disable hosts
ro[0]: Nu se poate dezactiva serverul
ro[1]: Nu se pot dezactiva servererele
ro[2]: Nu se pot dezactiva servererele

en: Cannot disable item | Cannot disable items
ro[0]: Nu se poate dezactiva elementul
ro[1]: Nu se pot dezactiva elementele
ro[2]: Nu se pot dezactiva elementele

en: Cannot disable media type | Cannot disable media types
ro[0]: Nu se poate dezactiva tipul media
ro[1]: Nu se poate dezactiva tipul media
ro[2]: Nu se poate dezactiva tipul media

en: Cannot disable trigger | Cannot disable triggers
ro[0]: Nu se poate dezactiva triggerul
ro[1]: Nu se pot dezactiva triggerii
ro[2]: Nu se pot dezactiva triggerii

en: Cannot disable user group | Cannot disable user groups
ro[0]: Nu se poate dezactiva grupul utilizatorului
ro[1]: Nu se pot dezactiva grupurile utilizatorilor
ro[2]: Nu se pot dezactiva grupurile utilizatorilor

en: Cannot disable web scenario | Cannot disable web scenarios
ro[0]: Nu se poate dezactiva scenariul web
ro[1]: Nu se pot dezactiva scenariile web
ro[2]: Nu se poate dezactiva scenariul web

en: Cannot display item queue.
ro: Nu poate afişa coada element.

en: Cannot display more than one item with type "Graph sum".
ro: Nu se poate afișa mai mult de un element de tipul "Sum grafic".

en: Cannot enable action | Cannot enable actions
ro[0]: Nu se poate activa acțiunea
ro[1]: Nu se pot activa acțiunile
ro[2]: Nu se pot activa acțiunile

en: Cannot enable discovery rule | Cannot enable discovery rules
ro[0]: Nu se poate activa regula de detecție
ro[1]: Nu se pot activa regulile de detecție
ro[2]: Nu se pot activa regulile de detecție

en: Cannot enable host | Cannot enable hosts
ro[0]: Nu se poate activa srverul
ro[1]: Nu se pot activa serverele
ro[2]: Nu se pot activa serverele

en: Cannot enable item | Cannot enable items
ro[0]: Nu se poate activa elementul
ro[1]: Nu se pot activa elementele
ro[2]: Nu se pot activa elementele

en: Cannot enable media type | Cannot enable media types
ro[0]: Nu se poate activa tipul media
ro[1]: Nu se poate activa tipurile media
ro[2]: Nu se poate activa tipul media

en: Cannot enable trigger | Cannot enable triggers
ro[0]: Nu se poate activa trigger-ul
ro[1]: Nu se pot activa trigerii
ro[2]: Nu se pot activa trigerii

en: Cannot enable user group | Cannot enable user groups
ro[0]: Nu se poate activa grupul utilizatorului
ro[1]: Nu se pot activa grupurile utilizatorului
ro[2]: Nu se pot activa grupurile utilizatorului

en: Cannot enable web scenario | Cannot enable web scenarios
ro[0]: Nu se poate activa scenariul web
ro[1]: Nu se pot activa scenariile web
ro[2]: Nu se pot activa scenariile web

en: Cannot find background image "%1$s" used in map "%2$s".
ro: Nu se poate găsi imaginea de fundal "%1$s" folosită în harta "%2$s".

en: Cannot find graph "%1$s" used in screen "%2$s".
ro: Nu se poate găsi graficul "%1$s" folosit în ecranul "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in map "%2$s".
ro: Nu se poate găsi grupul "%1$s" folosit în harta "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in screen "%2$s".
ro: Nu se poate găsi grupul "%1$s" folosit în ecranul "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in map "%2$s".
ro: Nu se poate găsi serverul "%1$s" folosit în harta "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in screen "%2$s".
ro: Nu se poate găsi serverul "%1$s" folosit în ecranul "%2$s".

en: Cannot find host group "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
ro: Nu se poate gasi grupul server "%1$s" pentru serverul prototip "%2$s" a regulii de detecție "%3$s" pe "%4$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item key "%2$s".
ro: Nu se poate găsi interfața serverului în "%1$s" pentru elementul "%2$s".

en: Cannot find icon "%1$s" used in map "%2$s".
ro: Nu se poate găsi icon-ul "%1$s" folosit în harta "%2$s".

en: Cannot find icon map "%1$s" used in map "%2$s".
ro: Nu se poate găsi maparea icon-ului "%1$s" folosit în harta "%2$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph "%3$s".
ro: Nu se poate găsi elementul "%1$s" pe "%2$s" folosit ca și axă Y valoarea MAX pentru graficul "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
ro: Nu se poate găsi elementul  "%1$s" pe "%2$s" folosit ca și axă Y valoarea MAX pentru prototipul grafic "%3$s" a regulii de detecție "%4$s" pe "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph "%3$s".
ro: Nu se poate găsi elementul "%1$s" pe "%2$s" folosit ca și axă Y valoarea MIN pentru graficul "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
ro: Nu se poate găsi elementul  "%1$s" pe "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" used in screen "%2$s".
ro: Nu se poate găsi elementul "%1$s" folosit în ecranul "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in map "%2$s".
ro: Nu se poate găsi harta "%1$s" folosită în harta "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in screen "%2$s".
ro: Nu se poate găsi harta "%1$s" folosită în ecranul "%2$s".

en: Cannot find screen "%1$s" used in screen "%2$s".
ro: Nu se poate găsi ecranul "%1$s" folosit în ecranul "%2$s".

en: Cannot find template "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
ro: Nu se poate gasi șablonul "%1$s" pentru serverul prototip "%2$s" a regulii de detecție "%3$s" pe "%4$s".

en: Cannot find trigger "%1$s" used in map "%2$s".
ro: Nu se poate găsi trigger-ul "%1$s" folosit în harta "%2$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
ro: Nu se poate găsi harta valorilor "%1$s" folosită pentru elementul "%2$s" pe "%3$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
ro: Nu se poate gasi harta valorilor "%1$s" folosită pentru prototipul item  "%2$s" a regulii de detecție "%3$s" pe "%4$s".

en: Cannot format Tree. Check logic structure in service links.
ro: Nu se poate formata arborele. Verificați structura logică în legăturile cu serviciul.

en: Cannot format tree.
ro: Nu se poate formata arborele.

en: Cannot import screen "%1$s": subscreen "%2$s" does not exist. | Cannot import screen "%1$s": subscreens "%2$s" do not exist.
ro[0]: Nu se poate importa ecranul "%1$s": ecranul secundar "%2$s" nu există.
ro[1]: Nu se poate importa ecranul "%1$s": ecranele secundare "%2$s" nu există.
ro[2]: Nu se poate importa ecranul "%1$s": ecranele secundare "%2$s" nu există.

en: Cannot import template "%1$s", linked template "%2$s" does not exist. | Cannot import template "%1$s", linked templates "%2$s" do not exist.
ro[0]: Nu se poate importa template-ul "%1$s", șablonul corelat "%2$s" nu există.
ro[1]: Nu se poate importa template-ul "%1$s", șabloanele corelate "%2$s" nu există.
ro[2]: Nu se poate importa template-ul "%1$s", șabloanele corelate "%2$s" nu există.

en: Cannot include view file "%s".
ro: Nu se poate include vezi fișier "%s".

en: Cannot insert trigger expression
ro: Nu se poate introduce expresia trigger

en: Cannot link template
ro: Nu se poate asocia șablonul

en: Cannot logout.
ro: Nu se poate face deconectarea.

en: Cannot mass update host name.
ro: Nu se poate face actualizare în masă a numelui serverului.

en: Cannot mass update visible host name.
ro: Nu se poate face actualizare în masă a numelui vizibil al serverului.

en: Cannot pass duplicate template IDs for the linkage: %s.
ro: Nu se pot valida ID-urile duplicat pentru asocierea: %s.

en: Cannot perform delete statement on table "%1$s" without where condition.
ro: Nu se poate efectua instrucțiunea de ștergere în tabela "%1$s" fără condiția where.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without values.
ro: Nu se poate efectua instrucțiunea de actualizare în tabela "%1$s" fără valori.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without where condition.
ro: Nu se poate efectua instrucțiunea de actualizare în tabela "%1$s" fără condiția where.

en: Cannot process applications from different hosts or templates.
ro: Nu se pot procesa aplicațiile de la diferite servere sau șabloane.

en: Cannot read the response, check connection with the Zabbix server "%1$s".
ro: Nu se poate citi răspunsul, verificați conexiunea cu serverul Zabbix "%1$s".

en: Cannot rename guest user.
ro: Nu se poate redenumi utilizatorul guest.

en: Cannot save discovery rule without checks.
ro: Nu se poate salva regula de detecție fără verificări.

en: Cannot send command, check connection with Zabbix server "%1$s".
ro: Nu se poate trimite comanda, verificați conexiunea cu serverul Zabbix "%1$s".

en: Cannot set "%1$s" for item "%2$s".
ro: Nu se poate seta "%1$s" pentru elementul "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for trigger "%2$s".
ro: Nu se poate seta "%1$s" pentru trigger-ul "%2$s".

en: Cannot set "templateid" for screen "%1$s".
ro: Nu se poate seta "templateid" pentru ecranul "%1$s".

en: Cannot set inventory fields for disabled inventory.
ro: Nu se pot seta câmpurile inventarului pentru un inventar dezactivat.

en: Cannot switch host for interface.
ro: Nu se poate schimba serverul pentru interfață.

en: Cannot unblock users
ro: Nu se pot debloca utilizatorii

en: Cannot unlink and clear Web scenarios.
ro: Nu se pot deconecta și șterge scenariile Web.

en: Cannot unlink and clear applications.
ro: Nu se pot deconecta și șterge aplicațiile.

en: Cannot unlink and clear discovery rules
ro: Nu se pot deconecta și șterge regulile de detecție

en: Cannot unlink template
ro: Nu se poate deconecta șablonul

en: Cannot unlink trigger "%s", it has items from template that is left linked to host.
ro: Nu se poate deconecta trigger-ul "%s", el are elemente din șablonul care este lăsat asociat la server.

en: Cannot update "%1$s" for action "%2$s".
ro: Nu se poate actualiza "%1$s" pentru acțiunea "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for item "%2$s".
ro: Nu se poate actualiza "%1$s" pentru elementul "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for trigger "%2$s".
ro: Nu se poate actualiza "%1$s" pentru trigger-ul "%2$s".

en: Cannot update "templateid" for screen "%1$s".
ro: Nu se poate actualiza "templateid" pentru ecranul "%1$s".

en: Cannot update "templateid" for template screen "%1$s".
ro: Nu se poate actualiza "templateid" pentru ecranul șablon "%1$s".

en: Cannot update a discovered graph.
ro: Nu se poate actualiza un grafic bazat pe detecție.

en: Cannot update a discovered host group.
ro: Nu se poate actualiza un grup de servere bazat pe detecție.

en: Cannot update action
ro: Nu se poate actualiza acțiunea

en: Cannot update application
ro: Nu se poate actualiza aplicația

en: Cannot update configuration
ro: Nu se poate actualiza configurația

en: Cannot update debug mode
ro: Nu se poate actualiza modul de depanare

en: Cannot update discovery rule
ro: Nu se poate actualiza regula de detecție

en: Cannot update frontend access
ro: Nu se poate actualiza accesul la frontend

en: Cannot update graph
ro: Nu se poate actualiza graficul

en: Cannot update graph prototype
ro: Nu se poate actualiza prototipul grafic

en: Cannot update group
ro: Nu se poate actualiza grupul

en: Cannot update groups for discovered host "%1$s".
ro: Nu se pot actualiza grupurile pentru serverul detectat "%1$s".

en: Cannot update host
ro: Nu se poate actualiza serverul

en: Cannot update hosts
ro: Nu se pot actualiza serverele

en: Cannot update icon map
ro: Nu se poate actualiza maparea icon-ului

en: Cannot update image
ro: Nu se poate actualiza imaginea

en: Cannot update interface for discovered host "%1$s".
ro: Nu se poate actualiza interfața pentru serverul detectat "%1$s".

en: Cannot update item
ro: Nu se poate actualiza elementul

en: Cannot update items
ro: Nu se pot actualiza elementele

en: Cannot update macros
ro: Nu se pot actualiza macro-urile

en: Cannot update maintenance
ro: Nu se poate actualiza mentenanța

en: Cannot update media type
ro: Nu se poate actualiza tipul media

en: Cannot update network map
ro: Nu se poate actualiza harta rețea

en: Cannot update proxy
ro: Nu se poate actualiza proxy-ul

en: Cannot update proxy for discovered host "%1$s".
ro: Nu se poate actualiza proxy-ul pentru serverul detectat "%1$s".

en: Cannot update regular expression
ro: Nu se poate actualiza expresia regulată

en: Cannot update screen
ro: Nu se poate actualiza ecranul

en: Cannot update script
ro: Nu se poate actualiza scriptul

en: Cannot update service
ro: Nu se poate actualiza serviciul

en: Cannot update slide show
ro: Nu se poate actualiza slide show-ul

en: Cannot update template
ro: Nu se poate actualiza șablonul

en: Cannot update templated applications.
ro: Nu se pot actualiza aplicațiile bazate pe un șablon.

en: Cannot update templates on discovered host "%1$s".
ro: Nu se poate actualiza șablonul pentru serverul detectat "%1$s".

en: Cannot update trigger
ro: Nu se poate actualiza trigger-ul

en: Cannot update trigger prototypes
ro: Nu se poate actualiza prototipurile trigger

en: Cannot update user
ro: Nu se poate actualiza utilizatorul

en: Cannot update user. Both passwords must be equal.
ro: Nu se poate actualiza utilizatorul. Ambele parole trebuie să fie egale.

en: Cannot update value map
ro: Nu se poate actualiza valoarea mapată

en: Cannot update web scenario
ro: Nu se poate actualiza scenariul web

en: Cannot validate discovery check: invalid request or connection to Zabbix server failed.
ro: Nu se poate valida verificarea de detecție: cerere invalidă sau conexiune cazută cu serverul Zabbix.

en: Case sensitive
ro: Majuscule semnificative

en: Change password
ro: Modifică parola

en: Character
ro: Caracter

en: Character string included
ro: Șir de caractere inclus

en: Character string not included
ro: Șir de caractere neinclus

en: Chassis
ro: Șasiu

en: Check already exists.
ro: Verificarea există deja.

en: Check expression part starting from "%1$s".
ro: Verifică partea din expresie care începe de la "%1$s".

en: Check the key, please. Default example was passed.
ro: Vă rugăm să verificați cheia. A fost folosit exemplul implicit.

en: Check type
ro: Verificați tipul

en: Checks
ro: Verificări

en: Checks should be unique.
ro: Verificările trebuie să fie unice.

en: Chinese (zh_CN)
ro: Chineză (zh_CN)

en: Chinese (zh_TW)
ro: Chineză (zh_TW)

en: Circular reference in screens: %1$s.
ro: Refefință circulară în ecranele: %1$s.

en: Circular reference in templates: %1$s.
ro: Refefință circulară în șabloanele: %1$s.

en: Circular template linkage is not allowed.
ro: Legătura circulară în șabloane nu este permisă.

en: Clear
ro: Șterge

en: Clear history and trends
ro: Șterge istoric și tendințe

en: Clear when unlinking
ro: Șterge la deconectare

en: Clock
ro: Ceas

en: Clone
ro: Clonă

en: Close
ro: Închide

en: Close expression constructor
ro: Închide constructorul de expresii

en: Colour
ro: Culoare

en: Colour "%1$s" is not correct: expecting hexadecimal colour code (6 symbols).
ro: Culoarea "%1$s" nu este corectă: trebuie un cod hexadecimal (6 simboluri).

en: Colour (OK)
ro: Culoare (OK)

en: Column span
ro: Expansiune coloană

en: Columns
ro: Coloane

en: Combined result
ro: Rezultat combinat

en: Command
ro: Comandă

en: Commands
ro: Comenzi

en: Commercial
ro: Comercial

en: Condition
ro: Condiție

en: Conditions
ro: Condiții

en: Configuration
ro: Configurare

en: Configuration cache statistics. Cache - buffer (modes: pfree, total, used, free).
ro: Statistici configurare cache. Cache - buffer (moduri: pfree, total, used, free).

en: Configuration import
ro: Importă configurație

en: Configuration of GUI
ro: Configurare GUI

en: Configuration of Zabbix
ro: Configurare Zabbix

en: Configuration of actions
ro: Configurare acțiuni

en: Configuration of applications
ro: Configurare aplicații

en: Configuration of discovery rules
ro: Configurare reguli de detecție

en: Configuration of graph prototypes
ro: Configurare prototipuri grafic

en: Configuration of graphs
ro: Configurare grafice

en: Configuration of host groups
ro: Configurare grupuri de servere

en: Configuration of host prototypes
ro: Configurare prototipuri server

en: Configuration of hosts
ro: Configurare servere

en: Configuration of housekeeping
ro: Configurare housekeeping

en: Configuration of icon mapping
ro: Configurare mapare icon

en: Configuration of images
ro: Configurare imagini

en: Configuration of item prototypes
ro: Configurare prototipuri element

en: Configuration of items
ro: Configurare elemente

en: Configuration of macros
ro: Configurare macro-uri

en: Configuration of maintenance periods
ro: Configurare perioade de întreținere

en: Configuration of media types
ro: Configurare tip media

en: Configuration of network maps
ro: Configurare hărți rețea

en: Configuration of proxies
ro: Configurare proxy-uri

en: Configuration of regular expressions
ro: Configurare expresii regulate

en: Configuration of screens
ro: Configurare ecrane

en: Configuration of scripts
ro: Configurare scripturi

en: Configuration of slide shows
ro: Configurare slide show-uri

en: Configuration of templates
ro: Configurare șabloane

en: Configuration of trigger displaying options
ro: Configurare opțiuni de afișaj trigger

en: Configuration of trigger prototypes
ro: Configurare prototipuri trigger

en: Configuration of trigger severities
ro: Configurare severități trigger

en: Configuration of triggers
ro: Configurare triggeri

en: Configuration of user groups
ro: Configurare grupuri utilizator

en: Configuration of users
ro: Configurare utilizatori

en: Configuration of value mapping
ro: Configurare mapare valoare

en: Configuration of web monitoring
ro: Configurare monitorizare web

en: Configuration of working time
ro: Configurare timp de lucru

en: Configuration updated
ro: Configuraţie actualizată

en: Confirmation text
ro: Text de confirmare

en: Connect to
ro: Conectare la

en: Connection timeout of %1$s seconds exceeded when connecting to Zabbix server "%2$s".
ro: Timpul de așteptare de %1$s secunde a fost depășit la conectarea cu serverul Zabbix "%2$s".

en: Connection to Zabbix server "%s" failed. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect DNS server configuration.
ro: Conectarea la serverul Zabbix "%s" eșuată. Motive posibile:
    1. IP/DNS server incorect în "zabbix.conf.php";
    2. Configurare server DNS incorectă.

en: Connection to Zabbix server "%s" refused. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Security environment (for example, SELinux) is blocking the connection;
    3. Zabbix server daemon not running;
    4. Firewall is blocking TCP connection.
ro: Conectare la serverul Zabbix "%s" refuzată. Motive posibi:
    1. IP/DNS server incorect în "zabbix.conf.php";
    2. Mediul de securitate (de exemplu, SELinux) blochează conexiunea;
    3. Daemonul serverului Zabbix nu funcționează;
    4. Firewallul blochează conexiunea TCP.

en: Connection to Zabbix server "%s" timed out. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Firewall is blocking TCP connection.
ro: Conectarea la serverul Zabbix "%s" a expirat. Motive posibile:
    1. IP/DNS server incorect în "zabbix.conf.php";
    2. Firewallul blochează conexiunea TCP.

en: Context name
ro: Nume context

en: Contract number
ro: Numărul contractului

en: Coordinates
ro: Coordonate

en: Copy
ro: Copiază

en: Could not save image!
ro: Nu s-a putut salva imaginea!

en: Count
ro: Număr

en: Create action
ro: Creează acțiune

en: Create application
ro: Creează aplicație

en: Create application (select host first)
ro: Creează aplicație (selectați serverul prima dată)

en: Create discovery rule
ro: Creează regula de detecție

en: Create graph
ro: Creează grafic

en: Create graph (select host first)
ro: Creează grafic (selectați serverul prima dată)

en: Create graph prototype
ro: Creează prototip de grafic

en: Create host
ro: Creează server

en: Create host group
ro: Creează grup de servere

en: Create host prototype
ro: Creează prototip de server

en: Create icon map
ro: Creează mapare icon

en: Create item
ro: Creează element

en: Create item (select host first)
ro: Creează element (selectați serverul prima dată)

en: Create item prototype
ro: Creează prototip de element

en: Create maintenance period
ro: Creează perioadă de mentenanță

en: Create map
ro: Creează hartă

en: Create media type
ro: Creează tip media

en: Create proxy
ro: Creează proxy

en: Create screen
ro: Creează ecran

en: Create script
ro: Creează script

en: Create slide show
ro: Creează slide show

en: Create template
ro: Creează șablon

en: Create trigger
ro: Creează trigger

en: Create trigger (select host first)
ro: Creează trigger (selectați serverul prima dată)

en: Create trigger prototype
ro: Creează prototip de trigger

en: Create user
ro: Creează utilizator

en: Create user group
ro: Creează grup utilizatori

en: Create value map
ro: Creează mapare valoare

en: Critical
ro: Critic

en: Current host
ro: Serverul curent

en: Current value
ro: Valoare curentă

en: Custom graphs
ro: Grafice personalizate

en: Custom label
ro: Etichetă personalizată

en: Custom label for map "%2$s" elements of type "%1$s" may not be empty.
ro: Eticheta personalizată pentru harta "%2$s" elementele de tipul "%1$s" nu poate fi vidă.

en: Custom multiplier
ro: Multiplicator personalizat

en: Custom screens
ro: Ecrane personalizate

en: Custom script
ro: Script personalizat

en: Custom severity names affect all locales and require manual translation!
ro: Numele de severitate personalizată afectează toate localizările și necesită traducere manuală!

en: Custom size
ro: Dimensiune personalizată

en: Custom slides
ro: Slide-uri personalizate

en: Czech (cs_CZ)
ro: Cehă (cs_CZ)

en: DISABLED
ro: DEZACTIVAT

en: DNS name
ro: Nume DNS

en: Daily
ro: Zilnic

en: Dashboard
ro: Panou de supraveghere

en: Dashed line
ro: Linie întreruptă

en: Data
ro: Date

en: Data cache statistics. Cache - one of values (modes: all, float, uint, str, log, text), history (modes: pfree, total, used, free), trend (modes: pfree, total, used, free), text (modes: pfree, total, used, free).
ro: Date statistice cache. Cache - una din valorile (moduri: all, float, uint, str, log, text), istoric (modes: pfree, total, used, free), trend (modes: pfree, total, used, free), text (modes: pfree, total, used, free).

en: Data from %1$s. Generated in %2$s sec.
ro: Date din %1$s. Generate în %2$s sec.

en: Data overview
ro: Verificare date

en: Database host
ro: Server bază de date

en: Database monitor
ro: Monitor bază de date

en: Database name
ro: Nume bază de date

en: Database password
ro: Parolă bază de date

en: Database port
ro: Port bază de date

en: Database schema
ro: Schema bazei de date

en: Database server
ro: Server baze de date

en: Database type
ro: Tipul bazei de date

en: Database user
ro: Utilizator bază de date

en: Date
ro: Dată

en: Date HW decommissioned
ro: Dată HW dezafectat

en: Date HW installed
ro: Dată HW instalat

en: Date HW maintenance expires
ro: Data de mentenanță HW expiră

en: Date HW purchased
ro: Data achiziției HW

en: Day
ro: Zi

en: Day of month
ro: Ziua lunii

en: Day of week
ro: Ziua săptămânii

en: Days
ro: Zile

en: Debug
ro: Depanare

en: Debug mode
ro: Mod depanare

en: Debug mode updated
ro: Modu depanare actualizat

en: December
ro: Decembrie

en: Default
ro: Implicit

en: Default authentication
ro: Autentificare implicită

en: Default message
ro: Mesaj implicit

en: Default operation step duration
ro: Durata etapei operației implicite

en: Default subject
ro: Subiect implicit

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: Default theme "%1$s".
ro: Tema implicită "%1$s".

en: Delay
ro: Întârziere

en: Delayed by
ro: Întârziat de către

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete and clear
ro: Șterge și curăță

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
ro: Ștergere si curățare șabloane selectate? (Avertizare: toate serverele conectate vor fi șterse!)

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
ro: Ștergere si curățare șablon? (Avertizare: toate serverele conectate vor fi șterse!)

en: Delete application?
ro: Ștergere aplicație?

en: Delete current action?
ro: Ștergere acțiune curentă?

en: Delete discovery rule?
ro: Ștergere regulă de detecție?

en: Delete expression?
ro: Ștergere expresie?

en: Delete graph prototype?
ro: Ștergere prototip de grafic?

en: Delete graph?
ro: Ștergere element grafic?

en: Delete history of selected items?
ro: Ștergere istoric pentru itemi selectați?

en: Delete icon map?
ro: Ștergere harta icoanei?

en: Delete item prototype?
ro: Ștergere prototip de element?

en: Delete item?
ro: Ștergere element?

en: Delete links between selected elements?
ro: Ștergere legătura între elementele selectate?

en: Delete maintenance period?
ro: Ștergere perioadă de întreținere?

en: Delete proxy?
ro: Ștergere proxy?

en: Delete regular expression?
ro: Ștergere expresie uzuală?

en: Delete screen?
ro: Ștergere monitor?

en: Delete script?
ro: Ștergere script?

en: Delete selected actions?
ro: Ștergere acțiuni selectate?

en: Delete selected applications?
ro: Ștergere aplicații selectate?

en: Delete selected discovery rules?
ro: Ștergere regulă de detecție selectată?

en: Delete selected elements?
ro: Ștergere elemente selectate?

en: Delete selected graph prototypes?
ro: Ștergere prototipuri grafici selectați?

en: Delete selected graphs?
ro: Ștergere elemente grafice selectate?

en: Delete selected group?
ro: Ștergere grup selectat?

en: Delete selected groups?
ro: Ștergere grupuri selectate?

en: Delete selected host groups?
ro: Ștergere grupuri de servere selectate?

en: Delete selected host prototype?
ro: Ștergere prototipuri de servere selectați?

en: Delete selected host prototypes?
ro: Ștergere prototipuri de servere selectați?

en: Delete selected host?
ro: Ștergere server selectat?

en: Delete selected hosts?
ro: Ștergere servere selectate?

en: Delete selected image?
ro: Ștergere imagine selectată?

en: Delete selected item prototypes?
ro: Ștergere elemente prototip selectațe?

en: Delete selected items?
ro: Ștergere elementele selectate?

en: Delete selected maintenance periods?
ro: Ștergere perioade de întreținere selectate?

en: Delete selected maps?
ro: Ștergere hărți selectate?

en: Delete selected media types?
ro: Ștergere elemente media selectate?

en: Delete selected proxies?
ro: Ștergere proxy-uri selectate?

en: Delete selected regular expressions?
ro: Ștergere expresii uzuale selectate?

en: Delete selected screens?
ro: Ștergere ecrane selectate?

en: Delete selected scripts?
ro: Ștergere scripturi selectate?

en: Delete selected slide shows?
ro: Ștergere prezentări selectate?

en: Delete selected templates?
ro: Ștergere șabloane selectate?

en: Delete selected trigger prototypes?
ro: Ștergere prototipuri de trigger selectați?

en: Delete selected triggers?
ro: Ștergere triggeri selectați?

en: Delete selected user?
ro: Ștergere utilizator selectat?

en: Delete selected users?
ro: Ștergere utilizatori selectați?

en: Delete selected value mapping?
ro: Ștergere valoare de mapare selectată?

en: Delete selected value mapping? It is used for %d item! | Delete selected value mapping? It is used for %d items!
ro[0]: Ștergere valoare de mapare selectată? Este utilizată pentru elementele %d!
ro[1]: Ștergere valoare de mapare selectată? Este utilizată pentru elementele %d!
ro[2]: Ștergere valoare de mapare selectată? Este utilizată pentru elementele %d!

en: Delete slide show?
ro: Ștergere prezentare?

en: Delete template?
ro: Ștergere șablon?

en: Delete trigger prototype?
ro: Ștergere prototip de trigger?

en: Delete trigger?
ro: Ștergere trigger?

en: Deleted
ro: Șters

en: Deleted: Host "%1$s".
ro: Ștergere: Server "%1$s".

en: Deleted: Host prototype "%1$s" on "%2$s".
ro: Creat: Prototip server "%1$s" pe "%2$s".

en: Deleted: Template "%1$s".
ro: Ștergere: Șablon "%1$s".

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: Deny
ro: Negare

en: Dependencies
ro: Dependențe

en: Dependent
ro: Dependenţă

en: Depends on
ro: Depinde de

en: Deployment status
ro: Stare de implementare

en: Description
ro: Descriere

en: Details
ro: Detalii

en: Device
ro: Echipament

en: Device uniqueness criteria
ro: Criteriu unic al echipamentului

en: Dimension (cols x rows)
ro: Dimensiune (coloane x rânduri)

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disable debug mode in selected groups?
ro: Dezactivare mod de depanare în grupurile selectate?

en: Disable host
ro: Dezactivare server

en: Disable host?
ro: Dezactivare server?

en: Disable hosts in the selected host groups?
ro: Dezactivare servere în grupurile de servere selectate?

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
ro: Dezactivare servere monitorizate de proxy-urile selectate?

en: Disable selected actions?
ro: Dezactivare acțiuni selectate?

en: Disable selected applications?
ro: Dezactivare aplicații selectate?

en: Disable selected discovery rules?
ro: Dezactivare reguli de detecție selectate?

en: Disable selected groups?
ro: Dezactivare grupuri selectate?

en: Disable selected hosts?
ro: Dezactivare servere selectate?

en: Disable selected items?
ro: Dezactivare itemi selectaţi?

en: Disable selected media types?
ro: Dezactivare elemente media selectate?

en: Disable selected triggers?
ro: Dezactivare triggeri selectați?

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disaster
ro: Dezastru

en: Discovered
ro: Detectat

en: Discovered by
ro: Detectat de

en: Discovered device
ro: Echipament detectat

en: Discovery
ro: Detectare

en: Discovery by proxy
ro: Detectat de către proxy

en: Discovery check
ro: Verificare de detectare

en: Discovery check error
ro: Eroare la verificarea de detectare

en: Discovery checks
ro: Verificări de detectare

en: Discovery list
ro: Listă de detecție

en: Discovery object
ro: Obiect detectat

en: Discovery rule
ro: Regulă de detecție

en: Discovery rule "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
ro: Regula de detecție "%1$s" există deja pe "%2$s", moștenită de la alt șablon.

en: Discovery rule "%1$s" already exists on "%2$s".
ro: Regula de detecție "%1$s" există deja pe "%2$s".

en: Discovery rule created
ro: Regulă de detecție creată

en: Discovery rule deleted
ro: Regulă de detecție ștearsă

en: Discovery rule disabled | Discovery rules disabled
ro[0]: Regulă de detecție dezactivată
ro[1]: Reguli de detecție dezactivate
ro[2]: Reguli de detecție dezactivate

en: Discovery rule enabled | Discovery rules enabled
ro[0]: Regulă de detecție activată
ro[1]: Reguli de detecție activate
ro[2]: Reguli de detecție activate

en: Discovery rule updated
ro: Regulă de detecție actualizată

en: Discovery rules
ro: Reguli de detecție

en: Discovery rules deleted
ro: Reguli de detecție șterse

en: Discovery status
ro: Stare detecție

en: Display OK triggers for
ro: Afișare triggeri OK pentru

en: Displaying %1$s of %2$s found
ro: Afișare %1$s din %2$s gasită

en: Do not calculate
ro: Nu calculeză

en: Do you wish to replace the conditional expression?
ro: Doreşti să înlocuiești expresia condițională?

en: Dot
ro: Punct

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Down
ro: Oprit

[ctx: discovery status]
en: Down
ro: Oprit

en: Downtime
ro: Avarie

en: Draw style
ro: Stil de desen

en: Dropdown first entry
ro: Deconectare prima intrare

en: Dropdown first entry "%1$s".
ro: Deconectare prima intrare "%1$s".

en: Dropdown remember selected "%1$s".
ro: Mențiune de deconectare selectată "%1$s".

en: Duplicate dependencies in trigger "%1$s".
ro: Dublează dependențe în trigger "%1$s".

en: Duplicate host. Host with the same host name "%s" already exists in data.
ro: Dublează server. Server cu același nume "%s" există deja în date.

en: Duplicate host. Host with the same visible name "%s" already exists in data.
ro: Dublează server. Server cu același nume vizibil "%s" există deja în date.

en: Duplicate severity name "%s".
ro: Dublează nume severitate "%s".

en: Duration
ro: Durată

en: Dutch (nl_NL)
ro: Olandeză (nl_NL)

en: Dynamic item
ro: Item dinamic

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
ro: Fiecare URL trebuie să aibă un nume unic. Vă rugăm să vă asigurați că există un singur URL cu numele

en: Edit
ro: Editare

en: Edit trigger
ro: Editare trigger

en: Element name
ro: Nume element

en: Empty
ro: Gol

en: Empty action condition.
ro: Condiție acţiune golire.

en: Empty input parameter.
ro: Golire parametru de intrare.

en: Empty input parameters.
ro: Golire parametri de intrare.

en: Empty name.
ro: Golire nume.

en: Empty parameters
ro: Golire parametri

en: Empty screen ID for screen.
ro: ID ecran gol pentru ecran.

en: Empty screen ID for template screen.
ro: ID ecran gol pentru șablon ecran.

en: Enable
ro: Activare

en: Enable confirmation
ro: Activare confirmare

en: Enable debug mode in selected groups?
ro: Activare mod de depanare în grupurile selectate?

en: Enable host
ro: Activare server

en: Enable host?
ro: Activare server?

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
ro: Activare servere monitorizate de proxy-urile selectate?

en: Enable internal housekeeping
ro: Activare menaj intern

en: Enable selected actions?
ro: Activare acțiuni selectate?

en: Enable selected applications?
ro: Activare aplicații selectate?

en: Enable selected discovery rules?
ro: Activare reguli de detecție selectate?

en: Enable selected groups?
ro: Activare grupuri selectate?

en: Enable selected hosts?
ro: Activare servere selectate?

en: Enable selected items?
ro: Activare itemi selectați?

en: Enable selected media types?
ro: Activare elemente de tip media selectate?

en: Enable selected triggers?
ro: Activare triggeri selectați?

en: Enabled
ro: Activat

en: English (en_GB)
ro: Engleză (en_GB)

en: English (en_US)
ro: Engleză (en_US)

en: Error
ro: Eroare

en: Error in search request for table "%1$s".
ro: Eroare in cererea de căutare pentru tabelul "%1$s".

en: Error: %1$s
ro: Eroare: %1$s

en: Event
ro: Eveniment

en: Event ID
ro: Eveniment ID

en: Event details
ro: Detalii eveniment

en: Event generation
ro: Generare eveniment

en: Event list [previous 20]
ro: Listă de evenimente [ultimele 20]

en: Event source
ro: Sursă eveniment

en: Event type
ro: Tip eveniment

en: Events and alerts
ro: Evenimente și alerte

en: Every day(s)
ro: Zilnic (s)

en: Every week(s)
ro: Săptămânal (s)

en: Execute
ro: Execută

en: Execute SQL error [%1$s] in [%2$s].
ro: Execută eroare SQL [%1$s] în [%2$s].

en: Execute on
ro: Execută la

en: Executed script
ro: Script executat

en: Execution confirmation
ro: Confirmare de executare

en: Expand single problem
ro: Extinde problema unică

en: Expecting JSON-rpc version 2.0, "%s" is given.
ro: Așteptare versiune 2.0 a JSON-rpc, "%s" este dată.

[ctx: maintenance status]
en: Expired
ro: Expirat

en: Exploded
ro: Explodat

en: Export to CSV
ro: Export în CSV

en: Expression
ro: Expresie

en: Expression Variable Elements
ro: Expresie Elemente Variabile

en: Expression cannot be empty
ro: Expresia nu poate fi vidă

en: Expression constructor
ro: Constructor de expresii

en: Expression type
ro: Tip de expresie

en: Expressions
ro: Expresii

en: External check
ro: Verificare externă

en: Ez Texting
ro: Text de tip Ez

en: FALSE
ro: FALS

en: Fail
ro: Greșeală

en: Failed
ro: Eșec

en: Failure Audit
ro: Audit greșit

en: Favourite graphs
ro: Elemente de grafică preferate

en: Favourite maps
ro: Hărți preferate

en: Favourite screens
ro: Ecrane preferate

en: February
ro: Februarie

en: Field
ro: Câmp

en: Field "%1$s" cannot be set to NULL.
ro: Câmpul "%1$s" nu poate fi pus NULL.

en: Field "%1$s" is mandatory.
ro: Câmpul "%1$s" este opțional.

en: Field "%1$s" is not integer.
ro: Câmpul "%1$s" nu este număr întreg.

en: Field "%1$s" is not string.
ro: Câmpul "%1$s" nu este șir.

en: Field "%1$s" must be missing.
ro: Câmpul "%1$s" trebuie să lipsească.

en: File format is unsupported.
ro: Formatul fișierului nu este suportat.

en: File is too big, max upload size is %1$s bytes.
ro: Fișierul este prea mare, mărimea maximă de upload este %1$s octeți.

en: File provided to a view does not exist. Tried to find "%s".
ro: Fișierul prevăzut pentru vizualizare nu există. Încercare de a găsi "%s".

en: Filled region
ro: Zone pline

en: Filter
ro: Filtru

en: Finish
ro: Sfârșit

en: Finnish (fi_FI)
ro: Finlandeză (fi_FI)

[ctx: page navigation]
en: First
ro: Primul

en: Fit to map
ro: Încadrează în hartă

en: Fixed
ro: Remediat

en: For guest, password must be empty
ro: Pentru invitat, parola trebuie să fie nulă

en: Formula
ro: Formulă

en: French (fr_FR)
ro: Franceză (fr_FR)

en: Friday
ro: Vineri

en: From
ro: De la

en: Frontend access
ro: Acces la interfață

en: Frontend access updated
ro: Acces la interfață actualizat

en: Frontend messaging
ro: Mesaje de interfață

en: Full clone
ro: Clonă completă

en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Function
ro: Funcție

en: GSM modem
ro: Modem GSM

en: GUI access disabled.
ro: Acces GUI dezactivat.

en: Generated in %s sec
ro: Generat în %s secunde

en: German (de_DE)
ro: Germană (de_DE)

en: Given expression is not a macro
ro: Expresia dată nu este macro

en: Global script
ro: Script global

en: Global scripts
ro: Scripturi globale

en: Go to
ro: Mergi la

en: Go to dashboard
ro: Mergi la tabloul de bord

en: Gradient line
ro: Gradient linie

en: Graph
ro: Grafic

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (inherited from another template).
ro: Graficul "%1$s" există deja pe "%2$s" (moștenit de la alt șablon).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (items are not identical).
ro: Graficul "%1$s" există deja pe "%2$s" (itemii nu sunt identici).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s".
ro: Graficul "%1$s" există deja pe "%2$s".

en: Graph "%1$s" cannot inherit. No required items on "%2$s" (Ymax value item).
ro: Graficul "%1$s" nu poate moșteni. Nu se cer itemi pe "%2$s" (valoare item Ymax).

en: Graph "%1$s" cannot inherit. No required items on "%2$s" (Ymin value item).
ro: Graficul "%1$s" nu poate moșteni. Nu se cer itemi pe "%2$s" (valoare item Ymin).

en: Graph "%1$s" cannot inherit. No required items on "%2$s".
ro: Graficul "%1$s" nu poate moșteni. Nu se cer itemi pe "%2$s".

en: Graph "%1$s" does not exist on template "%2$s".
ro: Graficul "%1$s" nu există pe șablonul "%2$s".

en: Graph "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
ro: Graficul "%1$s" cu itemi șablon nu poate să conțină itemi de la alte servere.

en: Graph added
ro: Grafic adăugat

en: Graph deleted
ro: Grafic șters

en: Graph element
ro: Element grafic

en: Graph prototype
ro: Prototip grafic

en: Graph prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
ro: Prototipul grafic "%1$s" conține prototipu grafici pentru mai multe reguli de detecție.

en: Graph prototype "%1$s" must have at least one item prototype.
ro: Prototipul grafic "%1$s" trebuie să aibă cel puțin un prototip item.

en: Graph prototype "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
ro: Prototip de grafic "%1$s" cu itemi șablon nu poate să conțină itemi de la alte servere.

en: Graph prototype added
ro: Prototip grafic adăugat

en: Graph prototype deleted
ro: Prototip grafic șters

en: Graph prototype updated
ro: Prototip grafic adăugat

en: Graph prototypes
ro: Prototipuri grafice

en: Graph prototypes deleted
ro: Prototipuri grafice șterse

en: Graph sum
ro: Sumă grafică

en: Graph type
ro: Tip grafic

en: Graph updated
ro: Grafic actualizat

en: Graph with name "%1$s" already exists in graphs or graph prototypes.
ro: Graficul cu numele "%1$s" există deja în grafic sau în prototipurile de grafic.

en: Graph with same name but other type exist.
ro: Există grafic cu același nume dar de alt tip.

en: Graphs
ro: Grafice

en: Graphs deleted
ro: Grafice șterse

en: Greek (el_GR)
ro: Greacă (el_GR)

en: Grid
ro: Grilă

en: Group
ro: Grup

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used by a host prototype.
ro: Grupul "%1$s" nu poate fi șters, pentru că este utilizat de un server prototip

en: Group "%1$s" does not exist.
ro: Grupul "%1$s" nu există.

en: Group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
ro: Grupul "%1$s" pentru serverul "%2$s" nu există.

en: Group added
ro: Grup adăugat

en: Group for discovered hosts
ro: Grup pentru servere detectate

en: Group for discovered hosts "%1$s".
ro: Grup pentru servere detectate "%1$s".

en: Group name
ro: Nume grup

en: Group prototype cannot be based on a discovered host group "%1$s".
ro: Grupul prototip nu se poate baza pe un grup server detectat "%1$s".

en: Group prototypes
ro: Prototipuri grup

en: Group updated
ro: Grup actualizat

en: Grouping by
ro: Grupare după

en: Groups
ro: Grupuri

en: H:i
ro: H:m

en: H:i:s
ro: H:m:s

en: HTTP authentication
ro: Autentificare HTTP

en: HTTP proxy
ro: proxy HTTP

en: HW architecture
ro: Arhitectură HW

en: Hardware (Full details)
ro: Hardware (Detalii complete)

en: Height
ro: Înălțime

en: Help
ro: Ajutor

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Hide selected
ro: Ascunde selecția

en: High
ro: Ridicat

en: History
ro: Istoric

en: History cleared
ro: Istoric șters

en: History clearing can take a long time. Continue?
ro: Golirea istoricului poate lua o perioadă lungă de timp. Continuare?

en: History data storage period
ro: Perioadă de istoric a stocării datelor

en: History of events
ro: Istoric al evenimentelor

en: History storage period
ro: Perioadă de istoric a stocării

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Horizontal align
ro: Aliniere orizontală

en: Host "%1$s" already exists.
ro: Serverul "%1$s" există deja.

en: Host "%1$s" is monitored with proxy "%2$s".
ro: Serverul "%1$s" este monitorizat cu proxy "%2$s".

en: Host (ascending)
ro: Server (ascendent)

en: Host IP
ro: IP server

en: Host access
ro: Acces server

en: Host added
ro: Server adăugat

en: Host cannot have more than one default interface of the same type.
ro: Serverul nu poate avea mai mult de o interfață implicită de același tip.

en: Host count
ro: Contor server

en: Host deleted
ro: Server șters

en: Host disabled | Hosts disabled
ro[0]: Server dezactivat
ro[1]: Servere dezactivate
ro[2]: Servere dezactivate

en: Host enabled | Hosts enabled
ro[0]: Server activat
ro[1]: Servere activate
ro[2]: Servere activate

en: Host group
ro: Grup server

en: Host group "%1$s" already exists.
ro: Grupul server "%1$s" există deja.

en: Host group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a global script.
ro: Grupul server "%1$s" nu poate fi șters, pentru că este utilizat într-un script global.

en: Host group "%1$s" is internal and can not be deleted.
ro: Grupul server "%1$s" este intern și nu poate fi șters.

en: Host group elements
ro: Elementele grupului de servere

en: Host group issues
ro: Problemele grupui de servere

en: Host group label type
ro: Tipul etichetei grupului de servere

en: Host groups
ro: Grupuri de servere

en: Host info
ro: Informații servere

en: Host interface
ro: Interfață server

en: Host inventory
ro: Inventar server

en: Host inventory overview
ro: Prezentare generală inventar server

en: Host issues
ro: Probleme server

en: Host label type
ro: Tip eticheta server

en: Host metadata
ro: Metadate server

en: Host name
ro: Nume server

en: Host networks
ro: Rețele server

en: Host prototype "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
ro: Serverul prototip "%1$s" există deja pe "%2$s", moștenită de la alt șablon.

en: Host prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
ro: Serverul prototip "%1$s" există deja pe "%2$s".

en: Host prototype added
ro: Prototip grafic adăugat

en: Host prototype deleted
ro: Prototip grafic șters

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
ro: Server prototip cu nume server "%1$s" există deja în regula de detecție "%2$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
ro: Server prototip cu nume vizibil "%1$s" există deja în regula de detecție "%2$s".

en: Host prototypes
ro: Prototipuri de servere

en: Host prototypes deleted
ro: Prototipuri de servere șterse

en: Host router
ro: Router gazdă

en: Host screens
ro: Ecrane server

en: Host subnet mask
ro: Mască subnet server

en: Host time
ro: Timp server

en: Host update failed.
ro: Actualizare server nereușită.

en: Host updated
ro: Server actualizat

en: Host with the same name "%1$s" already exists.
ro: Server cu același nume "%1$s" există deja.

en: Host with the same name "%s" already exists.
ro: Server cu același nume "%s" există deja.

en: Host with the same visible name "%1$s" already exists.
ro: Server cu același nume vizibil "%1$s" există deja.

en: Host with the same visible name "%s" already exists.
ro: Server cu același nume vizibil "%s" există deja.

en: Hosts
ro: Servere

en: Hosts location
ro: Locație servere

en: Hosts updated
ro: Servere actualizate

en: Hours
ro: Ore

en: Hungarian (hu_HU)
ro: Maghiară (hu_HU)

en: ICMP ping
ro: ping ICMP

en: IP
ro: IP Internet Protocol

en: IP address
ro: Adresă IP

en: IP and DNS cannot be empty for host interface.
ro: IP-ul si DNS-ul nu pot fi nule pentru interfața serverului.

en: IP range
ro: Interval IP

en: IPMI agent
ro: Agent IPMI

en: IPMI interfaces
ro: Interfață IPMI

en: IPMI sensor
ro: Senzor IPMI

en: Icon
ro: Iconiță

en: Icon (default)
ro: Iconiță (implicit)

en: Icon (disabled)
ro: Iconiță (dezactivat)

en: Icon (maintenance)
ro: Iconiță (mentenanță)

en: Icon (problem)
ro: Iconiță (problemă)

en: Icon highlight
ro: Iconiță selectată

en: Icon map
ro: Icon hartă

en: Icon map "%1$s" cannot be deleted. Used in map "%2$s".
ro: Icon hartă "%1$s" nu poate fi ștearsă. Este folosită în harta "%2$s".

en: Icon map "%s" already exists.
ro: Icon hartă "%s" există deja.

en: Icon map created
ro: Icon hartă creat

en: Icon map deleted
ro: Icon hartă șters

en: Icon map updated
ro: Icon hartă actualizat

en: Icon mapping
ro: mapare icon

en: Icons
ro: Iconițe

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
ro: Dacă crezi ca acest mesaj este greșit, te rog să consulți administratorii pentru obținerea permisiunilor necesare.

en: Image
ro: Imagine

en: Image "%1$s" already exists.
ro: Imaginea "%1$s" există deja.

en: Image added
ro: Imagine adăugată

en: Image deleted
ro: Imagine ștearsă

en: Image label type
ro: Tipul etichetei imaginii

en: Image load error [%1$s] in [%2$s].
ro: Eroare de încărcare imagine [%1$s] în [%2$s].

en: Image size must be less than 1MB.
ro: Mărimea imaginii trebuie să fie mai mică de 1MB.

en: Image updated
ro: Imagine actualizată

en: Images
ro: Imagini

en: Images for all maps will be updated!
ro: Imaginile pentru toate hărțile vor fi actualizate!

en: Immediately
ro: Imediat

en: Import failed
ro: Import eșuat

en: Import file
ro: Fișier import

en: Imported successfully
ro: Import cu succes

en: Impossible to filter by inventory field "%s", which does not exist.
ro: Imposibil de filtrat după câmpul inventar "%s", care nu există.

en: In maintenance
ro: În mentenanță

en: In progress
ro: În progres

en: Incorrect "soft" field value for dependency for service "%1$s".
ro: Valoare câmp "soft" pentru dependințe a serviciului "%1$s".

en: Incorrect %1$s label type value for map "%2$s".
ro: Tipul valorii etichetei %1$s incorect pentru harta "%2$s".

en: Incorrect SNMP OID.
ro: SNMP OID incorect.

en: Incorrect SNMP community.
ro: Comunitate SNMP incorectă.

en: Incorrect acceptable SLA for service "%1$s".
ro: SLA incorect acceptabil pentru serviciul "%1$s".

en: Incorrect action condition discovery check.
ro: Condiție de acțiune incorectă la verificare detecție.

en: Incorrect action condition discovery check. Discovery check does not exist or you have no access to it.
ro: Condiție de acțiune incorectă la verificare detecție. Verificarea detecției nu există sau nu ai acces la ea.

en: Incorrect action condition discovery object.
ro: Condiție de acțiune incorectă la detecție obiect.

en: Incorrect action condition discovery rule. Discovery rule does not exist or you have no access to it.
ro: Condiție de acțiune incorectă la regula de detecție. Regula de detecție nu există sau nu ai acces la ea.

en: Incorrect action condition discovery status.
ro: Condiție de acțiune incorectă la starea de detecție.

en: Incorrect action condition event type.
ro: Condiție de acțiune incorectă la tipul eveniment.

en: Incorrect action condition host group. Host group does not exist or you have no access to it.
ro: Condiție de acțiune incorec la grup de servere. Grupul de servere nu există sau nu ai acces la el.

en: Incorrect action condition host. Host does not exist or you have no access to it.
ro: Condiție de acțiune incorectă la server. Serverul nu există sau nu ai acces la el.

en: Incorrect action condition port "%1$s".
ro: Condiție de acțiune incorectă port "%1$s".

en: Incorrect action condition proxy. Proxy does not exist or you have no access to it.
ro: Condiție de acțiune incorectă proxy. Proxy nu există sau nu ai acces la el.

en: Incorrect action condition template. Template does not exist or you have no access to it.
ro: Condiție de acțiune incorectă la șablon. Șablonul nu există sau nu ai acces la el.

en: Incorrect action condition trigger severity.
ro: Condiție de acțiune incorectă la gravitate trigger.

en: Incorrect action condition trigger. Trigger does not exist or you have no access to it.
ro: Condiție de acțiune incorectă trigger. Trigger nu există sau nu ai acces la el.

en: Incorrect action condition type.
ro: Condiție de acțiune incorectă gen.

en: Incorrect action operation command type.
ro: Operațiune de acțiune incorectă tip comandă.

en: Incorrect action operation condition acknowledge type.
ro: Operațiune de acțiune incorectă tip cunoaștere condiție.

en: Incorrect action operation condition type.
ro: Operațiune de acțiune incorectă tip condiție.

en: Incorrect action operation escalation step values.
ro: Operațiune de acțiune incorectă tip valoare crescută cu un pas.

en: Incorrect action operation host group. Host group does not exist or you have no access to this host group.
ro: Operațiune de acțiune incorectă grup server. Grupul server nu există sau nu ai acces la el.

en: Incorrect action operation host. Host does not exist or you have no access to this host.
ro: Condiție de acțiune incorectă la server. Serverul nu există sau nu ai acces la acest server.

en: Incorrect action operation port "%s".
ro: Port operație de acțiune incorectă "%s".

en: Incorrect action operation user group. User group does not exist or you have no access to this user group.
ro: Operațiune de acțiune incorectă grup server. Grupul server nu există sau nu ai acces la acest grup server.

en: Incorrect action operation user. User does not exist or you have no access to this user.
ro: Utilizator acțiune incorectă a operațiunii. Utilizatorul nu există sau nu ai acces la acest utilizator.

en: Incorrect action operationid.
ro: Acțiune incorectă conditionid.

en: Incorrect algorithm for service "%1$s".
ro: Algoritm incorect pentru serviciul "%1$s".

en: Incorrect arguments passed to function
ro: Argumente incorecte trimise funcției

en: Incorrect arguments passed to function.
ro: Argumente incorecte trimise funcției.

en: Incorrect arguments passed to method.
ro: Argumente incorecte trimise metodei.

en: Incorrect authentication protocol for item "%1$s".
ro: Protocol de autentificare incorect pentru itemul "%1$s".

en: Incorrect calculate SLA value for service "%1$s".
ro: Valoare SLA calculată incorect pentru serviciul "%1$s".

en: Incorrect characters used for host name "%s".
ro: Caractere incorecte folosite pentru serverul nume "%s".

en: Incorrect characters used for proxy name "%1$s".
ro: Caractere incorecte folosite pentru nume proxy "%1$s".

en: Incorrect characters used for template name "%1$s".
ro: Caractere incorecte folosite pentru șablonul nume "%1$s".

en: Incorrect event object "%1$s" (%2$s) for event source "%3$s" (%4$s), only the following objects are supported: %5$s.
ro: Obiect eveniment incorect "%1$s" (%2$s) pentru sursa eveniment "%3$s" (%4$s), numai urmăoarele obiecte sunt suportate: %5$s.

en: Incorrect eventobject value.
ro: Valoare obiect eveniment incorectă.

en: Incorrect eventsource value.
ro: Valoare sursă eveniment incorectă.

en: Incorrect field "%1$s" name or value in where statement for table "%2$s".
ro: Nume sau valoare câmp "%1$s" incorecte în care afirmația pentru tabelul "%2$s".

en: Incorrect fields for sysmap.
ro: Câmpuri incorecte pentru sysmap.

en: Incorrect file upload.
ro: Încărcare fișier incorectă.

en: Incorrect function is used
ro: Funcție incorectă utilizată

en: Incorrect graph ID "%1$s" provided for screen element.
ro: ID grafic "%1$s" incorect prevăzut pentru elementul ecran.

en: Incorrect host ID "%1$s" provided for screen element.
ro: ID server "%1$s" incorect prevăzut pentru elementul ecran.

en: Incorrect host group ID "%1$s" provided for screen element.
ro: ID grup server "%1$s" incorect prevăzut pentru elementul ecran.

en: Incorrect host group.
ro: Grup server incorect.

en: Incorrect image index.
ro: Index imagine incorect.

en: Incorrect input parameters.
ro: Parametrii de intrare incorecți.

en: Incorrect interface DNS parameter "%s" provided.
ro: Parametrul DNS de interfață incorect "%s" prevăzut.

en: Incorrect interface port "%s" provided.
ro: Port interfață "%s" incorect prevăzut.

en: Incorrect inventory field "%s".
ro: Câmp inventar "%s" incorect.

en: Incorrect item ID "%1$s" provided for screen element.
ro: ID item "%1$s" incorect prevăzut pentru elementul ecran.

en: Incorrect item for axis value.
ro: Item incorect pentru valoare axă.

en: Incorrect item key "%1$s" provided for trigger expression on "%2$s".
ro: Cheie item "%1$s" incorect prevăzut pentru expresia triggerului pe "%2$s".

en: Incorrect item value type "%1$s" provided for trigger function "%2$s".
ro: Tip valoare item "%1$s" incorect prevăzut pentru funcția triggerului "%2$s".

en: Incorrect list of items.
ro: Listă incorectă de itemi.

en: Incorrect maintenance - date must be between 1970.01.01 and 2038.01.18
ro: Mentenanță incorectă - data trebuie să fie între 1970.01.01 și 2038.01.18

en: Incorrect maintenance date
ro: Date mentenanță incorecte

en: Incorrect maintenance day period
ro: Perioadă de zi a mentenanței incorectă

en: Incorrect maintenance days of week
ro: Zilele săptămânii mentenanței incorecte

en: Incorrect maintenance month period
ro: Perioadă lunară a mentenanței incorectă

en: Incorrect maintenance period
ro: Perioadă a mentenanței incorectă

en: Incorrect maintenance period (minimum 5 minutes)
ro: Perioadă a mentenanței incorectă (minim 5 minute)

en: Incorrect maintenance week period
ro: Perioadă săptămânala a mentenanței incorectă

en: Incorrect map ID "%1$s" provided for screen element.
ro: ID hartă "%1$s" incorect prevăzut pentru elementul ecran.

en: Incorrect object value.
ro: Valoare obiect incorectă.

en: Incorrect parameter for action "%1$s".
ro: Parametru incorect pentru acțiunea "%1$s".

en: Incorrect parameter for operations.
ro: Parametru incorect pentru operațiuni.

en: Incorrect parameters for action update method "%1$s".
ro: Parametri incorecți pentru metoda de actualizare a acțiunii "%1$s".

en: Incorrect parameters for condition.
ro: Parametri incorecți pentru condiții.

en: Incorrect parameters for maintenance.
ro: Parametri incorecți pentru mentenanță.

en: Incorrect parent for service "%1$s".
ro: Părinte incorect pentru serviciul "%1$s".

en: Incorrect parent service.
ro: Serviciu părinte incorect.

en: Incorrect port range.
ro: Gamă port incorectă.

en: Incorrect privacy protocol for item "%1$s".
ro: Protocol intimitate incorect pentru item "%1$s".

en: Incorrect resource type provided for screen item.
ro: Tip resurse incorect prevăzut pentru item ecran.

en: Incorrect response received from Zabbix server "%1$s".
ro: Răspuns incorect primit de la serverul Zabbix "%1$s".

en: Incorrect screen ID "%1$s" provided for screen element.
ro: ID ecran "%1$s" incorect prevăzut pentru elementul ecran.

en: Incorrect screen ID.
ro: ID ecran incorect.

en: Incorrect screen provided for slide show.
ro: Ecran incorect prevăzut pentru prezentare.

en: Incorrect service end time.
ro: Timp de încetare serviciu incorect.

en: Incorrect service start time.
ro: Timp de pornire serviciu incorect.

en: Incorrect service time type.
ro: Tip de timp serviciu incorect.

en: Incorrect source value.
ro: Valoare sursă incorectă.

en: Incorrect status for service "%1$s".
ro: Stare incorectă pentru serviciul "%1$s".

en: Incorrect template screen ID.
ro: ID șablon ecran incorect.

en: Incorrect trigger ID for service "%1$s".
ro: ID trigger incorect pentru serviciul "%1$s".

en: Incorrect trigger expression
ro: Expresie trigger incorectă

en: Incorrect trigger expression.
ro: Expresii trigger incorecte.

en: Incorrect trigger expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
ro: Expresie trigger incorectă. Serverul "%1$s" nu există sau nu ai acces la acest server.

en: Incorrect trigger expression. Trigger expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
ro: Expresie trigger incorectă. Elementele expresiei trigger nu trebuie să aparțină simultan unui șablon si unui server.

en: Incorrect trigger function "%1$s" provided in expression.
ro: Funcție trigger "%1$s" incorectă prevăzută în expresie.

en: Incorrect user group.
ro: Grup utilizator incorect.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field.
ro: Valoare incorectă "%1$s" pentru câmpul "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s.
ro: Valoare incorectă "%1$s" pentru câmpul "%2$s": trebuie să fie între %3$s și %4$s.

en: Incorrect value "%1$s" for float field "%2$s".
ro: Valoare incorectă "%1$s" pentru câmpul flotant "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for int field "%2$s".
ro: Valoare incorectă "%1$s" pentru câmpul int "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for unsigned int field "%2$s".
ro: Valoare incorectă "%1$s" pentru câmpul int nesemnat "%2$s".

en: Incorrect value for field "%1$s": cannot be empty.
ro: Valoare incorectă pentru câmpul "%1$s": nu poate fi vidă.

en: Incorrect value used for proxy status "%1$s".
ro: Valoare incorectă folosită pentru stare proxy "%1$s".

en: Indonesian (id_ID)
ro: Indoneză (id_ID)

en: Information
ro: Informaţie

en: Insert
ro: Inserează

en: Installation
ro: Instalare

en: Installer name
ro: Nume de instalare

en: Interface
ro: Interfață

en: Interface is linked to item "%1$s" on "%2$s".
ro: Interfața e legată de itemul "%1$s" pe "%2$s".

en: Interface is used by items that require this type of the interface.
ro: Interfața este folosită de itemi care cer acest tip de interfață.

en: Interface with DNS "%1$s" cannot have empty IP address.
ro: Interfața cu DNS "%1$s" nu poate avea adresă IP goală.

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name while having "Use DNS" property on "%2$s".
ro: Interfața cu IP "%1$s" nu poate avea nume DNS gol în timp ce are "Folosește proprietatea DNS" la "%2$s".

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name.
ro: Interfața cu IP "%1$s" nu poate avea nume DNS gol.

[ctx: authentication]
en: Internal
ro: Intern

[ctx: event source]
en: Internal
ro: Intern

[ctx: user type]
en: Internal
ro: Intern

en: Internal JSON-RPC error.
ro: Eroare internă JSON-RPC.

en: Internal error.
ro: Eroare internă.

en: Internal event and alert data storage period
ro: Eveniment intern și avertizare perioadă de stocare a datelor

en: Invalid JSON. An error occurred on the server while parsing the JSON text.
ro: JSON invalid. A apărut o eroare la server în timp ce analiza textul JSON.

en: Invalid Request.
ro: Cerere invalidă.

en: Invalid first parameter.
ro: Primul parametru invalid.

en: Invalid fourth parameter.
ro: Al patrulea parametru invalid.

en: Invalid hostid for macro "%1$s".
ro: Hostid invalid pentru macroul "%1$s".

en: Invalid key "%1$s" for discovery rule "%2$s" on "%3$s": %4$s.
ro: Cheie invalidă "%1$s" pentru regula de detecție "%2$s" pe "%3$s": %4$s.

en: Invalid key "%1$s" for item "%2$s" on "%3$s": %4$s.
ro: Cheie invalidă "%1$s" pentru itemul "%2$s" pe "%3$s": %4$s.

en: Invalid key "%1$s" for item prototype "%2$s" on "%3$s": %4$s.
ro: Cheie invalidă "%1$s" pentru prototipul item "%2$s" pe "%3$s": %4$s.

en: Invalid key "%1$s": %2$s.
ro: Cheie invalidă "%1$s": %2$s.

en: Invalid method parameters.
ro: Parametrii metodei invalizi.

en: Invalid number of parameters.
ro: Număr invalid de parametri.

en: Invalid params.
ro: Parametri invalizi.

en: Invalid response code "%1$s".
ro: Cod de răspuns invalid "%1$s".

en: Invalid second parameter.
ro: Al doilea parametru invalid.

en: Invalid third parameter.
ro: Al treilea parametru invalid.

en: Invalid view name given "%s". Allowed chars: "a-z" and ".".
ro: Numele "%s" este invalid. Caracterele permise: "a-z" și ".".

en: Inventory
ro: Inventar

en: Inventory disabled for host "%1$s".
ro: Inventar dezactivat pentru server "%1$s".

en: Inventory field
ro: Câmp inventar

en: Inventory mode
ro: Mod inventar

en: Is online?
ro: Este online?

en: Issue
ro: Problemă

en: It is not possible to filter by user password.
ro: Nu este posibilă filtrarea după parola utilizatorului.

en: It is not possible to search by user password.
ro: Nu este posibilă căutarea după parola utilizatorului.

en: Italian (it_IT)
ro: Italiană (it)

en: Item "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
ro: Itemul "%1$s" există deja pe "%2$s" moștenit de la alt șablon.

en: Item "%1$s" already exists on "%2$s".
ro: Itemul "%1$s" există deja pe "%2$s".

en: Item "%1$s" cannot populate a missing host inventory field number "%2$d". Choices are: from 0 (do not populate) to %3$d.
ro: Itemul "%1$s" nu poate popula un server lipsă cu număr câmp inventar "%2$d". Opțiunile suntȘ de la 0 (nu popula) la %3$d.

en: Item "%1$s" does not exist on template "%2$s".
ro: Itemul "%1$s" nu există pe șablonul "%2$s".

en: Item "%1$s" on "%2$s": application "%3$s" does not exist.
ro: Itemul "%1$s" pe "%2$s": aplicația "%3$s" nu există.

en: Item "%1$s:%2$s" has invalid port: "%3$s".
ro: Itemul "%1$s:%2$s" are un port invalid: "%3$s".

en: Item added
ro: Item adăugat

en: Item count
ro: Numărătoare item

en: Item deleted
ro: Item șters

en: Item disabled | Items disabled
ro[0]: Element dezactivat
ro[1]: Elemente dezactivate
ro[2]: Elemente dezactivate

en: Item enabled | Items enabled
ro[0]: Item activat
ro[1]: Itemi activați
ro[2]: Itemi activați

en: Item in "not supported" state
ro: Item în stare "nesuportată"

en: Item not selected
ro: Item neselectat

en: Item prototype
ro: Prototip item

en: Item prototype "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
ro: Prototip item "%1$s" există deja pe "%2$s", moștenit de la alt șablon.

en: Item prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
ro: Prototip item "%1$s" există deja pe "%2$s".

en: Item prototype added
ro: Prototip item adăugat

en: Item prototype deleted
ro: Prototip item șters

en: Item prototypes
ro: Prototipuri item

en: Item prototypes deleted
ro: Prototipuri item șterse

en: Item updated
ro: Item actualizat

en: Item uses host interface from non-parent host.
ro: Itemul folosește interfața serverului dintr-un server ne-părinte.

en: Item uses incorrect interface type.
ro: Itemul folosește un tip de interfață incorectă.

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
ro: Itemul nu va fi actualizat. Va rugăm să introduceți un interval de actualizare corect.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as a discovery rule.
ro: Item cu cheia "%1$s" deja există pe "%2$s" ca o regulă de detecție.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item created from item prototype.
ro: Item cu cheia "%1$s" deja există pe "%2$s" ca și un item creat dintr-un prototip item.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item prototype.
ro: Item cu cheia "%1$s" deja există pe "%2$s" ca și un prototip item.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item.
ro: Item cu cheia "%1$s" deja există pe "%2$s" ca și un item.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as unknown item element.
ro: Item cu cheia "%1$s" deja există pe "%2$s" ca și un element item necunoscut.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s".
ro: Item cu cheia "%1$s" deja există pe "%2$s".

en: Items
ro: Itemi

en: Items deleted
ro: Itemi ștersi

en: Items list
ro: Lista itemi

en: Items updated
ro: Itemi actualizați

en: JMX agent
ro: Agent JMX

en: JMX interfaces
ro: Interfață JMX

en: JSON-rpc error generation failed. No such error "%s".
ro: Eșuare generare eroare JSON-rpc. Nu există asemenea eroare "%s".

en: JSON-rpc method is not defined.
ro: Metoda JSON-rpc nu este definită.

en: JSON-rpc params is not an Array.
ro: Parametrul JSON-rpc nu este în Matrice.

en: JSON-rpc version is not specified.
ro: Verisunea JSON-rpc nu este specificată.

en: Jabber identifier
ro: Identificator jabber

en: Jan
ro: Ian

en: January
ro: Ianuarie

en: Japanese (ja_JP)
ro: Japoneză (ja_JP)

en: Jul
ro: Iul

en: July
ro: Iulie

en: Jun
ro: Iun

en: June
ro: Iunie

en: Key
ro: Cheie

en: Key "%1$s" does not match <grpmax|grpmin|grpsum|grpavg>["Host group(s)", "Item key", "<last|min|max|avg|sum|count>", "parameter"].
ro: Cheia "%1$s" nu se potrivește <grpmax|grpmin|grpsum|grpavg>["Host group(s)", "Item key", "<last|min|max|avg|sum|count>", "parameter"].

en: Key passphrase
ro: Parola cheie

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: Korean (ko_KR)
ro: Coreeană (ko_KR)

en: LDAP authentication
ro: Autentificare LDAP

en: LDAP host
ro: Server LDAP

en: LDAP login successful
ro: Autentificare LDAP reusită

en: Label
ro: Etichetă

en: Label location
ro: Locație etichetă

en: Language
ro: Limbă

[ctx: page navigation]
en: Last
ro: Ultima

en: Last 24 hours
ro: Ultimele 24 de ore

en: Last 30 days
ro: Ultimele 30 de zile

en: Last 365 days
ro: Ultimele 365 de zile

en: Last 7 days
ro: Ultimele 7 zile

en: Last change
ro: Ultima schimbare

en: Last change (descending)
ro: Ultima schimbare (descendent)

en: Last check
ro: Ultima verificare

en: Last hour graph
ro: Graficul ultimei ore

en: Last month graph
ro: Graficul ultimei luni

en: Last of
ro: Ultima din

en: Last seen (age)
ro: Ultima dată vazut (vârstă)

en: Last value
ro: Ultima valoare

en: Last week graph
ro: Graficul ultimei săptămâni

en: Latest data
ro: Cele mai recente date

en: Latest values
ro: Cele mai recente valori

en: Latvian (lv_LV)
ro: Letonă (lv_LV)

en: Left
ro: Stânga

en: Limit for search and filter results
ro: Limită elemente Căutare/Filtrare

en: Line
ro: Linie

en: Link
ro: Legătură

en: Link indicators
ro: Indicatori de legătură

en: Link new templates
ro: Leagă noi șabloane

en: Link selementid1 field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
ro: Legătura cu câmpul selementid1  face trimitere la o hartă selement ID "%1$s" inexistentă pentru harta "%2$s".

en: Link selementid2 field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
ro: Legătura cu câmpul selementid2  face trimitere la o hartă selement ID "%1$s" inexistentă pentru harta "%2$s".

en: Link templates
ro: Leagă șabloane

en: Link to template
ro: Legătură către șablon

en: Link to templates
ro: Legătură către șabloane

en: Linked templates
ro: Șabloane legate

en: Linked to
ro: Legătură cu

en: List is empty
ro: Lista este goală

en: Lithuanian (lt_LT)
ro: Lituaniană (lt_LT)

en: Local time
ro: Ora locală

en: Location
ro: Locaţie

en: Location latitude
ro: Latitudine locație

en: Location longitude
ro: Longitudine locație

en: Log
ro: Înregistrare

en: Log time format
ro: Format timp autentificare

en: Log unmatched SNMP traps
ro: Înregistrarea nu se potrivește cu capcanele SNMP

en: Login
ro: Autentificare

en: Login name or password is incorrect.
ro: Numele sau parola este incorectă.

en: Logout
ro: Deconectare

en: Lost
ro: Pierdut

en: Low-level discovery rule in "not supported" state
ro: Nivel scăzut al regulii de detecție în stare "nu este acceptată"

en: MAC address A
ro: Adresă MAC A

en: MAC address B
ro: Adresă MAC B

en: MAINTENANCE
ro: ÎNTREȚINERE

en: Macro "%1$s" already exists on "%2$s".
ro: Macro-ul "%1$s" există deja pe "%2$s".

en: Macro "%1$s" already exists.
ro: Macro-ul "%1$s" există deja.

en: Macro "%1$s" is not unique.
ro: Macro-ul "%1$s" nu este unic.

en: Macro with hostmacroid "%1$s" does not exist.
ro: Nu există macro cu hostmacroid "%1$s".

en: Macros
ro: Macro-uri

en: Macros updated
ro: Macro-uri actualizate

en: Maintenance
ro: Mentenanță

en: Maintenance "Active since" value cannot be bigger than "Active till".
ro: Valoare mentenanță "Activ de la" nu poate fi mai mare decât "Active pâna când".

en: Maintenance added
ro: Mentenanță adăugată

en: Maintenance deleted
ro: Mentenanță ștearsă

en: Maintenance period
ro: Perioadă de mentenanță

en: Maintenance period length
ro: Lungime perioadă de mentenanță

en: Maintenance periods
ro: Perioade de mentenanță

en: Maintenance type
ro: Tip mentenanță

en: Maintenance updated
ro: Mentenanță actualizată

en: Maintenance with data collection
ro: Mentenanță cu colecție de date

en: Maintenance without data collection
ro: Mentenanță fără colecție de date

en: Mandatory parameter is missing.
ro: Lipsește parametrul obligatoriu.

en: Map
ro: Hartă

en: Map label type
ro: Tip etichetă hartă

en: Mapped to
ro: Mapat la

en: Mappings
ro: Mapări

en: Maps
ro: Hărți

en: March
ro: Martie

en: Mark elements on trigger status change
ro: Marchează elementele pe schimbarea de status a trigerilor

en: Mark others
ro: Marchează pe alții

en: Mark selected
ro: Marchează selecția

en: Mask
ro: Mască

en: Mass update
ro: Masă zctualizată

en: Mass update elements
ro: Elemente de masă actualizate

en: Max count of elements to show inside table cell
ro: Numerotare maximă a elementelor pentru arătarea interiorului celulei tabelului

en: Max count of elements to show inside table cell "%1$s".
ro: Numerotare maximă a elementelor pentru arătarea interiorului celulei tabelului "%1$s".

en: Maximum time period to display is %1$s day. | Maximum time period to display is %1$s days.
ro[0]: Perioada maximă de timp pentru afișare este %1$s zile.
ro[1]: Perioada maximă de timp pentru afișare este %1$s zile.
ro[2]: Perioada maximă de timp pentru afișare este %1$s zile.

en: May
ro: Mai

[ctx: May short]
en: May
ro: Mai

en: Media type
ro: Tipul media

en: Media type added
ro: Tipul media adăugat

en: Media type disabled | Media types disabled
ro[0]: Tipul media dezactivat
ro[1]: Tipurile media dezactivate
ro[2]: Tipurile media dezactivate

en: Media type enabled | Media types enabled
ro[0]: Tipul media activat
ro[1]: Tipurile media activate
ro[2]: Tipurile media activate

en: Media type updated
ro: Tipul media actualizat

en: Media types
ro: Tipuri media

en: Media types used by action "%s".
ro: Tipul media folosit de acțiunea "%s".

en: Members
ro: Membri

en: Message
ro: Mesaj

en: Message text limit
ro: Limită text mesaj

en: Message timeout
ro: Mesaj expirat

en: Messages
ro: Mesaje

en: Messaging
ro: Trimitere mesaje

en: Method not found.
ro: Metoda nu a fost găsită.

en: Middle
ro: Mijloc

en: Minimum required PHP memory limit is %s (configuration option "memory_limit").
ro: Limita minimă de memorie PHP cerută este %s (opțiunea de configurare "limită de memorie").

en: Minimum required PHP upload filesize is %s (configuration option "upload_max_filesize").
ro: Mărimea minimă a fișierului de încărcare PHP cerută este %s (opțiunea de configurare "upload_max_filesize").

en: Minimum required PHP version is %s.
ro: Versiunea PHP minimă cerută este %s.

en: Minimum required limit on execution time of PHP scripts is %s (configuration option "max_execution_time").
ro: Limita minimă cerută la timpul de executare a scripurilor PHP este %s (opțiunea de configurare "max_execution_time").

en: Minimum required limit on input parse time for PHP scripts is %s (configuration option "max_input_time").
ro: Limita minimă cerută la timpul de analiza intrărilor scripurilor PHP este %s (opțiunea de configurare "max_input_time").

en: Minimum required size of PHP post is %s (configuration option "post_max_size").
ro: Mărimea minimă cerută a mesajelor PHP este %s (opțiunea de configurare "post_max_size").

en: Minimum severity
ro: Severitate minimă

en: Minutes
ro: Minute

en: Missing "gitemid" field for item.
ro: Câmp lipsă "gitemid" pentru item.

en: Missing "itemid" field for item.
ro: Câmp lipsă "itemid" pentru item.

en: Missing "name" field for graph prototype.
ro: Câmp lipsă "nume" pentru prototip grafic.

en: Missing "name" field for graph.
ro: Câmp lipsă "nume" pentru element grafic.

en: Missing items for graph "%1$s".
ro: Itemi lipsă pentru elementul grafic "%1$s".

en: Missing items for graph prototype "%1$s".
ro: Itemi lipsă pentru prototipul grafic "%1$s".

en: Missing key "%1$s" for host "%2$s".
ro: Cheie lipsă "%1$s" pentru server "%2$s".

en: Mode
ro: Mod

en: Mon
ro: Lun

en: Monday
ro: Luni

en: Monitored by proxy
ro: Monitorizat de proxy

en: Monitored host
ro: Server monitorizat

en: Monitoring
ro: Monitorizare

en: Month
ro: Lună

en: Monthly
ro: Lunar

en: More matches found...
ro: Mai multe potriviri găsite...

en: More than 10 minutes
ro: Mai mult de 10 minute

en: More than one graph with name "%1$s" within host.
ro: Mai mult de un grafic cu numele "%1$s" fără server.

en: Multiple PROBLEM events
ro: Evenimente PROBLEME multiple

en: Mute
ro: Mut

en: Name
ro: Nume

en: Network discovery event and alert data storage period
ro: Perioadă de stocare a datelor evenimente de detecție rețea si alerte

en: Network map added
ro: Hartă rețea adăugată

en: Network map deleted
ro: Hartă rețea ștearsă

en: Network map updated
ro: Hartă rețea actualizată

en: Network maps
ro: Hărți rețea

en: Never
ro: Niciodată

en: New
ro: Nou

en: New application
ro: Aplicație nouă

en: New condition
ro: Condiție nouă

en: New element
ro: Element nou

en: New regular expression
ro: Exoresie uzuală nouă

en: New service time
ro: Timp service nou

en: No
ro: Nu

en: No "%1$s" given for graph prototype.
ro: Niciun "%1$s" dat pentru prototipul grafic.

en: No "%1$s" given for graph.
ro: Niciun "%1$s" dat pentru grafic.

en: No "%1$s" given for screen.
ro: Niciun "%1$s" dat pentru ecran.

en: No "%1$s" given for template screen.
ro: Niciun "%1$s" dat pentru șablon ecran.

en: No IPMI interfaces found.
ro: Nicio interfață IPMI găsită.

en: No JMX interfaces found.
ro: Nicio interfață JMX găsită.

en: No SNMP OID specified.
ro: Niciun SNMP OID specificat.

en: No SNMP community specified.
ro: Nicio comunitate SNMP specificată.

en: No SNMP interfaces found.
ro: Nicio interfață SNMP găsită.

en: No URL provided for screen element.
ro: Niciun URL prevăzut pentru elementul ecran.

en: No agent interfaces found.
ro: Nicio interfață agent găsită.

en: No applications found.
ro: Nicio aplicație găsită.

en: No authentication type specified for action operation command "%s".
ro: Niciun tip de autentificare specificat pentru comanda de acțiune a operațiunii "%s".

en: No authentication user name specified for action operation command "%s".
ro: Niciun nume de utilizator specificat pentru comanda de acțiune a operațiunii "%s".

en: No authentication user name specified.
ro: Niciun nume de utilizator specificat.

en: No command specified for action operation.
ro: Nicio comandă specificată pentru operațiuna de acțiune.

en: No command type specified for action operation.
ro: Niciun tip de comandă specificat pentru operațiuna de acțiune.

en: No conditions defined.
ro: Nicio condiție definită.

en: No data collection
ro: Nicio colecție de date

en: No default interface for "%1$s" type on "%2$s".
ro: Nicio interfață implicită pentru tipul "%1$s" pe "%2$s".

en: No details
ro: Niciun detaliu

en: No discovery rule IDs given.
ro: Nicio regulă de detecție IDs dată.

en: No execution target specified for action operation command "%s".
ro: Niciun țintă de executare specificată pentru comanda de acțiune a operațiunii "%s".

en: No file was uploaded.
ro: Niciun fișier nu s-a încărcat.

en: No graph ID provided for screen element.
ro: Niciun ID grafic prevăzut pentru elementul ecran.

en: No graph item with graphid "%s".
ro: Niciun item grafic cu graphid "%s".

en: No graphs added.
ro: Niciun grafic adăugat.

en: No host IDs given.
ro: Niciun IDs server dat.

en: No host given for macro "%1$s".
ro: Niciun server dat pentru macro-ul "%1$s".

en: No host group ID provided for screen element.
ro: Niciun ID pentru grup de servere prevăzut pentru elementul ecran.

en: No host groups with groupid "%s".
ro: Niciun grup de servere cu groupid "%s".

en: No host with hostid "%s".
ro: Niciun server cu hostid "%s".

en: No icon for map element "%s".
ro: Nicio iconiță pentru elementul hartă "%s".

en: No image
ro: Nicio imagine

en: No interface found
ro: Nicio interfață găsită

en: No interface found.
ro: Nicio interfață găsită.

en: No interface provided for proxy "%s".
ro: Nici o interfață prevăzută pentru proxy "%s".

en: No interfaces for host "%s".
ro: Nicio interfață pentru server "%s".

en: No item ID provided for screen element.
ro: Niciun item ID prevăzut pentru elementul ecran.

en: No item with itemid="%1$s".
ro: Niciun item cu itemid="%1$s".

en: No items defined.
ro: Niciun item definit.

en: No macros found.
ro: Niciun macro găsit.

en: No map ID provided for screen element.
ro: Nicio hartă ID prevăzută pentru elementul ecran.

en: No maps added.
ro: Nicio hartă adaugată.

en: No matches found
ro: Nicio potrivire găsită

en: No permissions for system access.
ro: Nicio permisiune de acces la sistem.

en: No permissions to referred object or it does not exist!
ro: Nicio permisiune la obiectul menționat sau acesta nu există!

en: No private key file specified for action operation command "%s".
ro: Nu a fost specificat niciun fișier cu cheie privată pentru comanda de acțiune a operațiunii "%s".

en: No private key file specified.
ro: Nu a fost specificat nici un fișier cu cheie privată.

en: No proxy
ro: Fără proxy

en: No public key file specified for action operation command "%s".
ro: Nu a fost specificat niciun fișier cu cheie publică pentru comanda de acțiune a operațiunii "%s".

en: No public key file specified.
ro: Nu a fost specificat nici un fișier cu cheie publică.

en: No recipients for action operation message.
ro: Niciun destinatar pentru mesajul de acțiune a operațiunii.

en: No screen ID provided for screen element.
ro: Niciun ecran ID prevăzut pentru elementul ecran.

en: No screens added.
ro: Niciun ecran adăugat.

en: No script specified for action operation command.
ro: Nu a fost specificat niciun script pentru comanda de acțiune a operațiunii.

en: No target selected
ro: Nu a fost selectată nicio țintă

en: No target selected.
ro: Nu a fost selectată nicio țintă.

en: No trigger with triggerid "%1$s".
ro: Niciun trigger cu triggerid "%1$s".

en: No triggers defined.
ro: Niciun trigger definit.

en: None
ro: Niciunul

en: Normal view
ro: Vizualizare normală

en: Not Ack
ro: Nu Ack

en: Not all templates are linked to "%s".
ro: Nu toate șabloanele sunt legate de "%s".

en: Not allowed to set password for user "guest".
ro: Nu este permisă setarea parolei pentru utilizatorul "guest".

en: Not available
ro: Indisponibil

en: Not classified
ro: Neclasificate

en: Not supported
ro: Nesuportat

en: Note
ro: Notă

en: Notes
ro: Note

en: Nothing
ro: Nimic

en: Nothing to do.
ro: Nimic de făcut.

en: Notification report
ro: Raport de notificare

en: Notifications
ro: Notificări

en: Nov
ro: Noi

en: November
ro: Noiembrie

en: Number of items in Zabbix database.
ro: Număr de itemuri in baza de date Zabbix.

en: Number of items in proxy history that are not yet sent to the server
ro: Număr de itemuri în istoricul proxy care nu au fost încă trimise către server

en: Number of items in the queue which are delayed by from to to seconds, inclusive.
ro: Număr de itemi in coadă care sunt întârziați de la pâna la secunde, inclusiv.

en: Number of monitored hosts
ro: Număr de servere monitorizate

en: Number of processor cores on VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Numărul miezului procesorului pe VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor nume server

en: Number of processor threads on VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Număr threaduri procesor pe VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - nume server VMware hypervisor

en: Number of processors on VMware virtual machine, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Numărul de procesoare pe mașina virtuală VMware, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware numne server mașină virtuală

en: Number of status changes
ro: Numărul schimbărilor de status

en: Number of steps
ro: Număr de pași

en: Number of triggers in Zabbix database.
ro: Numărul triggerilor din baza de date Zabbix.

en: Number of unsupported items in Zabbix database.
ro: Numărul itemilor nesuportați în baza de date Zabbix.

en: Number of users (online)
ro: Numărul de utilizatori (online)

en: Number of values stored in table HISTORY.
ro: Numărul valorilor stocate în tabela HISTORY.

en: Number of values stored in table HISTORY_LOG.
ro: Numărul valorilor stocate în tabela HISTORY_LOG.

en: Number of values stored in table HISTORY_STR.
ro: Numărul valorilor stocate în tabela HISTORY_STR.

en: Number of values stored in table HISTORY_TEXT.
ro: Numărul valorilor stocate în tabela HISTORY_TEXT.

en: Number of values stored in table HISTORY_UINT.
ro: Numărul valorilor stocate în tabela HISTORY_UINT.

en: Number of values stored in table TRENDS.
ro: Numărul valorilor stocate în tabela TRENDS.

en: Number of values stored in table TRENDS_UINT.
ro: Numărul valorilor stocate în tabela TRENDS_UINT.

en: Number of virtual machines on VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Numărul mașinilor virtuale pe VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor nume server

en: Numeric (unsigned)
ro: Numeric (nesemnat)

en: OOB IP address
ro: Adresă IP OOB

en: OOB router
ro: router OOB

en: OOB subnet mask
ro: Mască subnet OOB

en: OR
ro: SAU

en: OS (Full details)
ro: OS (detaliat)

en: OS (Short)
ro: OS (Prescurtat)

en: October
ro: Octombrie

en: Off
ro: Oprit

en: On
ro: Pornit

en: On status change triggers blink for
ro: Statusul pornit modifică triggerii să lumineze pentru

en: Once
ro: Odată

en: One of the objects is left without a host group.
ro: Unul dintre obiecte este lăsat fără grup servere.

en: One time only
ro: O singură dată

en: One-time downtime
ro: Întrerupere unică

en: Only Super Admins can create host groups.
ro: Numai super administratorii pot crea grupuri de servere.

en: Only Super Admins can create media types.
ro: Doar Superadministratorii pot crea tipuri de media.

en: Only Super Admins can delete media types.
ro: Doar Superadministratorii pot șterge tipuri de media.

en: Only Super Admins can delete user groups.
ro: Numai super administratorii pot șterge grupuri de utilizatori.

en: Only Super Admins can edit media types.
ro: Doar Superadministratorii pot edita tipuri de media.

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
ro: Numai itemii desemnați să activeze servere sunt numărați

en: Only one check can be unique.
ro: Numai o verificare poate fi unică.

en: Only the last 20%% of the indicator is displayed.
ro: Numai ultimii 20%% din indicatori sunt afișați.

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
ro: Numai triggerii atribuiți să activeze servere și care depind de itemi activați sunt contorizați

en: Operation "%s" already exists.
ro: Operaţiunea "%s" există deja.

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request.
ro: Operațiunea nu poate fi executată datorită unei cereri neautorizate.

en: Operation condition
ro: Condiția operațiunii

en: Operation details
ro: Detalii operațiunii

en: Operation has no group to operate.
ro: Operațiunea nu are grup de operare.

en: Operation has no template to operate.
ro: Operațiunea nu are șablon de operare.

en: Operation type
ro: Tipul operațiunii

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Other
ro: Altul

en: Other configuration parameters
ro: Alți parametri de configurare

en: Other parameters
ro: Alți parametri

en: Others
ro: Alții

[ctx: item_form]
en: Overridden by
ro: Suprascrisă de

en: Override item history period
ro: Perioadă istoric item de suprascriere

en: Override item trend period
ro: Perioadă trend item de suprascriere

en: Overview
ro: Prezentare generală

en: Overview by proxy
ro: Prezentare generală de către proxy

en: PHP bcmath extension missing (PHP configuration parameter --enable-bcmath).
ro: Extensia PHP bcmath lipsește (parametrul de configurare PHP --enable-bcmath).

en: PHP ctype extension missing (PHP configuration parameter --enable-ctype).
ro: Extensia PHP ctype lipsește (parametrul de configurare PHP --enable-ctype).

en: PHP databases support
ro: Suport pentru baza de date PHP

en: PHP gd FreeType support
ro: Suport PHP gd FreeType

en: PHP gd FreeType support missing.
ro: Suport PHP gd FreeType lipsă.

en: PHP gd JPEG image support missing.
ro: Suport PHP gd JPEG lipsă.

en: PHP gd JPEG support
ro: Suport PHP gd JPEG

en: PHP gd PNG image support missing.
ro: Suport imagine PHP gd PNG lipsă.

en: PHP gd PNG support
ro: Suport PHP gd PNG

en: PHP gd extension missing (PHP configuration parameter --with-gd).
ro: Extensia PHP gd lipsește (parametrul de configurare PHP --with-gd).

en: PHP gettext extension missing (PHP configuration parameter --with-gettext). Translations will not be available.
ro: Extensia PHP gettext lipsă (parametru de configurare PHP --with-gettext). Traduceri nu vor fi disponibile.

en: PHP libxml extension missing.
ro: Extensia PHP libxml lipsă.

en: PHP mbstring extension missing (PHP configuration parameter --enable-mbstring).
ro: Extensia PHP mbstring lipsește (parametrul de configurare PHP --enable-mbstring).

en: PHP session
ro: Sesiune PHP

en: PHP session auto start must be disabled (PHP directive "session.auto_start").
ro: Pornirea automată sesiune PHP trebuie dezactivată (directiva PHP "session.auto_start").

en: PHP session extension missing (PHP configuration parameter --enable-session).
ro: Extensie sesiune PHP lipsă (Parametrul de configurare PHP --enable-session).

en: PHP sockets extension missing (PHP configuration parameter --enable-sockets).
ro: Extensia socket-uri PHP lipsește (parametrul de configurare PHP --enable-sockets).

en: PHP version
ro: Versiune PHP

en: PHP xmlreader
ro: xmlreader PHP

en: PHP xmlreader extension missing.
ro: Extensie xmlreader PHP lipsă.

en: PHP xmlwriter extension missing.
ro: Extensie xmlwriter PHP lipsă.

en: PROBLEM
ro: PROBLEMĂ

en: Page received incorrect data
ro: Pagina a primit date incorecte

en: Parameter
ro: Parametru

en: Parent discovery rules
ro: Reguli de detecție părinte

en: Parent graphs
ro: Grafice părinte

en: Parent items
ro: Itemi părinte

en: Parent service
ro: Serviciul părinte

en: Parent triggers
ro: Triggeri părinte

en: Parent web scenarios
ro: Scenarii web părinte

en: Parse SQL error [%1$s] in [%2$s].
ro: Analizează eroarea SQL [%1$s] în [%2$s].

en: Parse error
ro: Eroare de analizare

en: Passive
ro: Pasiv

en: Password
ro: Parolă

en: Password (once again)
ro: Parolă (din nou)

en: Password should not be empty
ro: Câmpul parolă nu poate fi gol

en: Percentile line (left)
ro: Linie procentuala (stânga)

en: Percentile line (right)
ro: Linie crescătoare (dreapta)

en: Period
ro: Perioadă

en: Period type
ro: Tipul perioadei

en: Periods
ro: Perioade

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Permissions can be assigned for user groups only.
ro: Persmisiunea poate fi atribuită doar grupurilor de utilizatori.

en: Pie
ro: Diagramă circulară

en: Placing algorithm
ro: Plasare algoritm

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Play
ro: Redare

en: Play sound
ro: Redare sunet

en: Please select two elements
ro: Va rog selectați două elemente

en: Polish (pl_PL)
ro: Poloneză (pl_PL)

en: Populates host inventory field
ro: Populare câmp server inventar

en: Port cannot be empty for host interface.
ro: Portul nu pot fi nul pentru interfața serverului.

en: Port range
ro: Interval port

en: Portuguese (pt_BR)
ro: Portugheză (pt_BR)

en: Portuguese (pt_PT)
ro: Portugheză (pt_BR)

en: Position
ro: Poziție

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Primary POC cell
ro: Celulă inițială POC

en: Primary POC email
ro: Email inițial POC

en: Primary POC name
ro: Nume inițial POC

en: Primary POC notes
ro: Note inițiale POC

en: Primary POC phone A
ro: Telefon A inițial POC

en: Primary POC phone B
ro: Telefon B inițial POC

en: Primary POC screen name
ro: Nume ecran inițial POC

en: Privacy passphrase
ro: Frază de acces de confidențialitate

en: Privacy protocol
ro: Ptotocol confidențial

en: Private key file
ro: Fișier cheie privată

en: Privilege level
ro: Nivel privilegiat

en: Problem
ro: Problemă

en: Problem display
ro: Afișare problemă

en: Problem on
ro: Problemă pe

en: Problem time
ro: Timp problemă

en: Problem, if all children have problems
ro: Problemă, dacă toți copiii au probleme

en: Problem, if at least one child has a problem
ro: Problemă, dacă cel puțin un copil are o problemă

en: Problems
ro: Probleme

en: Proxies
ro: Proxy-uri

en: Proxy "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
ro: Proxy "%1$s" pentru serverul "%2$s" nu există.

en: Proxy "%1$s" is used by discovery rule "%2$s".
ro: Proxy "%1$s" este utilizat de regula de detecție "%2$s".

en: Proxy "%s" already exists.
ro: Proxy-ul "%s" există deja.

en: Proxy added
ro: Proxy adăugat

en: Proxy interface creation failed.
ro: Creere interfață proxy eșuată.

en: Proxy interface update failed.
ro: Actualizare interfață proxy eșuată.

en: Proxy mode
ro: Mod proxy

en: Proxy name
ro: Nume proxy

en: Proxy updated
ro: Proxy actualizat

en: Public key
ro: Cheie publică

en: Public key file
ro: Fișier cheie publică

en: Queue
ro: Coadă

en: Read
ro: Citire

en: Read only
ro: Numai citire

en: Read-write
ro: Citire-scriere

en: Reason
ro: Motiv

en: Received value
ro: Valoare primită

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Recipient (ascending)
ro: Destinatar (crescător)

en: Recipient (descending)
ro: Destinatar (descrescător)

en: Recovery
ro: Recuperare

en: Regular expression
ro: Expresie uzuală

en: Regular expression "%s" already exists.
ro: Expresia uzuală "%s" deja există.

en: Regular expression added
ro: Expresie uzuală adăugată

en: Regular expression deleted | Regular expressions deleted
ro[0]: Expresie uzuală ștearsă
ro[1]: Expresii uzuale șterse
ro[2]: Expresii uzuale șterse

en: Regular expression does not exist.
ro: Expresia uzuală nu există.

en: Regular expression updated
ro: Expresie uzuală actualizată

en: Regular expressions
ro: Expresii uzuale

en: Remember me for 30 days
ro: Amintește-mi 30 de zile

en: Remote command
ro: Comandă de la distanță

en: Remove
ro: Șterge

en: Remove from favourites
ro: Șterge din favorite

en: Remove from host group
ro: Șterge din grupul serverului

en: Remove from host groups
ro: Șterge din grupurile serverelor

en: Remove host
ro: Șterge server

en: Replace
ro: Înlocuire

en: Replace dependencies
ro: Înlocuiește dependențele

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Required
ro: Necesar

en: Required host permissions
ro: Permisiuni server necesare

en: Required performance (vps)
ro: Performanță necesară (vps)

en: Required performance of the Zabbix server, in new values per second expected.
ro: Performanță necesară a serverului Zabbix, în noile valori pe secundă așteptate.

en: Required server performance, new values per second
ro: Performanță server necesară, noi valori pe secundă

en: Required status codes
ro: Coduri de stare necesare

en: Required string
ro: Șir necesar

en: Reset
ro: Resetează

en: Reset all fields to default values?
ro: Resetează toate câmpurile la valorile implicite?

en: Reset confirmation
ro: Confirmare de resetare

en: Reset defaults
ro: Resetează implicite

en: Resolved
ro: Rezolvat

en: Resource
ro: Resursă

en: Response code
ro: Cod de răspuns

en: Response time
ro: Timp de răspuns

en: Result
ro: Rezultat

en: Result is FALSE
ro: Rezultatul este FALS

en: Result is TRUE
ro: Rezultatul este ADEVĂRAT

en: Result type
ro: Tip de rezultat

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Returns ICMP ping response time in seconds. Example: 0.02
ro: Redă răspuns la ping ICMP în secunde. Exemplu: 0.02

en: Returns availability of a particular type of checks on the host. Value of this item corresponds to availability icons in the host list. Valid types are: agent, snmp, ipmi, jmx.
ro: Redă valabilitatera unor tipuri personalizate de verificări ale serverului. Vlaorea acestui item corespunde la valabilitatea iconițelor din lista serverului. Tipurile valabile sunt: agent, snmp, ipmi, jmx.

en: Returns information associated with Zabbix Java gateway. Valid params are: ping, version.
ro: Redă informații asociate cu portul Java Zabbix. Parametri valabili sunt: ping, version.

en: Returns percentage of lost ICMP ping packets.
ro: Redă un procent din pachetele pierdute la ping ICMP.

en: Right
ro: Dreapta

en: Romanian (ro_RO)
ro: Română (ro_RO)

en: Row span
ro: Întindere rând

en: Rows
ro: Rânduri

en: Rows per page
ro: Rânduri pe pagină

en: Rules
ro: Reguli

en: Run IPMI command
ro: Execută comandă IPMI

en: Run SSH commands
ro: Execută comanda SSH

en: Run TELNET commands
ro: Execută comenzile TELNET

en: Run commands
ro: Execută comenzile

en: Run global script
ro: Execută scriptul global

en: Run remote commands on current host
ro: Execută comenzile de la distanță pe serverul actual

en: Run remote commands on host groups
ro: Execută comenzile de la distanță pe grupurile de servere

en: Run remote commands on hosts
ro: Execută comenzile de la distanță pe servere

en: Russian (ru_RU)
ro: Rusă (ru_RU)

en: SMTP email
ro: email SMTP

en: SMTP server
ro: server SMTP

en: SNMP community
ro: Comunitate SNMP

en: SNMP interfaces
ro: Interfață SNMP

en: SNMP trap
ro: SNMP ttrap

en: SNMP trap key is invalid.
ro: Cheie SNMP trap invalidă.

en: SNMPv1 agent
ro: agent SNMPv1

en: SNMPv2 agent
ro: agent SNMPv2

en: SNMPv3 agent
ro: agent SNMPv3

en: SQL query
ro: Cerere SQL

en: SQL statement execution has failed "%1$s"
ro: Execuție declarație SQL eșuată "%1$s"

en: SQL statement execution has failed "%1$s".
ro: Execuție declarație SQL eșuată "%1$s".

en: SSH agent
ro: agent SSH

en: Sat
ro: Sâm

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Scenario
ro: Scenariu

en: Schedule
ro: Programare

en: Scheduled check
ro: Verificare programare

en: Screen
ro: Ecran

en: Screen "%1$s" already exists.
ro: Ecranul "%1$s" există deja.

en: Screen "%1$s" cell X - %2$s Y - %3$s is already taken.
ro: Ecranul "%1$s" celula X - %2$s Y - %3$s este deja luat.

en: Screen "%1$s" column span in cell X - %2$s Y - %3$s is incorrect.
ro: Ecranul "%1$s" deschidere coloană în celula X - %2$s Y - %3$s este incorectă.

en: Screen "%1$s" column span in cell X - %2$s Y - %3$s is too big.
ro: Ecranul "%1$s" deschidere coloană în celula X - %2$s Y - %3$s este prea mare.

en: Screen "%1$s" row span in cell X - %2$s Y - %3$s is incorrect.
ro: Ecranul "%1$s" deschidere rând în celula X - %2$s Y - %3$s este incorectă.

en: Screen "%1$s" row span in cell X - %2$s Y - %3$s is too big.
ro: Ecranul "%1$s" deschidere rând în celula X - %2$s Y - %3$s este prea mare.

en: Screen added
ro: Ecran adăugat

en: Screen deleted
ro: Ecran șters

en: Screen updated
ro: Ecran actualizat

en: Screens
ro: Ecrane

en: Script "%1$s" already exists.
ro: Scriptul "%1$s" există deja.

en: Script added
ro: Script adăugat

en: Script menu path "%1$s" already used in script name "%2$s".
ro: Cale meniu script "%1$s" deja utilizat în nume script "%2$s".

en: Script name
ro: Nume script

en: Script name "%1$s" already used in menu path for script "%2$s".
ro: Nume script "%1$s" deja utilizat în cale meniu pentru script "%2$s".

en: Script updated
ro: Script actualizat

en: Scripts
ro: Scripturi

en: Search
ro: Caută

en: Search attribute
ro: Atribut de căutare

en: Search pattern is empty
ro: Modelul de căutare este gol

en: Secondary POC cell
ro: Celulă POC secundară

en: Secondary POC email
ro: Email POC secundar

en: Secondary POC name
ro: Nume POC secundar

en: Secondary POC notes
ro: Note POC secundare

en: Secondary POC phone A
ro: Telefon A POC secundar

en: Secondary POC phone B
ro: Telefon B POC secundar

en: Secondary POC screen name
ro: Nume ecran POC secundar

en: Seconds
ro: Secunde

en: Security level
ro: Nivel de securitate

en: Security name
ro: Nume securitate

en: Select
ro: Selectează

en: Select prototype
ro: Selectează prototip

en: Selected
ro: Selectat

en: Selected actions deleted
ro: Acțiunile selectate șterse

en: Selected elements
ro: Elementele selectate

en: Send message
ro: Trimite mesaj

en: Send message to user groups
ro: Trimite mesaj către grupurile utilizatorului

en: Send message to users
ro: Trimite mesaj către utilizatori

en: Send only to
ro: Trimite doar la

en: Send to
ro: Trimite la

en: Send to User groups
ro: Trimite la grupurile Utilizatorului

en: Send to Users
ro: Trimis la Utilizatori

en: Sent
ro: Trimis

en: Separated
ro: Depărțit

en: September
ro: Septembrie

en: Serial number A
ro: Număr serial A

en: Serial number B
ro: Număr serial B

en: Server time
ro: Timp server

en: Service
ro: Serviciu

en: Service "%1$s" cannot be deleted, because it is dependent on another service.
ro: Serviciul "%1$s" nu poate fi șters, deoarece depinde de alt serviciu.

en: Service "%1$s" cannot be dependent on itself.
ro: Serviciul "%1$s" nu poate fi dependent de el însuși.

en: Service "%1$s" cannot be linked to a trigger and have children at the same time.
ro: Serviciul "%1$s" nu poate fi legat de un trigger și să aiba copii în același timp.

en: Service "%1$s" is already hardlinked to a different service.
ro: Serviciul "%1$s" este deja superlegat la un serviciu diferit.

en: Service cannot be parent and child at the same time.
ro: Serviciul nu poate fi părinte și copil în același timp.

en: Service created
ro: Serviciu creat

en: Service deleted
ro: Serviciu șters

en: Service port
ro: Port serviciu

en: Service start time must be less than end time.
ro: Timpul de pornire al serviciului trebuie sa fie mai puțin decât serviciul de sfârșit.

en: Service times
ro: Timpuri de serviciu

en: Service type
ro: Tip de serviciu

en: Service updated
ro: Serviciu actualizat

en: Services
ro: Servicii

en: Services form a circular dependency.
ro: Servicii formează o dependență circulară.

en: Session terminated, re-login, please.
ro: Sesiune terminată, relogare, va rog.

en: Severity
ro: Severitate

en: Severity (descending)
ro: Severitate (descrescător)

en: Show
ro: Arată

en: Show details
ro: Arată detalii

en: Show hosts in maintenance
ro: Arată servere în mentenanță

en: Show items without data
ro: Arată itemi fără date

en: Show legend
ro: Arată legendă

en: Show lines
ro: Arată linii

en: Show selected
ro: Arată selecția

en: Show text as HTML
ro: Aratî text ca HTML

en: Show triggers
ro: Arată triggeri

en: Show value
ro: Arată valoare

en: Show warning if Zabbix server is down
ro: Arată avertizare dacă serverul Zabbix este căzut

en: Show working time
ro: Arată timpul de lucru

en: Shown
ro: Afișat

en: Sign in
ro: Autentificare

en: Simple
ro: Simplu

en: Simple check
ro: Verificare simplă

en: Simple graph
ro: Grafic simplu

en: Site ZIP / postal
ro: Site ZIP / poștal

en: Site address A
ro: Adresă site A

en: Site address B
ro: Adresă site B

en: Site address C
ro: Adresă site C

en: Site city
ro: Site oraș

en: Site country
ro: Site țară

en: Site notes
ro: Notițe site

en: Site rack location
ro: Locație rack site

en: Site state / province
ro: Site stat / provincie

en: Size of the response received from Zabbix server "%1$s" exceeds the allowed size of %2$s bytes. This value can be increased in the ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT constant in include/defines.inc.php.
ro: Mărimea răspunsului primit de la serverul Zabbix "%1$s" depășește mărimea permisă de %2$s bytes. Această valoare poate fi crescută în ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT constant in include/defines.inc.php.

en: Skipped copying of graph "%1$s" to host "%2$s".
ro: Copiere sărită a graficului "%1$s" la server "%2$s".

en: Slide
ro: Diapozitiv

en: Slide show
ro: Prezentare

en: Slide show "%1$s" already exists.
ro: Prezentarea "%1$s" există deja.

en: Slide show "%s" already exists.
ro: Prezentarea "%s" există deja.

en: Slide show added
ro: Prezentare adăugată

en: Slide show deleted
ro: Prezentare stearsă

en: Slide show must contain slides.
ro: Prezentarea trebuie să conțină slide-uri

en: Slide show updated
ro: Prezentare actualizată

en: Slide shows
ro: Prezentări

en: Slovak (sk_SK)
ro: Slovacă (sk_SK)

en: Snooze
ro: Amânare

en: Software (Full details)
ro: Software (Detalii complete)

en: Software application A
ro: Aplicație software A

en: Software application B
ro: Aplicație software B

en: Software application C
ro: Aplicație software C

en: Software application D
ro: Aplicație software D

en: Software application E
ro: Aplicație software E

en: Sort order (0->999)
ro: Ordinea sortării package list (0->999)

en: Sort triggers by
ro: Sortează triggeri după

en: Sorting by field "%1$s" not allowed.
ro: Sortarea după câmpul "%1$s" nu este permisă.

en: Source
ro: Sursă

en: Spanish (es_ES)
ro: Spaniolă (es_ES)

en: Specified script does not exist or you do not have rights on it for action operation command.
ro: Scriptul specificat nu există sau nu ai drepturi pentru comanda acțiunii de operare.

en: Speed
ro: Viteză

en: Stacked
ro: Stivuit

en: Standard items
ro: Itemi standard

en: Start in
ro: Începe la

en: Startup time of Zabbix server, Unix timestamp.
ro: Timp de început a serverului Zabbix, Unix timestamp.

en: State
ro: Stat

en: Status
ro: Stare

en: Status (ascending)
ro: Stare (ascendent)

en: Status (descending)
ro: Stare (descendent)

en: Status calculation
ro: Calcul stare

en: Status calculation algorithm
ro: Algoritm calcul stare

en: Status codes
ro: Coduri stare

en: Status of discovery
ro: Stare de detecție

en: Status only
ro: Doar stare

en: Step
ro: Pas

en: Step "%1$s" [%2$s of %3$s] failed: %4$s
ro: Pas "%1$s" [%2$s al %3$s] eșuat: %4$s

en: Step duration
ro: Durată pas

en: Step with name "%1$s" already exists.
ro: Pas cu nume "%1$s" există deja.

en: Steps
ro: Pași

en: Straight
ro: Normală

en: Style
ro: Stil

en: Subject
ro: Subiect

en: Submap
ro: Subhartă

en: Success Audit
ro: Verificare reușită

en: Sun
ro: Dum

en: Sunday
ro: Duminică

en: Support
ro: Suport

en: Surname
ro: Nume familie

en: Swedish (sv_SE)
ro: Suedeză (sv_SE)

en: Switching authentication method will reset all except this session! Continue?
ro: Schimbarea metodei de autentificare va reseta totul cu excepția acestei sesiuni! Continuați?

en: System default
ro: Sistem implicit

en: System error.
ro: Eroare de sistem.

en: TELNET agent
ro: Agent TELNET

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: Table "%1$s" does not exist.
ro: Tabelul "%1$s" nu există.

en: Table "%1$s" doesn't have a field named "%2$s".
ro: Tabelul "%1$s" nu are un câmp numit "%2$s".

en: Tag
ro: Etichetă

en: Target
ro: Țintă

en: Target list
ro: Listă țintă

en: Target type
ro: Tip țintă

en: Template
ro: Șablon

en: Template "%1$s" already exists.
ro: Șablonul "%1$s" există deja.

en: Template "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
ro: Șablonul "%1$s" pentru serverul "%2$s" nu există.

en: Template added
ro: Șablon adăugat

en: Template cannot be linked to another template more than once even through other templates.
ro: Șablonul nu poate fi legat de alt șablon mai mult de o dată chiar și prin alte șabloane.

en: Template deleted
ro: Șablon șters

en: Template group
ro: Grup șablon

en: Template linkage
ro: Legătură șablon

en: Template name
ro: Nume șablon

en: Template screen "%1$s" already exists.
ro: Ecranul șablon "%1$s" există deja.

en: Template screens
ro: Ecrane șablon

en: Template trigger
ro: Trigger șablon

en: Template updated
ro: Șablon actualizat

en: Template with the same name "%1$s" already exists.
ro: Șablon cu același nume "%1$s" există deja.

en: Template with the same name "%s" already exists.
ro: Șablon cu același nume "%s" există deja.

en: Template with the same visible name "%1$s" already exists.
ro: Șablon cu același nume vizibil "%1$s" există deja.

en: Template with the same visible name "%s" already exists.
ro: Șablon cu același nume vizibil "%s" există deja.

en: Templates
ro: Șabloane

en: Templates "%1$s" unlinked from hosts "%2$s".
ro: Șabloane "%1$s" nelegate de servere "%2$s".

en: Test authentication
ro: Autentificare test

en: Test confirmation
ro: Confirmare de test

en: Test data
ro: Date test

en: Test expressions
ro: Expresii test

en: Test string
ro: Rând test

en: The X coordinate of screen element located at X - %1$s and Y - %2$s of screen "%3$s" is too big.
ro: Coordonata X a elementului ecran locată la X - %1$s și Y - %2$s a ecranului "%3$s" este prea mare.

en: The Y coordinate of screen element located at X - %1$s and Y - %2$s of screen "%3$s" is too big.
ro: Coordonata Y a elementului ecran locată la X - %1$s și Y - %2$s a ecranului "%3$s" este prea mare.

en: The frontend does not match Zabbix database.
ro: Interfața nu se potrivește cu baza de date Zabbix.

en: The frontend does not match Zabbix database. Current database version (mandatory/optional): %d/%d. Required mandatory version: %d. Contact your system administrator.
ro: Interfața nu se potrivește cu baza de date Zabbix. Versiunea curenta a bazei de date (obligatoriu/opțional): %d/%d. Versiunea obligatorie cerută: %d. Contactează administratorul de sistem.

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
ro: Grupul de servere nu mai este detectat și va fi șters în %1$s (pe %2$s la %3$s).

en: The host is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
ro: Serverul nu mai este detectat și va fi șters în %1$s (pe %2$s la %3$s).

en: The image is used in icon map %1$s. | The image is used in icon maps %1$s.
ro[0]: Imaginea este folosită în harta iconiței %1$s.
ro[1]: Imaginea este folosită în harta iconițelor %1$s.
ro[2]: Imaginea este folosită în harta iconițelor %1$s.

en: The image is used in map %1$s. | The image is used in maps %1$s.
ro[0]: Imaginea este folosită în harta %1$s.
ro[1]: Imaginea este folosită în hărțile %1$s.
ro[2]: Imaginea este folosită în hărțile %1$s.

en: The item is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
ro: Itemul nu mai este detectat și va fi șters în %1$s (pe %2$s la %3$s).

en: The received JSON is not a valid JSON-RPC Request.
ro: JSON primit nu este o cerere validă JSON-RPC.

en: The requested remote-procedure does not exist / is not available
ro: Procedura de la distanță cerută nu există / nu este disponibilă

en: The web scenario application belongs to a different host than the web scenario host.
ro: Aplicația pentru scenariu web aparține unui server diferit decât serverului pentru scenariu web.

en: Theme
ro: Temă

en: This field is automatically populated by item "%s".
ro: Acest câmp este populat automat de itemul "%s".

en: This month
ro: Luna aceasta

en: This screen column is not empty. Delete it?
ro: Această coloană a ecranului nu este goală. O ștergeți?

en: This screen row is not empty. Delete it?
ro: Aceast rând al ecranului nu este gol. Îl ștergeți?

en: This week
ro: Această săptămână

en: This year
ro: Anul acesta

en: Thu
ro: Joi

en: Thursday
ro: Joi

en: Till
ro: Până când

en: Time
ro: Timp

en: Time (ascending)
ro: Timp (ascendent)

en: Time (descending)
ro: Timp (descendent)

en: Time of proxy last access. Name - proxy name. Param - lastaccess. Unix timestamp.
ro: Timpul ultimei accesări proxy. Nume - nume proxy. Parametrul - ultima accesare. Unix timestamp.

en: Time period
ro: Perioadă de timp

en: Time shift
ro: Timp rămas

en: Time type
ro: Tip timp

en: Time zone for PHP is not set (configuration parameter "date.timezone").
ro: Zona de timp pentru PHP nu este stabilită (parametrul de configurare "date.timezone").

en: Timeout
ro: Pauză

en: Timestamp
ro: Dată

en: To
ro: Către

en: To set a host interface select a single item type for all items
ro: Pentru setarea unei interfețe server selectează un singur tip de item pentru toți itemii

en: Today
ro: Astăzi

en: Top
ro: Sus

en: Transaction has not been closed. Aborting...
ro: Tranzacția nu s-a închis. Renunțare ...

en: Transport error.
ro: Eroare de transport

en: Trend data storage period
ro: Perioadă trend a stocării datelor

en: Trend storage period
ro: Perioadă trend a stocării

en: Trends
ro: Tendințe

en: Trigger "%1$s" already exists on "%2$s".
ro: Trigger "%1$s" există deja pe "%2$s".

en: Trigger "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
ro: Triggerul "%1$s" depinde de trigger "%2$s", care nu există.

en: Trigger added
ro: Trigger adăugat

en: Trigger cannot be dependent on a trigger that is inherited from it.
ro: Triggerul nu poate depinde de un trigger care este moștenit de la el.

en: Trigger deleted
ro: Trigger șters

en: Trigger disabled | Triggers disabled
ro[0]: Trigger dezactivat
ro[1]: Triggeri dezactivați
ro[2]: Triggeri dezactivați

en: Trigger displaying options
ro: Opțiuni de afișare trigger

en: Trigger enabled | Triggers enabled
ro[0]: Trigger activat
ro[1]: Triggeri activați
ro[2]: Triggeri activați

en: Trigger event and alert data storage period
ro: Eveniment trigger și avertizare perioadă de stocare a datelor

en: Trigger expression must contain at least one host:key reference.
ro: Expresie trigger trebuie să conțină cel puțin un serverȘ cheie referință.

en: Trigger has items from template "%1$s" that is not linked to host.
ro: Triggerul are itemi din șablonul "%1$s" care nu este legat de server.

en: Trigger in "unknown" state
ro: Trigger în stare "necunoscută"

en: Trigger in template "%1$s" has dependency with trigger in template "%2$s".
ro: Triggerul din șablon "%1$s" are dependințe cu triggerul din șablonul "%2$s".

en: Trigger info
ro: Informație triggeri

en: Trigger label type
ro: Tip etichetă trigger

en: Trigger name
ro: Nume trigger

en: Trigger overview
ro: Prezentare triggeri

en: Trigger prototype
ro: Prototip trigger

en: Trigger prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
ro: Prototipul grafic "%1$s" conține prototipi item pentru reguli de detecție multiple.

en: Trigger prototype "%1$s" must contain at least one item prototype.
ro: Prototipul trigger "%1$s" trebuie să conțină cel puțin un prototip item.

en: Trigger prototype added
ro: Prototip trigger adăugat

en: Trigger prototype deleted
ro: Prototip trigger șters

en: Trigger prototypes
ro: Prototipi trigger

en: Trigger prototypes deleted
ro: Prototipi trigger șters

en: Trigger prototypes updated
ro: Prototipi trigger actualizat

en: Trigger severities
ro: Severități trigger

en: Trigger severity
ro: Severitate trigger

en: Trigger updated
ro: Trigger actualizat

en: Triggers
ro: Triggeri

en: Triggers deleted
ro: Triggeri șterși

en: Triggers top 100
ro: Top 100 triggeri

en: Try to read inaccessible property "%s".
ro: Încearcă să citești proprietatea inaccesibilă "%s".

en: Tue
ro: Mar

en: Tuesday
ro: Marți

en: Turkish (tr_TR)
ro: Turcă (tr_TR)

en: Two items ("%1$s" and "%2$s") cannot populate one host inventory field "%3$s", this would lead to a conflict.
ro: Doi itemi ("%1$s" și "%2$s") nu pot popula un câmp inventar al unui server "%3$s", aceasta ar duce la un conflict.

en: Type
ro: Tip

en: Type (Full details)
ro: Tip (Detalii complete)

en: Type (OK)
ro: Tip (OK)

en: Type (ascending)
ro: Tip (ascendent)

en: Type (descending)
ro: Tip (descendent)

en: Type of calculation
ro: Tip de calcul

en: Type of information
ro: Tip de informație

en: Types
ro: Tipuri

en: UNKNOWN
ro: NECUNOSCUT

en: URL (after login)
ro: URL (după autentificare)

en: URL parameter cannot be array.
ro: Parametrul URL nu poate fi mulțime.

en: URL parameter name is empty.
ro: Nume parametru URL este gol.

en: URLs
ro: URL-uri

en: USA (160 characters)
ro: USA (160 caractere)

en: Ukrainian (uk_UA)
ro: Ucraineană (uk_UA)

en: Unable to select configuration.
ro: Incapabil să selecteze configurația.

en: Unable to upload file because "file_uploads" is disabled.
ro: Incapabil să încarce fișierul pentru că "file_uploads" este dezactivat.

en: Unacknowledged
ro: Nerecunoscut

en: Unacknowledged PROBLEM events
ro: Evenimente PROBLEMĂ nerecunoscute

en: Unacknowledged only
ro: Doar nerecunoscut

en: Unblock selected users?
ro: Deblocare utilizatori selectați?

en: Units
ro: Unități

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown action
ro: Actiune necunoscută

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown function.
ro: Funcție necunoscută.

en: Unknown host item, no such item in selected host
ro: Item server necunoscut, nu există asemenea item în serverul selectat

en: Unknown host, no such host present in system
ro: Server necunoscut, nu există asemenea server prezent în sistem

en: Unknown interface type.
ro: Tip interfață necunoscut.

en: Unknown resource
ro: Resursă necunoscută

en: Unknown step failed: %1$s
ro: Pas necunoscut nereușit: %1$s

en: Unknown value type
ro: Tip valoare necunoscută

en: Unlink
ro: Dezleagă

en: Unlink and clear
ro: Dezleagă și curăță

en: Unlink from template
ro: Dezleagă de șablon

en: Unlink from templates
ro: Dezleagă de șabloane

en: Unlinked: Application "%1$s" on "%2$s".
ro: Dezlegat: Aplicația "%1$s" pe "%2$s".

en: Unlinked: Discovery rule "%1$s" on "%2$s".
ro: Dezlegat: Regulă de detecție "%1$s" pe "%2$s".

en: Unlinked: Host prototype "%1$s" on "%2$s".
ro: Dezlegat: Prototipul server "%1$s" pe "%2$s".

en: Unlinked: Item "%1$s" on "%2$s".
ro: Dezlegat: Item "%1$s" pe "%2$s".

en: Unlinked: Item prototype "%1$s" on "%2$s".
ro: Dezlegat: Prototip item "%1$s" pe "%2$s".

en: Unlinked: Web scenario "%1$s" on "%2$s".
ro: Dezlegat: Scenariu web "%1$s" pe "%2$s".

en: Unmute
ro: Pornire sunet

en: Unsupported import file extension "%1$s".
ro: Extensie nesuportată la fișier import "%1$s".

en: Unsupported import format "%1$s".
ro: Format nesuportat la import "%1$s".

[ctx: discovery results in dashboard]
en: Up
ro: Sus

[ctx: discovery status]
en: Up
ro: Sus

en: Update
ro: Actualizare

en: Update existing
ro: Actualizează existent

en: Update interval
ro: Actualizare inventar

en: Updated
ro: Actualizat

en: Updated: %s
ro: Actualizat: %s

en: Upload
ro: Încarcă

en: Upper level maps
ro: Hărți de nivel superior

en: Uptime
ro: Timp de la pornire

en: Uptime of Zabbix server process in seconds.
ro: Timpul de la pornire al procesului serverului Zabbix în secunde.

en: Uptime/Downtime
ro: Timp de la pornire/ timp de la oprire

en: Use if severity
ro: Ulitizează dacă apare severitate

en: Used in actions
ro: Utilizat în acțiuni

en: User
ro: Utilizator

en: User added
ro: Utilizator adăugat

en: User can't change type for himself
ro: Utilizatorul nu poate să își schimbe tipul

en: User cannot add himself to a disabled group or a group with disabled GUI access.
ro: Utilizatorul nu poate să se adauge unui grup dezactivat sau  unui grup cu acces GUI dezactivat.

en: User deleted
ro: Utilizator șters

en: User group
ro: Grup utilizator

en: User group "%1$s" is used in configuration for database down messages.
ro: Grup utilizator "%1$s" este utilizat în configurația pentru mesaje de cădere a bazei de date.

en: User group "%1$s" is used in script "%2$s".
ro: Grup utilizator "%1$s" folosit în script "%2$s".

en: User group disabled | User groups disabled
ro[0]: Grup utilizator dezafectat
ro[1]: Grupuri utilizator dezafectate
ro[2]: Grupuri utilizator dezafectate

en: User group enabled | User groups enabled
ro[0]: Grup utilizator dezafectat
ro[1]: Grupuri utilizator dezafectate
ro[2]: Grupuri utilizator dezafectate

en: User group for database down message
ro: Grup utilizator pentru mesaje cădere bază de date

en: User group for database down message "%1$s".
ro: Grup utilizator pentru mesaje cădere bază de date "%1$s".

en: User groups
ro: Grupuri utilizator

en: User is not allowed to delete himself.
ro: Utilizatorului nu îi este permis să se șteargă.

en: User name
ro: Nume utilizator

en: User password
ro: Parolă utilizator

en: User profile
ro: Profil utilizator

en: User session data storage period
ro: Perioada stocării datelor a sesiunii utilizator

en: User sessions
ro: Sesiuni utilizator

en: User type
ro: Tip utilizator

en: User updated
ro: Utilizator actualizat

en: User with alias "%s" already exists.
ro: Utilizatorul cu alias "%s" există deja.

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Users
ro: Utilizatori

en: Users unblocked
ro: Utilizatori deblocați

en: VMware cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
ro: Statistici cache VMware. Moduri valide sunt: total, free, pfree, used and pused.

en: VMware cluster status, <url> - VMware service URL, <name> - VMware cluster name
ro: Stare cluster VMware, <url> - VMware service URL, <name> - VMware cluster name

en: VMware hypervisor BIOS uuid, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Hipervizor VMware  BIOS uuid, <url> - VMware serviciu URL, <uuid> - VMware nume server hipervizor

en: VMware hypervisor ballooned memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Mărime memorie umflată hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware hypervisor cluster name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Nume cluster hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware hypervisor datastore read statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <datastore> - datastore name, <mode> - latency
ro: Statistici citire stocare date hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware, <datastore> - nume stocare date, <mode> - latență

en: VMware hypervisor datastore write statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <datastore> - datastore name, <mode> - latency
ro: Statistici scriere stocare date hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware, <datastore> - nume stocare date, <mode> - latență

en: VMware hypervisor model, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Model hipervizor VMware, <url> - VMware serviciu URL, <uuid> - VMware nume server hipervizor

en: VMware hypervisor name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Nume hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware hypervisor network input statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <mode> - bps
ro: Statistici intrări în rețea hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware, <mode> - bps

en: VMware hypervisor network output statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <mode> - bps
ro: Statistici ieșiri din rețea hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware, <mode> - bps

en: VMware hypervisor processor frequency, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Frecvență procesor hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware hypervisor processor model, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Model procesor hipervizor VMware, <url> - VMware serviciu URL, <uuid> - VMware nume server hipervizor

en: VMware hypervisor processor usage in Hz, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Folosire procesor în HZ hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware hypervisor status, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Stare hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware hypervisor total memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Mărime memorie totală hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware hypervisor uptime, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Perioadă de funcționare neîntreruptă hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware hypervisor used memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Mărime memorie folosită hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware hypervisor vendor name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Nume vânzător hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware hypervisor version, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
ro: Versiune hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware service full name, <url> - VMware service URL
ro: Nume întreg serviciu VMware, <url> - serviciu URL VMware

en: VMware service version, <url> - VMware service URL
ro: Versiune serviciu VMware, <url> - serviciu URL VMware

en: VMware virtual machine ballooned memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Mărime memorie umflată mașină hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware virtual machine committed storage space, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Spațiu de stocare angajat mașină virtuală hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware virtual machine compressed memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Mărime memorie comprimată mașină virtuală, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware virtual machine disk device read statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - disk device instance, <mode> - bps/ops - bytes/operations per second
ro: Statistici de citire echipamente disc mașină virtuală, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtuală VMware, <instance> - exemplu echipament disc, <mode> - bps/ops - bytes/operațiune pe secundă

en: VMware virtual machine disk device write statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - disk device instance, <mode> - bps/ops - bytes/operations per second
ro: Statistici de scriere echipamente disc mașină virtuală, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtuală VMware, <instance> - exemplu echipament disc, <mode> - bps/ops - bytes/operațiune pe secundă

en: VMware virtual machine file system statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <fsname> - file system name, <mode> - total/free/used/pfree/pused
ro: Statistici sistem fișiere mașină virtuală VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtuală VMware, <fsname> - nume sistem fișiere, <mode> - total/free/used/pfree/pused

en: VMware virtual machine guest memory usage, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Folosire memorie oaspete mașină virtuală VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtual VMware

en: VMware virtual machine host memory usage, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Folosire memorie gazdă mașină virtuală VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtual VMware

en: VMware virtual machine hypervisor name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Folosire memorie gazdă mașină virtuală VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtual VMware

en: VMware virtual machine name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Nume mașină virtuală VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtual VMware

en: VMware virtual machine network interface input statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - network interface instance, <mode> - bps/pps - bytes/packets per second
ro: Statistici de intrare interfață de rețea mașină virtuală, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtuală VMware, <instance> - exemplu interfață rețea, <mode> - bps/ops - bytes/pachete pe secundă

en: VMware virtual machine network interface output statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - network interface instance, <mode> - bps/pps - bytes/packets per second
ro: Statistici de ieșire interfață de rețea mașină virtuală, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtuală VMware, <instance> - exemplu interfață rețea, <mode> - bps/ops - bytes/pachete pe secundă

en: VMware virtual machine power state, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Stare putere mașină virtuală VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtual VMware

en: VMware virtual machine private memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Mărime memorie privată mașină virtuală, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware virtual machine processor usage in Hz, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Folosire procesor mașină virtuală VMware în Hz, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtual VMware

en: VMware virtual machine shared memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Mărime memorie în share mașină virtuală, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware virtual machine swapped memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Mărime memorie în swap mașină virtuală, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware virtual machine total memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Mărime memorie totală mașină virtuală, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware virtual machine uncommitted storage space, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Spațiu de stocare neangajat mașină virtuală hipervizor VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware virtual machine unshared storage space, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Spaîiu de depozitare fără share mașină virtuală, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server hipervizor VMware

en: VMware virtual machine uptime, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
ro: Perioadă de funcționare fără oprire mașină virtuală VMware, <url> - serviciu URL VMware, <uuid> - nume server mașină virtual VMware

en: Value
ro: Valoare

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_align". Choices are: "%2$s" and "%3$s"
ro: Valoarea "%1$s" nu este validă pentru parametrul "grid_align". Alegerile sunt: "%2$s" și "%3$s"

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s" and "%3$s".
ro: Valoarea "%1$s" nu este validă pentru parametrul "grid_show". Alegerile sunt: "%2$s" și "%3$s"

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s".
ro: Valoarea "%1$s" nu este validă pentru parametrul "grid_show". Alegerile sunt: "%2$s".

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is %4$d characters.
ro: Valoarea "%1$s" este prea mare pentru caracterele câmpului "%2$s" - %3$d. Lungimea permisă este %4$d caractere.

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is 2048 characters.
ro: Valoarea "%1$s" este prea mare pentru caracterele câmpului "%2$s" - %3$d. Lungimea permisă este de 2048 caractere.

en: Value "%2$s" of "%1$s" has incorrect decimal format.
ro: Valoarea "%2$s" din "%1$s" are un format zecimal incorect.

en: Value "%2$s" of "%1$s" has too many digits after the decimal point: it cannot have more than %3$s digits.
ro: Valoarea "%2$s" din "%1$s" are prea multe cifre după punctul zecimal: nu poate avea mai mult de %3$s cifre.

en: Value "%2$s" of "%1$s" has too many digits before the decimal point: it cannot have more than %3$s digits.
ro: Valoarea "%2$s" din "%1$s" are prea multe cifre înaintea punctului zecimal: nu poate avea mai mult de %3$s cifre.

en: Value "%2$s" of "%1$s" is too long: it cannot have more than %3$s digits before the decimal point and more than %4$s digits after the decimal point.
ro: Valoarea "%2$s" din "%1$s" este prea lungă: nu pate avea mai mult de %3$s cifre înainte de punctul zecimal și mai mult de %4$s cifre după punctul zecimal.

en: Value cache effectiveness. Valid parameters are: requests, hits and misses.
ro: Valoare eficacitate cache. Parametri valizi sunt: cereri, lovituri, eșuări.

en: Value cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
ro: Statistici valori cache. Moduri valide sunt: total, free, pfree, used and pused.

en: Value map
ro: Valoare hartă

en: Value map "%1$s" already exists.
ro: Valoare hartă "%1$s" există deja.

en: Value map added
ro: Valoare hartă adăugată

en: Value map updated
ro: Valoare hartă actualizată

en: Value mapping
ro: Valoare mapare

en: Value: no data
ro: Valoare: fără date

en: Values
ro: Valori

en: Variables
ro: Variabile

en: Vendor
ro: Vânzător

en: Verbose
ro: Detaliat

en: Vertical align
ro: Aliniere verticală

en: Vietnamese (vi_VN)
ro: Vietnameză (vi_VN)

en: View is not rendered.
ro: Vizualizarea nu este redată.

en: Visible name
ro: Nume vizibil

en: Visible name cannot be empty if host name is missing.
ro: Numele vizibil nu poate fi gol dacă lipsește numele serverului.

[ctx: Wednesday short]
en: W
ro: M

en: Warning
ro: Avertisment

[ctx: setup]
en: Warning
ro: Avertisment

en: We are sorry, the maximum possible number of elements to remember has been reached.
ro: Ne pare rău, a fost atins numărul maxim posibil de elemente de amintit.

en: Web monitoring
ro: Monitorizare web

en: Web scenario "%1$s" already exists on host "%2$s".
ro: Scenariul web "%1$s" deja există pe serverul "%2$s".

en: Web scenario "%1$s" already exists.
ro: Scenariul web "%1$s" există deja.

en: Web scenario deleted
ro: Scenariul web șters

en: Web scenario disabled | Web scenarios disabled
ro[0]: Scenariul web dezactivat
ro[1]: Scenariile web dezactivate
ro[2]: Scenariile web dezactivate

en: Web scenario enabled | Web scenarios enabled
ro[0]: Scenariul web activat
ro[1]: Scenariile web activate
ro[2]: Scenariile web activate

en: Web scenarios
ro: Scenarii web

en: Wed
ro: Mie

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: When active
ro: Când e activ

en: Width
ro: Lățime

en: With data collection
ro: Cu colecția de date.

en: With last event unacknowledged
ro: Cu ultimul eveniment nerecunoscut

en: With problems
ro: Cu probleme

en: With triggers
ro: Cu triggeri

en: With unacknowledged events
ro: Cu evenimente nerecunoscute

en: Without problems
ro: Fără probleme

en: Without triggers
ro: Fără triggeri

en: Wizard
ro: Expert

en: Working time
ro: Timp de lucru

en: Working time "%1$s".
ro: Timp de lucru "%1$s".

en: Write
ro: Scriere

en: Wrong fields for dependency for service "%1$s".
ro: Câmpuri greșite pentru dependințe pentru serviciul "%1$s".

en: Wrong fields for image "%1$s".
ro: Câmpuri greșite pentru imagine "%1$s".

en: Wrong fields for linktrigger delete.
ro: Câmpuri greșite pentru ștergere trigger de legătură.

en: Wrong fields for linktrigger update.
ro: Câmpuri greșite pentru actualizare trigger de legătură.

en: Wrong fields for linktrigger.
ro: Câmpuri greșite pentru trigger de legătură.

en: Wrong fields for macro "%1$s".
ro: Câmpuri greșite pentru macro "%1$s".

en: Wrong fields for map link.
ro: Câmpuri greșite pentru legătură hartă.

en: Wrong fields for service "%1$s".
ro: Câmpuri greșite pentru serviciul "%1$s".

en: Wrong fields for time for service "%1$s".
ro: Câmpuri greșite pentru timpul pentru serviciul "%1$s".

en: Wrong fields for trigger.
ro: Câmpuri greșite pentru trigger.

en: Y axis MAX value
ro: Valoare MAX axă Y

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value.
ro: Valoarea MAX a axei Y trebuie să fie mai mare decât valoarea MIN a axei Y.

en: Y axis MIN value
ro: Valoare MIN a axei Y

en: Y axis side
ro: Parte axă Y

en: Y-m-d H:i:s
ro: A-L-Z H:i:s

en: Year
ro: An

en: Yearly
ro: Anual

en: Yes
ro: Da

en: You are not able to choose some of the languages, because locales for them are not installed on the web server.
ro: Nu poți să alegi unele dintre limbi, pentru că localelel lor nu sunt instalate pe serverul web.

en: You can not switch hosts for current selection.
ro: Nu poți schimba serverele pentru locația curentă.

en: You did not specify host for operation.
ro: Nu ați specificat serverul pentru operațiune.

en: You did not specify host group for operation.
ro: Nu ați specificat grupul server pentru operațiune.

en: You did not specify targets for action operation command "%s".
ro: Nu ați specificat ținte pentru comanda operațiunii de acțiune "%s".

en: You did not specify targets for action operation global script "%s".
ro: Nu ați specificat ținte pentru scriptul global al operațiunii de acțiune "%s".

en: You do not have permission to perform this operation.
ro: Nu vă este permis să efectuați această operație.

en: You do not have permissions to create users.
ro:  Nu aveți permisiunea să creați utilizatori.

en: You have no permissions to access this page.
ro: Nu aveți permisiunea să accesați această pagină.

en: You must login to view this page.
ro: Trebuie să vă autentificați pentru a vedea aceasă pagină.

en: Zabbix Admin
ro: Admin Zabbix

en: Zabbix Super Admin
ro: Super Admin Zabbix

en: Zabbix User
ro: Utilizator Zabbix

en: Zabbix agent
ro: Agent Zabbix

en: Zabbix agent (active)
ro: Agent (activ) Zabbix

en: Zabbix aggregate
ro: Agregat Zabbix

en: Zabbix has received an incorrect request.
ro: Zabbix a primit o cerere incorectă.

en: Zabbix internal
ro: Intern Zabbix

en: Zabbix internal authentication
ro: Autentificare internă Zabbix

en: Zabbix server
ro: Server Zabbix

en: Zabbix server "%s" can not be reached. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect network configuration.
ro: Serverul Zabbix "%s" nu poate fi accesat. Motive posibile:
    1. IP/DNS server incorect în "zabbix.conf.php";
    2. Configurare rețea incorectă.

en: Zabbix server is not running: the information displayed may not be current.
ro: Serverul Zabbix nu funcționează: informația afișată poate să nu fie corectă.

en: Zabbix server is running
ro: Serverul Zabbix rulează

en: Zabbix server is running check interval "%1$s".
ro: Serverul Zabbix rulează intervalul de verificare "%1$s".

en: Zabbix server name
ro: Nume server Zabbix

en: Zabbix server port
ro: Port server Zabbix

en: Zabbix trapper
ro: Trapper Zabbix

en: [Wrong value for day: "%s" ]
ro: [Valoare greșită pentru zi: "%s" ]

en: [Wrong value for month: "%s" ]
ro: [Valoare greșită pentru lună: "%s" ]

en: all
ro: toți

en: all media
ro: toata media

en: as Blue
ro: ca Albastru

en: as Green
ro: ca Verde

en: as Red
ro: ca Roșu

en: auto registration
ro: autoînregistrare

en: auto-registered host
ro: server autoînregistrare

[ctx: day short]
en: d
ro: z

en: d.M
ro: z.L

en: days
ro: zile

en: default
ro: implicit

en: discovered host
ro: server detectat

en: discovered service
ro: serviciu detectat

en: discovery
ro: detecție

en: esc_step_from and esc_step_to must be set together.
ro: esc_step_from și esc_step_to trebuiesc setate împreună.

[ctx: item_form]
en: global housekeeping settings
ro: setări interne globale

en: host
ro: server

en: host group
ro: grup server

en: icon
ro: iconiță

en: image
ro: imagine

en: in
ro: în

en: incorrect syntax near "%1$s"
ro: sintaxă incorectă lângă "%1$s"

[ctx: event source]
en: internal
ro: intern

en: key is empty
ro: cheia este goală

en: last
ro: ultima

en: low-level discovery rule
ro: regulă de detecție de nivel inferior

[ctx: month short]
en: m
ro: l

en: macro(s)
ro: macro(uri)

en: map
ro: hartă

en: mm
ro: ll

en: must be a valid LDAP user
ro: trebuie să fie un utilizator valid LDAP

en: new
ro: nou

[ctx: new element in multiselect]
en: new
ro: nou

en: no data
ro: fără date

en: not in
ro: nu este în

en: not selected
ro: neselectat

en: of
ro: al

en: off
ro: închis

en: on
ro: pornit

en: other
ro: altul

en: refreshed every %1$s sec.
ro: actualizare la fiecare %1$s sec.

en: remember selected
ro: amintire selecție

en: root
ro: rădăcină

en: short description
ro: descriere scurtă

en: show icon mappings
ro: arată mapări iconițe

en: show value mappings
ro: arată mapări valori

en: template ID "%1$s" is passed %2$s times
ro: ID șablon "%1$s" este trecut %2$s ori

en: type here to search
ro: scrie aici pentru căutare

en: unexpected end of key
ro: sfîrșit neașteptat de cheie

en: unknown
ro: necunoscut

en: value
ro: valoare

[ctx: year short]
en: y
ro: a
