Zabbix 4.2 - en to sv translation catalogue (357 entries)

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 10 seconds
sv: 10 sekunder

en: 30 seconds
sv: 30 sekunder

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 5 seconds
sv: 5 sekunder

en: 500 latest values
sv: 500 senaste värdena

en: Ack
sv: Bekräfta

en: Acknowledge
sv: Bekräfta

en: Acknowledged
sv: Bekräftade

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action added
sv: Åtgärd lades till

en: Action deleted
sv: Åtgärd borttagen

en: Action updated
sv: Åtgärd uppdaterad

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Active
sv: Aktiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Added
sv: Lades till

en: Allowed hosts
sv: Tillåtna värdar

en: Application
sv: Program

en: Application added
sv: Program lades till

en: Application updated
sv: Program uppdaterat

en: Applications
sv: Program

en: As is
sv: Som det är

en: As plain text
sv: Som ren text

en: Audit
sv: Granskning

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Availability report
sv: Tillgänglighetsrapport

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Average
sv: Medel

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Calculated
sv: Beräknade

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot add action
sv: Kan inte lägga till åtgärd

en: Cannot add application
sv: Kan inte lägga till program

en: Cannot add graph
sv: Kan inte lägga till diagram

en: Cannot add group
sv: Kan inte lägga till grupp

en: Cannot add host
sv: Kan inte lägga till värd

en: Cannot add image
sv: Kan inte lägga till bild

en: Cannot add item
sv: Kan inte lägga till objekt

en: Cannot add screen
sv: Kan inte lägga till skärm

en: Cannot add service
sv: Kan inte lägga till tjänst

en: Cannot add trigger
sv: Kan inte lägga till utlösare

en: Cannot add user
sv: Kan inte lägga till användare

en: Cannot add user. Both passwords must be equal.
sv: Kan inte lägga till användare. Båda lösenorden måste vara samma.

en: Cannot add value map
sv: Kan inte lägga till värdeskarta

en: Cannot clear history
sv: Kan inte rensa historik

en: Cannot delete action
sv: Kan inte ta bort åtgärd

en: Cannot delete graph
sv: Kan inte ta bort diagram

en: Cannot delete host
sv: Kan inte ta bort värd

en: Cannot delete image
sv: Kan inte ta bort bild

en: Cannot delete item
sv: Kan inte ta bort objekt

en: Cannot delete items
sv: Kan inte ta bort objekt

en: Cannot delete service
sv: Kan inte ta bort tjänst

en: Cannot delete trigger
sv: Kan inte ta bort utlösare

en: Cannot delete triggers
sv: Kan inte ta bort utlösare

en: Cannot delete user
sv: Kan inte ta bort användare

en: Cannot delete value map | Cannot delete value maps
sv[0]: Kan inte ta bort värdeskarta
sv[1]: Kan inte ta bort värdeskarta

en: Cannot update action
sv: Kan inte uppdatera åtgärd

en: Cannot update application
sv: Kan inte uppdatera program

en: Cannot update graph
sv: Kan inte uppdatera diagram

en: Cannot update group
sv: Kan inte uppdatera grupp

en: Cannot update host
sv: Kan inte uppdatera värd

en: Cannot update image
sv: Kan inte uppdatera bild

en: Cannot update item
sv: Kan inte uppdatera objekt

en: Cannot update screen
sv: Kan inte uppdatera skärm

en: Cannot update service
sv: Kan inte uppdatera tjänst

en: Cannot update trigger
sv: Kan inte uppdatera utlösare

en: Cannot update user
sv: Kan inte uppdatera användare

en: Cannot update user. Both passwords must be equal.
sv: Kan inte uppdatera användare. Båda lösenorden måste vara samma.

en: Cannot update value map
sv: Kan inte uppdatera värdeskarta

en: Character
sv: Tecken

en: Chinese (zh_CN)
sv: Kinesiska (zh_CN)

en: Clock
sv: Klocka

en: Colour
sv: Färg

en: Column span
sv: Kolumnspann

en: Columns
sv: Kolumner

en: Condition
sv: Villkor

en: Conditions
sv: Villkor

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration of Zabbix
sv: Konfiguration av ZABBIX

en: Configuration of actions
sv: Konfiguration av åtgärder

en: Configuration of graphs
sv: Konfiguration av diagram

en: Configuration of items
sv: Konfiguration av objekt

en: Configuration of network maps
sv: KONFIGURATION AV NÄTVERKSKARTOR

en: Configuration of screens
sv: Konfiguration av skärmar

en: Configuration of triggers
sv: Konfiguration av utlösare

en: Configuration updated
sv: Konfiguration uppdaterad

en: Contact
sv: Kontakt

en: Count
sv: Antal

en: Create application
sv: Skapa program

en: Create value map
sv: Skapa värdeskarta

en: Custom graphs
sv: Anpassade diagram

en: Custom multiplier
sv: Anpassad faktor

en: Custom screens
sv: Anpassade skärmar

en: Daily
sv: Dagligen

en: Data overview
sv: Översikt över data

en: Day
sv: Dag

en: Default
sv: Standard

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete graph?
sv: Ta bort diagram?

en: Delete screen?
sv: Ta bort skärm?

en: Delete selected host?
sv: Ta bort markerad värd?

en: Delete selected hosts?
sv: Ta bort markerade värdar?

en: Delete selected image?
sv: Ta bort markerad bild?

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Depends on
sv: Beroende av

en: Description
sv: Beskrivning

en: Details
sv: Detaljer

en: Dimension (cols x rows)
sv: Dimension (kolumner x rader)

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disaster
sv: Allvarlig

en: Do not calculate
sv: Beräkna inte

en: Draw style
sv: Ritstil

en: Duration
sv: Längd

en: Edit
sv: Redigera

en: Element name
sv: Elementnamn

en: Email
sv: E-post

en: Empty
sv: Tom

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: English (en_GB)
sv: Engelska (en_GB)

en: Error
sv: Fel

en: Expression
sv: Uttryck

en: FALSE
sv: FALSKT

en: Fixed
sv: Fast

en: French (fr_FR)
sv: Franska (fr_FR)

en: From
sv: Från

en: Function
sv: Funktion

en: GSM modem
sv: GSM-modem

en: General
sv: Allmänt

en: German (de_DE)
sv: Tyska (de_DE)

en: Graph
sv: Diagram

en: Graph added
sv: Diagram lades till

en: Graph deleted
sv: Diagram togs bort

en: Graph element
sv: Diagramelement

en: Graph updated
sv: Diagram uppdaterades

en: Graphs
sv: Diagram

en: Group
sv: Grupp

en: Group added
sv: Grupp lades till

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: Group updated
sv: Grupp har uppdaterats

en: Groups
sv: Grupper

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: Height
sv: Höjd

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide selected
sv: Dölj markerade

en: High
sv: Hög

en: History
sv: Historik

en: History cleared
sv: Historik rensad

en: History of events
sv: Historik för händelser

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Horizontal align
sv: Horisontell justering

en: Host | Hosts
sv[0]: Värd
sv[1]: Värd

en: Host added
sv: Värd lades till

en: Host deleted
sv: Värd togs bort

en: Host group
sv: Värdgrupp

en: Host groups
sv: Värdgrupper

en: Host info
sv: Info om värdar

en: Host updated
sv: Värd uppdaterades

en: Hosts
sv: Värdar

en: IP address
sv: IP-adress

en: Icon
sv: Ikon

en: Image
sv: Bild

en: Image added
sv: Bild lades till

en: Image deleted
sv: Bild togs bort

en: Image updated
sv: Bild uppdaterades

en: Images
sv: Bilder

en: Inventory
sv: Inventarier

en: Is online?
sv: Är ansluten?

en: Italian (it_IT)
sv: Italienska (it_IT)

en: Item
sv: Objekt

en: Item added
sv: Objekt lades till

en: Item deleted
sv: Objekt togs bort

en: Item updated
sv: Objekt uppdaterades

en: Items
sv: Objekt

en: Items deleted
sv: Objekt borttagna

en: Japanese (ja_JP)
sv: Japanska (ja_JP)

en: Key
sv: Nyckel

en: Label
sv: Etikett

en: Label location
sv: Etikettposition

en: Language
sv: Språk

en: Last change
sv: Senaste ändring

en: Last check
sv: Senaste kontroll

en: Last hour graph
sv: Diagram för senaste timmen

en: Last value
sv: Senaste värde

en: Latest data
sv: Senaste data

en: Latvian (lv_LV)
sv: Lettiska (lv_LV)

en: Left
sv: Vänster

en: Link
sv: Länk

en: Local time
sv: Lokal tid

en: Location
sv: Plats

en: Log
sv: Logg

en: Log time format
sv: Tidsformat för logg

en: Login
sv: Inloggning

en: Map
sv: Karta

en: Maps
sv: Kartor

en: Mark others
sv: Markera övriga

en: Mark selected
sv: Markera markerade

en: Media type
sv: Mediatyp

en: Media type deleted | Media types deleted
sv[0]: Mediatyp borttagen
sv[1]: Mediatyp borttagen

en: Media type updated
sv: Mediatyp uppdaterad

en: Media types
sv: Mediatyper

en: Members
sv: Medlemmar

en: Message
sv: Meddelande

en: Middle
sv: Mitten

en: Monitoring
sv: Övervakning

en: Month
sv: Månad

en: Monthly
sv: Månatligen

en: Name
sv: Namn

en: Network maps
sv: Nätverkskartor

en: No
sv: Nej

en: None
sv: Ingen

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Not classified
sv: Inte klassifierad

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Notification report
sv: Notifieringsrapport

en: Notifications
sv: Notifieringar

en: Number of status changes
sv: Antal statusändringar

en: Number of users (online)
sv: Antal användare (anslutna)

en: Numeric (float)
sv: Numerisk (flyttal)

en: Numeric (unsigned)
sv: Numerisk (heltal 64-bit)

en: Off
sv: AV

en: On
sv: P

en: Other
sv: Övrigt

en: Other parameters
sv: Övriga parametrar

en: Overview
sv: Översikt

en: Password
sv: Lösenord

en: Password (once again)
sv: Lösenord (en gång till)

en: Plain text
sv: Ren text

en: Problems
sv: Problem

en: Queue
sv: K

en: Read only
sv: Endast läs

en: Read-write
sv: Läs-skriv

en: Reason
sv: Anledning

en: Remote command
sv: Fjärrkommando

en: Reports
sv: Rapporter

en: Resource
sv: Resurs

en: Right
sv: Rättighet

en: Row span
sv: Radspann

en: Rows
sv: Rader

en: Russian (ru_RU)
sv: Ryska (ru_RU)

en: SMTP server
sv: SMTP-server

en: SNMPv1 agent
sv: SNMPv1-agent

en: SNMPv2 agent
sv: SNMPv2-agent

en: SNMPv3 agent
sv: SNMPv3-agent

en: Screen
sv: Skärm

en: Screen added
sv: Skärm lades till

en: Screen deleted
sv: Skärm togs bort

en: Screen updated
sv: Skärm uppdaterades

en: Screens
sv: Skärmar

en: Script
sv: Skript

en: Script name
sv: Skriptnamn

en: Select
sv: Välj

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Send to
sv: Skicka till

en: Server time
sv: Servertid

en: Service
sv: Tjänst

en: Service deleted
sv: Tjänst togs bort

en: Service updated
sv: Tjänst uppdaterad

en: Severity
sv: Allvarlighetsgrad

en: Show
sv: Visa

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: Show lines
sv: Visa linjer

en: Show selected
sv: Visa markerade

en: Show triggers
sv: Visa utlösare

en: Show value
sv: Visa värde

en: Show working time
sv: Visa arbetstid

en: Simple
sv: Enkel

en: Simple check
sv: Enkel kontroll

en: Simple graph
sv: Enkelt diagram

en: Soft
sv: Mjuk

en: Software
sv: Programvara

en: Sort order (0->999)
sv: Sorteringsordning (0->999)

en: Source
sv: Källa

en: Spanish (es_ES)
sv: Spanska (es_ES)

en: Status calculation
sv: Statusberäkning

en: Status calculation algorithm
sv: Algoritm för statusberäkning

en: Status only
sv: Endast status

en: Style
sv: Stil

en: Subject
sv: Ämne

en: Surname
sv: Efternamn

en: TRUE
sv: SANT

en: Tag
sv: Tagg

en: Template
sv: Mall

en: Template linkage
sv: Mallkoppling

en: Templates
sv: Mallar

en: Time
sv: Tid

en: Time period
sv: Tidsperiod

en: Time type
sv: Tidstyp

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Top
sv: Överkant

en: Total
sv: Totalt

en: Trends
sv: Trender

en: Trigger
sv: Utlösare

en: Trigger added
sv: Utlösare lades till

en: Trigger deleted
sv: Utlösare togs bort

en: Trigger info
sv: Info om utlösare

en: Trigger overview
sv: Översikt över utlösare

en: Trigger severity
sv: Allvarlighetsgrad för utlösare

en: Trigger updated
sv: Utlösare uppdaterades

en: Triggers
sv: Utlösare

en: Triggers deleted
sv: Utlösare togs bort

en: Type
sv: Typ

en: Type of information
sv: Typ av information

en: UNKNOWN
sv: OKÄNT

en: URL (after login)
sv: URL (efter inloggning)

en: Units
sv: Enheter

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown action
sv: Okänd åtgärd

en: Unknown resource
sv: Okänd resurs

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update interval
sv: Uppdateringsintervall

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Upload
sv: Skicka upp

en: Use if severity
sv: Använd om allvarlighetsgrad

en: User
sv: Användare

en: User added
sv: Användare lades till

en: User deleted
sv: Användare togs bort

en: User group
sv: Användargrupp

en: User groups
sv: Användargrupper

en: User profile
sv: Användarprofil

en: User updated
sv: Användare uppdaterades

en: Users
sv: Användare

en: Value
sv: Värde

en: Value map
sv: Värdeskarta

en: Value map added
sv: Värdeskarta lades till

en: Value map deleted | Value maps deleted
sv[0]: Värdeskarta borttagen
sv[1]: Värdeskarta borttagen

en: Value map updated
sv: Värdeskarta uppdaterad

en: Value mapping
sv: Värdesmappning

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Vertical align
sv: Vertikal justering

en: Warning
sv: Varning

en: Weekly
sv: Veckovis

en: When active
sv: När aktiv

en: Width
sv: Bredd

en: Working time
sv: Arbetstid

en: Y axis MAX value
sv: MAX-värde för Y-axel

en: Y axis MIN value
sv: MIN-värde för Y-axel

en: Y axis side
sv: Y-axel

en: Year
sv: År

en: Yearly
sv: Årligen

en: Yes
sv: Ja

en: Zabbix agent
sv: ZABBIX-agent

en: Zabbix agent (active)
sv: ZABBIX-agent (aktiv)

en: Zabbix aggregate
sv: ZABBIX samlat

en: Zabbix internal
sv: ZABBIX internt

en: Zabbix server is running
sv: ZABBIX-server kör

en: Zabbix trapper
sv: ZABBIX-fångare

en: all
sv: alla

en: as Blue
sv: som Bl

en: as Green
sv: som Grön

en: as Red
sv: som Röd

en: avg
sv: medel
