Zabbix 4.2 - en to vi translation catalogue (3127 entries)

en: "%1$s" is expected
vi: "%1$s" được dự đoán trước

en: "%s" must be between 1970.01.01 and 2038.01.18.
vi: "%s" phải nằm trong khoảng 1970.01.01 và 2038.01.18.

en: "host:key" pair is expected
vi: Cặp "host:key" được dự đoán

en: %1$d characters exceeds maximum length of %2$d characters
vi: Kí tự %1$d vượt quá độ dài tối đa của kí tự %2$d

en: %1$d day | %1$d days
vi[0]: %1$d ngày

[ctx: screen reader]
en: %1$d matches for %2$s found
vi: %1$d khớp với %2$s được tìm thấy

en: %1$d of %3$d%2$s problem is shown | %1$d of %3$d%2$s problems are shown
vi[0]: Vấn đề %1$d của %3$d%2$s được hiển thị

en: %1$s (year %2$s)
vi: %1$s (năm %2$s)

en: %1$s Item | %1$s Items
vi[0]: %1$s mục

en: %1$s [Line: %2$s | Column: %3$s]
vi: %1$s [Dòng: %2$s | Cột: %3$s]

[ctx: screen reader]
en: %1$s action | %1$s actions
vi[0]: %1$s hoạt động

en: %1$s event | %1$s events
vi[0]: %1$s Sự kiện

en: %1$s item | %1$s items
vi[0]: %1$s mục

[ctx: screen reader]
en: %1$s message | %1$s messages
vi[0]: %1$s tin nhắn

en: %1$s minute | %1$s minutes
vi[0]: %1$s phút

en: %1$s of %2$s element in problem state | %1$s of %2$s elements in problem state
vi[0]: Trạng thái phần tử %1$s của %2$s gặp vấn đề

[ctx: screen reader]
en: %1$s preselected, use down,up arrow keys and enter to select
vi: %1$s được chọn, dử dụng phím down, up và enter để lựa chọn

en: %1$s problem | %1$s problems
vi[0]: %1$s vấn đề

en: %1$s problem in total | %1$s problems in total
vi[0]: Tổng số %1$s vấn đề

en: %1$s retries left
vi: %1$s thử lại

en: %1$s retry left | %1$s retries left
vi[0]: %1$s thử lại

en: %1$s second | %1$s seconds
vi[0]: %1$s giây

[ctx: screen reader]
en: %1$s widget
vi: %1$s ô điều khiển

[ctx: screen reader]
en: %1$s, Severity, %2$s
vi: %1$s, Chặt chẽ, %2$s

[ctx: screen reader]
en: %1$s, read only
vi: %1$s, chỉ đọc

[ctx: screen reader]
en: %1$s, selected
vi: %1$s, chọn

en: %4$s failed login attempt logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s. | %4$s failed login attempts logged. Last failed attempt was from %1$s on %2$s at %3$s.
vi[0]: %4$s lần đăng nhập thất bại được ghi nhận. Đăng nhập thất bại cuối từ %1$s vào %2$s lúc %3$s.

en: %d device | %d devices
vi[0]: %d thiết bị

en: (0 - infinitely)
vi: (0 - vô hạn)

en: (0 - use action default)
vi: (0 - hoạt động mặc định)

en: (Only super admins can create groups)
vi: (chỉ có nhóm super admins mới có thể tạo nhóm)

en: (no proxy)
vi: (không proxy)

en: 0 - use default port
vi: 0 - Cổng sử dụng mặc định

en: 0 or 1
vi: 0 hoặc 1

en: 1 minute
vi: 1 phút

en: 10 seconds
vi: 10 giây

en: 100 busiest triggers
vi: 100 trigger cảnh báo nhiều nhất

en: 30 seconds
vi: 30 giây

en: 3D view
vi: xem 3D

en: 5 minutes
vi: 5 phút

en: 5 seconds
vi: 5 giây

en: 500 latest values
vi: 500 giá trị gần nhất

en: <manual>
vi: <bằng tay>

en: <sub-menu/sub-menu/...>script
vi: <sub-menu/sub-menu/...> tiến trình

en: ADD OVERRIDE
vi: Thêm đè lên

en: AND
vi: VÀ

en: Acceptable SLA
vi: SLA chấp nhận được

en: Access denied
vi: Truy cập bị từ chối

en: Access denied!
vi: Truy cập bị từ chối!

en: Account is blocked for %1$s second. | Account is blocked for %1$s seconds.
vi[0]: Tài khoản bị khóa khoảng %1$s giây.

en: Ack
vi: Ghi nhận

en: Acknowledge
vi: Ghi nhận

en: Acknowledge status
vi: Trạng thái ghi nhận

en: Acknowledged
vi: Đã ghi nhận

en: Acknowledged PROBLEM events
vi: Sự cố được ghi nhận

en: Acknowledged RESOLVED events
vi:  Sự kiện được ghi nhận giải quyết

en: Action
vi: Hành động

en: Action "%1$s" already exists.
vi: Hành động "%1$s" đã tồn tại.

en: Action "%1$s" no operations defined.
vi: Hành động "%1$s" không có thao tác được định nghĩa.

en: Action added
vi: Action được thêm vào

en: Action condition value must be empty.
vi: Giá trị điều kiện hoạt động phải để trống.

en: Action deleted
vi: Hành động đã được xóa

en: Action disabled | Actions disabled
vi[0]: Hành động đã vô hiệu hóa

en: Action enabled | Actions enabled
vi[0]: Hành động đã bật

en: Action log
vi: Bản ghi hoạt động

en: Action updated
vi: Hành động đã cập nhật

en: Actions
vi: Hành động

en: Active
vi: Kích hoạt

[ctx: maintenance status]
en: Active
vi: Kích hoạt

en: Active since
vi: Kích hoạt từ

en: Active till
vi: Kích hoạt

en: Add a new widget
vi: Thêm một ô điều khiển mới

en: Add child
vi: Thêm phần tử con

en: Add child element
vi: Thêm phần tử con

en: Add host
vi: Thêm host

en: Add multiple maps
vi: Thêm nhiều sơ đồ

en: Add new data set
vi: Đặt lại dữ liệu mới

en: Add new override
vi: Ghi đè

en: Add prototype
vi: Thêm kiểu

en: Add submaps
vi: Thêm nội dung sơ đồ

en: Add to favourites
vi: Thêm vào ưa thích

en: Add to host group
vi: Thêm vào nhóm host

en: Add to host groups
vi: Thêm vào nhóm host

en: Add widget
vi: Thêm ô điều khiển

en: Added
vi: Đã thêm

[ctx: screen reader]
en: Added, %1$s
vi: Đã thêm, %1$s

en: Adjust widget refresh interval
vi: Điều chỉnh khoảng thời gian làm mới ô điều khiển

en: Admin
vi: Quản trị

en: Administration
vi: Quản trị

en: Advanced labels
vi: Nhãn nâng cao

en: Age
vi: Thời gian

en: Age less than
vi: Thời gian ít hơn

en: Age less than %s
vi: Thời gian ít hơn %s

en: Agent availability check. Returns nothing - unavailable; 1 - available
vi: Kiểm tra tính sẵn sàng của agent. Trả về 0 - không sẵn sàng; 1 - sẵn sàng

en: Agent encryption
vi: Mã hóa agent

en: Agent host name. Returns string
vi: Tên máy chủ agent. Trả về kiểu string

en: Agent or SNMP or JMX or IPMI interface
vi: Agent hoặc SNMP hoặc JMX hoặc IPMI interface

en: Aggregate checks do not require any agent running on a host being monitored. Zabbix server collects aggregate information by doing direct database queries. See Zabbix Manual.
vi: Tập hợp các kiểm tra yêu cầu không được bất kỳ agent nào đang chạy trên host thì được theo dõi. Zabbix server thu thập các tập hợp thông tin bằng cách trực tiếp. Xem hướng dẫn Zabbix.

en: Alert message
vi: Tin nhắn cảnh báo

en: Alias
vi: Bí danh

en: Align map elements
vi: Sắp xếp phần tử sơ đồ

en: All
vi: Tất cả

en: All dashboards
vi: Tất cả bảng điều khiển

en: All groups
vi: Tất cả nhóm

en: All hosts
vi: Tất cả máy chủ

en: All links should have "Name" and "URL" specified
vi: Tất cả các đường dẫn phải có "Tên" và "URL"

en: All maps
vi: Tất cả sơ đồ

en: All problems
vi: Tất cả vấn đề

en: All problems if tag values match
vi: Tất cả vấn đề nếu khớp với thẻ giá trị

en: All screens
vi: Tất cả screen

en: All slide shows
vi: Tất cả sllide hiển thị

en: All tags
vi: Tất cả thẻ

en: All templates
vi: Tất cả mẫu

en: Allow manual close
vi: Cho phép đóng bằng tay

en: Allowed hosts
vi: Những host được phép

en: Alternatively, you can install it manually:
vi: Xen kẽ, bạn có thể cài đặt chúng bằng tay:

en: And
vi: Và

en: And/Or
vi: Và/Hoặc

en: Any
vi: Bất cứ gì

en: Any character string included
vi: Chuỗi ký tự bất kỳ bao gồm

en: Application
vi: Ứng dụng

en: Application "%1$s" already exists.
vi: Ứng dụng "%1$s" đã tồn tại.

en: Application added
vi: Ứng dụng đã được thêm vào

en: Application deleted | Applications deleted
vi[0]: Ứng dụng đã xóa

en: Application error.
vi: Lỗi ứng dụng.

en: Application prototypes
vi: Kiểu ứng dụng

en: Application updated
vi: Ứng dụng đã cập nhật

en: Application with ID "%1$s" is not available on "%2$s".
vi: Ứng dụng có ID  "%1$s" không sẵn sàng trên "%2$s".

en: Application with applicationid "%1$s" does not exist.
vi: Ứng dụng với id "%1$s" không tồn tại.

en: Applications
vi: Ứng dụng

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Apply permissions and tag filters to all subgroups
vi: Áp dụng quyền truy cập và bộ lọc thẻ đến phân nhóm

[ctx: maintenance status]
en: Approaching
vi: Đang tiếp cận

en: Apr
vi: Tháng Tư

en: April
vi: Tháng tư

en: Are you sure you want perform this action?
vi: Bạn có chắc muốn thực hiện hành động này?

en: Are you sure you want to delete
vi: Bạn có chắc muốn xóa

en: Are you sure, you want to leave this page?
vi: Bạn có chắc chắn muốn rời khỏi trang?

en: Area size
vi: Kích thước vùng

en: Area type
vi: Loại vùng

en: Arithmetic
vi: Số học

en: As is
vi: Như là

en: As plain text
vi: dạng text

en: At %1$s:%2$s %3$s of every week | At %1$s:%2$s %3$s of every %4$s weeks
vi[0]: Tại %1$s:%2$s %3$s của hàng tuần 
    Tại %1$s:%2$s %3$s của mỗi %4$s tuần

en: At %1$s:%2$s every day | At %1$s:%2$s every %3$s days
vi[0]: Tại %1$s:%2$s hàng ngày 
    Tại %1$s:%2$s hàng %3$s ngày

en: At %1$s:%2$s on %3$s %4$s of every %5$s
vi: Tại %1$s:%2$s trên %3$s %4$s của %5$s

en: At %1$s:%2$s on day %3$s of every %4$s
vi: Tại %1$s:%2$s ngày %3$s của %4$s

en: At (hour:minute)
vi: Tại (giờ: phút)

en: At least one host group or host must be selected.
vi: Ít nhất một nhóm máy chủ hoặc máy chủ phải đượ chọn.

en: At least one interface must exist.
vi: Ít nhất 1 interface phải tồn tại.

en: At least one maintenance period must be created.
vi: Ít nhất một chu kỳ bảo trì phải được thiết lập.

en: At least one of MySQL, PostgreSQL, Oracle or IBM DB2 should be supported.
vi: Ít nhất một MySQL, PostgreSQL, Oracle  hoặc IBM DB2 cần được hỗ trợ.

en: At least one operation must exist.
vi: Ít nhất một thao tác phải tồn tại.

en: At least one operation or recovery operation must exist.
vi: Ít nhất một thao tác hoặc thao tác phục hồi phải tồn tại.

en: At least one operation, recovery operation or update operation must exist.
vi: Ít nhất một thao tác, thao tác phục hồi hoặc thao tác cập nhật phải tồn tại.

en: At least one update operation is mandatory
vi: Ít nhất  một thao tác cập nhật là bắt buộc

en: At least one update operation or message must exist.
vi: Ít nhất một thao tác cập nhật hoặc tin nhắn phải tồn tại.

en: At least one user or user group must be selected.
vi: Ít nhất một người dùng hoặc một nhóm người dùng phải được lựa chọn.

en: Attempt interval
vi: Khoảng thời gian thử nghiệm

en: Attempts
vi: Thử nghiệm

en: Audit
vi: Kiểm tra

en: Audit data storage period
vi: Chu kỳ kiểm tra dữ liệu lưu trữ

en: Audit data storage period "%1$s".
vi: Kiểm tra chu kì lưu trữ dữ liệu "%1$s".

en: Audit log
vi: Kiểm tra log

en: Aug
vi: Th8

en: August
vi: Tháng 8

en: Authentication
vi: Xác thực

en: Authentication algorithm
vi: Thuật toán xác thực

en: Authentication failed: %1$s.
vi: Xác thực lỗi: %1$s.

en: Authentication method
vi: Phương thức xác thực

en: Authentication method changed
vi: Phương phác xác thực chuyển đổi

en: Authentication passphrase
vi: Mật mã xác thực

en: Authentication protocol
vi: Giao thức xác thực

en: Authentication settings updated
vi: Cài đặt xác thưc đã được cập nhật

[ctx: history source selection method]
en: Auto
vi: Tự động

en: Auto registration
vi: Đăng ký tự động

en: Auto-login
vi: Tự động đăng nhập

en: Auto-login and auto-logout options cannot be enabled together.
vi: Tùy chọn đăng nhập tự động hoặc đăng xuất tự động không thể bật cùng một lúc.

en: Auto-logout
vi: Tự động đăng xuất

en: Auto-registration data storage period
vi: Chu kì lưu trữ dự liệu tự động

en: Auto-registration event and alert data storage period
vi: Tự động đăng ký sự kiện và thông báo chu kỳ lưu trữ dữ liệu

en: Auto-registration event and alert data storage period "%1$s".
vi: Sự  kiện đăng kí tự động hoặc cảnh báo chu kì lưu trữ dữ liệu "%1$s".

en: Automatic
vi: Tự động

en: Automatic icon mapping
vi: Tự động vẽ biểu tượng bản đồ

en: Automatic icon selection
vi: Tự động lựa chọn biểu tượng

en: Availability
vi: Tính sẵn sàng

en: Availability report
vi: Thông báo tính sẵn sàng

en: Available
vi: Sẵn sàng

en: Average
vi: Trung bình

en: Axes
vi: Trục

en: Back
vi: Quay lại

en: Background
vi: Hình nền

en: Background colour
vi: Màu nền

en: Background image
vi: Ảnh nền

en: Base DN
vi: Tên Domain Name

en: Base colour
vi: Màu cơ bản

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Bind DN
vi: Tổ hợp DN

en: Bind password
vi: Tổ hợp mật khẩu

en: Blinking
vi: Chớp nháy

en: Blocked
vi: Bị khóa

en: Blue
vi: Xanh da trời

en: Body
vi: Nội dung

en: Body and headers
vi: Nội dung và tiêu đề

en: Boolean to decimal
vi: Boolean đến decimal

en: Border
vi: Viền

en: Border colour
vi: Màu viền

en: Border type
vi: Kiểu viền

en: Border width
vi: Độ rộng viền

en: Bottom
vi: Dưới

en: Bring forward
vi: Đưa ra phía trước

en: Bring to front
vi: Đặt phía trước

en: CLOSING
vi: ĐÓNG

en: CPU information. Returns string or integer
vi: Thông tin SPU. Trả về kiểu string hoặc integer

en: CPU load. Returns float
vi: CPU load. Trả về kiều float

en: CPU utilisation percentage. Returns float
vi: Tỉ lệ sử dụng CPU. Trả về kiểu float

en: Calculate SLA, acceptable SLA (in %)
vi: Tính SLA, SLA được chấp nhận (%)

en: Calculated
vi: Tính toán

en: Calendar
vi: Lịch

en: Callback
vi: Gọi lại

[ctx: screen reader]
en: Can not be removed
vi: Không thể xóa

en: Canada (136 characters)
vi: Canada (136 ký tự)

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Cannot add a discovered application "%1$s" to a web scenario.
vi: Không thể thêm ứng dụng khám phá "%1$s" trên một web scenario.

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph "%2$s".
vi: Không thể thêm một item phi số "%1$s" vào biểu đồ "%2$s".

en: Cannot add a non-numeric item "%1$s" to graph prototype "%2$s".
vi: Không thể thêm một item phi số "%1$s" vào kiểu biểu đồ "%2$s".

en: Cannot add action
vi: Không thể thêm hành động

en: Cannot add action condition
vi: Không thể thêm điều kiện hành động

en: Cannot add application
vi: Không thể thêm ứng dụng

en: Cannot add correlation
vi: Không thể thêm liên kết

en: Cannot add correlation condition
vi: Không thể thêm điều kiện liên kết

en: Cannot add dependency from a host to a template.
vi: Không thể thêm quan hệ phụ thuộc từ host đến template

en: Cannot add dependency from trigger "%1$s:%2$s" to non existing trigger "%3$s:%4$s".
vi: Không thể thêm quan hệ phụ thuộc từ trigger "%1$s:%2$s" đến trigger không tồn tại "%3$s:%4$s".

en: Cannot add discovery rule
vi: Không thể thêm quy tắc phát hiện

en: Cannot add graph
vi: Không thể thêm biểu đồ

en: Cannot add graph prototype
vi: Không thể thêm kiểu biểu đồ

en: Cannot add group
vi: Không thể thêm nhóm

en: Cannot add group.
vi: Không thể thêm nhóm.

en: Cannot add host
vi: Không thể thêm host

en: Cannot add host prototype
vi: Không thể thêm kiểu host

en: Cannot add image
vi: Không thể thêm hình ảnh

en: Cannot add item
vi: Không thể thêm item

en: Cannot add item "%1$s" from "%2$s" to application "%3$s" from "%4$s".
vi: Không thể thêm item "%1$s" từ "%2$s" đến ứng dụng "%3$s" từ "%4$s".

en: Cannot add item prototype
vi: Không thể thêm kiểu item

en: Cannot add items.
vi: Không thể thêm các item.

en: Cannot add maintenance
vi: Không thể thêm bảo trì

en: Cannot add map element of the map "%1$s" due to circular reference.
vi: Không thể thêm phần tử sơ đồ của sơ đồ "%1$s" do tham chiếu vòng tròn.

en: Cannot add media type
vi: Không thể thêm kiểu phương tiện

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph "%1$s".
vi: Không thể thêm nhiều hơn một item với kiểu "Graph sum" trên đồ thị "%1$s".

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum" on graph prototype "%1$s".
vi: Không thể thêm nhiều hơn một item với kiểu "Graph sum" trên kiểu đồ thị "%1$s".

en: Cannot add network map
vi: Không thể thêm mạng sơ đồ.

en: Cannot add new application "%1$s".
vi: Không thể thêm ứng dụng mới "%1$s".

en: Cannot add proxy
vi: Không thể thêm proxy

en: Cannot add regular expression
vi: Không thể thêm biểu thức chính quy

en: Cannot add screen
vi: Không thể thêm screen

en: Cannot add script
vi: Không thể thêm tập lệnh

en: Cannot add service
vi: Không thể thêm dịch vụ

en: Cannot add slide show
vi: Không thể thêm slide show

en: Cannot add submaps. Max depth reached.
vi: Không thể thêm các sơ đồ con. Độ sâu tối đa đạt được.

en: Cannot add template
vi: Không thể thêm template

en: Cannot add trigger
vi: Không thể thêm trigger

en: Cannot add trigger prototype
vi: Không thể thêm kiểu trigger

en: Cannot add user
vi: Không thể thêm người dùng

en: Cannot add user. Both passwords must be equal.
vi: Không thể thêm người dùng. Tất cả mật khẩu phải như nhau.

en: Cannot add value map
vi: Không thể thêm giá trị sơ đồ.

en: Cannot add web scenario
vi: Không thể thêm web scenario

en: Cannot add widgets in kiosk mode
vi: Không thể thêm ô điều khiển trong chế độ kiosk

en: Cannot bind anonymously to LDAP server.
vi: Không thể liên kết ẩn danh với máy chủ LDAP.

en: Cannot bind to LDAP server.
vi: Không thể liên kết với máy chủ LDAP.

en: Cannot call method "%1$s.%2$s" without parameters.
vi: Không thể gọi phương pháp "%1$s.%2$s"  ngoài tham số.

en: Cannot clear history
vi: Không thể xóa lịch sử

en: Cannot clone graph prototypes.
vi: Không thể sao chép kiểu đồ thị.

en: Cannot clone host prototypes.
vi: Không thể sao chép kiểu host.

en: Cannot clone item prototypes.
vi: Không thể sao chép kiểu item.

en: Cannot clone trigger prototypes.
vi: Không thể sao chép kiểu trigger.

en: Cannot close problem: %1$s.
vi: Không thể đóng lại vấn đề: %1$s.

en: Cannot connect to LDAP server.
vi: Không thể kết nối đến máy chủ LDAP.

en: Cannot connect to the database.
vi: Không thể kết nối đến cơ sở dữ liệu.

en: Cannot convert POST data from raw data format to form field data format.
vi: Không thể chuyển dữ liệu gửi từ định dạng dữ liệu thô đến định dạng trường dữ liệu.

en: Cannot copy graph | Cannot copy graphs
vi[0]: Không thể sao chép đồ thị

en: Cannot copy item | Cannot copy items
vi[0]: Không thể sao chép item

en: Cannot copy trigger | Cannot copy triggers
vi[0]: Không thể sao chép trigger

en: Cannot copy trigger "%1$s:%2$s", because it has multiple hosts in the expression.
vi: Không thể sao chép trigger "%1$s:%2$s", bởi vì nó có nhiều host trong biểu thức.

en: Cannot create a host prototype on a discovered host "%1$s".
vi: Không thể tạo một kiểu host trên một discovered host "%1$s".

en: Cannot create another database connection.
vi: Không thể tạo sự kết nối cơ sở dữ liệu khác.

en: Cannot create circular dependencies.
vi: Không thể tạo quan hệ phụ thuộc vòng tròn.

en: Cannot create dependency on trigger itself.
vi: Không thể tạo quan hệ phụ thuộc trên bản thân trigger.

en: Cannot create dependency on trigger prototype itself.
vi: Không thể tạo quan hệ phụ thuộc trên một trigger

en: Cannot create discovery rule
vi: Không thể tạo quy tắc phát hiện

en: Cannot create icon map
vi: Không thể tạo biểu tượng sơ đồ.

en: Cannot create new application, web scenario is already assigned to application.
vi: Không thể tạo ứng dụng mới, web scenario được sẵn sàng gán cho ứng dụng.

en: Cannot create template.
vi: Không thể tạo mẫu.

en: Cannot create the configuration file.
vi: Không thể tạo tập tin cấu hình.

en: Cannot create widget: %1$s.
vi: Không thể tạo ô điều khiển: %1$s.

en: Cannot delete Zabbix internal user "%1$s", try disabling that user.
vi: Không thể xóa người dùng zabbix nội bộ "%1$s", thử vô hiệu hóa người dùng nào đó.

en: Cannot delete action
vi: Không thể xóa hành động

en: Cannot delete application | Cannot delete applications
vi[0]: Không thể xóa ứng dụng

en: Cannot delete correlation
vi: Không thế xóa sự tương quan

en: Cannot delete dashboard | Cannot delete dashboards
vi[0]: Không thể xóa bảng điểu khiển

en: Cannot delete dependency
vi: Không thể xóa quan hệ phụ thuộc

en: Cannot delete discovered application "%1$s".
vi: Không thể xóa ứng dụng khám phá "%1$s".

en: Cannot delete discovery rule
vi: Không thể xóa quy tắc phát hiện

en: Cannot delete discovery rules
vi: Không thể xóa các quy tắc phát hiện

en: Cannot delete graph
vi: Không thể xóa biểu đồ

en: Cannot delete graph prototype
vi: Không thể xóa kiểu biểu đồ.

en: Cannot delete graph prototypes
vi: Không thể xóa các kiểu biểu đồ

en: Cannot delete graphs
vi: Không thể xóa các biểu đồ.

en: Cannot delete group | Cannot delete groups
vi[0]: Không thể xóa nhóm

en: Cannot delete host
vi: Không thể xóa host

en: Cannot delete host because maintenance "%1$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete selected hosts because maintenance "%1$s" must contain at least one host or host group.
vi[0]: Không thể xóa máy chủ bởi vì bảo trì "%1$s" phải chứa ít nhất một máy chủ hoặc nhóm máy chủ. 
    Không thể xóa máy chủ đã chọn bởi vì bảo trì "%1$s" phải chứa ít nhất một máy chủ hoặc một nhóm máy chủ.

en: Cannot delete host group because maintenance "%1$s" must contain at least one host or host group. | Cannot delete selected host groups because maintenance "%1$s" must contain at least one host or host group.
vi[0]: Không thể xóa nhóm máy chủ vì bảo trì "%1$s" phải chứa ít nhất một máy chủ hoặc một nhóm máy chủ. 
    Không thể xóa nhóm máy chủ đã chọn vì bảo trì "%1$s" phải chứa ít nhất một máy chủ hoặc nhóm máy chủ.

en: Cannot delete host prototype.
vi: Không thể xóa kiểu host.

en: Cannot delete host prototypes
vi: Không thể xóa các kiểu host

en: Cannot delete icon map
vi: Không thể xóa biểu tượng sơ đồ

en: Cannot delete image
vi: Không thể xóa hình ảnh

en: Cannot delete inventory.
vi: Không thể xóa danh sách lưu trữ.

en: Cannot delete item
vi: Không thể xóa item

en: Cannot delete item prototype
vi: Không thể xóa loại item

en: Cannot delete item prototypes
vi: Không thể xóa các loại item

en: Cannot delete items
vi: Không thể xóa các item

en: Cannot delete maintenance
vi: Không thể xóa bảo trì

en: Cannot delete media type | Cannot delete media types
vi[0]: Không thể xóa loại phương tiện

en: Cannot delete network map
vi: Không thể xóa sơ đồ mạng

en: Cannot delete proxy | Cannot delete proxies
vi[0]: Không thể xóa proxy

en: Cannot delete regular expression | Cannot delete regular expressions
vi[0]: Không thể xóa biểu thức chính quyKhông thể xóa các biểu thức chính quy

en: Cannot delete screen
vi: Không thể xóa screen

en: Cannot delete script | Cannot delete scripts
vi[0]: Không thể xóa tập lệnh

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
vi: Không thể xóa các tập lệnh. Tập lệnh "%1$s" được sử dụng trong hành động thao tác "%2$s".

en: Cannot delete selected actions
vi: Không thể xóa các hành động được lựa chọn

en: Cannot delete selected correlations
vi: Không thể xóa mối liên hệ đã chọn

en: Cannot delete service
vi: Không thể xóa dịch vụ

en: Cannot delete slide show
vi: Không thể xóa slide show

en: Cannot delete template
vi: Không thể xóa template

en: Cannot delete templated application.
vi: Không thể xóa ứng dụng mẫu.

en: Cannot delete templated graph prototype.
vi: Không thể xóa kiểu đồ thị mẫu.

en: Cannot delete templated graph.
vi: Không thể xóa đồ thị mẫu.

en: Cannot delete templated host prototype.
vi: Không thể xóa kiểu host mẫu.

en: Cannot delete templated item prototype.
vi: Không thể xóa kiểu giao thức đồ thị mẫu.

en: Cannot delete templated item.
vi: Không thể  xóa item mẫu.

en: Cannot delete templated items.
vi: Không thể xóa các item mẫu.

en: Cannot delete templated trigger "%1$s:%2$s".
vi: Không thể xóa trigger mẫu "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete templated trigger prototype "%1$s:%2$s".
vi: Không thể xóa kiểu giao thức trigger mẫu "%1$s:%2$s".

en: Cannot delete templated web scenario "%1$s".
vi: Không thể xóa web scenario mẫu "%1$s".

en: Cannot delete trigger
vi: Không thể xóa trigger

en: Cannot delete trigger prototype
vi: Không thể xóa kiểu trigger

en: Cannot delete trigger prototypes
vi: Không thể xóa các kiểu trigger

en: Cannot delete triggers
vi: Không thể xóa các trigger

en: Cannot delete user
vi: Không thể xóa người dùng

en: Cannot delete value map | Cannot delete value maps
vi[0]: Không thể xóa giá trị sơ đồ

en: Cannot delete web scenario
vi: Không thể xóa web scenario

en: Cannot disable action | Cannot disable actions
vi[0]: Không thể vô hiệu hóa hành độngKhông thể vô hiệu hóa các hành động

en: Cannot disable correlation | Cannot disable correlations
vi[0]: Không thể vô hiệu hóa tỉ lệ sử dụng

en: Cannot disable discovery rule | Cannot disable discovery rules
vi[0]: Không thể vô hiệu hoa quy tắc phát hiệnKhông thể vô hiệu hóa các quy tắc phát hiện

en: Cannot disable host | Cannot disable hosts
vi[0]: Không thể vô hiệu hóa hostKhông thể vô hiệu hóa các host

en: Cannot disable item | Cannot disable items
vi[0]: Không thể vô hiệu hóa itemKhông thể vô hiệu hóa các item

en: Cannot disable media type | Cannot disable media types
vi[0]: Không thể vô hiệu hóa kiểu phương tiệnKhông thể vô hiệu hóa các loại phương tiện

en: Cannot disable trigger | Cannot disable triggers
vi[0]: Không thể vô hiệu hóa triggerKhông thể vô hiệu hóa các trigger

en: Cannot disable user group | Cannot disable user groups
vi[0]: Không thể vô hiệu hóa nhóm người dùngKhông thể vô hiệu hóa các nhóm người dùng

en: Cannot disable web scenario | Cannot disable web scenarios
vi[0]: Không thể vô hiệu hóa web scenarioKhông thể vô hiệu hóa các web scenario

en: Cannot display item queue.
vi: Không thể hiển thị hàng đợi item.

en: Cannot display more than one item with type "Graph sum".
vi: Không thể hiển thị nhiều hơn một item với kiểu "Graph sum".

en: Cannot enable action | Cannot enable actions
vi[0]: Không thể kích hoạt hành độngKhông thể kích hoạt các hành động

en: Cannot enable correlation | Cannot enable correlations
vi[0]: Khong thể kích hoạt tỉ lệ sử dụng

en: Cannot enable discovery rule | Cannot enable discovery rules
vi[0]: Không thể kích hoạt quy tắc phát hiệnKhông thể kích hoạt các quy tắc phát hiện

en: Cannot enable host | Cannot enable hosts
vi[0]: Không thể kích hoạt hostKhông thể kích hoạt các host

en: Cannot enable item | Cannot enable items
vi[0]: Không thể kích hoạt itemKhông thể kích hoạt các item

en: Cannot enable media type | Cannot enable media types
vi[0]: Không thể kích hoạt kiểu mediaKhông thể kích hoạt các kiểu media

en: Cannot enable trigger | Cannot enable triggers
vi[0]: Không thể kích hoạt triggerKhông thể kích hoạt các kiểu trigger

en: Cannot enable user group | Cannot enable user groups
vi[0]: Không thể kích hoạt nhóm người dùngKhông thể kích hoạt các nhóm người dùng

en: Cannot enable web scenario | Cannot enable web scenarios
vi[0]: Không thể kích hoạt web scenarioKhông thể kích hoạt các web scenario

en: Cannot execute script
vi: Không thể thực hiện tiến trình

en: Cannot expand macros.
vi: Không thể mở rộng bộ lệnh.

en: Cannot find background image "%1$s" used in map "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy hình nền "%1$s" được sử dụng trong sơ đồ "%2$s".

en: Cannot find graph "%1$s" used in screen "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy biểu đồ "%1$s" được sử dụng trong màn hình screen "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in map "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy nhóm "%1$s" được sử dụng trong sơ đồ "%2$s".

en: Cannot find group "%1$s" used in screen "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy nhóm "%1$s" được sử dụng trong màn hình screen "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in map "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy host "%1$s" được sử dụng trong sơ đồ "%2$s".

en: Cannot find host "%1$s" used in screen "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy host "%1$s" được sử dụng trong màn hình screen "%2$s".

en: Cannot find host group "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
vi: Không thể tìm thấy nhóm host "%1$s" cho kiểu host "%2$s" của quy tắc phát hiện "%3$s" trên "%4$s".

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item key "%2$s".
vi: Không thể tìm thất host interface trên "%1$s" cho item key "%2$s".

en: Cannot find icon "%1$s" used in map "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy biểu tượng "%1$s" được sử dụng trong sơ đồ "%2$s".

en: Cannot find icon map "%1$s" used in map "%2$s".
vi: Không thể tìm thấp biểu tượng sơ đồ "%1$s" được sử dụng trong sơ đồ "%2$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph "%3$s".
vi: Không thể tìm thấy item "%1$s" trên "%2$s" được sử dụng như giá trị cực đại trên trục Y cho biểu đồ "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MAX value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
vi: Không thể tìm thấy item "%1$s" trên "%2$s" được sử dụng như giá trị cực đại trên trục Y cho kiểu biểu đồ "%3$s" của quy tắc phát hiện "%4$s" trên "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph "%3$s".
vi: không thể tìm thấy item "%1$s"  trên "%2$s" được sử dụng như giá trị nhỏ nhất trên trục Y của biểu đồ "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used as the Y axis MIN value for graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
vi: Không thể tìm thấy item "%1$s" trên "%2$s" được sử dụng như giá trị nhỏ nhất trên trục Y cho kiểu biểu đồ "%3$s" của quy tắc phát hiện "%4$s" trên "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph "%3$s".
vi: Không thể tìm kiếm item "%1$s" trên "%2$s" được sử dụng trong đồ thị "%3$s".

en: Cannot find item "%1$s" on "%2$s" used in graph prototype "%3$s" of discovery rule "%4$s" on "%5$s".
vi: Không thể tìm kiếm item "%1$s" trên "%2$s" được sử dụng trong kiểu đồ thị "%3$s" của quy tắc khám phá "%4$s" trên "%5$s".

en: Cannot find item "%1$s" used in screen "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy "%1$s" được sử dụng trên màn hình screen "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in map "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy "%1$s" được sử dụng trong sơ đồ  "%2$s".

en: Cannot find map "%1$s" used in screen "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy sơ đồ "%1$s" được sử dụng trên màn hình screen "%2$s".

en: Cannot find screen "%1$s" used in screen "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy screen "%1$s" được sử dụng trong màn hình screen "%2$s".

en: Cannot find template "%1$s" for host prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
vi: Không thể tìm thấy template "%1$s" cho kiểu host "%2$s" của quy tắc phát hiện "%3$s" trên "%4$s".

en: Cannot find trigger "%1$s" used in map "%2$s".
vi: Không thể tìm thấy trigger "%1$s" được sử dụng trong sơ đồ "%2$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item "%2$s" on "%3$s".
vi: Không thể tìm thấy giá trị sơ đồ "%1$s" được sử dụng item "%2$s" trên "%3$s".

en: Cannot find value map "%1$s" used for item prototype "%2$s" of discovery rule "%3$s" on "%4$s".
vi: Không thể tìm thấy giá trị sơ đồ "%1$s"  được sử dụng cho kiểu item "%2$s" của quy tắc phát hiện "%3$s" trên "%4$s".

en: Cannot format Tree. Check logic structure in service links.
vi: Không thể tìm thấy dạng thức cây. Kiểm tra cấu trúc bản ghi trong các liên kết dịch vụ.

en: Cannot format tree.
vi: Không thể tìm thấy dạng thức cây.

en: Cannot have empty visible template name.
vi: Không thể để trống tên mẫu.

en: Cannot import screen "%1$s": subscreen "%2$s" does not exist. | Cannot import screen "%1$s": subscreens "%2$s" do not exist.
vi[0]: Không thể nhập screen "%1$s": subscreen "%2$s" không tồn tại.

en: Cannot import template "%1$s", linked template "%2$s" does not exist. | Cannot import template "%1$s", linked templates "%2$s" do not exist.
vi[0]: Không thể nhập template "%1$s", template được liên kết "%2$s" không tồn tại.

en: Cannot include JS file "%s".
vi: Không thể bao gôm tệp tin JS "%s".

en: Cannot include view file "%s".
vi: Không thể xem gộp tập tin "%s".

en: Cannot insert trigger expression
vi: Không thể chèn biểu thức trigger

en: Cannot link template
vi: Không thể liên kết template

en: Cannot link template.
vi: Không thể kết nối mẫu

en: Cannot logout.
vi: Không thể đăng xuất.

en: Cannot mass update host name.
vi: Không thể cập nhật cùng một lúc tên host.

en: Cannot mass update template name.
vi: Không thể cập nhật hàng loạt tên mẫu.

en: Cannot mass update visible host name.
vi: Không thể cập nhật cùng một lúc visible host name.

en: Cannot mass update visible template name.
vi: Không thể cập nhật hàng loạt tên mẫu có thể nhìn thấy.

en: Cannot pass duplicate template IDs for the linkage: %s.
vi: Không thể tạo cùng một mật khẩu template IDs cho liên kết: %s.

en: Cannot perform delete statement on table "%1$s" without where condition.
vi: Không thể xóa trạng thái trong bảng "%1$s" với điều kiện tại đó.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without values.
vi: Không thể cập nhật trạng thái trong bảng "%1$s" với nhiều giá trị.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without where condition.
vi: Không thể cập nhật trạng thái trong bảng "%1$s" với điều kiện tại đó.

en: Cannot process applications from different hosts or templates.
vi: Không thể xử lý các ứng dụng từ các host khác nhau hoặc các template.

en: Cannot read JSON.
vi: Không thể đọc JSON

en: Cannot read JSON: %1$s.
vi: Không thể đọc JSON: %1$s.

en: Cannot read XML: %1$s.
vi: Không thể đọc XML: %1$s.

en: Cannot read the response, check connection with the Zabbix server "%1$s".
vi: Không thể đọc các câu trả lời, kiểm tra kết nối với zabbix server "%1$s".

en: Cannot rename guest user.
vi: Không thể đổi tên người dùng khách.

en: Cannot save discovery rule without checks.
vi: Không thể lưu các quy tắc phát hiện với các kiểm tra.

en: Cannot save widget "%1$s".
vi: Không thể lưu ô điều khiển "%1$s".

en: Cannot send command, check connection with Zabbix server "%1$s".
vi: Không thể gửi lệnh, kiểm tra kết nối đến zabbix server "%1$s".

en: Cannot send request
vi: Không thể gửi yêu cầu

en: Cannot send request: %1$s.
vi: Không thể gửi yêu cầu: %1$s.

en: Cannot set "%1$s" for action "%2$s".
vi: Không thể đặt "%1$s" cho hoạt động "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for graph "%2$s".
vi: Không thể đặt "%1$s" cho đồ thị "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for graph prototype "%2$s".
vi: Không thể đặt "%1$s" cho kiểu đồ thị "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for item "%2$s".
vi: Không thể đặt lại "%1$s" cho item "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for template screen "%2$s".
vi: Không thể đặt "%1$s" cho screen mẫu "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for trigger "%2$s".
vi: Không thể đặt lại "%1$s" cho trigger "%2$s".

en: Cannot set "%1$s" for trigger prototype "%2$s".
vi: Không thể đặt "%1$s". cho kiểu trigger "%2$s".

en: Cannot set "templateid" field for application prototype in item prototype "%1$s".
vi: Không thể đặt trường "templateid" cho kiểu ứng dụng trong kiểu item "%1$s".

en: Cannot set "templateid" for screen "%1$s".
vi: Không thể đặt lại "templateid" cho screen "%1$s".

en: Cannot set inventory fields for disabled inventory.
vi: Không thể đặt lại các trường inventory khi vô hiệu hóa inventory.

en: Cannot set resource ID for screen element.
vi: Không thể đặt ID nguồn cho phần tử screen.

en: Cannot switch host for interface.
vi: Không thể chuyển đổi host cho interface.

en: Cannot unblock users
vi: Không thể không ngăn chặn các người dùng

en: Cannot unlink and clear Web scenarios.
vi: Không thể ngắt kết nối hoặc xóa các web scenario.

en: Cannot unlink and clear applications.
vi: Không thể ngắt kết nối hoặc xóa các ứng dụng.

en: Cannot unlink and clear discovery rules
vi: Không thể ngắt kết nối hoặc xóa các quy tắc phát hiện

en: Cannot unlink template
vi: Không thể ngắt kết nối tempate

en: Cannot unlink template.
vi: Không thể kết nối đến mẫu.

en: Cannot unlink trigger "%s", it has items from template that is left linked to host.
vi: Không thể ngắt kết nối trigger "%s", nó có các item từ template đó là liên kết đến host.

en: Cannot update "%1$s" for action "%2$s".
vi: Không thể cập nhật "%1$s" cho hành động "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph "%2$s".
vi: Không thể cập nhật "%1$s" cho đồ thị "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for graph prototype "%2$s".
vi: Không thể cập nhật "%1$s" cho kiểu đồ thị "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for item "%2$s".
vi: Không thể cập nhật "%1$s" cho item "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger "%2$s".
vi: Không thể cập nhật "%1$s" cho trigger mẫu "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for templated trigger prototype "%2$s".
vi: Không thể cập nhật "%1$s" cho kiểu trigger mẫu "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for trigger "%2$s".
vi: Không thể cập nhật "%1$s" cho trigger "%2$s".

en: Cannot update "%1$s" for trigger prototype "%2$s".
vi: Không thể cập nhật "%1$s" cho kiểu trigger "%2$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered host "%1$s".
vi: Không thể cập nhật "%2$s" cho máy chủ khám phá "%1$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered item "%1$s".
vi: Không thể cập nhật "%2$s" cho item được khám phá "%1$s".

en: Cannot update "%2$s" for a discovered trigger "%1$s".
vi: Không thể cập nhật "%2$s" cho một trigger khám phá "%1$s".

en: Cannot update "imagetype" for image "%1$s".
vi: Không thể cập nhật "imagetype" cho ảnh "%1$s".

en: Cannot update "templateid" for screen "%1$s".
vi: Không thể cập nhật "templateid"  cho screen "%1$s".

en: Cannot update "templateid" for template screen "%1$s".
vi: Không thể cập nhật "templateid" cho template screen "%1$s".

en: Cannot update a discovered graph.
vi: Không thể cập nhật một biểu đồ được phát hiện.

en: Cannot update a discovered host group.
vi: Không thể cập nhật một nhóm host được phát hiện.

en: Cannot update a templated web scenario "%1$s": %2$s.
vi: Không thể cập nhật một mẫu web scenario "%1$s": %2$s.

en: Cannot update action
vi: Không thể cập nhật hành động

en: Cannot update application
vi: Không thể cập nhật ứng dụng

en: Cannot update authentication
vi: Không thể cập nhật xác thực

en: Cannot update configuration
vi: Không thể cập nhật cấu hình

en: Cannot update correlation
vi: Không thể cập nhật sự tương quan

en: Cannot update debug mode
vi: Không thể cập nhật gỡ lỗi chế độ

en: Cannot update description
vi: Không thể cập nhật mô tả

en: Cannot update discovered application "%1$s".
vi: Không thể cập nhật ứng dụng khám phá "%1$s".

en: Cannot update discovery rule
vi: Không thể cập nhật quy tắc phát hiện

en: Cannot update event | Cannot update events
vi[0]: Không thể cập nhật sự kiện

en: Cannot update frontend access
vi: Không thể cập nhật truy cập frontend

en: Cannot update graph
vi: Không thể cập nhật đồ thị

en: Cannot update graph prototype
vi: Không thể cập nhật kiểu đồ thị

en: Cannot update group
vi: Không thể cập nhật nhóm

en: Cannot update groups for discovered host "%1$s".
vi: Không thể cập nhật các nhóm cho host được phát hiện "%1$s".

en: Cannot update host
vi: Không thể cập nhật host

en: Cannot update host encryption settings. Connection settings for both directions should be specified.
vi: Không thể cập nhật cài đặt mật mã máy chủ. Cài đặt kết nối cho cả hướng được chỉ rõ.

en: Cannot update host prototype | Cannot update host prototypes
vi[0]: Không thể cập nhật kiểu host

en: Cannot update hosts
vi: Không thể cập nhật các host

en: Cannot update icon map
vi: Không thể cập nhật biểu tượng sơ đồ

en: Cannot update image
vi: Không thể cập nhật hình ảnh

en: Cannot update interface for discovered host "%1$s".
vi: Không thể cập nhật interface cho host được phát hiện "%1$s".

en: Cannot update item
vi: Không thể cập nhật item

en: Cannot update item prototype | Cannot update item prototypes
vi[0]: Không thể cập nhật kiểu item

en: Cannot update items
vi: Không thể cập nhật các item

en: Cannot update macros
vi: Không thể cập nhật các macro

en: Cannot update maintenance
vi: Không thể cập nhật bảo trì

en: Cannot update media type
vi: Không thể cập nhật kiểu media

en: Cannot update network map
vi: Không thể cập nhật sơ đồ mạng

en: Cannot update proxy
vi: Không thể cập nhật proxy

en: Cannot update proxy for discovered host "%1$s".
vi: Không thể cập nhật proxy cho host được phát hiện "%1$s".

en: Cannot update regular expression
vi: Không thể cập nhật biểu thức chính quy

en: Cannot update screen
vi: Không thể cập nhật screen

en: Cannot update script
vi: Không thể cập nhật script

en: Cannot update service
vi: Không thể cập nhật dịch vụ

en: Cannot update slide show
vi: Không thể cập nhật slide show

en: Cannot update step for a templated web scenario "%1$s": %2$s.
vi: Không thể cập nhật bước cho một mẫu web scenario "%1$s": %2$s.

en: Cannot update template
vi: Không thể cập nhật template

en: Cannot update templated applications.
vi: Không thể cập nhật các template ứng dụng.

en: Cannot update templates on discovered host "%1$s".
vi: Không thể cập nhật các template trên host được phát hiện "%1$s".

en: Cannot update trigger
vi: Không thể cập nhật trigger

en: Cannot update trigger "%1$s": %2$s.
vi: Không thể cập nhật trigger "%1$s": %2$s.

en: Cannot update trigger prototype | Cannot update trigger prototypes
vi[0]: Không thể cập nhật kiểu trigger

en: Cannot update trigger prototype "%1$s": %2$s.
vi: Không thể cập nhật kiểu trigger "%1$s": %2$s.

en: Cannot update trigger prototypes
vi: Không thể cập nhật các kiểu trigger

en: Cannot update user
vi: Không thể cập nhật người dùng

en: Cannot update user. Both passwords must be equal.
vi: Không thể cập nhật người dùng. Tất cả mật khẩu phải như nhau.

en: Cannot update value map
vi: Không thể cập nhật giá trị sơ đồ

en: Cannot update web scenario
vi: Không thể cập nhận web scenario

en: Cannot validate discovery check: invalid request or connection to Zabbix server failed.
vi: Không thể xác nhận kiểm tra phát hiện: yêu cầu không hợp lệ hoặc kết nối đến máy chủ Zabbix thất bại.

en: Case sensitive
vi: Phân biệt chữ hoa/thường

en: Case sensitive login
vi: Đăng nhập phân biệt chữ hoa/thường

en: Catches all SNMP traps that match regex. If regexp is unspecified, catches any trap.
vi: Chọn tất cả các trap SNMP phù hợp với regex. Nếu regrexp không được chỉ định, chọn bất kỳ trap nào.

en: Catches all SNMP traps that were not caught by any of snmptrap[] items.
vi: Chọn tất cả các trap SNMP không bị chọn bởi bất kỳ item snmptrap [] nào.

en: Centre
vi: Trung tâm

en: Certificate
vi: Chứng nhận

[ctx: noun]
en: Change
vi: Thay đổi

[ctx: verb]
en: Change
vi: Thay đổi

en: Change password
vi: Thay đổi mật khẩu

en: Change per second
vi: Thay đổi trên giây

en: Change severity
vi: Thay đổi mức độ bảo mật

en: Character
vi: Ký tự

en: Character string included
vi: Chuỗi ký tự bao gồm

en: Character string not included
vi: Chuỗi ký tự không bao gồm

en: Chassis information. Returns string
vi: Thông tin Chassis. Trả về kiểu string

en: Check already exists.
vi: Kiểm tra đã tồn tại.

en: Check expression part starting from "%1$s".
vi: Thành phần biểu thức kiểm tra bắt đầu từ "%1$s".

en: Check now
vi: Kiểm tra ngay bây giờ

en: Check of pre-requisites
vi: Kiểm tra điều kiện tiên quyết

en: Check the key, please. Default example was passed.
vi: Kiểm tra key. Ví dụ mặc định là mật khẩu đã được sử dụng.

en: Check type
vi: Kiểu kiểm tra

en: Checks
vi: Kiểm tra

en: Checks if DNS service is up. Returns 0 - DNS is down (server did not respond or DNS resolution failed); 1 - DNS is up
vi: Kiểm tra nếu máy chủ DNS bật. Trả về 0 - DNS tắt (Máy chủ không trả lời hoặc độ phân giải DNS lỗi);

en: Checks if file exists. Returns 0 - not found; 1 - regular file or a link (symbolic or hard) to regular file exists
vi: Kiểm tra nếu trường tồn tại. Trả về 0 - Không tìm thấy; 1 - tập tin chính thức hoặc một liên kết (symbolic or hard) đến tập tin chính quy đã tồn tại

en: Checks if it is possible to make TCP connection to specified port. Returns 0 - cannot connect; 1 - can connect
vi: Kiểm tra nếu có thể thực hiện kết nối TCP đến cổng được chỉ định. Trả về 0 - không thể kết nối; 1 - có thể kết nối

en: Checks if server is accessible by ICMP ping. 0 - ICMP ping fails. 1 - ICMP ping successful.
vi: Kiểm tra nếu máy chủ có thể truy cập bởi ICMP ping. 0 - ICMP ping thất bại. 1 - ICMP ping thành công.

en: Checks if service is running and accepting TCP connections. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
vi: Kiểm tra nếu dịch vụ đang chạy và chấp nhận kết nối TCP. Trả về 0 - dịch vụ không chạy; 1 - dịch vụ đang chạy

en: Checks if service is running and responding to UDP requests. Returns 0 - service is down; 1 - service is running
vi: Kiểm tra nếu dịch vụ đang chạy và đáp ứng yêu cầu đến UDP. Trả về 0 - dịch vụ không chạy; 1 - dịch vụ đang chạy

en: Checks if this TCP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
vi: Kiểm tra nếu cổng TCP này là trong trạng thái LISTEN. Trả về 0 - nó không ở trạng thái LISTEN; 1 - nó không ở trạng thái LISTEN

en: Checks if this UDP port is in LISTEN state. Returns 0 - it is not in LISTEN state; 1 - it is in LISTEN state
vi: Kiểm tra nếu cổng UDP này là trong trạng thái LISTEN. Trả về 0 - nó không ở trạng thái LISTEN; 1 - nó ở trạng thái LISTEN

en: Checks performance of TCP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent while connecting to the service
vi: Kiểm tra performance của dịch vụ TCP. Trả về 0 - dịch vụ không chạy; giây - số giây đã sử dụng trong khi kết nối với dịch vụ

en: Checks performance of UDP service. Returns 0 - service is down; seconds - the number of seconds spent waiting for response from the service
vi: Kiểm tra performance của dịch vụ UDP. Trả về 0 - Dịch vụ không chạy; giây - số giây dành để chờ phản hồi từ dịch vụ

en: Checks should be unique.
vi: Kiểm tra phải là duy nhất.

en: Circular reference in screens: %1$s.
vi: Thông tin tham khảo cho screen: %1$s.

en: Circular reference in templates: %1$s.
vi: Thông tư tham khảo cho các template: %1$s.

en: Circular template linkage is not allowed.
vi: Liên kết thông tư template không được cho phép.

en: Clear
vi: xóa

en: Clear history
vi: Xóa lịch sử

en: Clear history and trends
vi: Xóa lịch sử và phương hướng.

en: Clear when unlinking
vi: Xóa khi không liên kết

en: Click and drag to desired size.
vi: Nhấp và kéo đến kích thước mong muốn.

en: Clock
vi: Đồng hồ

en: Clone
vi: Tạo bản sao

en: Close
vi: Đóng

en: Close expression constructor
vi: Đóng hàm tạo biểu thức

en: Close new event
vi: Đóng sự kiện mới

en: Close old events
vi: Đóng sự kiện cũ

en: Close problem
vi: Đóng vấn đề

en: Collapse
vi: Thu hẹp

en: Colour
vi: Màu sắc

en: Colour "%1$s" is not correct: expecting hexadecimal colour code (6 symbols).
vi: Màu "%1$s" là không đúng: phải là mã màu thập lục phân (6 ký tự).

en: Colour (OK)
vi: Màu sắc (OK)

en: Column added
vi: Thêm cột

en: Column deleted
vi: Xóa cột

en: Column span
vi: Chiều dài cột

en: Columns
vi: Các cột

en: Combined result
vi: Kết quả tổng hợp

en: Command
vi: Câu lệnh

en: Commands
vi: Các câu lệnh

en: Commercial
vi: Trình bày

en: Compact view
vi: Xem chế độ thu gọn

en: Comparing several triggers with "and" is not allowed.
vi: So sánh một số trigger với "và" không được phép.

en: Compression
vi: Nén

en: Concurrent sessions
vi: Các phiên làm việc đồng thời

en: Condition
vi: Điều kiện

en: Condition "%2$s" is not used in formula "%3$s" for action "%1$s".
vi: Điều kiện "%2$s" không được sử dụng trong công thức "%3$s" cho hoạt động "%1$s".

en: Condition "%2$s" is not used in formula "%3$s" for correlation "%1$s".
vi: Điều kiện "%2$s" không được sử dụng trong công thức "%3$s" cho liên kết "%1$s".

en: Condition "%2$s" is not used in formula "%3$s" for discovery rule "%1$s".
vi: Điều kiện "%2$s" không được sử dụng trong công thức "%3$s" cho quy tắc khám phá "%1$s".

en: Condition "%2$s" used in formula "%3$s" for action "%1$s" is not defined.
vi: Điều kiện "%2$s" được sử dụng trong công thức "%3$s" cho hoạt động "%1$s" không xác định

en: Condition "%2$s" used in formula "%3$s" for correlation "%1$s" is not defined.
vi: Điều kiện "%2$s" được sử dụng trong công thức "%3$s" cho liên kết "%1$s" không xác định.

en: Condition "%2$s" used in formula "%3$s" for discovery rule "%1$s" is not defined.
vi: Điều kiện "%2$s" được sử dụng trong công thức "%3$s" cho quy tắc khám phá "%1$s" không được xác định.

en: Conditions
vi: Các điều kiện

en: Conditions duplicates for correlation "%1$s".
vi: Điều kiện trùng lặp cho tương quan "%1$s".

en: Configuration
vi: Cấu hình

en: Configuration cache statistics. Cache - buffer (modes: pfree, total, used, free).
vi: Cấu hình thống kê cache. Cache - buffer (chế độ:  pfree, total, used, free).

en: Configuration file "%1$s" created.
vi: Tập tin cấu hình "%1$s" đã tạo.

en: Configuration import
vi: Cấu hình import

en: Configuration of GUI
vi: Cấu hình của GUI

en: Configuration of Zabbix
vi: Cấu hình của Zabbix

en: Configuration of actions
vi: Cấu hình của các hành động

en: Configuration of applications
vi: Cấu hình của các ứng dụng

en: Configuration of authentication
vi: Cấu hình xác thực

en: Configuration of discovery rules
vi: Cấu hình của quy tắc phát hiện

en: Configuration of graph prototypes
vi: Cấu hình của kiểu đồ thị

en: Configuration of graphs
vi: Cấu hình của các đồ thị

en: Configuration of host groups
vi: Cấu hình của các nhóm host

en: Configuration of host prototypes
vi: Cấu hình của các kiểu host

en: Configuration of hosts
vi: Cấu hình của các host

en: Configuration of housekeeping
vi: Cấu hình của housekeeping

en: Configuration of icon mapping
vi: Cấu hình của biểu tượng bản đồ

en: Configuration of images
vi: Cấu hình của hình ảnh

en: Configuration of item prototypes
vi: Cấu hình của các kiểu item

en: Configuration of items
vi: Cấu hình của các item

en: Configuration of macros
vi: Cấu hình của các macro

en: Configuration of maintenance periods
vi: Cấu hình của chu kỳ bảo trì

en: Configuration of media types
vi: Cấu hình của kiểu media

en: Configuration of network maps
vi: Cấu hình của sơ đồ mạng

en: Configuration of proxies
vi: Cấu hình của các proxy

en: Configuration of regular expressions
vi: Cấu hình của các biểu thức chính quy

en: Configuration of screens
vi: Cấu hình của screen

en: Configuration of scripts
vi: Cấu hình của các câu lệnh

en: Configuration of services
vi: Cấu hình dịch vụ

en: Configuration of slide shows
vi: Cấu hình của các slide show

en: Configuration of templates
vi: Cấu hình của các template

en: Configuration of trigger displaying options
vi: Cấu hình của các tùy chọn hiển thị trigger

en: Configuration of trigger prototypes
vi: Cấu hình của các kiểu trigger

en: Configuration of trigger severities
vi: Cấu hình của điều kiện trigger

en: Configuration of triggers
vi: Cấu hình của các trigger

en: Configuration of user groups
vi: Cấu hình của các nhóm người dùng

en: Configuration of users
vi: Cấu hình của các người dùng

en: Configuration of value mapping
vi: Cấu hình của giá trị bản đồ

en: Configuration of web monitoring
vi: Cấu hình của web monitoring

en: Configuration of working time
vi: Cấu hình của thời gian làm việc

en: Configuration updated
vi: Cấu hình đã cập nhật

en: Configure DB connection
vi: Cấu hình kết nối DB

en: Confirmation text
vi: Xác nhận văn bản

en: Congratulations! You have successfully installed Zabbix frontend.
vi: Chúc mừng! Bạn đã cài đặt thành công Zabbix frontend.

en: Connect to
vi: Kết nối tới

[ctx: missing data function]
en: Connected
vi: Đã kết nối

en: Connection security
vi: Bảo mật kết nối

en: Connection timeout of %1$s seconds exceeded when connecting to Zabbix server "%2$s".
vi: Thời gian kết nối của %1$s đã vượt quá khi kết nối đến máy chủ Zabbix "%2$s".

en: Connection to Zabbix server "%s" failed. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect DNS server configuration.
vi: Kết nối đến máy chủ zabbix "%s" thất bại. Các lý do có thể là:
    1. IP/DNS máy chủ không chính xác trong "zabbix.conf.php";
    2. Cấu hình máy chủ DNS không chính xác.

en: Connection to Zabbix server "%s" refused. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Security environment (for example, SELinux) is blocking the connection;
    3. Zabbix server daemon not running;
    4. Firewall is blocking TCP connection.
vi: Kết nối đến máy chủ Zabbix "%s" bị từ chối. Các lý do có thể là:
    1. IP./DNS máy chủ không chính xác trong "zabbix.conf.php";
    2. Môi trường bảo mật (ví dụ, SElinux) đang chặn kết nối;
    3. Trình nền máy chủ zabbix không chạy;
    4. Tường lửa đang chặn kết nối TCP.

en: Connection to Zabbix server "%s" timed out. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Firewall is blocking TCP connection.
vi: Kết nối đến máy chủ Zabbix "%s" timed out. Các lý do có thể là:
    1. IP/DNS máy chủ không chính xác trong "zabbix.conf.php";
    2. Tường lửa đang chặn kết nối TCP.

en: Connections
vi: Kết nối

en: Connections from host
vi: Kết nối từ máy chủ

en: Connections from proxy
vi: Kết nối từ proxy

en: Connections to host
vi: Kết nối đến máy chủ

en: Connections to proxy
vi: Kết nối đến proxy

en: Constructor
vi: Cấu trúc

en: Contact
vi: Liên lạc

en: Contains
vi: Chứa

en: Content controls
vi: Nội dung điều khiển

en: Content menu
vi: Nội dung menu

en: Context name
vi: Tên ngữ cảnh

en: Convert to JSON
vi: Chuyển đổi thành JSON

en: Coordinates
vi: Tọa độ

en: Copy
vi: Sao chép

en: Copy %1$s element to... | Copy %1$s elements to...
vi[0]: Sao chép %1$s phần tử đến...

en: Correlation
vi: Liên kết

en: Correlation "%1$s" already exists.
vi: Liên kết "%1$s" đã tồn tại.

en: Correlation added
vi: Liên kết đã thêm

en: Correlation deleted
vi: Liên kết đã xóa

en: Correlation disabled | Correlations disabled
vi[0]: Liên kết đã vô hiệu hóa

en: Correlation enabled | Correlations enabled
vi[0]: Liên kết đã kích hoạt

en: Correlation is missing parameters: %1$s
vi: Liên kết bị thiếu tham số: %1$s

en: Correlation name cannot be empty.
vi: Tên liên kết không thể để trống.

en: Correlation rule
vi: Quy tắc liên kết

en: Correlation updated
vi: Liên kết được cập nhật

en: Could not save image!
vi: Không thể lưu trữ hình ảnh!

en: Count
vi: Đếm

en: Count of context switches. Returns integer
vi: Đếm bởi chuyển ngữ cảnh. Trả về kiểu integer

en: Count of directory entries, recursively. Returns integer
vi: Đếm các mục trong thư mục, đệ quy. Trả về kiểu integer

en: Count of matched lines in log file monitoring with log rotation support. Returns integer
vi: Đếm các dòng khớp nhau trong giám sát tệp nhật ký với hỗ trợ xoay vòng nhật ký. Trả về kiểu integer

en: Count of matched lines in log file monitoring. Returns integer
vi: Đếm các dòng khớp nhau trong giám sát tệp nhật ký. Trả về kiểu integer

en: Create action
vi: Tạo action

en: Create application
vi: Tạo ứng dụng

en: Create application (select host first)
vi: Tạo ứng dụng (chọn host trước tiên)

en: Create background
vi: Tạo nền

en: Create correlation
vi: Tạo liên kết

en: Create dashboard
vi: Tạo bảng điều khiển

en: Create dependent item
vi: Tạo item phụ thuộc

en: Create disabled
vi: Tạo thêm đã vô hiệu hóa

en: Create discovery rule
vi: Tạo quy tắc phát hiện

en: Create enabled
vi: Tạo thêm đã kích hoạt

en: Create graph
vi: Tạo đồ thị

en: Create graph (select host first)
vi: Tạo đồ thị (chọn host đầu tiên)

en: Create graph prototype
vi: Tạo kiểu đồ thị

en: Create host
vi: Tạo host

en: Create host group
vi: Tạo nhóm host

en: Create host prototype
vi: Tạo kiểu host

en: Create hosts from selected prototypes as disabled?
vi: Tạo máy chủ từ kiểu đã chọn đã bị vô hiệu hóa?

en: Create hosts from selected prototypes as enabled?
vi: Tạo máy chủ từ kiểu đã chọn đã được kích hoạt?

en: Create icon
vi: Tạo biểu tượng

en: Create icon map
vi: Tạo biểu tượng bản đồ

en: Create item
vi: Tạo item

en: Create item (select host first)
vi: Tạo item (chọn host đầu tiên)

en: Create item prototype
vi: Tạo kiểu item

en: Create items from selected prototypes as disabled?
vi: Tạo item từ kiểu được chọn đã bị vô hiệu hóa?

en: Create items from selected prototypes as enabled?
vi: Tạo item từ kiểu đã chọn đã được kích hoạt?

en: Create maintenance period
vi: Tạo chu kỳ bảo trì

en: Create map
vi: Tạo bản đồ

en: Create media type
vi: Tạo media type

en: Create new
vi: Tạo mới

en: Create proxy
vi: Tạo proxy

en: Create screen
vi: Tạo screen

en: Create script
vi: Tạo script

en: Create slide show
vi: Tạo slide show

en: Create template
vi: Tạo template

en: Create trigger
vi: Tạo trigger

en: Create trigger (select host first)
vi: Tạo trigger (chọn host đầu tiên)

en: Create trigger prototype
vi: Tạo kiểu trigger

en: Create triggers from selected prototypes as disabled?
vi: Tạo trigger từ kiểu được chọn đã vô hiệu hóa?

en: Create triggers from selected prototypes as enabled?
vi: Tạo trigger từ kiểu được chọn được kích hoạt?

en: Create user
vi: Tạo người dùng

en: Create user group
vi: Tạo nhóm người dùng

en: Create value map
vi: Tạo giá trị bản đồ

en: Create web scenario
vi: Tạo web scanario

en: Create web scenario (select host first)
vi: Tạo web scanario (chọn máy chủ đầu tiên)

en: Critical
vi: Nghiêm trọng

en: Current host
vi: Host hiện tại

en: Current value
vi: Giá trị hiện tại

en: Custom
vi: Tự chọn

en: Custom expression
vi: Biểu thức tự chọn

en: Custom graphs
vi: tùy chỉnh các đồ thị

en: Custom intervals
vi: Khoảng thời gian tự chọn

en: Custom label
vi: Tùy chỉnh nhãn

en: Custom label for map "%2$s" elements of type "%1$s" may not be empty.
vi: Tùy chỉnh nhãn cho phần tử bản đồ "%2$s" của kiểu "%1$s" không thể để trống.

en: Custom multiplier
vi: Tùy chỉnh nhân bản

en: Custom screens
vi: Tùy chỉnh screen

en: Custom script
vi: Tùy chỉnh script

en: Custom severity names affect all locales and require manual translation!
vi: Tùy chỉnh tên mức độ nghiêm trọng ảnh hưởng đến tất cả các local và yêu cầu biên dịch bằng tay!

en: Custom size
vi: Tùy chỉnh kích cỡ

en: Custom slides
vi: Tùy chỉnh các slide

en: DISABLED
vi: VÔ HIỆU HÓA

en: DNS name
vi: TÊN DNS

en: Daily
vi: Hàng ngày

en: Dark
vi: Tối

en: Dashboard
vi: Bảng thông tin

en: Dashboard "%1$s" already exists.
vi: Bảng điều khiển "%1$s" đã tồn tại.

en: Dashboard "%1$s" cell X - %2$s Y - %3$s is already taken.
vi: Bảng điều khiển "%1$s" ô X - %2$s Y - %3$s đã thực hiện.

en: Dashboard "%1$s" widget in cell X - %2$s Y - %3$s is out of bounds.
vi: Bảng điều khiển "%1$s" ô điều khiển trong ô X - %2$s Y - %3$s nằm ngoài giới hạn.

en: Dashboard created
vi: Bảng điều khiển đã tạo

en: Dashboard deleted | Dashboards deleted
vi[0]: Bảng điều khiển đã xóa

en: Dashboard properties
vi: Thuộc tính bảng điều khiển

en: Dashboard sharing
vi: Bảng điều khiển chia sẻ

en: Dashboard updated
vi: Bảng điều khiển được cập nhật

en: Dashboards
vi: Bảng điều khiển

en: Data
vi: Dữ liệu

en: Data cache statistics. Cache - one of values (modes: all, float, uint, str, log, text), history (modes: pfree, total, used, free), trend (modes: pfree, total, used, free), text (modes: pfree, total, used, free).
vi: Thống kê dữ liệu bộ nhớ cache. Cache - một trong các giá trị (các chế độ: all, float, uint, str, log, text), lịch sử (Các chế độ: pfree, total, used, free), xu hướng (Các chế độ: pfree, total, used, free), văn bản (Các chế độ: pfree, total, used, free).

en: Data from %1$s. Generated in %2$s sec.
vi: Dữ liệu từ %1$s. Tạo ra trong %2$s giây.

en: Data is not properly encoded.
vi: Dữ liệu không được mã hóa chính xác.

en: Data overview
vi: Tổng quan dữ liệu

en: Data set
vi: Đặt lại dữ liệu

en: Data storage period
vi: Chu kì lưu trữ dữ liệu

en: Database host
vi: Cơ sở dữ liệu host

en: Database monitor
vi: Cơ sở dữ liệu theo dõi

en: Database name
vi: tên cơ sở dữ liệu

en: Database password
vi: Mật khẩu cơ sở dữ liệu

en: Database port
vi: Cổng sơ sở dữ liệu

en: Database schema
vi: Giản đồ cơ sở dữ liệu

en: Database server
vi: Máy chủ cơ sở dữ liệu

en: Database type
vi: Kiểu cơ sở dữ liệu

en: Database user
vi: Người dùng cơ sở dữ liệu

en: Date
vi: Ngày

en: Date HW decommissioned
vi: Ngày HW đã ngừng hoạt động

en: Date HW installed
vi: Ngày HW đã cài đặt

en: Date HW maintenance expires
vi: Ngày HW bảo trì hết hạn

en: Date HW purchased
vi: Ngày HW đã mua

en: Day
vi: Ngày

en: Day before yesterday
vi: Ngày trước hôm qua

en: Day of month
vi: Ngày trong tháng

en: Day of week
vi: Ngày trong tuần

en: Days
vi: Các ngày

en: Debug
vi: Gỡ lỗi

en: Debug mode
vi: Chế độ gỡ lỗi

en: Debug mode updated
vi: Chế độ gỡ lỗi được cập nhật

en: December
vi: Tháng 12

en: Default
vi: Mặc định

en: Default authentication
vi: Xác thực mặc định

en: Default delay
vi: Trễ mặc định

en: Default host inventory mode
vi: Chế độ kiểm kê máy chủ mặc định

en: Default login form
vi: Mẫu đăng nhập mặc định

en: Default media type
vi: Loại phương tiện mặc định

en: Default message
vi: Thông điệp mặc định

en: Default operation step duration
vi: Các bước thao tác mặc định

en: Default subject
vi: Đối tượng mặc định

en: Default theme
vi: Theme mặc định

en: Default theme "%1$s".
vi: Theme mặc định "%1$s".

en: Delay
vi: Trễ

en: Delayed by
vi: Trễ bởi

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete all elements that are not present in the XML file?
vi: Xóa tất cả các phần tử không có trong tệp XML?

en: Delete and clear
vi: Xóa và xóa sạch

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
vi: Xóa và xóa hoàn toàn các template được chọn hay không? (Cảnh báo: tất cả các liên kết đến host sẽ bị xóa bỏ hoàn toàn!)

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
vi: Xóa và xóa bỏ hoàn toàn template hay không? (Cảnh báo: tất cả các liên kết đến các host sẽ bị xóa bỏ hoàn toàn!)

en: Delete application?
vi: Xóa ứng dụng?

en: Delete current action?
vi: Xóa hành động hiện tại?

en: Delete current correlation?
vi: Xóa sự liên kết hiện tại?

en: Delete dashboard?
vi: Xóa bảng điều khiển?

en: Delete discovery rule?
vi: Xóa quy tắc phát hiện?

en: Delete expression?
vi: Xóa biểu thức?

en: Delete graph prototype?
vi: Xóa kiểu đồ thị?

en: Delete graph?
vi: Xóa đồ thị?

en: Delete history of selected items?
vi: Xóa lịch sử của các item được chọn?

en: Delete history of selected web scenarios?
vi: Xóa lịch sử của web scenario được chọn?

en: Delete icon map?
vi: Xóa biểu tượng bản đồ?

en: Delete item prototype?
vi: Xóa kiểu item?

en: Delete item?
vi: Xóa item?

en: Delete links between selected elements?
vi: Xóa liên kết giữa các phần tử được chọn?

en: Delete maintenance period?
vi: Xóa chu kỳ bảo trì?

en: Delete media type?
vi: Xóa loại phương tiện?

en: Delete missing
vi: Xóa bị lỗi

en: Delete proxy?
vi: Xóa proxy?

en: Delete regular expression?
vi: Xóa biểu thức chính quy?

en: Delete screen?
vi: Xóa screen?

en: Delete script?
vi: Xoas script?

en: Delete selected actions?
vi: Xóa các action được chọn?

en: Delete selected applications?
vi: Xóa các ứng dụng được chọn?

en: Delete selected correlations?
vi: Xóa liên kết đã chọn?

en: Delete selected dashboards?
vi: Xóa bảng điều khiển đã chọn

en: Delete selected discovery rules?
vi: Xóa các quy tắc phát hiện được chọn?

en: Delete selected elements?
vi: Xóa các phần tử được chọn?

en: Delete selected graph prototypes?
vi: Xóa các kiểu đồ thị được chọn?

en: Delete selected graphs?
vi: Xóa các đồ thị được chọn?

en: Delete selected group?
vi: Xóa các nhóm được chọn?

en: Delete selected groups?
vi: Xóa các nhóm được chọn?

en: Delete selected host groups?
vi: Xóa các nhóm host được chọn?

en: Delete selected host prototype?
vi: Xóa kiểu host được chọn?

en: Delete selected host prototypes?
vi: Xóa các kiểu host được chọn?

en: Delete selected host?
vi: Xóa host được chọn?

en: Delete selected hosts?
vi: Xóa các host được chọn ?

en: Delete selected image?
vi: Xóa các hình ảnh được chọn?

en: Delete selected item prototypes?
vi: Xóa các kiểu item được chọn?

en: Delete selected items?
vi: Xóa các item được chọn?

en: Delete selected maintenance periods?
vi: Xóa các chu kỳ bảo trì được chọn?

en: Delete selected map?
vi: Xóa sơ đồ đã chọn?

en: Delete selected maps?
vi: Xóa các sơ đồ được chọn?

en: Delete selected media types?
vi: Xóa các media type được chọn?

en: Delete selected proxies?
vi: Xóa các proxy được chọn?

en: Delete selected regular expressions?
vi: Xóa các biểu thức chính quy được chọn?

en: Delete selected screens?
vi: Xóa screen được chọn?

en: Delete selected scripts?
vi: Xóa các script được chọn?

en: Delete selected shapes?
vi: Xóa hình đã chọn?

en: Delete selected slide shows?
vi: Xóa các slide show được chọn?

en: Delete selected templates?
vi: Xóa các template được chọn?

en: Delete selected trigger prototypes?
vi: Xóa các kiểu trigger được chọn?

en: Delete selected triggers?
vi: Xóa các trigger được chọn?

en: Delete selected user?
vi: Xóa người dùng được chọn?

en: Delete selected users?
vi: Xóa các người dùng được chọn?

en: Delete selected value mapping?
vi: Xóa giá trị bản đồ được chọn?

en: Delete selected value mapping? It is used for %d item! | Delete selected value mapping? It is used for %d items!
vi[0]: Xóa giá trị bản đồ được chọn? Đã sử dụng %d item!

en: Delete selected value maps?
vi: Xóa giá trị sơ đồ được chọn?

en: Delete selected web scenarios?
vi: Xóa web scenario được chọn?

en: Delete service "%1$s"?
vi: Xóa dịch vụ "%1$s"?

en: Delete slide show?
vi: Xóa slide show?

en: Delete template?
vi: Xóa template?

en: Delete trigger prototype?
vi: Xóa kiểu trigger?

en: Delete trigger?
vi: Xóa trigger?

en: Delete web scenario?
vi: Xóa web scanario?

en: Deleted
vi: Đã xóa

en: Deleted: Host "%1$s".
vi: Đã xóa: Host "%1$s".

en: Deleted: Host prototype "%1$s" on "%2$s".
vi: Đã xóa: Kiểu host "%1$s" trên "%2$s".

en: Deleted: Template "%1$s".
vi: Đã xóa: Template "%1$s".

en: Delimiter
vi: Bộ giới hạn

en: Deny
vi: Từ chối

en: Dependencies
vi: Quan hệ phụ thuộc

en: Dependent
vi: Phụ thuộc

en: Dependent item
vi: Item phụ thuộc

en: Depends on
vi: Phụ thuộc vào

en: Deployment status
vi: Trạng thái triển khai

en: Description
vi: Mô tả

en: Description updated
vi: Mô tả được cập nhật

en: Details
vi: Chi tiết

en: Details of web scenario
vi: Chi tiết của web scenario

en: Device
vi: Thiết bị

en: Device interrupts. Returns integer
vi: Thiết bị ngắt. Trả về kiểu integer

en: Device uniqueness criteria
vi: Thiết bị tiêu chuẩn tuyệt đối.

en: Dimension (cols x rows)
vi: Kích thước (cột x hàng)

en: Directory size (in bytes). Returns integer
vi: Kích thước thư mục (byte). Trả về integer

en: Disable
vi: Vô hiệu hóa

en: Disable debug mode
vi: Tắt chế độ gỡ lỗi

en: Disable debug mode in selected groups?
vi: Tắt chế độ debug trong nhóm được lựa chọn?

en: Disable host
vi: Vô hiệu hóa host

en: Disable host?
vi: Vô hiệu hóa host?

en: Disable hosts
vi: Vô hiệu hóa máy chủ

en: Disable hosts in the selected host groups?
vi: Vô hiệu hóa host trong nhóm được lựa chọn?

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
vi: Vô hiệu hóa host được giám sát bởi các proxy đã chọn?

en: Disable selected actions?
vi: Vô hiệu hóa các action được lựa chọn?

en: Disable selected applications?
vi: Vô hiệu hóa các ứng dụng đã chọn?

en: Disable selected correlations?
vi: Vô hiệu hóa liên kết đã chọn?

en: Disable selected discovery rules?
vi: Vô hiệu hóa các quy tắc phát hiện đã chọn?

en: Disable selected groups?
vi: Vô hiệu hóa các nhóm đã chọn?

en: Disable selected hosts?
vi: Vô hiệu hóa các host đã chọn?

en: Disable selected items?
vi: Vô hiệu hóa các item đã chọn?

en: Disable selected media types?
vi: Vô hiệu hóa các media type đã chọn?

en: Disable selected triggers?
vi: Vô hiệu hóa các trigger đã chọn?

en: Disable selected web scenarios?
vi: Vô hiệu hóa web scenario đã chọn?

en: Disabled
vi: Đã vô hiệu hóa

en: Disaster
vi: Thảm họa

en: Discovered
vi: Đã khám phá

en: Discovered by
vi: Được khám phá bởi

en: Discovered device
vi: Khám phá thiết bị

en: Discovered items
vi: Item được khám phá

en: Discovery
vi: Khám phá

en: Discovery by proxy
vi: Phát hiện bởi proxy

en: Discovery check
vi: Kiểm tra phát hiện

en: Discovery check error
vi: Kiểm tra lỗi phát hiện

en: Discovery checks
vi: Các kiểm tra phát hiện

en: Discovery list
vi: Danh sách phát hiện

en: Discovery object
vi: Đối tượng phát hiện

en: Discovery rule
vi: Quy tắc phát hiện

en: Discovery rule "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
vi: Quy tắc phát hiện "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s", kế thừa từ template khác.

en: Discovery rule "%1$s" already exists on "%2$s".
vi: Quy tắc phát hiện "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s".

en: Discovery rule "%1$s" already exists.
vi: Quy tắc khám phá "%1$s" đã tồn tại.

en: Discovery rule "%1$s" is used in "%2$s" action.
vi: Quy tắc khám phá "%1$s" trong hoạt động "%2$s" được sử dụng.

en: Discovery rule created
vi: Quy tắc phát hiện đã tạo

en: Discovery rule deleted
vi: Quy tắc phát hiện đã xóa

en: Discovery rule disabled | Discovery rules disabled
vi[0]: Quy tắc phát hiện đã vô hiệu hóaCác quy tắc phát hiện đã vô hiệu hóa

en: Discovery rule enabled | Discovery rules enabled
vi[0]: Quy tắc phát hiện đã kích hoạtCác quy tắc phát hiện đã kích hoạt

en: Discovery rule updated
vi: Quy tắc phát hiện đã cập nhật

en: Discovery rules
vi: Các quy tắc phát hiện

en: Discovery rules deleted
vi: Các quy tắc phát hiện đã xóa

en: Discovery status
vi: Trạng thái phát hiện

en: Disk read statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
vi: Đĩa đọc số liệu thống kê. Trả về kiểu integer với kiểu trong  mảng, thao tác, bytes; float với kiểu sps, ops, bps

en: Disk space in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
vi: Dung lượng đĩa tính theo byte hoặc theo tỉ lệ phần trăm trên tổng số. Trả về kiểu integer hoặc byte; float cho tỉ lệ phần trăm

en: Disk write statistics. Returns integer with type in sectors, operations, bytes; float with type in sps, ops, bps
vi: Thống kê đĩa ghi. Trả về kiểu integer với loại trong các ngành, hoạt động, byte; float với loại trong sps, ops, bps

en: Display OK triggers for
vi: Các trigger hiển thị OK khi

en: Display graph
vi: Hiển thị đồ thị

en: Display problems
vi: Hiển thị vấn đề

en: Display stacked graph
vi: Hiển thị sơ đồ xếp chồng

en: Displaying %1$s of %2$s found
vi: Hiển thị %1$s của %2$s đã tìm được

en: Displaying %1$s to %2$s of %3$s found
vi: Hiển thị %1$s đến %2$s của %3$s được tìm thấy

en: Displaying options
vi: Hiển thị tùy chọn

en: Do not calculate
vi: Không tính toán

en: Do you wish to replace the conditional expression?
vi: Bạn có muốn thay thế biểu thức điều kiện không?

en: Dot
vi: chấm

en: Download the configuration file
vi: Tải xuống tệp tin cấu hình

en: Downtime
vi: Thời gian down

en: Draw
vi: vẽ

en: Draw style
vi: Kiểu dáng thiết kế

en: Dropdown first entry
vi: Dropdown nhập đầu tiên

en: Dropdown first entry "%1$s".
vi: Dropdown "%1$s" nhập đầu tiên.

en: Dropdown remember selected "%1$s".
vi: Dropdown nhớ "%1$s" được chọn.

en: Duplicate "%1$s" value "%2$s" for correlation "%3$s".
vi: Tạo bản sao "%1$s" giá trị "%2$s" cho liên kết"%3$s".

en: Duplicate "%1$s" value "%2$s" for correlation.
vi: Tạo bản sao "%1$s" giá trị "%2$s" cho liên kết.

en: Duplicate "description" value "%1$s" for media type.
vi: Tạo bản sao "mô tả" giá trị "%1$s" cho kiểu phương tiện.

en: Duplicate "name" value "%1$s" for application prototype in item prototype "%2$s".
vi: Tạo bản sao "tên" giá trị "%1$s" cho kiểu ứng dụng trong kiểu itam "%2$s".

en: Duplicate "name" value "%1$s" for map.
vi: Tạo bản sao "tên" giá trị "%1$s" cho sơ đồ.

en: Duplicate "name" value "%1$s" for screen.
vi: Tạo bản sao "tên" giá trị "%1$s" cho screen.

en: Duplicate dependencies in trigger "%1$s".
vi: Bản sao quan hệ phụ thuộc trong trigger "%1$s".

en: Duplicate dependencies in trigger prototype "%1$s".
vi: Tạo bản sao quan hệ phụ thuộc trong kiểu trigger "%1$s".

en: Duplicate host. Host with the same host name "%s" already exists in data.
vi: Bản sao host. Host với tên host cùng là "%s" đã tồn tại trong dữ liệu.

en: Duplicate host. Host with the same visible name "%s" already exists in data.
vi: Bản sao host. Host với tên hiển thị cùng là "%s" đã tồn tại trong dữ liệu.

en: Duplicate severity name "%s".
vi: Tạo bản sao mức độ quan trọng của tên "%s".

en: Duplicate userid "%1$s" in users for map "%2$s".
vi: Tạo bản sao id người dùng "%1$s" trong người dùng cho sơ đồ "%2$s".

en: Duplicate userid "%1$s" in users for screen "%2$s".
vi: Tạo bản sao id người dùng "%1$s" trong người dùng screen "%2$s".

en: Duplicate usrgrpid "%1$s" in user groups for map "%2$s".
vi: Tạo bản sao id nhóm người dùng "%1$s" trong nhóm người dùng cho sơ đồ "%2$s".

en: Duplicate usrgrpid "%1$s" in user groups for screen "%2$s".
vi: Tạo bản sao id nhóm người "%1$s" dùng trong nhóm người dùng cho screen "%2$s".

en: Duration
vi: Khoảng thời gian

en: Dynamic item
vi: Item động

en: Dynamic items
vi: Item động

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
vi: Mỗi URL cần có một tên duy nhất. Xin chắc chắn chỉ có một URl có tên

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Edit dashboard
vi: Chỉnh sửa bảng điều khiển

en: Edit map
vi: Chỉnh sửa sơ đồ

en: Edit screen
vi: Chỉnh sửa screen

en: Edit slide show
vi: Chỉnh sửa slide show

en: Edit tree element
vi: Chỉnh sửa phần tử cây

en: Edit trigger
vi: Chỉnh sửa trigger

en: Edit widget
vi: Chỉnh sử ô điều khiển

en: Effective value
vi: Giá trị hiệu quả

en: Elasticsearch error: %1$s.
vi: Lỗi tìm kiếm: %1$s.

en: Elasticsearch url is not set for type: %1$s.
vi: Url tìm kiếm không được đặt cho kiểu: %1$s.

en: Element
vi: Phần tử

en: Element name
vi: tên phần tử

en: Ellipse
vi: Hình elip

en: Email
vi: Thư điện tử

en: Empty
vi: Trống

en: Empty SSL certificate file for web scenario "%1$s".
vi: Tệp chứng chỉ SSL trống cho web scenario "%1$s".

en: Empty SSL key file for web scenario "%1$s".
vi: Tệp khóa SSL trống cho web scenario: "%1$s".

en: Empty action condition.
vi: Điều kiện action trống.

en: Empty application prototype name in item prototype "%1$s".
vi: Tên kiểu ứng trống trong kiểu item "%1$s".

en: Empty colour.
vi: Màu trống.

en: Empty correlation ID.
vi: ID liên kết trống.

en: Empty filter condition formula ID for action "%1$s".
vi: ID công thức điều kiện lọc trống cho hoạt động "%1$s".

en: Empty filter condition formula ID for discovery rule "%1$s".
vi: ID công thức điều kiện lọc trống cho quy tắc khám phá "%1$s".

en: Empty filter condition macro for discovery rule "%1$s".
vi: Macro điều kiện lọc trống cho quy tắc khám phá "%1$s".

en: Empty input parameter.
vi: Không có tham số đầu vào.

en: Empty input parameters.
vi: Không có các tham số đầu vào.

en: Empty map ID.
vi: ID sơ đồ trống.

en: Empty media type ID.
vi: ID loại phương tiện trống.

en: Empty name.
vi: Không có tên.

en: Empty parameters
vi: Tham số rỗng

en: Empty screen ID for screen.
vi: Không có screen ID cho screen.

en: Empty screen ID for template screen.
vi: Không có screen ID cho template screen.

en: Empty screen ID.
vi: ID screen trống.

en: Enable
vi: Kích hoạt

en: Enable HTTP authentication
vi: Kích hoạt xác thực HTTP

en: Enable LDAP authentication
vi: Kích hoạt xác thực LDAP

en: Enable confirmation
vi: Kích hoạt xác thực

en: Enable debug mode
vi: Kích hoạt chế độ gỡ lỗi

en: Enable debug mode in selected groups?
vi: Kích hoạt chế độ debug trong các nhóm được lựa chọn?

en: Enable host
vi: Kích hoạt host

en: Enable host?
vi: Kích hoạt host?

en: Enable hosts
vi: Kích hoạt máy chủ

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
vi: Kích hoạt tính năng theo dõi các host bằng cách chọn các proxy?

en: Enable internal housekeeping
vi: Kích hoạt tính năng dọn dẹp nội bộ

en: Enable selected actions?
vi: Kích hoạt các action được chọn?

en: Enable selected applications?
vi: Kích hoạt các ứng dụng được chọn?

en: Enable selected correlations?
vi:  Kích hoạt liên kết đã được chọn?

en: Enable selected discovery rules?
vi: Kích hoạt các quy tắc phát hiện được chọn?

en: Enable selected groups?
vi: Kích hoạt các nhóm được chọn?

en: Enable selected hosts?
vi: Kích hoạt các host được chọn?

en: Enable selected items?
vi: Kích hoạt các item được chọn?

en: Enable selected media types?
vi: Kích hoạt các media type đã chọn?

en: Enable selected triggers?
vi: Kích hoạt các trigger đã chọn?

en: Enable selected web scenarios?
vi: Kích hoạt web scenario đã được chọn?

en: Enable trapping
vi: Kích hoạt trap

en: Enabled
vi: Đã kích hoạt

en: Encryption
vi: Mã hóa

en: Equals
vi: Bằng

en: Error
vi: Lỗi

en: Error in search request for table "%1$s".
vi: Lỗi trong yêu cầu tìm kiếm cho bảng "%1$s".

en: Error message
vi: Tin nhắn lỗi

en: Error: %1$s
vi: Lỗi: "%1$s".

en: Event
vi: Sự kiện

en: Event ID
vi: ID sự kiện

en: Event acknowledged
vi: Sự kiện được tiếp nhận

en: Event correlation
vi: Liên kết sự kiện

en: Event correlation rules
vi: Quy tắc liên kết sự kiện

en: Event details
vi: Chi tiết sự kiện

en: Event generation
vi: Tạo ra sự kiện

en: Event list [previous 20]
vi: Danh sách sự kiện [20 trở lại]

en: Event log monitoring. Returns log
vi: Theo dõi log sự kiện. Trả về log

en: Event source
vi: Nguồn sự kiện

en: Event tag pair
vi: Cặp thẻ sự kiện

en: Event type
vi: Kiểu sự kiện

en: Event updated | Events updated
vi[0]: Sự kiện được cập nhật

en: Events and alerts
vi: Các sự kiện và các thông báo

en: Every day(s)
vi: Hàng ngày(s)

en: Every week(s)
vi: Hàng tuần(s)

en: Exclude
vi: Loại trừ

en: Exclude host groups
vi: Loại trừ các nhóm máy chủ

en: Execute
vi: Thực hiện

en: Execute SQL error [%1$s] in [%2$s].
vi: Thực hiện lỗi SQL [%1$s] trong [%2$s].

en: Execute WMI query and return the first selected object. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
vi: Thực hiện truy vấn WMI và trả về đối tượng được trả về đầu tiên. Trả về kiểu integer, float, string hoặc text (tùy theo yêu cầu)

en: Execute on
vi: Thực hiện trên

en: Executed
vi: Thực thi

en: Executed script
vi: Câu lệnh đã thực hiện

en: Execution confirmation
vi: Thực hiện xá nhận

en: Expand
vi: Mở rộng

en: Expand macros
vi: Mở rộng macros

en: Expand single problem
vi: Mở rộng vấn đề duy nhất

en: Expecting JSON-rpc version 2.0, "%s" is given.
vi: Mong muốn JSON-rpc phiên bản 2.0, "%s" được đưa ra.

[ctx: maintenance status]
en: Expired
vi: Hết hạn

en: Export
vi: Xuất

en: Export to CSV
vi: Export thành CSV

en: Expression
vi: Biểu thức

en: Expression Variable Elements
vi: Biểu thức các phần tử biến thiên

en: Expression cannot be empty
vi: Biểu thức không thể bị rỗng

en: Expression constructor
vi: Người xây dựng biểu thức

en: Expression syntax error.
vi: Biểu thức lỗi cú pháp.

en: Expression type
vi: Loại biểu thức

en: Expressions
vi: Các biểu thức

en: External check
vi: Kiểm tra bên ngoài

en: FALSE
vi: SAI

en: Fail
vi: Thất bại

en: Failed
vi: Đã thất bại

en: Failed to create dashboard
vi: Không thể tạo bảng điều khiển

en: Failed to parse URL.
vi: Không thể phân tích cú pháp URL.

en: Failed to update dashboard
vi: Không thể cập nhật bảng điều khiển

en: Failed to update template.
vi: Không thể cập nhật mẫu.

en: Failure Audit
vi: Thử nghiệm thất bại

en: Fatal error, please report to the Zabbix team
vi: Lỗi nghiêm trọng, vui lòng báo cáo cho nhóm Zabbix

en: Favourite graphs
vi: Các đồ thị ưa thích

en: Favourite maps
vi: Các bản đồ ưathích

en: Favourite screens
vi: Screen ưa thích

en: Feb
vi: Tháng 2

en: February
vi: Tháng 2

en: Field
vi: Trường

en: Field "%1$s" cannot be set to NULL.
vi: Trường "%1$s" không thể bị thiết lập là NULL.

en: Field "%1$s" is mandatory.
vi: Trường "%1$s" là bắt buộc.

en: Field "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
vi: Trường "%1$s" thiếu giá trị cho sơ đồ "%2$s".

en: Field "%1$s" is missing a value for media type "%2$s".
vi: Trường "%1$s" thiếu giá trị cho phương tiện "%2$s".

en: Field "%1$s" is missing a value for screen "%2$s".
vi: Trường "%1$s" thiếu giá trị cho screen "%2$s".

en: Field "%1$s" is not correct: %2$s
vi: Trường "%1$s" không chính xác: %2$s

en: Field "%1$s" is not integer.
vi: Trường "%1$s" không phải là số nguyên.

en: Field "%1$s" is not string.
vi: Trường "%1$s" không phải là chuỗi.

en: Field "%1$s" is required for media type "%2$s".
vi: Trường "%1$s" được chuẩn bị cho loại phương tiện "%2$s".

en: Field "%1$s" must be missing.
vi: Trường "%1$s" phải bị lỗi.

en: Field "host" is mandatory.
vi: Trường "máy chủ" là bắt buộc.

en: File checksum, calculated by the UNIX cksum algorithm. Returns integer
vi: Tổng kiểm tra tệp, được tính toán bằng thuật toán cksum UNIX. Trả về kiểu integer

en: File format is unsupported.
vi: Định dạng tập tin không được hỗ trợ.

en: File is too big, max upload size is %1$s bytes.
vi: Tập tin quá lớn, kích thước tải lên tối đa là %1$s byte.

en: File provided to a view does not exist. Tried to find "%s".
vi: Tập tin đã cung cấp cho một cái nhìn không tồn tại. Thử tìm "%s".

en: File size (in bytes). Returns integer
vi: Kích cỡ tệp tin (byte). Trả về kiểu integer

en: File time information. Returns integer (Unix timestamp)
vi: Thông tin thời gian tập tin. Trả về kiểu integer (dấu thời gian Unix)

en: Fill
vi: Điền

en: Filled region
vi: Khu vực được tô kín

en: Filter
vi: Lọc

en: Filters
vi: Bộ lọc

en: Find string in a file. Returns 0 - match not found; 1 - found
vi: Tìm chuỗi trong một tệp tin. Trả về 0 - không tìm thấy; 1 - tìm thấy

en: Find string in a file. Returns the line containing the matched string, or as specified by the optional output parameter
vi: Tìm chuỗi trong một tập tin. Trả về dòng chứa chuỗi khớp hoặc theo chỉ định của tham số đầu ra tùy chọn

en: Find string on a web page. Returns the matched string, or as specified by the optional output parameter
vi: Tìm chuỗi trên một trang web. Trả về chuỗi khớp hoặc theo chỉ định của tham số đầu ra tùy chọn

en: Finish
vi: Hoàn thành

en: Finnish (fi_FI)
vi: Hoàn thành(fi_FI)

[ctx: page navigation]
en: First
vi: Đầu tiên

en: Fit
vi: Phù hợp

en: Fit to map
vi: Ăn khớp với bản đồ

en: Fixed
vi: Đã sửa lỗi

en: Flexible
vi: Linh hoạt

en: Follow redirects
vi: Theo dõi chuyển hướng

en: Font colour
vi: Màu font

en: Font size
vi: Kích cỡ font

en: For guest, password must be empty
vi: Đối với khách, mật khẩu phải để trống

en: Form data
vi: Mẫu dữ liệu

en: Formula
vi: Công thức

en: French (fr_FR)
vi: Pháp(fr_FR)

en: Fri
vi: Thứ sáu

en: Friday
vi: Thứ sáu

en: From
vi: Từ

en: Frontend access
vi: Truy cập Frontend

en: Frontend access updated
vi: Truy cập frontend đã được cập nhật

en: Frontend messaging
vi: Thông điệp frontend

en: Full clone
vi: Nhân bản đầy đủ

en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

en: Function
vi: Hàm

en: GSM modem
vi: Bộ điều giải GSM

en: GUI access disabled.
vi: Truy cập GUI bị vô hiệu hóa.

en: General
vi: Chung

en: Generated in %s sec
vi: Được tạo ra trong %s giây

en: Get content of web page. Returns web page source as text
vi: Nội dung của trang web. Trả về nguồn trang web dưới dạng văn bản

en: Given expression is not a macro
vi: Biểu thức đã cho không phải là một macro

en: Global regular expression "%1$s" does not exist.
vi: Biểu thức chính quy toàn cục "%1$s" không tồn tại

en: Global script
vi: Tập lệnh toàn cục

en: Global scripts
vi: Các tập lệnh toàn cục

en: Global value
vi: Giá trị toàn cục

en: Go back to %1$s
vi: Quay trở về %1$s

en: Go to
vi: Đi tới

en: Go to dashboard
vi: Đi tới bảng điều khiển

en: Gradient line
vi: Đường độ dốc

en: Graph
vi: Đồ thị

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (inherited from another template).
vi: Đồ thị "%1$s"  đã tồn tại trên "%2$s" (Kế thừa từ template khác)

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s" (items are not identical).
vi: Đồ thị "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s" (Các item là không giống nhau).

en: Graph "%1$s" already exists on "%2$s".
vi: Đồ thị "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s".

en: Graph "%1$s" cannot inherit. No required items on "%2$s" (Ymax value item).
vi: Đồ thị "%1$s" không thể kế thừa. Không có các item yêu cầu trên "%2$s" (giá trị item Ymax).

en: Graph "%1$s" cannot inherit. No required items on "%2$s" (Ymin value item).
vi: Đồ thị "%1$s" không thể kế thừa. Không có các item yêu cầu trên "%2$s" (giá trị item Ymin).

en: Graph "%1$s" cannot inherit. No required items on "%2$s".
vi: Đồ thị "%1$s" không thể kế thừa. Không có các item yêu cầu trên "%2$s".

en: Graph "%1$s" does not exist on template "%2$s".
vi: Đồ thị "%1$s" đã tồn tại trên template "%2$s".

en: Graph "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
vi: Đồ thị "%1$s" với các template item không thể chứa các item từ các host khác.

en: Graph (classic)
vi: đồ thị (cơ bản)

en: Graph added
vi: Đồ thị được thêm vào

en: Graph copied | Graphs copied
vi[0]: Đồ thị được sao chép

en: Graph deleted
vi: Đồ thị đã xóa

en: Graph element
vi: Phần tử đồ thị

en: Graph prototype
vi: Kiểu đồ thị

en: Graph prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
vi: Kiểu đồ thị "%1$s" bao gồm các kiểu item từ nhiều quy tắc phát hiện.

en: Graph prototype "%1$s" must have at least one item prototype.
vi: Kiểu đồ thị "%1$s" phải có ít nhất một kiểu item.

en: Graph prototype "%1$s" with templated items cannot contain items from other hosts.
vi: Kiểu đồ thị "%1$s" với các template item không thể chứa các item từ các host khác.

en: Graph prototype added
vi: Kiểu đồ thị đã được thêm vào

en: Graph prototype deleted
vi: Kiểu đồ thị đã xóa

en: Graph prototype not found.
vi: Kiểu đồ thị không tìm thấy.

en: Graph prototype updated
vi: Kiểu đồ thị đã được cập nhật

en: Graph prototype with ID "%1$s" is not available.
vi: Kiều đồ thị với ID "%1$s" không sẵn sàng.

en: Graph prototypes
vi: Các kiểu đồ thị

en: Graph prototypes deleted
vi: Các kiểu đồ thị đã xóa

en: Graph sum
vi: Tính tổng đồ thị

en: Graph type
vi: Kiểu đồ thị

en: Graph updated
vi: Đồ thị được cập nhật

en: Graph with ID "%1$s" is not available.
vi: Đồ thị với ID "%1$s" không sẵn sàng.

en: Graph with name "%1$s" already exists in graphs or graph prototypes.
vi: Đồ thị với tên "%1$s" đã tồn tại trong số các đồ thị hoặc các kiểu đồ thị.

en: Graph with same name but other type exist.
vi: Đồ thị với tên giống nhau nhưng kiểu khác nhau tồn tại.

en: Graphs
vi: Đồ thị

en: Graphs deleted
vi: Các đồ thị đã xóa

en: Greek (el_GR)
vi: Greek(el_GR)

en: Group
vi: Nhóm

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used by a host prototype.
vi: Nhóm "%1$s" không thể bị xóa, bởi vì nó được sử dụng bởi các kiểu host.

en: Group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a correlation condition.
vi: Nhóm "%1$s" không thể xóa, bởi vì nó được sử dụng trong một điều kiện tương quan.

en: Group "%1$s" does not exist.
vi: Nhóm "%1$s" không tồn tại.

en: Group "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
vi: Nhóm "%1$s" cho host "%2$s" không tồn tại.

en: Group added
vi: Nhóm đã được thêm

en: Group deleted | Groups deleted
vi[0]: Nhóm đã xóa

en: Group for discovered hosts
vi: Nhóm cho các host được phát hiện

en: Group for discovered hosts "%1$s".
vi: Nhóm cho các host được phát hiện "%1$s".

en: Group name
vi: Tên nhóm

en: Group prototype cannot be based on a discovered host group "%1$s".
vi: Kiểu nhóm không thể dựa trên một nhóm host được phát hiện "%1$s".

en: Group prototypes
vi: Các kiểu nhóm

en: Group updated
vi: Nhóm được cập nhật

en: Grouping by
vi: Gộp nhóm theo

en: Groups
vi: Các nhóm

en: HTTP authentication
vi: Xác thực HTTP

en: HTTP login form
vi: Mẫu đăng nhập HTTP

en: HTTP settings
vi: Cài đặt HTTP

en: HTTPS
vi: HTTPs

en: HW architecture
vi: Kiến trức HW

en: Hardware
vi: Phần cứng

en: Hardware (Full details)
vi: Phần cứng (đầy đủ các chi tiết)

en: Hardware sensor reading. Returns float
vi: Đọc cảm biến phần cứng. Trả về kiểu float

en: Headers
vi: Tiêu đề

en: Height
vi: Độ cao

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Hexadecimal to decimal
vi: Thập lục phân đến thập phân

en: Hidden
vi: Ẩn

en: Hide debug
vi: Ẩn gỡ lỗi

en: Hide groups without problems
vi: Ẩn nhóm không có vấn đề

en: Hide selected
vi: Ẩn lựa chọn

[ctx: screen reader]
en: Hierarchy
vi: Thứ bậc

en: High
vi: Cao

en: High-contrast dark
vi: Độ tương phản tối

en: High-contrast light
vi: Độ tương phản sáng

en: Highlight whole row
vi: Làm nổi bật toàn bộ hàng

en: History
vi: Lịch sử

en: History cleared
vi: Lịch sử bị xóa

en: History clearing can take a long time. Continue?
vi: Xóa lịch sử có thể mất một thời gian dài. Tiếp tục?

en: History data selection
vi: Lựa chọn dữ liệu lịch sử

en: History data storage period
vi: Lịch sử chu kỳ lưu trữ dữ liệu

en: History data storage period "%1$s".
vi: Thời gian lưu trữ dữ liệu lịch sử "%1$s".

en: History of events
vi: Lịch sử của các sự kiện

en: History storage period
vi: Lịch sử chu kỳ lưu trữ

en: Horizontal
vi: Chiều ngang

en: Horizontal align
vi: Sắp xếp theo chiều ngang

en: Host "%1$s" already exists.
vi: Host "%1$s" đã tồn tại.

en: Host "%1$s" cannot be without host group.
vi: Máy chủ "%1$s" không thể không có nhóm máy chủ.

en: Host "%1$s" is monitored with proxy "%2$s".
vi: Host "%1$s" được theo dõi với proxy "%2$s".

en: Host (ascending)
vi: Host (tăng dần)

en: Host access
vi: Kết nối host

en: Host added
vi: Host được thêm vào

en: Host cannot have more than one default interface of the same type.
vi: Host không thể có nhiều hơn một interface mặc định của kiểu tương tự.

en: Host count
vi: Đếm host

en: Host deleted
vi: Host đã xóa

en: Host disabled | Hosts disabled
vi[0]: Host đã vô hiệu hóaCác host đã vô hiệu hóa

en: Host enabled | Hosts enabled
vi[0]: Host được kích hoạtCác host được kích hoạt

en: Host group
vi: Nhóm host

en: Host group "%1$s" already exists.
vi: Nhóm host "%1$s" đã tồn tại.

en: Host group "%1$s" cannot be deleted, because it is used in a global script.
vi: `Nhóm host "%1$s" không thể bị xóa, bởi bị nó được sử dụng trong một tập lệnh toàn cục.

en: Host group "%1$s" is internal and can not be deleted.
vi: Nhóm host "%1$s" là nội bộ và không thể bị xóa.

en: Host group elements
vi: Các phần tử nhóm host

en: Host group issues
vi: Sản phẩm nhóm host

en: Host group label type
vi: Kiểu nhãn nhóm host

en: Host group with ID "%1$s" is not available.
vi: Nhóm máy chủ với ID "%1$s" không sẵn sàng.

en: Host groups
vi: Các nhóm host

en: Host info
vi: Thông tin các host

en: Host interface
vi: Giao diện host

en: Host inventory
vi: Host lưu trữ

en: Host inventory overview
vi: Tổng quan về host lưu trữ

en: Host issues
vi: Sản phẩm host

en: Host label type
vi: Kiểu nhãn host

en: Host macros
vi: Máy chủ macro

en: Host metadata
vi: Dữ liệu đặc tả host

en: Host name
vi: Tên host

en: Host networks
vi: Các mạng host

en: Host prototype
vi: Kiểu máy

en: Host prototype "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
vi: Kiểu host "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s", kế thừa từ các template khác.

en: Host prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
vi: Kiểu host "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s".

en: Host prototype added
vi: Kiểu host được thêm vào

en: Host prototype deleted
vi: Kiểu host bị xóa

en: Host prototype updated | Host prototypes updated
vi[0]: Kiểu host được cập nhật

en: Host prototype with host name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
vi: Kiểu host với tên host "%1$s" đã tồn tại trong quy tắc phát hiện "%2$s".

en: Host prototype with visible name "%1$s" already exists in discovery rule "%2$s".
vi: Kiểu host với tên hiển thị "%1$s" đã tồn tại trong quy tắc phát hiện "%2$s".

en: Host prototypes
vi: Các kiểu host

en: Host prototypes deleted
vi: Các kiểu host đã xóa

en: Host router
vi: Định tuyến host

en: Host screens
vi: Màn hình host

en: Host time
vi: Thời gian của host

en: Host update failed.
vi: Host cập nhật thất bại.

en: Host updated
vi: Host đã cập nhật

en: Host with ID "%1$s" is not available.
vi: Máy chủ với ID "%1$s" không sẵn sàng.

en: Host with the same name "%1$s" already exists.
vi: Host với cùng một tên "%1$s" đã tồn tại.

en: Host with the same name "%s" already exists.
vi: Host với cùng một tên "%s" đã tồn tại.

en: Host with the same visible name "%1$s" already exists.
vi: Host với cùng một tên hiển thị "%1$s" đã tồn tại.

en: Host with the same visible name "%s" already exists.
vi: Host với cùng một tên hiển thị "%s" đã tồn tại.

en: Hosts
vi: Các host

en: Hosts and groups
vi: Máy chủ và nhóm

en: Hosts location
vi: Vị trí các host

en: Hosts updated
vi: Các host đã cập nhật

en: Hours
vi: Giờ

en: Housekeeping
vi: Dọn dẹp

en: IP address
vi: Địa chỉ IP

en: IP and DNS cannot be empty for host interface.
vi: IP và DNS không thể để trống cho host interface.

en: IP range
vi: Dải IP

en: IP range "%1$s" exceeds "%2$s" address limit
vi: Dải IP "%1$s" vượt quá giới hạn địa chỉ "%2$s"

en: IPMI interfaces
vi: Giao diện IPMI

en: IPMI scripts can be executed only by server.
vi: Các tiến trình IPMI chỉ có thể được thực thi bởi máy chủ.

en: Icon
vi: Biểu tượng

en: Icon (default)
vi: Biểu tượng (mặc định)

en: Icon (disabled)
vi: Biểu tượng (vô hiệu hóa)

en: Icon (maintenance)
vi: Biểu tượng (bảo trì)

en: Icon (problem)
vi: Biểu tượng (vấn đề)

en: Icon highlight
vi: Biểu tượng tô sáng

en: Icon map
vi: Biểu tượng bản đồ

en: Icon map "%1$s" cannot be deleted. Used in map "%2$s".
vi: Biểu tượng bản đồ "%1$s" không thể bị xóa. Sử dụng trong bản đồ "%2$s".

en: Icon map "%s" already exists.
vi: Biểu tượng bản đồ "%s" đã tồn tại.

en: Icon map created
vi: Biểu tượng bản đồ được tạo

en: Icon map deleted
vi: Biểu tượng bản đồ đã xóa

en: Icon map updated
vi: Biểu tượng bản đồ được cập nhật

en: Icon mapping
vi: Vẽ biểu tượng

en: Icon with ID "%1$s" is not available.
vi: Biểu tượng với ID "%1$s" không sẵn sàng.

en: Icons
vi: Các biểu tượng

en: Identification of the system. Returns string
vi: Nhận dạng hệ thống. Trả về kiểu string

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
vi: Nếu bạn nghĩ rằng tin nhắn này là sai, xin vui lòng tham khảo ý kiên các quản trị viên của bạn về việc nhận các điều khoản cần thiết.

en: Image
vi: Hình ảnh

en: Image "%1$s" already exists.
vi: Hình ảnh "%1$s" đã tồn tại.

en: Image added
vi: Hình ảnh đã được thêm

en: Image deleted
vi: Hình ảnh đã bị xóa

en: Image label type
vi: Loại nhãn hình ảnh

en: Image load error [%1$s] in [%2$s].
vi: Lỗi tải hình ảnh [%1$s]  trong [%2$s].

en: Image size must be less than 1MB.
vi: Kích thước hình ảnh phải nhỏ hơn so 1MB.

en: Image updated
vi: Hình ảnh được cập nhật

en: Images
vi: Các hình ảnh

en: Images for all maps will be updated!
vi: Các hình ảnh cho tất cả bản đồ sẽ được cập nhật!

en: Immediately
vi: Ngay lập tức

en: Import failed
vi: Import thất bại

en: Import file
vi: Import tập tin

en: Imported successfully
vi: Đã Import thành công

en: Impossible to filter by inventory field "%s", which does not exist.
vi: Không thể lọc theo trường các thành phần còn lại "%s", cái đó không tồn tại.

en: In maintenance
vi: Đang bảo trì

en: In progress
vi: Đang tiến hành

en: Inaccessible graph
vi: Đồ thị không thể tiếp cận

en: Inaccessible group
vi: Nhóm không thể tiếp cận

en: Inaccessible host
vi: Máy chủ không thể tiếp cận

en: Inaccessible item
vi: Item không thể tiếp cận

en: Inaccessible maintenance
vi: Bảo trì không thể tiếp cận

en: Inaccessible map
vi: Sơ đồ không thể tiếp cận

en: Inaccessible template
vi: Mẫu không thể tiếp cận

en: Inaccessible trigger
vi: Trigger không thể tiếp cận

en: Inaccessible user
vi:  Người dùng không thể truy cập

en: Include
vi: Bao gồm

en: Include subgroups
vi: Bao gồm các nhóm nhỏ

en: Incoming traffic statistics on network interface. Returns integer
vi: Thống kê lưu lượng truy cập đến interface mạng. Trả về kiểu trigger

en: Incorrect "height" value for map "%1$s".
vi: Giá trị "độ cao" không chính xác cho sơ đồ "%1$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in user groups for map "%2$s".
vi: Giá trị "Quyền truy cập" "%1$s" không chính xác trong nhóm người dùng cho sơ đồ "%2$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in user groups for screen "%2$s".
vi: Giá trị "quyền truy cập" "%1$s" không chính xác trong nhóm người dùng cho screen "%2$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in users for map "%2$s".
vi: Giá trị "quyền truy cập" "%1$s" không chính xác trong người dùng cho sơ đồ "%2$s".

en: Incorrect "permission" value "%1$s" in users for screen "%2$s".
vi: Giá trị "quyền truy cập" "%1$s" không chính xác trong người dùng cho screen "%2$s".

en: Incorrect "private" value "%1$s" for map "%2$s".
vi: Giá trị "riêng" "%1$s" không chính xác cho sơ đồ "%2$s".

en: Incorrect "private" value "%1$s" for screen "%2$s".
vi: Giá trị "riêng" "%1$s" không chính xác cho screen "%2$s".

en: Incorrect "soft" field value for dependency for service "%1$s".
vi: Giá trị trường "soft" không chính xác cho sự phụ thuộc đối với dịch vụ "%1$s".

en: Incorrect "width" value for map "%1$s".
vi: Giá trị "chiều rộng" không chính xác cho sơ đồ "%1$s".

en: Incorrect %1$s label type value for map "%2$s".
vi: Kiểu giá trị nhãn %1$s không chính xác cho bản đồ "%2$s".

en: Incorrect API "%1$s".
vi: API không chính xác "%1$s".

en: Incorrect SNMP OID.
vi: SNMP OID không chính xác.

en: Incorrect SNMP community.
vi: SNMP community không chính xác.

en: Incorrect acceptable SLA for service "%1$s".
vi: Sự chấp nhận SLA không chính xác đối với dịch vụ "%1$s".

en: Incorrect acknowledgement action operationid.
vi: Sự ghi nhận không chính xác hoạt động.

en: Incorrect action condition discovery check.
vi: Điều kiện kiểm tra phát hiện action không chính xác.

en: Incorrect action condition discovery check. Discovery check does not exist or you have no access to it.
vi: Điều kiện kiểm tra phát hiện action không chính xác. Kiểm tra phát hiện không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào nó.

en: Incorrect action condition discovery object.
vi: Điều kiện đối tượng phát hiện action không chính xác.

en: Incorrect action condition discovery rule. Discovery rule does not exist or you have no access to it.
vi: Điều kiện quy tắc phát hiện action không chính xác. Quy tắc phát hiện không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào nó.

en: Incorrect action condition discovery status.
vi: Điều kiện trạng thái phát hiện action không chính xác.

en: Incorrect action condition event type.
vi: Điều kiện kiểu sự kiện action không chính xác.

en: Incorrect action condition host group. Host group does not exist or you have no access to it.
vi: Điều kiện nhóm host action không chính xác. Nhóm host không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào nó.

en: Incorrect action condition host. Host does not exist or you have no access to it.
vi: Điều kiện host action không chính xác. Host không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào nó.

en: Incorrect action condition port "%1$s".
vi: Điều kiện cổng action "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect action condition proxy. Proxy does not exist or you have no access to it.
vi: Điều kiện proxy action không chính xác. Proxy không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào nó.

en: Incorrect action condition template. Template does not exist or you have no access to it.
vi: Điều kiện template action không chính xác. Template không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào nó.

en: Incorrect action condition trigger severity.
vi: Điều kiện mức độ quan trọng của trigger action không chính xác.

en: Incorrect action condition trigger. Trigger does not exist or you have no access to it.
vi: Điều kiện trigger action không chính xác. Trigger không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào chúng.

en: Incorrect action condition type.
vi: Kiểu điều kiện action không chính xác.

en: Incorrect action operation command type.
vi: Thao tác kiểu câu lệnh action không chính xác.

en: Incorrect action operation condition acknowledge type.
vi: Thao tác kiểu điều kiện tiếp nhận action không chính xác.

en: Incorrect action operation condition type.
vi: Thao tác kiểu điều kiện action không chính xác.

en: Incorrect action operation escalation step values.
vi: Bước thao tác các giá trị tiếp theo không chính xác.

en: Incorrect action operation host group. Host group does not exist or you have no access to this host group.
vi: Thao tác nhóm host action không chính xác. Nhóm host không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào nhóm host đó.

en: Incorrect action operation host. Host does not exist or you have no access to this host.
vi: Thao tác host action không chính xác. Host không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào host này.

en: Incorrect action operation port "%s".
vi: Thao tác cổng action "%s" không chính xác.

en: Incorrect action operation template. Template does not exist or you have no access to this template.
vi: Mẫu hoạt động không chính xác. Mẫu không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào mẫu này.

en: Incorrect action operation type "%1$s" for event source "%2$s".
vi: Loại thao tác hoạt động không chính xác "%1$s" cho nguồn sự kiện "%2$s".

en: Incorrect action operation user group. User group does not exist or you have no access to this user group.
vi: Thao tác nhóm người dùng action không chính xác. Nhóm người dùng không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào nhóm người dùng này.

en: Incorrect action operation user. User does not exist or you have no access to this user.
vi: Thao tác người dùng action không chính xác. Người dùng không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào người dùng này.

en: Incorrect action operationid.
vi: operationid action không chính xác.

en: Incorrect algorithm for service "%1$s".
vi: Thuật toán đối với dịch vụ "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect arguments passed to function
vi: Đối số không chính xác được thông qua hàm.

en: Incorrect arguments passed to function.
vi: Các đối số không chính xác được thông qua hàm.

en: Incorrect arguments passed to method.
vi: Các lập luận không chính xác được thông qua phương pháp.

en: Incorrect authentication protocol for item "%1$s".
vi: Xác thực giao thức cho item "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect bulk value for interface.
vi: Giá trị số lượng lớn không chính xác cho interface.

en: Incorrect calculate SLA value for service "%1$s".
vi: Tính toán giá trị SLA cho dịch vụ "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect characters used for host name "%s".
vi: Các ký tự được sử dụng cho tên host "%s" không chính xác.

en: Incorrect characters used for proxy name "%1$s".
vi: Các ký tự được sử dụng cho tên proxy "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect characters used for template name "%1$s".
vi: Các ký tự được sử dụng cho tên template "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect conditions for action "%1$s".
vi: Điều kiện không chính xác cho hoạt động "%1$s".

en: Incorrect conditions for discovery rule "%1$s".
vi: Điều kiện không chính xác cho quy tắc khám phá "%1$s".

en: Incorrect correlation ID.
vi: ID liên kết không chính xác.

en: Incorrect custom expression "%2$s" for action "%1$s": %3$s.
vi: Biểu thức tự chọn "%2$s" không chính xác cho hoạt động "%1$s": %3$s.

en: Incorrect custom expression "%2$s" for correlation "%1$s": %3$s.
vi: Biểu thức tự chọn "%2$s" không chính xác cho liên kết "%1$s": %3$s.

en: Incorrect custom expression "%2$s" for discovery rule "%1$s": %3$s.
vi: Biểu thức tự chọn "%2$s" không chính xác cho quy tắc khám phá "%1$s": %3$s.

en: Incorrect data.
vi: Dữ liệu không chính xác.

en: Incorrect evaltype value.
vi: Giá trị evaltype không chính xác.

en: Incorrect event object "%1$s" (%2$s) for event source "%3$s" (%4$s), only the following objects are supported: %5$s.
vi: Đối tượng sự kiện "%1$s" ("%2$s") không chính xác đối với nguồn sự kiện "%3$s" ("%4$s"), Chỉ những đối tượng đang theo dõi được hỗ trợ: "%5$s".

en: Incorrect eventobject value.
vi: Giá trị đối tượng sự kiện không chính xác.

en: Incorrect eventsource value.
vi: Giá trị nguồn sự kiện không chính xác.

en: Incorrect field "%1$s" name or value in where statement for table "%2$s".
vi: Trường có tên "%1$s" không chính xác hoặc giá trị ở nơi báo cáo đối với bảng "%2$s".

en: Incorrect fields for sysmap.
vi: Các trường đối với sysmap không chính xác.

en: Incorrect file upload.
vi: Tải lên tập tin không chính xác.

en: Incorrect filter condition formula ID for action "%1$s".
vi: ID công thức điều kiện bộ lọc không chính xác cho hoạt động "%1$s".

en: Incorrect filter condition formula ID for discovery rule "%1$s".
vi: ID công thức điều kiện bộ lọc không chính xác cho quy tắc khám phá "%1$s".

en: Incorrect filter condition formula ID given for correlation "%1$s".
vi: ID công thức điều kiện bộ lọc không chính xác cho liên kết "%1$s".

en: Incorrect filter condition macro for discovery rule "%1$s".
vi: Điều kiện lọc macro không chính xác cho quy tắc khám phá "%1$s".

en: Incorrect filter condition operator for action "%1$s".
vi: Thao tác điều kiện lọc không chính xác cho hoạt động "%1$s".

en: Incorrect filter condition operator for discovery rule "%1$s".
vi: Thao tác điều kiện lọc không chính xác cho quy tắc khám phá "%1$s".

en: Incorrect filter condition type for action "%1$s".
vi: Kiểu điều kiện lọc không chính xác cho hoạt động "%1$s".

en: Incorrect function is used
vi: Hàm được sử dụng không chính xác.

en: Incorrect graph ID "%1$s" provided for screen element.
vi: ID đồ thị "%1$s" không chính xác đã cung cấp cho phần tử screen.

en: Incorrect graph prototype ID "%1$s" provided for screen element.
vi: ID kiểu đồ thị không chính xác "%1$s" được cung cấp cho phần tử screen.

en: Incorrect host ID "%1$s" provided for screen element.
vi: Host ID "%1$s" không chính xác đã cung cấp cho Phần tử screen.

en: Incorrect host group ID "%1$s" provided for screen element.
vi: ID nhóm host "%1$s" không chính xác đã cung cấp cho phần tử screen.

en: Incorrect host group.
vi: Nhóm host không chính xác.

en: Incorrect image index.
vi: Chỉ số hình ảnh không chính xác.

en: Incorrect input parameters.
vi: Các tham số đầu vào không chính xác.

en: Incorrect interface DNS parameter "%s" provided.
vi: Tham số DNS interface "%s" được cung cấp không chính xác.

en: Incorrect interface port "%s" provided.
vi: Cổng interface "%s" được cung cấp không chính xác.

en: Incorrect inventory field "%s".
vi: Trường lưu trữ "%s" không chính xác.

en: Incorrect inventory mode in action operation.
vi: Chế độ kiểm kê không chính xác trong thao tác hoạt động.

en: Incorrect item ID "%1$s" provided for screen element.
vi: ID item "%1$s" được cung cấp không chính xác đối với phần tử screen.

en: Incorrect item for axis value.
vi: Item không chính xác đối với trục giá trị.

en: Incorrect item key "%1$s" provided for trigger expression on "%2$s".
vi: Key item "%1$s" không chính xác được cung cấp cho biểu thức trigger trên "%2$s".

en: Incorrect item prototype ID "%1$s" provided for screen element.
vi: ID kiểu item "%1$s" không chính xác được cung cấp cho phần tử screen.

en: Incorrect item value type
vi: Kiểu giá trị item không chính xác

en: Incorrect item value type "%1$s" provided for trigger function "%2$s".
vi: Kiểu giá trị item "%1$s" được cung cấp không chính xác đối với hàm trigger "%2$s".

en: Incorrect list of items.
vi: Thống kê không chính xác của các item.

en: Incorrect maintenance - date must be between 1970.01.01 and 2038.01.18
vi: Bảo trì không chính xác - Ngày phải ở giữa 1970.01.01 và 2038.01.18

en: Incorrect maintenance date
vi: Ngày bảo trì không chính xác

en: Incorrect maintenance day period
vi: Chu kỳ ngày bảo trì không chính xác

en: Incorrect maintenance days of week
vi: Các ngày bảo trì trong tuần không chính xác

en: Incorrect maintenance month period
vi: Chu kỳ bảo trì theo tháng không chính xác

en: Incorrect maintenance period
vi: Chu kỳ bảo trì không chính xác

en: Incorrect maintenance period (minimum 5 minutes)
vi: Chu kỳ bảo trì không chính xác (nhỏ nhất là 5 phút)

en: Incorrect maintenance week period
vi: Chu kỳ bảo trì theo tuần không chính xác

en: Incorrect map ID "%1$s" provided for screen element.
vi: ID bản đồ "%1$s" được cung cấp không chính xác đối với phần tử screen.

en: Incorrect map ID.
vi: ID sơ đồ không chính xác.

en: Incorrect max columns provided for screen element.
vi: Giá trị cột lớn nhất được cung cấp không chính xác cho phần tử screen.

en: Incorrect media type ID.
vi: ID loại phương tiện không chính xác.

en: Incorrect method "%1$s.%2$s".
vi: Phương pháp "%1$s.%2$s" không chính xác.

en: Incorrect object value.
vi: Giá trị đối tượng không chính xác.

en: Incorrect parameter for action "%1$s".
vi: Tham số cho action "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect parameter for operations.
vi: Tham số cho theo tác không chính xác.

en: Incorrect parameters for action update method "%1$s".
vi: Các tham số cho phương pháp  cập nhật action "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect parameters for condition.
vi: Các tham số cho điều kiện không chính xác.

en: Incorrect parameters for maintenance.
vi: Các tham số cho bảo trì không chính xác.

en: Incorrect parent for service "%1$s".
vi: Dịch vụ gốc "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect parent service.
vi: Dịch vụ gốc không chính xác.

en: Incorrect port range.
vi: Phạm vi cổng không chính xác.

en: Incorrect privacy protocol for item "%1$s".
vi: Giao thức riêng cho item "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect regular expression "%1$s": "%2$s"
vi: Biểu thức chính quy "%1$s" không chính xác: "%2$s"

en: Incorrect resource type provided for screen item.
vi: Kiểu tài nguyên không chính xác được cung cấp cho screen item.

en: Incorrect response received from Zabbix server "%1$s".
vi: Đáp ứng không chính xác nhận được từ máy chủ Zabbix  "%1$s".

en: Incorrect screen ID "%1$s" provided for screen element.
vi: ID screen "%1$s" không chính xác được cung cấp cho phần tử screen.

en: Incorrect screen ID.
vi: ID screen không chính xác.

en: Incorrect screen provided for slide show.
vi: Screen không chính xác được cung cấp cho slide hiển thị.

en: Incorrect service end time.
vi: Thời gian kết thúc dịch vụ không chính xác.

en: Incorrect service start time.
vi: Thời gian bắt đầu dịch vụ không chính xác.

en: Incorrect service time type.
vi: Kiểu thời gian dịch vụ không chính xác.

en: Incorrect sort order for service "%1$s".
vi: Thứ tự sắp xếp không chính xác cho dịch vụ "%1$s".

en: Incorrect source value.
vi: Giá trị nguồn không chính xác.

en: Incorrect status for host "%1$s".
vi: Trạng thái máy chủ không chính xác "%1$s".

en: Incorrect status for service "%1$s".
vi: Trạng thái cho dịch vụ "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect style provided for screen element.
vi: Kiểu không chính xác được cung cấp cho phần tử screen.

en: Incorrect template screen ID.
vi: Template screen ID không chính xác.

en: Incorrect templated web scenario step count.
vi: Bước web scenario mẫu không chính xác.

en: Incorrect trigger ID for service "%1$s".
vi: Trigger ID cho dịch vụ "%1$s" không chính xác.

en: Incorrect trigger expression
vi: Biểu thức trigger không chính xác

en: Incorrect trigger expression.
vi: Biểu thức trigger không chính xác.

en: Incorrect trigger expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
vi: Biểu thức trigger không chính xác. Host "%1$s" không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào host này.

en: Incorrect trigger expression. Trigger expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
vi: Biểu thức trigger không chính xác. Các phần tử biểu thức trigger không phải thuộc về một template và một host cùng một lúc.

en: Incorrect trigger function "%1$s" provided in expression.
vi: Hàm trigger "%1$s" không chính xác được cung cấp trong biểu thức.

en: Incorrect trigger prototype expression. Host "%1$s" does not exist or you have no access to this host.
vi: Biểu thức trigger không chính xác. Máy chủ "%1$s" không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào máy chủ này.

en: Incorrect trigger prototype expression. Trigger prototype expression elements should not belong to a template and a host simultaneously.
vi: Biểu thức trigger không chính xác. Các thành phần biểu thức trigger không nên đồng thời thuộc về một mẫu và máy chủ lưu trữ.

en: Incorrect type of calculation for action "%1$s".
vi: Loại tính toán không chính xác cho hoạt động "%1$s".

en: Incorrect type of calculation for correlation "%1$s".
vi: Loại tính toán không chính xác cho liên kết"%1$s".

en: Incorrect type of calculation for discovery rule "%1$s".
vi: Loại tính toán không chính xác cho quy tắc khám phá "%1$s".

en: Incorrect user ID specified for map "%1$s".
vi: ID người dùng không chính xác được chỉ định cho sơ đồ "%1$s".

en: Incorrect user ID specified for screen "%1$s".
vi: ID người dùng không chính xác được chỉ định cho screen "%1$s".

en: Incorrect user group ID specified for map "%1$s".
vi: ID nhóm người dùng không chính xác được chỉ định cho sơ đồ "%1$s".

en: Incorrect user group ID specified for screen "%1$s".
vi: ID nhóm người dùng không chính xác được chỉ định cho screen "%1$s".

en: Incorrect user group.
vi: Nhóm người dùng không chính xác.

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field.
vi: Giá trị "%1$s" không chính xác đối với trường "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for "%2$s" field: must be between %3$s and %4$s.
vi: Giá trị "%1$s" không chính xác đối với trường "%2$s": phải nằm giữa "%3$s" và "%4$s".

en: Incorrect value "%1$s" for float field "%2$s".
vi: Giá trị "%1$s" không chính xác đối với trường float "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for int field "%2$s".
vi: Giá trị "%1$s" không chính xác đối với trường int "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" for unsigned int field "%2$s".
vi: Giá trị "%1$s" không chính xác đối với trường unsigned int "%2$s".

en: Incorrect value "%1$s" in field "%2$s" for correlation "%3$s".
vi: Giá trị không chính xác "%1$s" trong trường "%2$s" cho liên kết "%3$s".

en: Incorrect value "%1$s" in field "%2$s" for media type "%3$s".
vi: Giá trị "%1$s" không chính xác trong trường "%2$s" cho loại phương tiện "%3$s".

en: Incorrect value for "%1$s" field.
vi: Giá trị không chính xác cho trường "%1$s".

en: Incorrect value for field "%1$s": %2$s.
vi: Giá trị không chính xác cho trường "%1$s": %2$s.

en: Incorrect value for field "%1$s": cannot be empty.
vi: Giá trị trường "%1$s" không chính xác: Không thể để trống.

en: Incorrect value used for PSK field. It should consist of an even number of hexadecimal characters.
vi: Giá trị không chính xác được sử dụng cho trường PSK. Nó nên bao gồm một số chẵn các ký tự thập lục phân.

en: Incorrect value used for proxy status "%1$s".
vi: Giá trị được sử dụng cho trạng thái proxy "%1$s" không chính xác.

en: Info
vi: Thông tin

en: Information
vi: Thông tin

en: Information about a service. Returns integer with param as state, startup; string - with param as displayname, path, user; text - with param as description; Specifically for state: 0 - running, 1 - paused, 2 - start pending, 3 - pause pending, 4 - continue pending, 5 - stop pending, 6 - stopped, 7 - unknown, 255 - no such service; Specifically for startup: 0 - automatic, 1 - automatic delayed, 2 - manual, 3 - disabled, 4 - unknown
vi: Thông tin về một dịch vụ. Trả về số nguyên với tham số là trạng thái, khởi động; string - với tham số là tên hiển thị, đường dẫn, người dùng; text - với tham số như mô tả; Cụ thể cho trạng thái: 0 - đang chạy, 1 - tạm dừng, 2 - bắt đầu chờ xử lý, 3 - tạm dừng chờ xử lý, 4 - tiếp tục chờ xử lý, 5 - dừng chờ xử lý, 6 - dừng, 7 - không xác định, 255 - không có dịch vụ; Cụ thể khởi động: 0 - tự động, 1 - tự động bị trì hoãn, 2 - thủ công, 3 - bị vô hiệu hóa, 4 - không xác định

en: Inherited and host macros
vi: Kế thừa và máy chủ macros

en: Inherited and template macros
vi: Kế thừa và macros mẫu

en: Insert
vi: Chèn

en: Insert expression
vi: Chèn biểu thức

en: Install
vi: Cài đặt

en: Installation
vi: Cài đặt

en: Installer name
vi: Tên người cài đặt

en: Interface is linked to item "%1$s" on "%2$s".
vi: Interface được liên kết đến item "%1$s" trên "%2$s".

en: Interface is used by items that require this type of the interface.
vi: Interface được sử dụng cho các item yêu cầu loại này của interface.

en: Interface with DNS "%1$s" cannot have empty IP address.
vi: Interface đối với DNS "%1$s" không thể có địa chỉ IP để trống.

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name while having "Use DNS" property on "%2$s".
vi: Interface với IP "%1$s" không thể có tên DNS để trống trong khi có thuộc tính "sử dụng DNS" trên "%2$s".

en: Interface with IP "%1$s" cannot have empty DNS name.
vi: Interface đối với IP "%1$s" không thể có tên DNS để trống.

[ctx: authentication]
en: Internal
vi: Nội bộ

[ctx: event source]
en: Internal
vi: Nội bộ

[ctx: user type]
en: Internal
vi: Nội bộ

en: Internal JSON-RPC error.
vi: Lỗi nội bộ JSON-RPC.

en: Internal data storage period
vi: Chu kì lưu trữ dữ liệu nội bộ

en: Internal error.
vi: Lỗi nội bộ.

en: Internal event and alert data storage period
vi: Sự kiện nội bộ và thông báo chu kỳ lưu trữ dữ liệu

en: Internal event and alert data storage period "%1$s".
vi: Sự kiện và chu kì cảnh báo lưu trữ dữ liệu nội bộ "%1$s".

en: Interval
vi: Khoảng thời gian

en: Invalid IP address "%1$s".
vi: Địa chỉ IP "%1$s" không hợp lệ.

en: Invalid JSON. An error occurred on the server while parsing the JSON text.
vi: JSON không hợp lệ. Một lỗi xảy ra trên máy chủ trong khi phân tích văn bản JSON.

en: Invalid Request.
vi: Yêu cầu không hợp lệ.

en: Invalid action condition: %1$s.
vi: Điều kiện hoạt động không hợp lệ: %1$s.

en: Invalid audit data storage period: %1$s.
vi: Kiểm kê chu kì lưu trữ dữ liệu: %1$s.

en: Invalid auto-registration data storage period: %1$s.
vi: Chu kì lưu trữ dữ  liệu tự động đăng kí: %1$s.

en: Invalid blinking on trigger status change: %1$s.
vi: Cảnh báo nhấp nháy không hợp lệ khi thay đổi trạng thái trigger: %1$s.

en: Invalid data storage period for services: %1$s.
vi: Kiểm kê chu kì lưu trữ dữ liệu của dịch vụ: %1$s.

en: Invalid date.
vi: Ngày kiểm kê.

en: Invalid displaying of OK triggers: %1$s.
vi: Hiển thị không hợp lệ của các trigger OK :%1$s.

en: Invalid email address "%1$s".
vi: Địa chỉ email không hợp lệ "%1$s".

en: Invalid email address for media type with ID "%1$s".
vi: Địa chỉ email không hợp lệ cho loại phương tiện với ID "%1$s".

en: Invalid fifth parameter.
vi: Tham số thứ năm không hợp lệ.

en: Invalid first parameter.
vi: Tham số đầu tiên không hợp lệ.

en: Invalid fourth parameter.
vi: Tham số thứ tư không hợp lệ.

en: Invalid history data storage period: %1$s.
vi: Lịch sử chu kỳ lưu trữ dữ liệu không hợp lệ: %1$s.

en: Invalid hostid for macro "%1$s".
vi: Hostid không hợp lệ đối với macro "%1$s".

en: Invalid internal data storage period: %1$s.
vi: Chu kì lưu trữ dữ liệu nội bộ không chính xác: %1$s.

en: Invalid interval "%1$s".
vi: Khoảng thời gian "%1$s" không hợp lệ.

en: Invalid key "%1$s" for discovery rule "%2$s" on "%3$s": %4$s.
vi: Key "%1$s" không hợp lệ đối với quy tắc phát hiện "%2$s" trên "%3$s": "%4$s".

en: Invalid key "%1$s" for item "%2$s" on "%3$s": %4$s.
vi: Key "%1$s" không hợp lệ đối với item "%2$s" trên "%3$s": "%4$s".

en: Invalid key "%1$s" for item prototype "%2$s" on "%3$s": %4$s.
vi: Key "%1$s" không hợp lệ đối với kiểu item "%2$s" trên "%3$s": "%4$s".

en: Invalid key "%1$s": %2$s.
vi: Key "%1$s" không hợp lệ: "%2$s".

en: Invalid macro "%1$s": %2$s.
vi: Macro "%1$s" không hợp lệ: %2$s.

en: Invalid method parameters.
vi: Phương pháp tham số không hợp lệ.

en: Invalid network discovery data storage period: %1$s.
vi: Chu kì lưu trữ dữ liệu khám phá mạng không hợp lệ: %1$s.

en: Invalid number of parameters.
vi: Số đối số không hợp lệ của các tham số.

en: Invalid parameter "%1$s": %2$s.
vi: Tham số "%1$s" không hợp lệ: %2$s.

en: Invalid params.
vi: Tham số không hợp lệ.

en: Invalid refresh of unsupported items: %1$s
vi: Làm mới không hợp lệ các item không được hỗ trợ: %1$s

en: Invalid response code "%1$s".
vi: Đáp ứng code "%1$s" không hợp lệ.

en: Invalid second parameter.
vi: Tham số thứ hai không hợp lệ.

en: Invalid tag "%1$s": %2$s.
vi: Thẻ "%1$s" không hợp lệ: %2$s.

en: Invalid third parameter.
vi: Tham số thứ ba không hợp lệ.

en: Invalid time period.
vi: Khoảng thời gian không hợp lệ.

en: Invalid trends data storage period: %1$s.
vi: Thời gian lưu trữ dữ liệu không hợp lệ: %1$s.

en: Invalid trigger data storage period: %1$s.
vi: Thời gian lưu trữ dữ liệu kích hoạt không hợp lệ: %1$s.

en: Invalid user sessions data storage period: %1$s.
vi: Thời gian lưu trữ dữ liệu phiên người dùng không hợp lệ: %1$s.

en: Invalid view name given "%s". Allowed chars: "a-z" and ".".
vi: Tên để xem không hợp lệ cho "%s". Cho phép các ký tự: "a-z" và ".".

en: Inventory
vi: Kiểm kê

en: Inventory disabled for host "%1$s".
vi: Kiểm kê bị vô hiệu hóa cho host "%1$s".

en: Inventory field
vi: Trường kiểm kê

en: Inventory mode
vi: Chế độ kiểm kê

en: Is online?
vi: Có trực tuyến hay không?

en: Issuer
vi: Tổ chức phát hành

en: It is not possible to filter by user password.
vi: Nó không thể lọc theo mật khẩu người dùng.

en: It is not possible to search by user password.
vi: Nó không thể tìm kiếm theo mật khẩu người dùng.

en: Item "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
vi: Item "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s", kế thừa từ template khác.

en: Item "%1$s" already exists on "%2$s".
vi: Item "%1$s" không tồn tại trên "%2$s".

en: Item "%1$s" cannot populate a missing host inventory field number "%2$d". Choices are: from 0 (do not populate) to %3$d.
vi: Item "%1$s" không thể gắn vào một quá trình kiểm kê số trường đang bị lỗi "%2$d". Các lựa chọn là: từ 0 (Không được gắn vào) đến "%3$d".

en: Item "%1$s" does not exist on template "%2$s".
vi: Item "%1$s" không tồn tại trên template "%2$s".

en: Item "%1$s" does not exist or you have no access to this item
vi: Item "%1$s" không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào item này

en: Item "%1$s" on "%2$s": application "%3$s" does not exist.
vi: Item "%1$s" trên "%2$s": ứng dụng "%3$s" không tồn tại.

en: Item "%1$s:%2$s" has invalid port: "%3$s".
vi: Item "%1$s":"%2$s" có cổng không hợp lệ: "%3$s".

en: Item added
vi: Item đã được thêm vào

en: Item copied | Items copied
vi[0]: Item đã được sao chép

en: Item count
vi: Đếm item

en: Item deleted
vi: Item đã bị xóa

en: Item disabled | Items disabled
vi[0]: Item đã bị vô hiệu hóaCác item đã bị vô hiệu hóa

en: Item enabled | Items enabled
vi[0]: Item đã được kích hoạtCác item đã được kích hoạt

en: Item in "not supported" state
vi: Item trong trạng thái "không được hỗ trợ"

en: Item not selected
vi: Item không được lựa chọn

en: Item pre-processing is missing parameters: %1$s
vi: Item chuẩn bị xử lí bị thiếu tham số: %1$s

en: Item prototype
vi: Kiểu item

en: Item prototype "%1$s" already exists on "%2$s", inherited from another template.
vi: Kiểu item "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s", kế thừa từ template khác.

en: Item prototype "%1$s" already exists on "%2$s", linked to another rule.
vi: Kiểu item "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s", được kết nối đên quy tắc khác.

en: Item prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
vi: Kiểu item "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s".

en: Item prototype added
vi: Kiểu item đã được thêm vào

en: Item prototype deleted
vi: Kiểu item đã bị xóa

en: Item prototype updated | Item prototypes updated
vi[0]: Kiểu item đã được cập nhật

en: Item prototype with ID "%1$s" is not available.
vi: Kiểu item với ID "%1$s" không sẵn sàng.

en: Item prototypes
vi: Các kiểu item

en: Item prototypes deleted
vi: Các kiểu item đã bị xóa

en: Item updated
vi: Item đã được cập nhật

en: Item uses host interface from non-parent host.
vi: Item sử dụng host interface không phải từ host gốc.

en: Item uses incorrect interface type.
vi: Item sử dụng kiểu interface không chính xác.

en: Item values
vi: Giá trị item

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
vi: Item sẽ được làm mới. Nhập một khoảng thời gian cập nhật chính xác.

en: Item will not be refreshed. Specified update interval requires having at least one either flexible or scheduling interval.
vi: Item sẽ không được làm mới. Khoảng thời gian cập nhật được chỉ định yêu cầu phải có ít nhất một khoảng thời gian linh hoạt hoặc kế hoạch.

en: Item will not be refreshed. Update interval should be between 1s and 1d. Also Scheduled/Flexible intervals can be used.
vi: Item sẽ không được làm mới. Khoảng thời gian cập nhật nên nằm giữa 1s và 1d. Cũng có thể sử dụng khoảng thời gian theo lịch trình/ linh hoạt.

en: Item with ID "%1$s" is not available.
vi: Item với ID "%1$s" không sẵn sàng.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as a discovery rule.
vi: Item với key "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s" như là một quy tắc phát hiện.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item created from item prototype.
vi: Item với key "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s" như là một item được tạo từ item gốc nguyên mẫu.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item prototype.
vi: Item với key "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s" như là một item gốc nguyên mẫu.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as an item.
vi: Item với key "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s" như là một item.

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s" as unknown item element.
vi: Item với key "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s" như là phần tử item chưa biết

en: Item with key "%1$s" already exists on "%2$s".
vi: Item với key "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s".

en: Items
vi: Các item

en: Items deleted
vi: Các item đã bị xóa

en: Items list
vi: Danh sách các item

en: Items location
vi: Vị trí các item

en: Items updated
vi: Các item được cập nhật

en: JSON string is expected
vi: Chuỗi JSON là được kì vọng

en: JSON-rpc error generation failed. No such error "%s".
vi: Sự tạo ra lỗi JSON-rpc đã thất bại. Không có lỗi như vậy "%s".

en: JSON-rpc method is not defined.
vi: Phương pháp JSON-rpc không được xác định.

en: JSON-rpc params is not an Array.
vi: Các tham số JSON-rpc không phải là mảng.

en: JSON-rpc version is not specified.
vi: Các phiên bản JSON-rpc không được ghi rõ.

en: Jabber identifier
vi: Định danh jabber

en: Jan
vi: Tháng 1

en: January
vi: Tháng 1

en: Jul
vi: Tháng 7

en: July
vi: Tháng 7

en: Jun
vi: Tháng 6

en: June
vi: Tháng 6

en: Keep lost resources period
vi: Giữ thời gian tài nguyên bị mất

en: Key "%1$s" does not match <grpmax|grpmin|grpsum|grpavg>["Host group(s)", "Item key", "<last|min|max|avg|sum|count>", "parameter"].
vi: Key "%1$s" không khớp với <grpmax|grpmin|grpsum|grpavg>["Host group(s)", "Item key", "<last|min|max|avg|sum|count>", "parameter"].

en: Keyword
vi: Từ khóa

en: Kiosk mode
vi: Chế độ Kiosk

en: LDAP authentication
vi: Xác thực LDAP

en: LDAP is not configured
vi: LDAP không được cấu hình

en: LDAP login successful
vi: Đăng nhập LDAP thành công

en: LDAP settings
vi: Cài đặt LDAP

en: Label
vi: Nhãn

en: Label location
vi: Vị trí nhãn

en: Language
vi: Ngôn ngữ

[ctx: page navigation]
en: Last
vi: Giá trị cuối cùng

en: Last %1$d day | Last %1$d days
vi[0]: %1$d ngày cuối cùng

en: Last %1$d hour | Last %1$d hours
vi[0]: %1$d giờ cuối cùng

en: Last %1$d minute | Last %1$d minutes
vi[0]: %1$d phút cuối cùng

en: Last %1$d month | Last %1$d months
vi[0]: %1$d tháng cuối cùng

en: Last %1$d second | Last %1$d seconds
vi[0]: %1$d giây cuối cùng

en: Last %1$d year | Last %1$d years
vi[0]: %1$d năm cuối cùng

en: Last 24 hours
vi: 24 giờ gần đây nhất

en: Last 30 days
vi: 30 ngày gần đây nhất

en: Last 365 days
vi: 365 ngày gần đây nhất

en: Last 7 days
vi: 7 ngày gần đây nhất

en: Last change
vi: Lần thay đổi cuối cùng

en: Last change (descending)
vi: Lần thay đổi cuối cùng (giảm dần)

en: Last check
vi: Lần kiểm tra cuối cùng

en: Last hour graph
vi: Đồ thị giờ cuối cuối cùng

en: Last month graph
vi: Đồ thị tháng cuối cùng

en: Last of
vi: Lần cuối cùng của

en: Last seen (age)
vi: Nhìn thấy lần cuối cùng (Thời kỳ)

en: Last value
vi: Giá trị cuối cùng

en: Last week graph
vi: Đồ thị tuần cuối cùng

en: Latest data
vi: Dữ liệu gần đây nhất

en: Latest values
vi: Các giá trị gần đây nhất

en: Left
vi: Bên trái

en: Left Y
vi: rời khỏi Y

en: Left trim
vi: Cắt trái

en: Legend
vi: Lịch sử

en: Limit for search and filter results
vi: Tìm kiếm/lọc các yếu tố giới hạn

en: Line
vi: Đường kẻ

en: Line colour
vi: Màu đường

en: Line type
vi: Loại đường

en: Line width
vi: Độ rộng đường

en: Link
vi: Liên kết

en: Link indicators
vi: Chỉ số liên kết

en: Link new templates
vi: Liên kết các template mới

en: Link selementid1 field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
vi: Trường liên kết selementid1 được trỏ đến một bản đồ không tồn tại selement ID "%1$s" cho bản đồ "%2$s".

en: Link selementid2 field is pointing to a nonexistent map selement ID "%1$s" for map "%2$s".
vi: Trường liên kết selementid2 được trỏ đến một bản đồ không tồn tại selement ID "%1$s" cho bản đồ "%2$s".

en: Link templates
vi: Liên kết các template

en: Link to template
vi: Liên kết đến template

en: Link to templates
vi: Liên kết đến các template

en: Linked map
vi: Sơ đồ được kết nối

en: Linked templates
vi: Các template đã liên kết

en: Linked to
vi: Đã liên kết đến

en: Links
vi: Liên kết

en: List is empty
vi: Danh sách rỗng

en: List of user group shares
vi: Danh sách chia sẻ nhóm người dùng

en: List of user shares
vi: Danh sách chia sẻ người dùng

en: Listing of MAC addresses. Returns string
vi: Danh sách địa chỉ MAC. Trả về kiểu string

en: Listing of PCI or USB devices. Returns text
vi: Danh sách các thiết bị PCI hoặc USB. Trả về kiểu text

en: Listing of installed packages. Returns text
vi: Danh sách các gói được cài đặt. Trả về kiểu text

en: Listing of services. Returns 0 - if empty; text - list of services separated by a newline
vi: Danh sách dịch vụ. Trả về không - nếu trống; text - danh sách các dịch vụ được phân tách bởi một dòng mới

en: Loading time of full web page (in seconds). Returns float
vi: Thời gian tải của trang web đầy đủ (tính bằng giây). Trả về kiểu float

en: Local
vi: Cục bộ

en: Local time
vi: Giờ địa phương

en: Location
vi: Vị trí

en: Location latitude
vi: Vị trí vĩ độ

en: Location longitude
vi: Vị trí kinh độ

en: Log file monitoring with log rotation support. Returns log
vi: Giám sát tệp tin log với hỗ trợ quay vòng log. Trả về log

en: Log file monitoring. Returns log
vi: Giám sát tệp tin log. Trả về kiểu log

en: Log time format
vi: Dạng thức thời gian log

en: Log unmatched SNMP traps
vi: Log không khớp với SNMP traps

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Login failed.
vi: Đăng nhập thất bại.

en: Login name or password is incorrect.
vi: Tên đăng nhập hoặc mật khẩu không chính xác.

en: Logout
vi: Đăng xuất

en: Lost
vi: Đánh mất

en: Low-level discovery rule in "not supported" state
vi: Quy tắc phát hiện mức độ thấp ở trạng thái "không được hỗ trợ"

en: MAC address A
vi: Địa chỉ MAC A

en: MAC address B
vi: Địa chỉ MAC B

en: MAINTENANCE
vi: Bảo trì

en: MD5 checksum of file. Returns character string (MD5 hash of the file)
vi: Tổng kiểm tra MD5 của tập tin. Trả về chuỗi ký tự (MD5 của tệp)

en: Macro "%1$s" already exists on "%2$s".
vi: Macro "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s".

en: Macro "%1$s" already exists.
vi: Macro "%1$s" đã tồn tại.

en: Macro "%1$s" is not unique.
vi: Macro "%1$s" không phải là duy nhất.

en: Macro with hostmacroid "%1$s" does not exist.
vi: Macro với hostmacroid "%1$s" không tồn tại.

en: Macros updated
vi: Các macro được cập nhật

en: Main filter
vi: Bộ lọc chính

en: Main navigation
vi: Điều hướng chính

en: Maintenance
vi: Bảo trì

en: Maintenance "%1$s" already exists.
vi: Bảo trì "%1$s" đã tồn tại.

en: Maintenance "Active since" value cannot be bigger than "Active till".
vi: Giá trị bảo trì "Active since" không thể được lớn hơn so với "Active till".

en: Maintenance added
vi: Bảo trì đã được thêm vào

en: Maintenance deleted
vi: Bảo trì đã bị xóa

en: Maintenance period
vi: Chu kỳ bảo trì

en: Maintenance period length
vi: Độ dài chu kỳ bảo trì

en: Maintenance periods
vi: Các chu kỳ bảo trì

en: Maintenance type
vi: Kiểu bảo trì

en: Maintenance updated
vi: Bảo trì đã được cập nhật

en: Maintenance with data collection
vi: Bảo trì với tập hợp dữ liệu

en: Maintenance without data collection
vi: Bảo trì mà không thu thập dữ liệu

en: Maintenance: %1$s
vi: Báo trì: %1$s

en: Mandatory parameter is missing.
vi: Tham số bắt buộc bị lỗi.

en: Manual
vi: Hướng dẫn

en: Manually closed
vi: Hướng dẫn bị đóng

en: Map
vi: Bản đồ

en: Map "%1$s" already exists.
vi: Sơ đồ "%1$s" đã tồn tại.

en: Map "%1$s" is public and read-only sharing is disallowed.
vi: Sơ đồ "%1$s" công khai và chia sẻ chỉ đọc không được phép

en: Map element
vi: Phần tử sơ đồ

en: Map element is missing parameters: %1$s
vi: Phần tử sơ đồ là thiếu tham số: %1$s

en: Map element label location
vi: Vị trí nhãn phần tử sơ đồ

en: Map element label type
vi: Loại nhãn phần tử bản đồ

en: Map is updated! Return?
vi: Sơ đồ được cập nhật! Quay lại?

en: Map label type
vi: Kiểu nhãn bản đồ

en: Map name cannot be empty.
vi: Tên sơ đồ không thể để trống.

en: Map navigation tree
vi: Cây điều hướng bản đồ

en: Map owner cannot be empty.
vi: Chủ sở hữu sơ đồ không thể để trống.

en: Map shape
vi: Hình sơ đồ

en: Map update failed.
vi: Cập nhật sơ đồ bị lỗi.

en: Map with ID "%1$s" is not available.
vi: Sơ đồ với ID "%1$s" không sẵn sàng.

en: Mapped to
vi: Bản đồ được vẽ tới

en: Mappings
vi: Vẽ bản đồ

en: Maps
vi: Các bản đồ

en: Mar
vi: Tháng 3

en: March
vi: Tháng 3

en: Mark elements on trigger status change
vi: Các phần tử đánh đấu trên trạng thái trigger thay đổi

en: Mark others
vi: Đánh dấu khác

en: Mark selected
vi: Đánh dấu được lựa chọn

en: Mask
vi: Mặt nạ

en: Mass update
vi: Cập nhật hàng loạt

en: Mass update elements
vi: Cập nhật hàng loạt các phần tử

en: Mass update shapes
vi: Hình dạng cập nhật lớn

en: Master item
vi: item chủ

en: Max
vi: Lớn nhất

en: Max columns
vi: Cột lớn nhất

en: Max count of elements to show inside table cell
vi: Đếm tối đã các phần tử hiển thị bên trong ô của bảng

en: Max count of elements to show inside table cell "%1$s".
vi: Đếm tối đã các phần tử hiển thị bên trong ô của bảng "%1$s".

en: Maximum number of opened files supported by OS. Returns integer
vi: Số lượng tệp mở tối đa được hỗ trợ bởi HĐH. Trả về kiểu integer

en: Maximum number of processes supported by OS. Returns integer
vi: Số lượng tiến trình tối thiểu được hỗ trợ bởi HĐH. Trả về kiểu integer

en: Maximum time period to display is %1$s day. | Maximum time period to display is %1$s days.
vi[0]: Chu kỳ thời gian tối đa để hiển thị là %1$s ngày.

en: Maximum total length of email address exceeded for media type with ID "%1$s".
vi: Tổng chiều dài tối đa của địa chỉ email vượt quá đối với loại phương tiện có ID "%1$s".

en: May
vi: Tháng 5

[ctx: May short]
en: May
vi: Tháng 5

en: Media type
vi: Loại phương tiện

en: Media type "%1$s" already exists.
vi: Loại phương tiện "%1$s" đã tồn tại.

en: Media type added
vi: Loại phương tiện đã được thêm vào

en: Media type deleted | Media types deleted
vi[0]: Loại phương tiện đã bị xóa

en: Media type disabled | Media types disabled
vi[0]: Loại phương tiện đã bị vô hiệu hóaCác loại phương tiện đã bị vô hiệu hóa

en: Media type enabled | Media types enabled
vi[0]: Loại phương tiện đã được kích hoạtCác loại phương tiện đã được kích hoạt

en: Media type is missing parameters: %1$s
vi: Loại phương tiện là thiếu tham số: %1$s

en: Media type updated
vi: Loại phương tiện đã được cập nhật

en: Media type with ID "%1$s" is not available.
vi: Kiểu phương tiện với ID "%1$s" là không sẵn sàng.

en: Media types
vi: Các loại phương tiện

en: Media types used by action "%s".
vi: Các loại phương tiện được sử dụng bởi action "%s".

en: Members
vi: Thành viên

en: Memory limit: %1$s
vi: Giới hạn bộ nhớ: %1$s

en: Memory size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
vi: Kích thước bộ nhớ theo byte hoặc theo tỷ lệ phần trăm từ tổng số. Trả về kiểu integer cho byte; kiểu float tỷ lệ phần trăm

en: Memory used by process in bytes. Returns integer
vi: Bộ nhớ đã sử dụng bởi tiến trình theo byte. Trả về kiểu integer

en: Message
vi: Tin nhắn

en: Message text limit
vi: Giới hạn văn bản tin nhắn

en: Message timeout
vi: Thời hạn tin nhắn

en: Message/Command
vi: Tin nhắn/Lệnh

en: Messages
vi: Các tin nhắn

en: Messaging
vi: Viết tin nhắn

en: Method not found.
vi: Không tìm thấy giải pháp

en: Middle
vi: Giữa

en: Min
vi: Tối thiểu

en: Minimum required PHP memory limit is %s (configuration option "memory_limit").
vi: Giới hạn bộ nhớ PHP được yêu cầu tối thiểu là %s (tùy chọn cấu hình "memory_linit").

en: Minimum required PHP upload filesize is %s (configuration option "upload_max_filesize").
vi: Kích thước tải lên tập tin PHP được yêu cầu tối thiểu là %s (tùy chọn cấu hình "upload_max_filesize").

en: Minimum required PHP version is %s.
vi: Phiên bản PHP được yêu cầu tối thiểu là %s.

en: Minimum required limit on execution time of PHP scripts is %s (configuration option "max_execution_time").
vi: Giới hạn được yêu cầu tối thiểu về thời gian thực hiện các tập lệnh PHP là %s (tùy chọn cấu hình "max_execution_time").

en: Minimum required limit on input parse time for PHP scripts is %s (configuration option "max_input_time").
vi: Giới hạn được yêu cầu tối thiểu về thời gian phân tích đầu vào cho các tập lệnh PHP là %s (tùy chọn cấu hình "max_input_time").

en: Minimum required size of PHP post is %s (configuration option "post_max_size").
vi: Kích thước được yêu cầu tối thiểu để PHP gửi đi là %s (tùy chọn cấu hình "post_max_size").

en: Minimum severity
vi: Sự quan trọng tối thiểu

en: Minimum time period to display is %1$s minute. | Minimum time period to display is %1$s minutes.
vi[0]: Chu kì thời gian tối thiểu hiển thị là %1$s phút.

en: Minutes
vi: Phút

en: Missing "gitemid" field for item.
vi: Thiếu trường "gitemid" cho item.

en: Missing "itemid" field for item.
vi: Thiếu trường "itemid" cho item.

en: Missing "name" field for application prototype in item prototype "%1$s".
vi: Thiếu trường "tên" cho kiểu ứng dụng trong kiểu item "%1$s".

en: Missing "name" field for graph prototype.
vi: Thiếu trường "tên" cho kiểu đồ thị.

en: Missing "name" field for graph.
vi: Thiếu trường "tên" cho đồ thị.

en: Missing data
vi: Thiếu dữ liệu

en: Missing items for graph "%1$s".
vi: Thiếu item cho đồ thị "%1$s".

en: Missing items for graph prototype "%1$s".
vi: Thiếu các item cho kiểu đồ thị "%1$s".

en: Missing key "%1$s" for host "%2$s".
vi: Thiếu key "%1$s" cho host "%2$s".

en: Mode
vi: Chế độ

en: Model
vi: Mô hình

en: Mon
vi: Thứ 2

en: Monday
vi: Thứ 2

en: Monitored by
vi: Theo dõi bởi

en: Monitored by proxy
vi: Giám sát bằng proxy

en: Monitored host
vi: Host được giám sát

en: Monitoring
vi: Đang theo dõi

en: Monospace
vi: Không gian nhỏ

en: Month
vi: Tháng

en: Monthly
vi: Hàng tháng

en: More matches found...
vi: Tìm thấy nhiều kết quả phù hợp hơn...

[ctx: screen reader]
en: More than %1$d matches for %2$s found
vi: Nhiều hơn %1$d khớp với %2$s được tìm thấy

en: More than 10 minutes
vi: Nhiều hơn 10 phút

en: More than one graph with name "%1$s" within host.
vi: Nhiều hơn một đồ thị với tên "%1$s" trong host.

en: Multiple
vi: Nhiều

en: Multiple PROBLEM events
vi: Nhiều sự kiện có vấn đề

en: Mute
vi: Tắt tiếng

en: Name
vi: Tên

[ctx: user first name]
en: Name
vi: Tên

en: Name of the form field should not exceed 255 characters.
vi: Tên của mẫu trường không nên vượt quá 25 kí tự.

en: Network discovery data storage period
vi: Chu kì lưu trữ dữ liệu khám phá mạng

en: Network discovery event and alert data storage period
vi: Sự kiện phát hiện mạng và chu kỳ cảnh báo lưu trữ dữ liệu

en: Network discovery event and alert data storage period "%1$s".
vi: Sự kiện khám phá mạng và chu kỳ cảnh báo lưu trữ dữ liệu "%1$s".

en: Network interface list (includes interface type, status, IPv4 address, description). Returns text
vi: Danh sách interface (bao gồm loại interface, trạng thái, địa chỉ IPv4, mô tả). Trả về kiểu text

en: Network map added
vi: Sơ đồ mạng được thêm vào

en: Network map deleted
vi: Sơ đồ mạng đã bị xóa

en: Network map updated
vi: Sơ đồ mạng được cập nhật

en: Network maps
vi: Sơ đồ mạng

en: Never
vi: Không bao giờ

en: New
vi: Mới

en: New application
vi: Ứng dụng mới

en: New application prototype
vi: Kiểu ứng dụng mới

en: New condition
vi: Điều kiện mới

en: New dashboard
vi: Bảng điều khiển mới

en: New element
vi: Phần tử mới

en: New event host group
vi: Nhóm sự kiện máy chủ mới

en: New event tag
vi: Thẻ sự kiện mới

en: New event tag value
vi: Giá trị thẻ sự kiện mới

en: New operation
vi: Thao tác mới

en: New regular expression
vi: Biểu thức chính quy mới

en: New service time
vi: Thời gian dịch vụ mới

en: New triggers
vi: Trigger mới

en: Next step
vi: Bước tiếp theo

en: No
vi: Không

en: No "%1$s" given for correlation "%2$s".
vi: Không có "%1$s" cho liên kết "%2$s".

en: No "%1$s" given for correlation.
vi: Không có "%1$ s" cho liên kết.

en: No "%1$s" given for graph prototype.
vi: "%1$s" không được đưa ra cho kiểu đồ thị.

en: No "%1$s" given for graph.
vi: "%1$s" không được đưa ra cho đồ thị.

en: No "%1$s" given for map.
vi: Không có "%1$s" cho sơ đồ.

en: No "%1$s" given for media type.
vi: Không có "%1$s" cho phương tiện.

en: No "%1$s" given for screen.
vi: "%1$s" không được đưa ra cho screen.

en: No "%1$s" given for template screen.
vi: "%1$s" không được đưa ra cho template screen.

en: No "%2$s" given for a filter condition of action "%1$s".
vi: Không có "%2$s" cho điều kiện lọc hoạt động "%1$s".

en: No "%2$s" given for a filter condition of discovery rule "%1$s".
vi: Không có "%2$s" cho điều kiện lọc quy tắc khám phá "%1$s".

en: No "%2$s" given for the filter of action "%1$s".
vi: Không có "%2$s" cho lọc hoạt động "%1$s".

en: No "%2$s" given for the filter of discovery rule "%1$s".
vi: Không có "%2$s" cho bộ lọc quy tắc khám phá "%1$s".

en: No IPMI interfaces found.
vi: Không tìm thấy IPMI interfaces.

en: No JMX interfaces found.
vi: Không tìm thấy JMX interfaces.

en: No SNMP OID specified.
vi: SNMP OID không được ghi rõ.

en: No SNMP community specified.
vi: SNMP community không được ghi rõ.

en: No SNMP interfaces found.
vi: Không tìm thấy SNMP interfaces.

en: No URL provided for screen element.
vi: Không cung cấp URL cho phần tử screen.

en: No agent interfaces found.
vi: Không tìm thấy agent interfaces.

en: No applications found.
vi: Không tìm thấy ứng dụng.

en: No authentication type specified for action operation command "%s".
vi: Không quy định loại xác thực cho thao tác lệnh action "%s".

en: No authentication user name specified for action operation command "%s".
vi: Không quy định xác thực tên người dùng cho thao tác lệnh action "%s".

en: No authentication user name specified.
vi: Không quy định xác thực tên người dùng.

en: No command specified for action operation.
vi: Không quy định lệnh cho thao tác action.

en: No command type specified for action operation.
vi: Không quy định kiểu lệnh cho thao tác action.

en: No condition type given for correlation "%1$s".
vi: Không có loại điều kiện cho liên kết "%1$s".

en: No conditions defined.
vi: Điều kiện không được xác định.

en: No data
vi: Không có dữ liệu

en: No data collection
vi: Không thu thập dữ liệu

en: No data found.
vi: Không tìm thấy dữ liệu.

en: No data.
vi: Không có dữ liệu.

en: No default interface for "%1$s" type on "%2$s".
vi: Không có interface mặc định cho kiểu "%1$s" trên "%2$s".

en: No details
vi: Không có thông tin chi tiết

en: No discovery rule IDs given.
vi: Không có quy tắc phát hiện các ID cho.

en: No encryption
vi: Không mã hóa

en: No execution target specified for action operation command "%s".
vi: Không có mục tiêu thực hiện theo quy định đối với thao tác lệnh action "%s".

en: No file was uploaded.
vi: Không có tập tin nào được tải lên.

en: No graph ID provided for screen element.
vi: Không cung cấp ID đồ thị cho phần tử screen.

en: No graph item with graphid "%s".
vi: Không có item của đồ thị với id đồ thị "%s".

en: No graph prototype ID provided for screen element.
vi: Không có ID kiểu đồ thị được cung cấp cho phần tử screen.

en: No graphs added.
vi: Không có đồ thị nào được thêm vào.

en: No host IDs given.
vi: Không có các host ID nhất định.

en: No host given for macro "%1$s".
vi: Không có host nhất định nào cho macro "%1$s".

en: No host group ID provided for screen element.
vi: ID nhóm host không được cung cấp cho phần tử screen.

en: No host groups with groupid "%s".
vi: Không tìm thấy nhóm host nào với ID nhóm "%s".

en: No host selected.
vi: Không có máy chủ nào được chọn.

en: No host with hostid "%s".
vi: Không có host với hostid "%s".

en: No icon for map element "%s".
vi: Không có biểu tượng cho phần tử bản đồ "%s".

en: No image
vi: Không có hình ảnh

en: No interface found
vi: Không tìm thấy interface

en: No interface found.
vi: Không tìm thấy interface.

en: No interface provided for proxy "%s".
vi: Interface không được cung cấp cho proxy "%s".

en: No interfaces for host "%s".
vi: Không có interface nào cho host "%s".

en: No inventory mode specified for action operation.
vi: Không có chế độ kiểm kê được chỉ định cho thao tác hoạt động.

en: No item ID provided for screen element.
vi: item ID không được cung cấp cho phần tử screen.

en: No item prototype ID provided for screen element.
vi: Không có ID item gốc được cung cấp cho phần tử screen.

en: No item with itemid="%1$s".
vi: Không có item với itemid = "%1$s".

en: No items defined.
vi: Không các định được các item.

en: No macros found.
vi: Không tìm thấy macro nào.

en: No map ID provided for screen element.
vi: Map ID không được cung cấp cho phần tử screen.

en: No maps added.
vi: Bản đồ không được thêm vào.

en: No matches found
vi: Không khớp với kết quả nào

en: No operation type given for correlation "%1$s".
vi: Không có loại hoạt động nào được đưa ra cho liên kết "%1$s".

en: No permissions for system access.
vi: Không có quyền truy cập hệ thống.

en: No permissions to referred object or it does not exist!
vi: Không có quyền truy cập vào đối tượng được gọi hoặc nó không tồn tại!

en: No private key file specified for action operation command "%s".
vi: Không quy định khóa tập tin riêng cho lệnh thao tác action "%s".

en: No private key file specified.
vi: Không quy định khóa tập tin riêng.

en: No proxy
vi: Không có proxy

en: No public key file specified for action operation command "%s".
vi: Không quy định được khóa tập tin công khai cho thao tác lệnh action "%s".

en: No public key file specified.
vi: Không quy định được khóa tập tin công khai.

en: No recipients for action operation message.
vi: Không có người nhận khi gửi nhắn tin.

en: No refresh
vi: Không làm mới

en: No screen ID provided for screen element.
vi: Screen ID không được cung cấp cho phần tử screen.

en: No screens added.
vi: Không có screen nào được thêm vào.

en: No script specified for action operation command.
vi: Không quy được script cho thao tác lệnh action.

en: No target selected
vi: Không có mục tiêu nào được chọn

en: No target selected.
vi: Không có mục tiêu nào được chọn.

en: No trigger with triggerid "%1$s".
vi: Không có trigger với triggerid "%1$s".

en: No triggers defined.
vi: Không xác định được trigger nào.

en: Non-boolean flags are deprecated.
vi: Không có cờ boolean bị phản đối.

en: None
vi: Không có

en: Normal
vi: bình thường

en: Normal view
vi: Xem bình thường

en: Not Ack
vi: Không báo nhận

en: Not all templates are linked to "%s".
vi: Không phải tất cả template đều được kết nối đến "%s".

en: Not allowed to set password for user "guest".
vi: Không được phép đặt lại mật khẩu cho người dùng "guest".

en: Not authorised.
vi: Không có tác giả.

en: Not available
vi: Không sẵn sàng

en: Not classified
vi: Chưa phân loại

en: Not supported
vi: Không được hỗ trợ

en: Note
vi: Ghi chú

en: Notes
vi: Ghi chú

en: Nothing
vi: Không có gì

en: Nothing to do.
vi: Không có gì để làm.

en: Notification report
vi: Thông báo báo cáo

en: Notifications
vi: Thông báo

en: Notify all involved
vi: Thống báo tất cả các vấn đề

en: Nov
vi: Tháng 11

en: November
vi: Tháng 11

en: Number of CPUs. Returns integer
vi: Số lượng CPU. Trả về kiểu integer

en: Number of enabled items on the host.
vi: Số lượng item kích hoạt trên máy chủ.

en: Number of hosts (enabled/disabled/templates)
vi: Số lượng máy chủ (Kích hoạt/vô hiệu hóa/mẫu)

en: Number of items (enabled/disabled/not supported)
vi: Số lượng item (Kích hoạt/vô hiệu hóa/không hỗ trợ)

en: Number of items in Zabbix database.
vi: Số lượng item trong cơ sở dữ liệu Zabbix.

en: Number of items in proxy history that are not yet sent to the server
vi: Số lượng itrm trong lịch sử proxy mà chưa được gửi đến máy chủ

en: Number of items in the queue which are delayed by from to to seconds, inclusive.
vi: Số lượng item trong hàng đợi mà đang bị trễ từ giây thứ, bao gồm.

en: Number of monitored hosts
vi: Số lượng host được giám sát

en: Number of out-of-window collisions. Returns integer
vi: Số xung đột ngoài window. Trả về kiểu integer

en: Number of problems
vi: Số lượng vấn đề

en: Number of problems and expand most critical one
vi: Số lượng vấn đề và mở rộng nghiêm trọng nhất

en: Number of processor cores on VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Số lượng lõi bộ xử lý trên VMware hypervisor, <url> - Dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: Number of processor threads on VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Số lượng nhánh bộ xử lý trên VMware hypervisor, <url> - Dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: Number of processors on VMware virtual machine, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Số lượng bộ xử lý trên máy ảo VMware, <url> - Dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: Number of rows
vi: Số lượng hàng

en: Number of slides
vi: Số lượng slide

en: Number of status changes
vi: Số trạng thái thay đổi

en: Number of steps
vi: Số bước

en: Number of triggers (enabled/disabled [problem/ok])
vi: Số lượng trigger (Kích hoạt/vô hiệu hóa [Problem/ok]

en: Number of triggers in Zabbix database.
vi: Số lượng trigger trong cơ sở dữ liệu Zabbix.

en: Number of unsupported items in Zabbix database.
vi: Số lượng item không được hỗ trợ trong cơ sở dữ liệu Zabbix.

en: Number of unsupported items on the host.
vi: Số lượng item không được hỗ trợ trên máy chủ.

en: Number of users (online)
vi: Số lượng người dùng (trực tuyến)

en: Number of users logged in. Returns integer
vi: Số lượng người dùng đăng nhập được. Trả về kiểu integer

en: Number of values stored in table HISTORY.
vi: Số lượng giá trị được lưu trữ trong bảng HISTORY.

en: Number of values stored in table HISTORY_LOG.
vi: Số lượng giá trị được lưu trữ trong bảng HISTORY_LOG.

en: Number of values stored in table HISTORY_STR.
vi: Số lượng giá trị được lưu trữ trong bảng HISTORY_STR.

en: Number of values stored in table HISTORY_TEXT.
vi: Số lượng giá trị được lưu trữ trong bảng HISTORY_TEXT.

en: Number of values stored in table HISTORY_UINT.
vi: Số lượng giá trị được lưu trữ trong bảng HISTORY_UNIT.

en: Number of values stored in table TRENDS.
vi: Số lượng giá trị được lưu trữ trong bảng TRENDS.

en: Number of values stored in table TRENDS_UINT.
vi: Số lượng giá trị được lưu trữ trong bảng TRENDS_UNIT.

en: Number of virtual machines on VMware hypervisor, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Số lượng máy ảo trên VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URl, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: Number or percentage of inodes. Returns integer for number; float for percentage
vi: Số lượng hoặc tỷ lệ phần trăm của các nút. Trả về integer cho số; foat cho tỷ lệ phần trăm

en: Numeral systems
vi: Hệ thống số

en: Numeric (float)
vi: Số (float)

en: Numeric (integer)
vi: Số lượng (integer)

en: Numeric (unsigned)
vi: Số (unsigned)

en: OK event closes
vi: Đóng sự kiện OK

en: OK event generation
vi: Tạo sự kiện OK

en: OOB IP address
vi: Địa chỉ IP OOB

en: OOB router
vi: Bộ định tuyến OOB

en: OOB subnet mask
vi: Mặt nạ subnet OOB

en: OR
vi: HOẶC

en: OS
vi: HỆ ĐIỀU HÀNH

en: OS (Full details)
vi: HỆ ĐIỀU HÀNH (đầy đủ chi tiết)

en: OS (Short)
vi: HỆ ĐIỀU HÀNH (thu gọn)

en: Oct
vi: Tháng 10

en: Octal to decimal
vi: Bát phân đến thập phân

en: October
vi: Tháng 10

en: Old event tag
vi: Thẻ sự kiện cũ

en: Old event tag value
vi: Giá trị thẻ sự kiện cũ

en: On status change triggers blink for
vi: Thay đổi trạng thái trigger trong nháy mắt

en: Once
vi: Một lần

en: One
vi: Một

en: One of the objects is left without a host group.
vi: Một trong các đối tượng rời khỏi một nhóm host.

en: One time only
vi: Một lần duy nhất

en: One-time downtime
vi: Một lần downtime

en: Only Super Admins can create host groups.
vi: Chỉ các Super Admin mới có thể tạo các nhóm host.

en: Only Super Admins can create media types.
vi: Chỉ các Super Admin mới có thể tạo các media type.

en: Only Super Admins can create user groups.
vi: Chỉ Siêu Admin mới có thể tạo nhóm người dùng.

en: Only Super Admins can delete media types.
vi: Chỉ các Super Admin mới có thể xóa các media type.

en: Only Super Admins can delete user groups.
vi: Chỉ các Super Admin mới có thể xóa các nhóm người dùng.

en: Only Super Admins can edit media types.
vi: Chỉ các Super Admin mới có thể chỉnh sửa các media type.

en: Only Super Admins can update user groups.
vi: Chỉ Siêu Admin mới có thể cập nhật nhóm người dùng.

en: Only Zabbix agent, SNMPv1, SNMPv2 and SNMPv3 checks can be made unique.
vi: Chỉ có Zabbix agent, SNMPv1, SNMPv2 và SNMPv3 có thể được tạo thành duy nhất.

en: Only administrators can set map owner.
vi: Chỉ quản trị viên mới có thể đặt chủ sở hữu sơ đồ.

en: Only administrators can set screen owner.
vi: Chỉ quản trị viên mới có thể đặt chủ sở hữu screen.

en: Only administrators can set slide show owner.
vi: Chỉ quản trị viên mới có thể đặt chủ sở hữu slide show.

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
vi: Chỉ các item được gán đến host đã kích hoạt mới được tính

en: Only one change step is allowed.
vi: Chỉ một bước thay đổi được cho phép.

en: Only one check can be unique.
vi: Chỉ một kiểm tra có thể là duy nhất.

en: Only selected problem | Only selected problems
vi[0]: Chỉ có một vấn đề được chọn

en: Only super admins can create correlations.
vi: Chỉ có siêu quản trị viên mới có thể tạo ra mối liên hệ.

en: Only super admins can create value maps.
vi: Chỉ có siêu quản trị viên mới có thể tạo ra giá trị cho sơ đồ.

en: Only super admins can delete value maps.
vi: Chỉ có siêu quản trị viên mới có thể xóa giá trị sơ đồ.

en: Only super admins can set dashboard owner.
vi: Chỉ Siêu Admin mới có thể đăht chủ sở hữu bang điều khiển.

en: Only super admins can update correlations.
vi: Chỉ Siêu Admin mới có thể cập nhật liên kết.

en: Only super admins can update value maps.
vi: Chỉ Siêu Admin mới có thể cập nhật giá trị sơ đồ.

en: Only the last 20%% of the indicator is displayed.
vi: Chỉ có 20%% cuối cùng của bộ chỉ thị được hiển thị.

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
vi: Chỉ các trigger được gán đến các host đã kích hoạt và tùy thuộc vào các item đã kích hoạt mới được tính

en: Operating system information. Returns string
vi: Thông tin hệ điều hành. Trả về kiểu string

en: Operation "%s" already exists.
vi: Thao tác "%s" đã tồn tại.

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request.
vi: Thao tác không thể được thực hiện do yêu cầu không được cho phép.

en: Operation condition
vi: Điều kiện thao tác

en: Operation details
vi: Chie tiết thao tác

en: Operation has no group to operate.
vi: Thao tác không có nhóm để hoạt động.

en: Operation has no template to operate.
vi: Thao tác không có template để hoạt động.

en: Operation type
vi: Kiểu thao tác

en: Operations
vi: Các thao tác

en: Operator
vi: Người thao tác

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Or
vi: Hoặc

en: Original
vi: Gốc

en: Other
vi: Khác

en: Other configuration parameters
vi: Cấu hình các tham số khác

en: Other parameters
vi: Các tham số khác

en: Others
vi: Khác

en: Outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
vi: Thống kê lưu lượng truy cập đi trên interface. Trả về kiểu integer

[ctx: item_form]
en: Overridden by
vi: Ghi đè bởi

en: Override item history period
vi: Ghi đè chu kỳ lịch sử item

en: Override item trend period
vi: Ưu tiên chu kỳ item

en: Overrides
vi: đè

en: Overview
vi: Tổng quan

en: Overview by proxy
vi: Tổng quan bằng proxy

en: Owner
vi: Chủ sở hữu

en: PHP LDAP extension missing.
vi: Thiếu phần mở rộng PHP LDAP

en: PHP bcmath extension missing (PHP configuration parameter --enable-bcmath).
vi: Phần mở rộng PHP bcmath đang lỗi (cấu hình tham số PHP --kích hoạt-bcmath).

en: PHP ctype extension missing (PHP configuration parameter --enable-ctype).
vi: Phần mở rộng PHP ctype lỗi (cấu hình tham số PHP --kích hoạt-ctype).

en: PHP databases support
vi: Hỗ trợ cơ sở dữ liệu PHP

en: PHP gd FreeType support
vi: Hỗ trợ PHP gd FreeType

en: PHP gd FreeType support missing.
vi: Hỗ trợ lỗi PHP gd FreeType.

en: PHP gd JPEG image support missing.
vi: Hỗ trợ hình ảnh PHP gd JPEG bị lỗi.

en: PHP gd JPEG support
vi: Hỗ trợ PHP gd JPEG

en: PHP gd PNG image support missing.
vi: Hỗ trợ hình ảnh PHP gd PNG bị lỗi.

en: PHP gd PNG support
vi: Hỗ trợ PHP gd PNG

en: PHP gd extension missing (PHP configuration parameter --with-gd).
vi: Phần mở rộng PHP gd lỗi (cấu hình tham số PHP --with-gd).

en: PHP gettext extension missing (PHP configuration parameter --with-gettext). Translations will not be available.
vi: Phần mở rộng PHP gettext lỗi (cấu hình tham số PHP --with-gettext).

en: PHP libxml extension missing.
vi: Phần mở rộng PHP libxml lỗi.

en: PHP mbstring extension missing (PHP configuration parameter --enable-mbstring).
vi: Phần mở rộng PHP mbstring lỗi (cấu hình tham số PHP --kích hoạt-mbstring).

en: PHP option "%1$s"
vi: Tùy chọn PHP "%1$s"

en: PHP option "%1$s" must be set to "%2$s"
vi: Tùy chọn PHP "%1$s" phải được gửi "%2$s"

en: PHP session auto start must be disabled (PHP directive "session.auto_start").
vi: PHP session tự khởi động phải vô hiệu hóa (PHP chỉ thị "session.auto_start").

en: PHP session extension missing (PHP configuration parameter --enable-session).
vi: Phần mở rộng PHP session lỗi (cấu hình tham số --kích hoạt-session).

en: PHP sockets extension missing (PHP configuration parameter --enable-sockets).
vi: Phần mở rộng PHP sockets lỗi (cấu hình tham số PHP --kích hoạt-sockets).

en: PHP string function overloading must be disabled.
vi: Quá tải chức năng chuỗi PHP phải bị vô hiệu hóa.

en: PHP version
vi: Phiên bản PHP

en: PHP xmlreader extension missing.
vi: Phần mở rộng PHP xmlreader lỗi.

en: PHP xmlwriter extension missing.
vi: Phần mở rộng PHP xmlwriter lỗi.

en: PROBLEM event generation mode
vi: Chế độ tạo sự kiện PROBLEM

en: PSK identity
vi: Danh tính PSK

en: PSK is too short. Minimum is %1$s hex-digits.
vi: PSK quá ngắn. Tối thiểu là %1$s hex-digits.

en: Page received incorrect data
vi: Trang nhận được dữ liệu không chính xác

en: Parameter
vi: Tham số

en: Parameter "%1$s" is deprecated.
vi: Tham số "%1$s" được yêu cầu.

en: Parameters
vi: Tham số

en: Parent discovery rules
vi: Quy tắc phát hiện gốc

en: Parent graphs
vi: Các đồ thị gốc

en: Parent items
vi: Các item gốc

en: Parent service
vi: Dịch vụ gốc

en: Parent triggers
vi: Các trigger gốc

en: Parent web scenarios
vi: Các web scenario gốc

en: Parse
vi: Phân tích

en: Parse SQL error [%1$s] in [%2$s].
vi: Lỗi Parse SQL [%1$s] trong [%2$s].

en: Parse error
vi: Lỗi phân tách

en: Passive
vi: Thụ động

en: Password
vi: mật khẩu

en: Password (once again)
vi: Mật khẩu (nhập lại một lần nữa)

en: Password is not mandatory for non internal authentication type.
vi: Mật khẩu không bắt buộc đối với loại xác thực không nội bộ.

en: Password should not be empty
vi: Mật khẩu không được để trống

en: Paste
vi: Dán

en: Paste without external links
vi: Dán mà không cần liên kết bên ngoài

en: Pause operations for suppressed problems
vi: Tạm dừng hoạt động cho các vấn đề bị hạn chế

en: Peak memory usage: %1$s
vi: Cách sử dụng bộ nhớ lúc cao điểm: %1$s

en: Percentage
vi: Phần trăm

en: Percentile line (left)
vi: Đường phần trăm (trái)

en: Percentile line (right)
vi: Đường phần trăm (phải)

en: Performs a DNS query. Returns character string with the required type of information
vi: Thực hiện một truy vấn DNS. Trả về chuỗi ký tự với loại thông tin cần thiết

en: Period
vi: Chu kỳ

en: Period type
vi: Loại chu kỳ

en: Periods
vi: Các chu kỳ

en: Permissions
vi: Quyền truy cập

en: Permissions can be assigned for user groups only.
vi: Quyền truy cập có thể chỉ được gán cho nhóm người dùng.

en: Placing algorithm
vi: Đặt thuật toán

en: Plain text
vi: Văn bản gốc

en: Play
vi: Phát

en: Play sound
vi: Phát âm thanh

en: Please check configuration parameters. If all is correct, press "%1$s" button, or "%2$s" button to change configuration parameters.
vi: Vui lòng kiểm tra các thông số cấu hình. Nếu tất cả đều chính xác, nhấn nút "%1$s" hoặc nút "%2$s" để thay đổi các tham số cấu hình.

en: Please create database manually, and set the configuration parameters for connection to this database. Press "%1$s" button when done.
vi: Vui lòng tạo cơ sở dữ liệu theo cách thủ công và đặt các tham số cấu hình để kết nối với cơ sở dữ liệu này. Nhấn nút "%1$s" khi hoàn tất.

en: Please enter the host name or host IP address and port number of the Zabbix server, as well as the name of the installation (optional).
vi: Vui lòng nhập tên máy chủ hoặc địa chỉ IP máy chủ và số cổng của máy chủ Zabbix, cũng như tên cài đặt (tùy chọn).

en: Please select two elements
vi: Xin vui lòng lựa chọn 2 phần tử

en: Please specify element name.
vi: Vui lòng chỉ định tên thành phần.

en: Point size
vi: Kích cỡ điểm

en: Points
vi: điểm

en: Populates host inventory field
vi: Gắn linh kiện vào trường host còn lại

en: Port
vi: Cổng

en: Port cannot be empty for host interface.
vi: Cổng không thể được để trống đối với host interface.

en: Port range
vi: Phạm vi cổng

en: Position
vi: Vị trí

en: Post fields
vi: Trường gửi

en: Post type
vi: Loại thư

en: Pre-installation summary
vi: Tóm tắt chuẩn bị cài đặt

en: Preprocessing
vi: Tiền xử lý

en: Preprocessing steps
vi: Bước tiền xử lý

en: Preview
vi: Xem trước

en: Previous month
vi: quay lại tháng trước

en: Previous week
vi: Quay lại tuần trước

en: Previous year
vi: Quay lại năm trước

en: Primary POC cell
vi: Ô POC đầu tiên

en: Primary POC email
vi: Email POC đầu tiên

en: Primary POC name
vi: Tên POC đầu tiên

en: Primary POC notes
vi: Ghi chú POC đầu tiên

en: Primary POC phone A
vi: Điện thoại A POC đầu tiên

en: Primary POC phone B
vi: Điện thoại BPOC đầu tiên

en: Primary POC screen name
vi: Tên screen POC đầu tiên

en: Privacy passphrase
vi: Bảo mật mật khẩu

en: Privacy protocol
vi: Giao thức riêng

en: Private
vi: Riêng

en: Private key file
vi: Key file riêng

en: Privilege level
vi: Cấp đặc quyền

en: Problem
vi: Vấn đề

en: Problem created
vi: Vấn đề được tạo

en: Problem display
vi: Hiển thị vấn đề

en: Problem expression
vi: Biểu thức vấn đề

en: Problem hosts
vi: Vấn đề máy chủ

en: Problem is not suppressed
vi: Vấn đề không được triệt tiêu

en: Problem is suppressed
vi: Vấn đề được triệt tiêu

en: Problem on
vi: Vấn đề

en: Problem resolved
vi: Vấn đề được giải quyết

en: Problem time
vi: Thời gian có vấn đề

en: Problem, if all children have problems
vi: Problem, nếu tất cả các phần tử con đều có sự cố

en: Problem, if at least one child has a problem
vi: Vấn đề, nếu ít nhất một phần tử con có vấn đề

en: Problems
vi: Các vấn đề

en: Problems by severity
vi: Vấn đề nghiêm trọng

en: Process CPU utilisation percentage. Returns float
vi: Xử lý phần trăm sử dụng CPU. Trả về kiểu float

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Provided URL "%1$s" is invalid.
vi: URL "%1$s" được cung cấp không hợp lệ

en: Proxy "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
vi: Proxy "%1$s" cho host "%2$s" không tồn tại.

en: Proxy "%1$s" is used by action "%2$s".
vi: Proxy "%1$s" được sử dụng cho hoạt động "%2$s".

en: Proxy "%1$s" is used by discovery rule "%2$s".
vi: Proxy "%1$s"  được sử dụng bởi quy tắc phát hiện "%2$s".

en: Proxy "%s" already exists.
vi: Proxy "%s" đã tồn tại.

en: Proxy added
vi: Proxy đã được thêm vào

en: Proxy address
vi: Địa chỉ proxy

en: Proxy deleted | Proxies deleted
vi[0]: Proxy đã bị xóa

en: Proxy interface creation failed.
vi: Proxy interface tạo thất bại.

en: Proxy interface update failed.
vi: Proxy interface cập nhật thất bại.

en: Proxy mode
vi: Chế độ proxy

en: Proxy name
vi: Tên proxy

en: Proxy updated
vi: Proxy đã được cập nhật

en: Public
vi: Công khai

en: Public key
vi: Khóa công khai

en: Public key file
vi: Key file công khai

en: Query fields
vi: Trường truy vấn

en: Queue
vi: Hàng đợi

en: Queue of items to be updated
vi: Hàng đợi item được cập nhật

en: RESOLVED
vi: GIẢI QUYẾT

en: Raw data
vi: Dữ liệu thô

en: Raw post
vi: Gửi thô

en: Read
vi: Đọc

en: Read only
vi: Chỉ đọc

en: Read-only
vi: Chỉ đọc

en: Read-write
vi: Đọc-ghi

en: Reason
vi: Lý do

en: Received value
vi: Giá trị nhận được

en: Recent problems
vi: Vấn đề gần đây

en: Recipient
vi: Người nhận

en: Recipient (ascending)
vi: Người nhận (tăng dần)

en: Recipient (descending)
vi: Người nhận (giảm dần)

en: Recovery
vi: Sự phục hồi

en: Recovery expression
vi: Biểu thức phục hồi

en: Recovery expression syntax error.
vi: Phục hồi lỗi cú pháp biểu thức.

en: Recovery operations
vi: Phục hồi hoạt động

en: Recovery time
vi: Thời gian phục hồi

en: Rectangle
vi: Hình chữ nhật

en: Refresh
vi: làm mới

en: Refresh interval
vi: Làm mới thời gian

en: Refresh interval multiplier
vi: Làm mới hệ số nhân thời gian

en: Refresh unsupported items
vi: Làm mới item không được hỗ trợ

en: Refresh unsupported items "%1$s".
vi: Làm mới item "%1$s" không được hỗ trợ.

en: Regular
vi: Chính quy

en: Regular expression
vi: Biểu thức chính quy

en: Regular expression "%s" already exists.
vi: Biểu thức chính quy "%s" đã tồn tại.

en: Regular expression added
vi: Biểu thức chính quy đã được thêm vào

en: Regular expression deleted | Regular expressions deleted
vi[0]: Biểu thức chính quy đã bị xóaCác biểu thức chính quy đã bị xóa

en: Regular expression does not exist.
vi: Biểu thức chính quy không tồn tại.

en: Regular expression must be a string
vi: Biểu thức chính quy phải là kiểu string

en: Regular expression updated
vi: Biểu thức chính quy đã được cập nhật

en: Regular expressions
vi: Các biểu thức chính quy

en: Regular items
vi: Item chính quy

en: Release to create a new widget.
vi: Phát hành tạo ô điều khiển mới.

en: Remember me for 30 days
vi: Ghi nhớ khoảng 30 ngày

en: Remote command
vi: Lệnh từ xa

en: Remove
vi: Gỡ bỏ

en: Remove domain name
vi: Xóa tên miền

en: Remove from favourites
vi: Gỡ bỏ từ mục ưa thích

en: Remove from host group
vi: Gỡ bỏ từ nhóm host

en: Remove from host groups
vi: Gỡ bỏ từ các nhóm host

en: Remove host
vi: Gỡ bỏ host

[ctx: screen reader]
en: Remove, %1$s
vi: Xóa, %1$s

[ctx: screen reader]
en: Removed, %1$s
vi: Đã xóa, %1$s

en: Replace
vi: Thay thế

en: Replace dependencies
vi: Thay thế quan hệ phụ thuộc

en: Reports
vi: Các thông báo

en: Request body
vi: Yêu cầu nội dung

en: Request body type
vi: Yêu cầu kiểu nội dung

en: Request sent successfully
vi: Yêu cầu gửi thành công

en: Request type
vi: Yêu cầu kiểu

en: Required
vi: yêu cầu

en: Required host permissions
vi: Quyền truy cập host được yêu cầu

en: Required performance (vps)
vi: Hiệu năng cần thiết (vps)

en: Required performance of the Zabbix server, in new values per second expected.
vi: Hiệu năng cần thiết của máy chủ Zabbix, trong các giá trị mới được dự tính trên mỗi giây.

en: Required server performance, new values per second
vi: Hiệu năng cần thiết của máy chủ, các giá trị mới trên mỗi giây

en: Required status codes
vi: Các mã trạng thái được yêu cầu

en: Required string
vi: Chuỗi được yêu cầu

en: Reset
vi: Phục hồi

en: Reset all fields to default values?
vi: Đặt lại tất cả các trường thành giá trị mặc định?

en: Reset confirmation
vi: Phục hồi xác nhận

en: Reset defaults
vi: Phục hồi mặc định

en: Resolved
vi: Đã giải quyết

en: Resolved by
vi: Giải quyết bởi

en: Resolved by correlation rule "%1$s".
vi: Giải quyết bởi quy tắc liên kết "%1$s".

en: Resolved by correlation rule.
vi: Giải quyết bởi quy tắc liên kết.

en: Resolved by user "%1$s".
vi: Giải quyết bởi người dùng "%1$s".

en: Resolved by user.
vi: Giải quyết bởi người dùng.

en: Resource
vi: Tài nguyên

en: Response code
vi: Mã đáp ứng

en: Response time
vi: Thời gian đáp ứng

en: Result
vi: Kết quả

en: Result is FALSE
vi: Kết quả là FALSE

en: Result is TRUE
vi: Kết quả là TRUE

en: Result type
vi: Loại kết quả

en: Retrieve mode
vi: Lấy lại chế độ

en: Retrieving contents of a file. Returns text
vi: Chỉ lấy nội dùng 1 tệp tin. Trả về kiểu text

en: Retry
vi: Thử lại

en: Return a JSON object describing the MBean objects or their attributes. Can be used for LLD.
vi: Trả về một đối tượng JSON mô tả các đối tượng MBean hoặc các thuộc tính của chúng. Có thể được sử dụng cho LLD.

en: Return first column of the first row of the SQL query result.
vi: Trả về cột đầu tiên của hàng đầu tiên của kết quả truy vấn SQL.

en: Return value of an attribute of MBean object.
vi: Trả về giá trị của một thuộc tính của đối tượng MBean.

en: Returns ICMP ping response time in seconds. Example: 0.02
vi: Trả về thời gian đáp ứng ICMP ping trong vài giây. Ví dụ: 0.02

en: Returns a JSON object containing Zabbix server or Proxy internal metrics.
vi: Trả về một đối tượng JSON chứa máy chủ Zabbix hoặc số liệu nội bộ Proxy.

en: Returns a JSON object describing the host network interfaces configured in Zabbix. Can be used for LLD.
vi: Trả về một đối tượng JSON mô tả các giao diện mạng máy chủ được cấu hình trong Zabbix. Có thể được sử dụng cho LLD.

en: Returns availability of a particular type of checks on the host. Value of this item corresponds to availability icons in the host list. Valid types are: agent, snmp, ipmi, jmx.
vi: Trả về tính sẵn sàng của một loại hình cụ thể của kiểm tra trên máy chủ. Giá trị của item này tương ứng với các biểu tượng có sẵn trên danh sách host. Các loại hợp lệ là: agent, snmp, ipmi, jmx.

en: Returns current maintenance status of the host.
vi: Trả về trạng thái bảo trì hiện tại của máy chủ.

en: Returns information associated with Zabbix Java gateway. Valid params are: ping, version.
vi: Trả về thông tin liên quan đến Zabbiz Java gateway. Các tham số hợp lệ là: ping, version.

en: Returns percentage of lost ICMP ping packets.
vi: Trả về tỉ lệ mất gói tin ping ICMP.

en: Right
vi: Bên phải

en: Right Y
vi: Trục phải Y

en: Right trim
vi: Cắt bên phải

en: Row added
vi: Hàng được thêm

en: Row deleted
vi: Hàng bị xóa

en: Row span
vi: Chiếm giữ trong hàng

en: Rows
vi: Số hàng

en: Rows per page
vi: Số hàng trên mỗi trang

en: Rules
vi: Các quy tắc

en: Run IPMI command
vi: Thực hiện lệnh IPMI

en: Run SSH commands
vi: Thực hiện lệnh SSH

en: Run TELNET commands
vi: Thực hiện lệnh TELNET

en: Run commands
vi: Thực hiện lệnh

en: Run custom commands on %1$s
vi: Chạy các lệnh tùy chỉnh trên %1$s

en: Run global script
vi: Chạy global script

en: Run remote commands on current host
vi: Thực hiện lệnh từ xa trên host hiện tại

en: Run remote commands on host groups
vi: Thực hiện lệnh từ xa trên các nhóm host

en: Run remote commands on hosts
vi: Thực hiện lệnh từ xa trên các host

en: Run specified command on the host. Returns text result of the command; 1 - with mode as nowait (regardless of command result)
vi: Chạy lệnh được chỉ định trên máy chủ. Trả về kết quả văn bản của lệnh; 1 - với chế độ như bây giờ (bất kể kết quả lệnh)

en: SMTP helo
vi: SMTP hello

en: SMTP server
vi: Máy chủ SMTP

en: SMTP server port
vi: Cổng máy chủ STMP

en: SNMP trap key is invalid.
vi: Khóa SNMP trap là không hợp lệ.

en: SQL count: %1$s (selects: %2$s | executes: %3$s)
vi: Đếm SQL: %1$s (chọn: %2$s | thực thi: %3$s)

en: SQL query
vi: Truy vấn SQL

en: SQL statement execution has failed "%1$s"
vi: Thực hiện câu lệnh SQL đã thất bại "%1$s"

en: SQL statement execution has failed "%1$s".
vi: Thực hiện câu lệnh SQL đã thất bại "%1$s".

en: SSL certificate file
vi: Tệp chứng chỉ SSL

en: SSL key file
vi: Tệp khóa SSL

en: SSL key password
vi: Mật khẩu SSL

en: SSL verify host
vi: Máy chủ xác minh SSL

en: SSL verify peer
vi: Xác minh SSL ngang hàng

en: Sat
vi: Thứ bảy

en: Saturday
vi: Thứ bảy

en: Save changes
vi: Lưu thay đổi

en: Save it as "%1$s"
vi: Lưu thành "%1$s"

en: Schedule
vi: Lịch trình

en: Scheduled check
vi: Kiểm tra lịch trình

en: Scheduling
vi: Lịch trình

[ctx: selected problems]
en: Scope
vi: Phạm vi

en: Screen "%1$s" already exists on template "%2$s".
vi: Screen "%1$s" đã tồn tại trên template "%2$s".

en: Screen "%1$s" already exists.
vi: Screen "%1$s" đã tồn tại.

en: Screen "%1$s" cell X - %2$s Y - %3$s is already taken.
vi: Screen "%1$s" ô X - %2$s Y - %3$s đã được thực hiện.

en: Screen "%1$s" column span in cell X - %2$s Y - %3$s is incorrect.
vi: creen "%1$s" khoảng cách cột trong ô X - %2$s Y - %3$s là không chính xác.

en: Screen "%1$s" column span in cell X - %2$s Y - %3$s is too big.
vi: Screen "%1$s" khoảng cách cột trong ô X - %2$s Y - %3$s là quá lớn.

en: Screen "%1$s" is public and read-only sharing is disallowed.
vi: Screen "%1$s" là công khai và chia sẻ chỉ đọc không được phép.

en: Screen "%1$s" row span in cell X - %2$s Y - %3$s is incorrect.
vi: Screen "%1$s" khoảng cách hàng trong ô X - %2$s Y - %3$s là không chính xác.

en: Screen "%1$s" row span in cell X - %2$s Y - %3$s is too big.
vi: Screen "%1$s" khoảng cách hàng trong ô X - %2$s Y - %3$s là quá lớn.

en: Screen added
vi: Screen đã được thêm vào

en: Screen deleted
vi: Screen đã bị xóa

en: Screen name cannot be empty.
vi: Tên screen không được để trống.

en: Screen owner cannot be empty.
vi: Chủ sở hữu screen trống.

en: Screen updated
vi: Screen đã được cập nhật

en: Script "%1$s" already exists.
vi: Script "%1$s" đã tồn tại.

en: Script added
vi: Script đã được thêm vào

en: Script deleted | Scripts deleted
vi[0]: Script đã bị xóa

en: Script menu path "%1$s" already used in script name "%2$s".
vi: Danh sách đường dẫn script "%1$s" đã được sử dụng trong tên script "%2$s".

en: Script name
vi: Tên script

en: Script name "%1$s" already used in menu path for script "%2$s".
vi: Tên script "%1$s" đã được sử dụng trong danh sách đường dẫn cho script "%2$s".

en: Script parameters
vi: Tiến trình tham số

en: Script parameters "%1$s" are missing the last new line feed for media type "%2$s".
vi: Tiến trình tham số "%1$s" đang thiếu nguồn cấp dữ liệu dòng mới cuối cùng cho loại phương tiện "%2$s".

en: Script profiler
vi: Nội dung chi tiết Script

en: Script updated
vi: Script đã được cập nhật

en: Scripts
vi: Các Script

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search attribute
vi: Tìm kiếm thuộc tính

en: Search pattern is empty
vi: Tìm kiếm mẫu là trống

en: Secondary POC cell
vi: Ô POC thứ hai

en: Secondary POC email
vi: Email POC thứ hai

en: Secondary POC name
vi: Tên POC thứ hai

en: Secondary POC notes
vi: Ghi chú POC thứ hai

en: Secondary POC phone A
vi: Điện thoại A POC thứ hai

en: Secondary POC phone B
vi: Điện thoại B POC thứ hai

en: Secondary POC screen name
vi: Tên screen POC thứ hai

en: Seconds
vi: Giây

en: Security level
vi: Mức độ bảo mật

en: Security name
vi: Tên bảo mật

en: Select
vi: Lựa chọn

en: Select prototype
vi: Lựa chọn kiểu

en: Select widget
vi: Chọn ô điều khiển

en: Selected
vi: Đã chọn

en: Selected actions deleted
vi: Các action đã chọn bị xóa

en: Selected and all other problems of related triggers
vi: Đã chọn và tất cả các vấn đề khác của các trigger liên quan

en: Selected correlations deleted
vi: Đã chọn liên kết bị xóa

en: Selected elements
vi: Các phần tử đã chọn

en: Selected items only
vi: Chỉ item được chọn

[ctx: screen reader]
en: Selected, %1$s in position %2$d of %3$d
vi: Đã chọn, %1$s ở vị trí %2$d của %3$d

[ctx: screen reader]
en: Selected, %1$s, read only, in position %2$d of %3$d
vi: Đã chọn, %1$s, chỉ đọc, ở vị trí %2$d của %3$d

en: Send backward
vi: Gửi trở lại

en: Send message
vi: Gửi tin nhắn

en: Send message to user groups
vi: Gửi tin nhắc đến các nhóm người dùng

en: Send message to users
vi: Gửi tin nhắn đến các người dùng

en: Send only to
vi: Chỉ gửi đến

en: Send to
vi: Gửi tới

en: Send to User groups
vi: Gửi tới các nhóm người dùng

en: Send to Users
vi: Gửi tới các người dùng

en: Send to back
vi: Gửi lại

en: Sent
vi: Đã gửi

en: Separated
vi: Bị ngăn cách

en: September
vi: Tháng 9

en: Serial number A
vi: Số seri A

en: Serial number B
vi: Số seri B

en: Server
vi: Máy chủ

en: Server (proxy)
vi: Máy chủ (proxy)

en: Server time
vi: thời gian máy chủ

en: Service
vi: Dịch vụ

en: Service "%1$s" cannot be deleted, because it is dependent on another service.
vi: Dịch vụ "%1$s" không thể bị xóa, bởi vì nó phụ thuộc vào dịch vụ khác.

en: Service "%1$s" cannot be dependent on itself.
vi: Dịch vụ "%1$s" không thể phụ thuộc vào chính nó.

en: Service "%1$s" cannot be linked to a trigger and have children at the same time.
vi: Dịch vụ "%1$s" không thể liên kết đến một trigger và có sản phẩm cùng một lúc.

en: Service "%1$s" is already hardlinked to a different service.
vi: Dịch vụ "%1$s" đã có liên kết tắt cứng đến một dịch vụ khác.

en: Service availability report
vi: Thông báo tính sẵn sàng dịch vụ

en: Service cannot be parent and child at the same time.
vi: Dịch vụ không thể vừa là cha vừa là con cùng một thời điểm.

en: Service created
vi: Dịch vụ được tạo

en: Service data storage period
vi: Chu kỳ lưu trữ dữ liệu dịch vụ

en: Service data storage period "%1$s".
vi: Chu kỳ lưu trữ dữ liệu "%1$s".

en: Service deleted
vi: Dịch vụ đã bị xóa

en: Service dependencies
vi: Quan hệ phụ thuộc dịch vụ

en: Service parent
vi: Dịch vụ chủ

en: Service port
vi: Cổng dịch vụ

en: Service start time must be less than end time.
vi: Thời gian bắt đầu dịch vụ phải ít hơn so với thời gian kết thúc.

en: Service times
vi: Thời gian dịch vụ

en: Service type
vi: Kiểu dịch vụ

en: Service updated
vi: Dịch vụ được cập nhật

en: Services
vi: Các dịch vụ

en: Services form a circular dependency.
vi: Các dịch vụ tạo thành một quan hệ phụ thuộc vòng tròn.

en: Session terminated, re-login, please.
vi: Kết thúc phiên làm việc, hãy đăng nhập lại.

en: Set custom time period
vi: Đặt chu kỳ thời gian tùy chỉnh

en: Set host inventory mode
vi: Đặt chế độ kiểm kê máy chủ

en: Setting LDAP dereferencing mode failed.
vi: Cài đặt chế độ tham chiếu LDAP không thành công.

en: Setting LDAP protocol failed.
vi: Cài đặt giao thức LDAP thất bại.

en: Setting LDAP referrals to "Off" failed.
vi: Cài đặt LDAP tham chiếu đến "Off" thất bại.

en: Severity
vi: Mức độ quan trọng

en: Severity (descending)
vi: Mức độ quan trọng (giảm dần)

[ctx: screen reader]
en: Severity changed
vi: Mức độ nghiêm trọng đã thay đổi

en: Severity changes
vi: Mức độ nghiêm trọng thay đổi

[ctx: screen reader]
en: Severity decreased
vi: Mức độ nghiêm trọng đã giảm

[ctx: screen reader]
en: Severity increased
vi: Mức độ nghiêm trọng đã tăng

en: Shape
vi: Hình dạng

en: Sharing
vi: Chia sẻ

en: Sharing option "%1$s" is missing a value for map "%2$s".
vi: Chia sẻ tùy chọn "%1$s" bị thiếu một giá trị cho sơ đồ "%2$s".

en: Sharing option "%1$s" is missing a value for screen "%2$s".
vi: Chia sẻ tùy chọn "%1$s" bị thiếu một giá trị cho screen "%2$s".

en: Shortened
vi: Rút ngắn

en: Show
vi: Hiển thị

en: Show details
vi: Hiển thị chi tiết

en: Show hosts in maintenance
vi: Hiển thị các host trong bảo trì

en: Show items without data
vi: Hiển thị các item không có dữ liệu

en: Show latest values
vi: Hiển thị giá trị mới nhất

en: Show legend
vi: Hiển thị chú thích

en: Show lines
vi: Hiển thị các dòng

en: Show problems
vi: Hiển thị vấn đề

en: Show selected
vi: Hiển thị lựa chọn

en: Show suppressed problems
vi: Hiển thị vấn đề bị loại bỏ

en: Show tags
vi: Hiển thị thẻ

en: Show text as HTML
vi: Hiển thị văn bản như HTML

en: Show timeline
vi: Hiển thị dòng thời gian

en: Show triggers
vi: Hiển thị các trigger

en: Show unacknowledged only
vi: Chưa xác nhận hiện thị

en: Show unavailable maps
vi: Hiển thị sơ đồ không sẵn sàng

en: Show value
vi: Hiển thị giá trị

en: Show warning if Zabbix server is down
vi: Hiển thị cảnh báo nếu máy chủ Zabbix không hoạt động

en: Show working time
vi: Hiển thị thời gian làm việc

en: Shown
vi: Đã hiển thị

en: Sign in
vi: Đăng nhập

en: Sign in with HTTP
vi: Đăng nhập với HTTP

en: Sign out
vi: Đăng xuất

en: Simple change
vi: Thay đổi đơn giản

en: Simple graph prototype
vi: Kiểu đồ thị đơn giản

en: Single
vi: Đơn

en: Site ZIP / postal
vi: Địa chỉ web ZIP / postal

en: Site address A
vi: Địa chỉ web A

en: Site address B
vi: Địa chỉ web B

en: Site address C
vi: Địa chỉ web C

en: Site city
vi: Địa chỉ web thành phố

en: Site country
vi: Địa chỉ web quốc gia

en: Site notes
vi: Ghi chú địa chỉ web

en: Site rack location
vi: Địa chỉ của vị trí

en: Site state / province
vi: Site quốc gia / tỉnh

en: Size
vi: Kích thước

en: Size of the response received from Zabbix server "%1$s" exceeds the allowed size of %2$s bytes. This value can be increased in the ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT constant in include/defines.inc.php.
vi: Kích thước của các đáp ứng nhận được từ máy chủ Zabbix "%1$s" vượt quá kích thước cho phép của %2$s byte. Giá trị này có thể được tăng lên trong các hằng số ZBX_SOCKET_BYTES_LIMIT trong include/defines.inc.php.

en: Skipped copying of graph "%1$s" to host "%2$s".
vi: Sao chép đồ thị "%1$s" đến host "%2$s" được bỏ qua.

en: Slide show "%1$s" already exists.
vi: Slide show "%1$s" đã tồn tại.

en: Slide show "%1$s" is public and read-only sharing is disallowed.
vi: Slide show "%1$s" là công khai và chia sẻ chỉ đọc không được cho phép.

en: Slide show "%s" already exists.
vi: Slide show "%s" đã tồn tại.

en: Slide show added
vi: Slide show đã được thêm vào

en: Slide show deleted
vi: Slide show đã bị xóa

en: Slide show must contain slides.
vi: Slide show phải chứa các slide.

en: Slide show owner cannot be empty.
vi: Chủ sở hữu slide show không thể để trống.

en: Slide show updated
vi: Slide show đã được cập nhật

en: Slide shows
vi: Các slide show

en: Slides
vi: Các slide

en: Soft
vi: Mềm

en: Software
vi: Phần mềm

en: Software (Full details)
vi: Phần mềm (đầy đủ chi tiết)

en: Software application A
vi: Phần mềm ứng dụng A

en: Software application B
vi: Phần mềm ứng dụng B

en: Software application C
vi: Phần mềm ứng dụng C

en: Software application D
vi: Phần mềm ứng dụng D

en: Software application E
vi: Phần mềm ứng dụng E

en: Software architecture information. Returns string
vi: Thông tin kiến trúc phần mềm. Trả về kiểu string

en: Sort entries by
vi: Sắp xếp mục bởi

en: Sort order (0->999)
vi: Sắp sếp theo thứ tự (0->999)

en: Sort triggers by
vi: Sắp xếp các trigger theo

en: Sorting by field "%1$s" not allowed.
vi: Sắp xếp theo trường "%1$s" không được cho phép.

en: Source
vi: Mã nguồn

en: Source type
vi: Kiểu nguồn

en: Specified script does not exist or you do not have rights on it for action operation command.
vi: Tập lệnh được chỉ định không tồn tại hoặc bạn không có quyền truy cập vào nó cho thao tác lệnh hoạt động.

en: Specify some filter condition to see the values.
vi: Chỉ định một số điều kiện lọc để xem các giá trị.

en: Speed
vi: Tốc độ

en: Stacked
vi: Xếp chồng

en: Standard items
vi: Các item chuẩn

en: Start in
vi: Bắt đầu

en: Starting TLS failed.
vi: TLS Bắt đầu thất bại.

en: Startup time of Zabbix server, Unix timestamp.
vi: Thời gian bắt đầu khởi động của của máy chủ Zabbix, Unix timestamp.

en: State
vi: Tình trạng

[ctx: history source selection method]
en: Static
vi: Tĩnh

en: Status
vi: Trạng thái

en: Status (ascending)
vi: Trạng thái (tăng dần)

en: Status (descending)
vi: Trạng thái (giảm dần)

en: Status calculation
vi: Tính toán trạng thái

en: Status calculation algorithm
vi: Thuật toán tính toán trạng thái

en: Status codes
vi: Mã trạng thái

en: Status disabled
vi: Trạng thái bị vô hiệu hóa

en: Status maintenance
vi: Trạng thái bảo trì

en: Status of discovery
vi: Trạng thái của discovery

en: Status ok
vi: Trạng thái ok

en: Status only
vi: Chỉ trạng thái

en: Status problem
vi: Trạng thái vấn đề

en: Step
vi: Bước

en: Step "%1$s" [%2$s of %3$s] failed: %4$s
vi: Bước "%1$s" [%2$s of %3$s] bị thất bại: %4$s

en: Step duration
vi: Thời gian các bước

en: Step of web scenario
vi: Bước web scenario

en: Step with name "%1$s" already exists.
vi: Bước có tên "%1$s" đã tồn tại.

en: Steps
vi: Các bước

en: Stop
vi: Dừng lại

en: Straight
vi: Thẳng

en: Structured data
vi: Cấu trúc dữ liệu

en: Style
vi: Kiểu

en: Sub navigation
vi: Điều hướng phụ

en: Subfilter
vi: Bộ lọc con

en: Subject
vi: Đối tượng

[ctx: encryption certificate]
en: Subject
vi: Chủ đề

en: Success Audit
vi: Kiểm nghiệm thành công

en: Success message
vi: Tin chắn thành công

en: Sum of incoming and outgoing traffic statistics on network interface. Returns integer
vi: Tổng số thống kê lưu lượng đến và đi trên interface. Trả về kiểu integer

en: Sun
vi: Chủ nhật

en: Sunday
vi: Chủ nhật

en: Support
vi: Hỗ trợ

en: Suppressed till: %1$s
vi: Bị nén cho đến khi: %1$s

en: Surname
vi: Họ

en: Swap in (from device into memory) statistics. Returns integer
vi: Trao đổi thống kê (từ thiết bị vào bộ nhớ). Trả về kiểu integer

en: Swap out (from memory onto device) statistics. Returns integer
vi: Trao đổi thống kê (từ bộ nhớ vào thiết bị). Trả về kiểu integer

en: Swap space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
vi: Hoán đổi kích thước không gian theo byte hoặc theo tỷ lệ phần trăm từ tổng số. Trả về kiểu integer cho byte; float cho tỷ lệ phần trăm

en: Switching authentication method will reset all except this session! Continue?
vi: Chuyển đổi phương pháp xác nhận sẽ thiết laoapj lại tất cả ngoại trừ phiến này! Tiếp tục?

en: System boot time. Returns integer (Unix timestamp)
vi: Thời gian khởi động hệ thống. Trả về kiểu integer (đơn vị dấu thời gian)

en: System default
vi: Mặc định hệ thống

en: System error occurred. Please contact Zabbix administrator.
vi: Xảy ra lỗi hệ thống. Vui lòng liên hệ với quản trị viên Zabbix.

en: System error.
vi: Lỗi hệ thống.

en: System host name. Returns string
vi: Tên máy chủ hệ thống. Trả về kiểu string

en: System information
vi: Thông tin hệ thống

en: System statistics. Returns integer or float
vi: Thống kê hệ thống. Trả về kiểu integer hoặc float

en: System time. Returns integer with type as utc; string - with type as local
vi: Thời gian hệ thống. Trả về kiểu integer với kiểu như utc; string- với kiểu là cục bộ

en: System uptime in seconds. Returns integer
vi: Thời gian chạy hệ thống tính bằng giây. Trả về kiểu integer

en: TOTAL
vi: TOÀN BỘ

en: Table "%1$s" does not exist.
vi: Bảng "%1$s" không tồn tại.

en: Table "%1$s" doesn't have a field named "%2$s".
vi: Bảng "%1$s" Không có trường đươc đặt tên "%2$s".

en: Tag "%1$s" with value "%2$s" already exists.
vi: Thẻ "%1$s" với giá trị "%2$s" đã tồn tại.

en: Tag display priority
vi: Thẻ hiển thị ưu tiên

en: Tag filter
vi: Thẻ bộ lọc

en: Tag for matching
vi: Thẻ cho phù hợp

en: Tag name
vi: Thẻ tên

en: Tag value
vi: Thẻ giá trị

en: Tags
vi: Thẻ

en: Target list
vi: Danh sách Target

en: Target type
vi: Kiểu Target

en: Template "%1$s" already exists.
vi: template "%1$s" đã tồn tại.

en: Template "%1$s" cannot be without host group.
vi: Mẫu "%1$s" không thể nằm ngoài nhóm máy chủ.

en: Template "%1$s" for host "%2$s" does not exist.
vi: Template "%1$s" cho host "%2$s" không tồn tại.

en: Template added
vi: Template đã được thêm vào

en: Template cannot be linked to another template more than once even through other templates.
vi: Template không thể liên kết được đến template khác nhiều hơn một lần thậm chí thông qua các template khác.

en: Template deleted
vi: Template đã bị xóa

en: Template group
vi: Nhóm template

en: Template linkage
vi: Liên kết template

en: Template macros
vi: Macro mẫu

en: Template name
vi: Tên template

en: Template screen "%1$s" already exists.
vi: Template screen "%1$s" đã tồn tại.

en: Template updated
vi: Template đã được cập nhật

en: Template value
vi: Giá trị mẫu

en: Template with the same name "%1$s" already exists.
vi: Template với cùng một tên "%1$s" đã tồn tại.

en: Template with the same name "%s" already exists.
vi: Template với cùng một tên "%s" đã tồn tại.

en: Template with the same visible name "%1$s" already exists.
vi: Template với cùng tên hiển thị "%1$s" đã tồn tại.

en: Template with the same visible name "%s" already exists.
vi: Template với cùng một tên hiển thị "%s" đã tồn tại.

en: Templates "%1$s" unlinked from hosts "%2$s".
vi: Template "%1$s" không liên kết từ các host "%2$s".

en: Test
vi: Kiểm tra

en: Test authentication
vi: Kiểm tra xác thực

en: Test confirmation
vi: Kiểm tra sự xác nhận

en: Test data
vi: Kiểm tra dữ liệu

en: Test expressions
vi: Kiểm tra các biểu thức

en: Test string
vi: Kiểm tra chuỗi

en: Text
vi: Văn bản

en: The "%1$s.%2$s" method must be called without the "auth" parameter.
vi: Phương thức "%1$s.%2$s" phải được gọi ngoại trừ tham số "auth".

en: The X coordinate of screen element located at X - %1$s and Y - %2$s of screen "%3$s" is too big.
vi: Tọa độ X của phần tử screen đặt tại X - %1$s và Y - %2$s của screen "%3$s"là quá lớn.

en: The Y coordinate of screen element located at X - %1$s and Y - %2$s of screen "%3$s" is too big.
vi: Tọa độ Y của phần tử screen đặt tại X - %1$s và Y - %2$s của screen "%3$s" là quá lớn.

en: The application is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
vi: Ứng dụng không được khám phá nữa và sẽ bị xóa trong %1$s (trên %2$s ở %3$s).

en: The application is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
vi: Ứng dụng không được khám phá nữa và sẽ bị xóa trong lần xử lý khám phá tiếp theo.

en: The frontend does not match Zabbix database.
vi: Giao diện không khớp với cơ sở dữ liệu Zabbix.

en: The frontend does not match Zabbix database. Current database version (mandatory/optional): %d/%d. Required mandatory version: %d. Contact your system administrator.
vi: Giao diện không khớp với cơ sở dữ liệu Zabbix. Phiên bản cơ sở dữ liệu hiện tại (bắt buộc/tùy chọn): %d/%d. Phiên bản bắt buộc yêu cầu: %d. Liên hệ quản trị hệ thống của bạn.

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
vi: Nhóm host không được phát hiện nữa và sẽ bị xóa trong %1$s (trên %2$s tại %3$s).

en: The host group is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
vi: Nhóm máy chủ không được khám phá nữa và sẽ bị xóa trong lần xử lý khám phá tiếp theo.

en: The host is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
vi: Host không được phát hiện nữa và sẽ bị xóa trong %1$s (trên %2$s tại %3$s).

en: The host is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
vi: Máy chủ không được khám phá nữa và sẽ bị xóa trong lần xử lý khám phá tiếp theo.

en: The image is used in icon map %1$s. | The image is used in icon maps %1$s.
vi[0]: Hình ảnh được sử dụng trong biểu tượng bản đồ %1$s.

en: The image is used in map %1$s. | The image is used in maps %1$s.
vi[0]: Hình ảnh được sử dụng trong bản đồ %1$s.

en: The item is not discovered anymore and will be deleted in %1$s (on %2$s at %3$s).
vi: Item không được phát hiện nữa và sẽ bị xóa trong %1$s (trên %2$s tại %3$s).

en: The item is not discovered anymore and will be deleted the next time discovery rule is processed.
vi: Item này không được khám phá nữa và sẽ bị xóa trong lần xử lý khám phá tiếp theo.

en: The number of processes. Returns integer
vi: Số lượng các tiến trình. Trả về kiểu integer

en: The received JSON is not a valid JSON-RPC Request.
vi: JSON đã nhận không phải là một yêu cầu JSON-RPC hợp lệ.

en: The requested remote-procedure does not exist / is not available
vi: Các yêu cầu thủ tục từ xa không tồn tại / không sẵn sàng

en: The web scenario application belongs to a different host than the web scenario host.
vi: Ứng dụng web scenario thuộc về một host khác hơn so với host web scenario.

en: Theme
vi: Giao diện

en: This day last week
vi: Ngày cuối tuần

en: This field is automatically populated by item "%s".
vi: Trường này được tự động gắn vào bởi item "%s".

en: This month
vi: Tháng này

en: This month so far
vi: Tháng này đến nay

en: This screen column is not empty. Delete it?
vi: Cột screen này không được để trống. Xóa nó?

en: This screen row is not empty. Delete it?
vi: Hàng screen này không được để trống. Xóa chúng?

en: This week
vi: Tuần này

en: This week so far
vi: Tuần này cho đến nay

en: This year
vi: Năm này

en: This year so far
vi: Năm này cho đến nay

en: Threshold
vi: Ngưỡng

en: Thu
vi: Thứ 5

en: Thursday
vi: Thứ năm

en: Till
vi: Cho tới

en: Time
vi: Thời gian

en: Time (ascending)
vi: Thời gian (tăng dần)

en: Time (descending)
vi: Thời gian (giảm dần)

en: Time a particular Zabbix process or a group of processes (identified by <type> and <mode>) spent in <state> in percentage.
vi: Thời gian một quy trình Zabbix cụ thể hoặc một nhóm các quy trình (được xác định bởi <type> và <mode>) được chi tiêu theo <state> theo tỷ lệ phần trăm.

en: Time of proxy last access. Name - proxy name. Param - lastaccess. Unix timestamp.
vi: Thời gian của truy cập proxy lần cuối cùng. Tên - tên proxy. Tham số - truy cập cuối cùng. Nhãn thời gian UNIX.

en: Time period
vi: Chu kỳ thời gian

en: Time shift
vi: Di chuyển mốc thời gian

en: Time type
vi: Kiểu thời gian

en: Time zone for PHP is not set (configuration parameter "date.timezone").
vi: Múi giờ cho PHP không được thiết lập (cấu hình tham số "date.timezone").

en: Timeout
vi: Hết giờ

en: Timestamp
vi: Nhãn thời gian

en: To set a host interface select a single item type for all items
vi: Để thiết lập một host interface chọn một kiểu item duy nhất cho tất cả các item

en: Today
vi: Hôm nay

en: Today so far
vi: Hôm nay

en: Total
vi: Tổng cộng

en: Total Elasticsearch time: %1$s
vi: Tổng thời gian tìm kiếm: %1$s

en: Total SQL time: %1$s
vi: Tổng thời gian SQL: %1$s

en: Total time: %1$s
vi: Tổng thời gian: %1$s

en: Transaction has not been closed. Aborting...
vi: Giao dịch chưa được đóng lại. Đang hủy bỏ...

en: Transform SQL query result into a JSON object for low-level discovery.
vi: Chuyển đổi kết quả truy vấn SQL thành một đối tượng JSON để khám phá mức độ thấp.

en: Transparency
vi: Công khai

en: Transport error.
vi: Lỗi đường truyền.

[ctx: missing data function]
en: Treat as 0
vi: Coi là 0

en: Trend data storage period
vi: Khuynh hướng chu kỳ lưu trữ dữ liệu

en: Trend data storage period "%1$s".
vi: Thời gian lưu trữ dữ liệu xu hướng "%1$s".

en: Trend storage period
vi: Khuynh hướng chu kỳ lưu trữ dữ liệu

en: Trends
vi: Các khuynh hướng

en: Trigger "%1$s" already exists on "%2$s".
vi: Trigger "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s".

en: Trigger "%1$s" belongs to templates with different linkages.
vi: Trigger "%1$s" thuộc về các mẫu có các liên kết khác nhau.

en: Trigger "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
vi: Trigger "%1$s" phụ thuộc vào "%2$s", mà không tồn tại.

en: Trigger added
vi: Trigger được thêm vào

en: Trigger cannot be dependent on a trigger that is inherited from it.
vi: Trigger không thể phụ thuộc vào một trigger mà được kế thừa từ nó.

en: Trigger copied | Triggers copied
vi[0]: Trigger được sao chép

en: Trigger data storage period
vi: Chu kì lưu trữ dữ liệu trigger

en: Trigger deleted
vi: Trigger đã bị xóa

en: Trigger description
vi: Mô tả trigger

en: Trigger details
vi: Chi tiết trigger

en: Trigger disabled | Triggers disabled
vi[0]: Trigger đã bị vô hiệu hóaCác trigger đã bị vô hiệu hóa

en: Trigger displaying options
vi: Tùy chọn hiển thị trigger

en: Trigger enabled | Triggers enabled
vi[0]: Trigger đã được kích hoạtCác trigger đã được kích hoạt

en: Trigger event and alert data storage period
vi: Sự kiện trigger và thông báo chu kỳ lưu trữ dữ liệu

en: Trigger event and alert data storage period "%1$s".
vi: Sự kiện trigger và thời gian lưu trữ dữ liệu cảnh báo "%1$s".

en: Trigger expression must contain at least one host:key reference.
vi: Biểu thức trigger phải chứa ít nhất một host: key reference.

en: Trigger has items from template "%1$s" that is not linked to host.
vi: Trigger có các item từ template "%1$s" đó không phải là liên kết đến host.

en: Trigger in "unknown" state
vi: Trigger ở trạng thái "unknown"

en: Trigger in template "%1$s" has dependency with trigger in template "%2$s".
vi: Trigger trong template "%1$s" phụ thuộc vào trigger trong template "%2$s".

en: Trigger info
vi: Thông tin các trigger

en: Trigger label type
vi: Kiểu nhãn trigger

en: Trigger name
vi: Tên trigger

en: Trigger overview
vi: Tổng quan các trigger

en: Trigger prototype
vi: Kiểu trigger

en: Trigger prototype "%1$s" already exists on "%2$s".
vi: Trigger "%1$s" đã tồn tại trên "%2$s".

en: Trigger prototype "%1$s" belongs to templates with different linkages.
vi: Trigger "%1$s" thuộc về các mẫu có các liên kết khác nhau.

en: Trigger prototype "%1$s" contains item prototypes from multiple discovery rules.
vi: Kiểu trigger "%1$s" chứa các kiểu item từ nhiều quy tắc phát hiện.

en: Trigger prototype "%1$s" depends on trigger "%2$s", which does not exist.
vi: Kiểu trigger "%1$s" phụ thuộc vào trigger "%2$s", không tồn tại.

en: Trigger prototype "%1$s" must contain at least one item prototype.
vi: Kiểu trigger "%1$s" phải chứa ít nhất một kiểu item.

en: Trigger prototype added
vi: Kiểu trigger đã được thêm vào

en: Trigger prototype cannot be dependent on a trigger that is inherited from it.
vi: Kiểu trigger không thể phụ thuộc vào một trigger được kế thừa từ nó.

en: Trigger prototype deleted
vi: Kiểu trigger đã bị xóa

en: Trigger prototype updated | Trigger prototypes updated
vi[0]: Kiểu trigger được cập nhật

en: Trigger prototypes
vi: Các kiểu trigger

en: Trigger prototypes deleted
vi: Các kiểu trigger đã bị xóa

en: Trigger prototypes updated
vi: Các kiểu trigger đã được cập nhật

en: Trigger recovery expression must contain at least one host:key reference.
vi: Biểu thức khôi phục trigger phải chứa ít nhất một máy chủ: tham chiếu khóa.

en: Trigger severities
vi: Mức độ quan trọng của trigger

en: Trigger severity
vi: Mức độ quan trọng của trigger

en: Trigger status "OK"
vi: Trạng thái trigger "OK"

en: Trigger status "Problem"
vi: Trạng thái Trigger "Problem"

en: Trigger updated
vi: Trigger được cập nhật

en: Triggers
vi: Các trigger

en: Triggers deleted
vi: Các trigger đã bị xóa

en: Triggers top 100
vi: Các trigger trong top 100

en: Trim
vi: Cắt

en: Try to read inaccessible property "%s".
vi: Hãy thử đọc không tiếp cận với thuộc tính "%s".

en: Tue
vi: Thứ ba

en: Tuesday
vi: Thứ ba

en: Two items ("%1$s" and "%2$s") cannot populate one host inventory field "%3$s", this would lead to a conflict.
vi: Hai item ("%1$s" và "%2$s") không thể gắn vào một trường host còn lại "%3$s", điều này sẽ dẫn đến một cuộc xung đột.

en: Two map elements should be selected
vi: Hai phần tử sơ đồ nên được chọn

en: Type
vi: Kiểu

en: Type (Full details)
vi: Kiểu (đầy đủ chi tiết)

en: Type (OK)
vi: Kiểu (OK)

en: Type (ascending)
vi: Kiểu (tăng dần)

en: Type (descending)
vi: Kiểu (giảm dần)

en: Type of calculation
vi: Kiểu tính toán

en: Type of information
vi: Kiểu thông tin

en: Type of information must be "Numeric (unsigned)" or "Numeric (float)" for aggregate items.
vi: Loại thông tin phải là "Số (unsigned)" hoặc "Số (float)" cho các item tổng hợp.

en: Types
vi: Các kiểu

en: URL (after login)
vi: URL (sau khi đăng nhập)

en: URL is not properly encoded.
vi: URL không được mã hóa chính xác.

en: URL name should be unique for map "%1$s".
vi: Tên URL phải là duy nhất trong sơ đồ "%1$s".

en: URL parameter cannot be array.
vi: Tham số URL không thể là kiểu mảng.

en: URL parameter name is empty.
vi: Tên tham số URL là trống.

en: URL should have both "name" and "url" fields for map "%1$s".
vi: URL phải có cả trường "tên" và "url" cho sơ đồ "%1$s".

en: USA (160 characters)
vi: USA (160 ký tự)

en: Unable to create the configuration file.
vi: Không thể tạo tập tin cấu hình.

en: Unable to overwrite the existing configuration file.
vi: Không thể ghi đè lên tệp cấu hình hiện có.

en: Unable to select configuration.
vi: Không thể lựa chọn cấu hình.

en: Unable to upload file because "file_uploads" is disabled.
vi: Không thể tải lên tập tin bởi vì "file_uploads" đã bị vô hiệu hóa.

en: Unacknowledged
vi: Không được tiếp nhận

en: Unacknowledged PROBLEM events
vi: Các sự kiện PROBLEM không được báo nhận

en: Unacknowledged RESOLVED events
vi: Các sự kiện GIẢI QUYẾT chưa được xác nhận

en: Unacknowledged only
vi: Chỉ không được báo nhận

en: Unblock
vi: Bỏ chặn

en: Unblock selected users?
vi: Bỏ chặn các người dùng được lựa chọn?

en: Units
vi: Đơn vị

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Unknown action
vi: Hành động không rõ

en: Unknown error
vi: Lỗi không rõ

en: Unknown function.
vi: Hàm không rõ

en: Unknown host item, no such item in selected host
vi: Host item không rõ, không có item trong host được lựa chọn

en: Unknown host, no such host present in system
vi: Host không rõ, không có như vậy trong hệ thống

en: Unknown interface type.
vi: Kiểu interface không rõ.

en: Unknown resource
vi: Tài nguyên không rõ

en: Unknown step failed: %1$s
vi: Bước thất bại không rõ: %1$s

en: Unknown value type
vi: Kiểu giá trị không rõ

en: Unlimited
vi: Không giới hạn

en: Unlink
vi: Hủy liên kết

en: Unlink and clear
vi: Hủy liên kết và xóa

en: Unlink from template
vi: Hủy liên kết từ template

en: Unlink from templates
vi: Hủy liên kết từ các template

en: Unlinked: Application "%1$s" on "%2$s".
vi: Hủy liên kết: Ứng dụng "%1$s" trên "%2$s".

en: Unlinked: Discovery rule "%1$s" on "%2$s".
vi: Hủy liên kết: Quy tắc phát hiện "%1$s" trên "%2$s".

en: Unlinked: Host prototype "%1$s" on "%2$s".
vi: Hủy liên kết: Kiểu host "%1$s" trên "%2$s".

en: Unlinked: Item "%1$s" on "%2$s".
vi: Hủy liên kết: Item "%1$s" trên "%2$s".

en: Unlinked: Item prototype "%1$s" on "%2$s".
vi: Hủy liên kết: Kiểu item "%1$s" trên "%2$s".

en: Unlinked: Web scenario "%1$s" on "%2$s".
vi: Hủy liên kết: Web scenario "%1$s" trên "%2$s".

en: Unmute
vi: Bật tiếng

en: Unsupported import file extension "%1$s".
vi: Không hỗ trợ import phần mở rộng tập tin: "%1$s".

en: Unsupported import format "%1$s".
vi: Không hỗ trợ import có dạng thức "%1$s".

en: Unsupported parameter "%2$s" for a filter condition of action "%1$s".
vi: Không hỗ trợ tham số "%2$s" cho một điều kiện lọc cho hoạt động "%1$s".

en: Unsupported parameter "%2$s" for a filter condition of discovery rule "%1$s".
vi: Tham số không được hỗ trợ "%2$s" cho điều kiện lọc của quy tắc khám phá "%1$s".

en: Unsupported parameter "%2$s" for the filter of action "%1$s".
vi: Tham số không được hỗ trợ "%2$s" cho bộ lọc hoạt động "%1$s".

en: Unsupported parameter "%2$s" for the filter of discovery rule "%1$s".
vi: Tham số không được hỗ trợ "%2$s" cho bộ lọc quy tắc khám phá "%1$s".

en: Update
vi: Cập nhật

en: Update existing
vi: Cập nhật đã tồn tại

en: Update interval
vi: Khoảng thời gian cập nhật

en: Update operations
vi: Cập nhật thao tác

en: Update problem
vi: Cập nhật vấn đề

en: Updated
vi: Đã cập nhật

en: Updated status of host "%1$s".
vi: Cập nhật trạng thái của máy chủ "%1$s".

en: Updated: %s
vi: Đã cập nhật: %s

en: Upload
vi: Tải lên

en: Upper level maps
vi: Các bản đồ ở mức cao hơn

en: Uptime
vi: Thời gian chạy

en: Uptime of Zabbix server process in seconds.
vi: Thời gian hoạt động của tiến trình máy chủ Zabbix trong vài giây.

en: Uptime/Downtime
vi: Thời gian hoạt động/Thời gian ngừng hoạt động

en: Use bulk requests
vi: Sử dụng yêu cầu số lượng lớn

en: Use custom event status colours
vi: Sử dụng màu trạng thái sự kiện tùy chỉnh

en: Use if severity
vi: Sử dụng nếu mức độ quan trọng

en: Used in actions
vi: Sử dùng trong các action

en: Used in items
vi: item đã được sử dụng

en: User
vi: Người dùng

en: User "%1$s" cannot be without user group.
vi: Người dùng "%1$s" không thể không có nhóm người dùng.

en: User "%1$s" is dashboard "%2$s" owner.
vi: Người dùng "%1$s" là chủ sở hữu bảng điều khiển "%2$s".

en: User "%1$s" is map "%2$s" owner.
vi: Người dùng "%1$s" là sở hữu sơ đồ "%2$s"

en: User "%1$s" is screen "%2$s" owner.
vi: Người dùng "%1$s" là chủ sở hữu screen "%2$s".

en: User "%1$s" is slide show "%2$s" owner.
vi: Người dùng "%1$s" là chủ sở hữu slide show "%2$s".

en: User "%1$s" is used in "%2$s" action.
vi: Người dùng "%1$s" được sử dụng trong hoạt động "%2$s".

en: User action
vi: Người dùng hoạt động

en: User added
vi: Người dùng được thêm vào

en: User agent string
vi: Chuỗi người dùng agent

en: User can't change type for himself
vi: Người dùng không thể thay đổi kiểu cho chính mình

en: User cannot add himself to a disabled group or a group with disabled GUI access.
vi: Người dùng không thể thêm chính mình vào một nhóm đã bị vô hiệu hóa hoặc một nhóm tiếp cận với giao diện người dùng.

en: User cannot change their user type.
vi: Người dùng không thể thay đổi quyền của người dùng.

en: User deleted
vi: Người dùng đã bị xóa

en: User group
vi: Nhóm người dùng

en: User group "%1$s" already exists.
vi: Nhóm người dùng "%1$s" đã tồn tại.

en: User group "%1$s" is used in "%2$s" action.
vi: Nhóm người dùng "%1$s" sử dùn trong hoạt động "%2$s".

en: User group "%1$s" is used in configuration for database down messages.
vi: Nhóm người dùng "%1$s" được sử dụng trong cấu hình cho cơ sở dữ liệu tin nhắn không hoạt động.

en: User group "%1$s" is used in script "%2$s".
vi: Nhóm người dùng "%1$s" được sử dụng trong tập lệnh "%2$s".

en: User group disabled | User groups disabled
vi[0]: Nhóm người dùng đã bị vô hiệu hóaCác nhóm người dùng đã bị vô hiệu hóa

en: User group enabled | User groups enabled
vi[0]: Nhóm người dùng đã được kích hoạtCác nhóm người dùng đã được kích hoạt

en: User group for database down message
vi: Nhóm người dùng cho cơ sở dữ liệu tin nhắn không hoạt động

en: User group for database down message "%1$s".
vi: Nhóm người dùng cho cơ sở dữ liệu tin nhắn không hoạt động "%1$s".

en: User group sharing is missing parameters: %1$s for map "%2$s".
vi: Chia sẻ nhóm người dùng bị thiếu tham số: %1$s cho sơ đồ "%2$s".

en: User group sharing is missing parameters: %1$s for screen "%2$s".
vi: Chia sẻ nhóm người dùng bị thiếu tham số: %1$s cho screen "%2$s".

en: User group with ID "%1$s" is not available.
vi: Nhóm người dùng với ID "%1$s" không sẵn sàng.

en: User groups
vi: Các nhóm người dùng

en: User is not allowed to delete himself.
vi: Người dùng không được phép xóa chính mình.

en: User macro missing parameters: %1$s
vi: Người dùng macro thiếu tham số: %1$s

en: User menu
vi: Danh sách người dùng

en: User name
vi: Tên người dùng

en: User password
vi: Mật khẩu người dùng

en: User profile
vi: Hồ sơ người dùng

en: User session data storage period
vi: Chu kỳ lưu trữ dữ liệu phiên làm việc của người dùng

en: User session data storage period "%1$s".
vi: Chu kỳ lưu trữ phiên dữ liệu người dùng "%1$s".

en: User sessions
vi: Các phiên làm việc của người dùng

en: User sharing is missing parameters: %1$s for map "%2$s".
vi: Chia sẻ của người dùng bị thiếu tham số: %1$s cho sơ đồ "%2$s".

en: User sharing is missing parameters: %1$s for screen "%2$s".
vi: Chia sẻ của người dùng bị thiếu tham số: %1$s cho screen "%2$s".

en: User type
vi: Kiểu người dùng

en: User updated
vi: Người dùng được cập nhật

en: User with ID "%1$s" is not available.
vi: Người dùng có ID "%1$s" không khả dụng.

en: User with alias "%s" already exists.
vi: Người dùng với bí danh "%s" đã tồn tại.

en: User/Recipient
vi: Người dùng/Người nhận

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Username and password
vi: Tên đăng nhập và mật khẩu

en: Users
vi: Các người dùng

en: Users unblocked
vi: Các người dùng không bị khóa

en: VMware cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
vi: Thống kê bộ nhớ VMware. Các chế độ hợp lệ: total, free, pfree, used và pused.

en: VMware cluster status, <url> - VMware service URL, <name> - VMware cluster name
vi: Trạng thái VMware cluster, <url> - Dịch vụ VMware URL, <name> - Tên VMware cluster

en: VMware datastore capacity statistics in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
vi: Thống kê dung lượng kho dữ liệu VMware theo byte hoặc theo tỷ lệ phần trăm trên tổng số. Trả về kiểu integer cho byte; float cho tỷ lệ phần trăm

en: VMware event log, <url> - VMware service URL, <mode> - all (default), skip - skip processing of older data
vi: Log sự kiện VMware, <url> - URL dịch vụ VMware, <mode> - tất cả (mặc định), bỏ qua - bỏ qua xử lý dữ liệu cũ hơn

en: VMware hypervisor BIOS uuid, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: VMware hypervisor BIOS uuid, <url> - Dịch vụ VMwareURL, <uuid> - Tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor ballooned memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Kích thước bộ nhớ VMware hypervisor thừa ra, <url> - Dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor cluster name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Tên VMware hypervisor cluster, <url> - Dịch vụ VMware hypervisor cluster VMware URL, <uuid> - Tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor datastore read statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <datastore> - datastore name, <mode> - latency
vi: Kho dữ liệu đọc số liệu thống kê VMware hypervisor, <url> - Dịch vụ VMware URL, <uuid> - Tên host VMware hypervisor, <datastore> - tên kho dữ liệu, <mode> - độ trễ

en: VMware hypervisor datastore write statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <datastore> - datastore name, <mode> - latency
vi: Kho dữ liệu ghi số liệu thống kê VMware hypervisor, <url> - Dịch vụ VMware URL, <uuid> - Tên host VMware hypervisor, <datastore> - tên kho dữ liệu, <mode> - độ trễ

en: VMware hypervisor model, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Mô hình VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Tên VMware hypervisor, <url> - Dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor network input statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <mode> - bps
vi: Thống kê mạng đầu vào VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor, <mode> - bps

en: VMware hypervisor network output statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <mode> - bps
vi: Thống kê mạng đầu vào VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor, <mode> - bps

en: VMware hypervisor performance counter, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name, <path> - performance counter path, <instance> - performance counter instance
vi: Theo dõi hiệu suất VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor , <path> - đường dẫn theo dõi hiệu suất, <instance> - đếm số lần hiệu suất

en: VMware hypervisor processor frequency, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Tần số bộ xử lý VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor processor model, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Mô hình bộ xử lý VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor processor usage in Hz, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Cách sử dụng bộ xử lý VMware hypervisor đơn vị là Hz, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor status, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Trạng thái VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor total memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Kích thước bộ nhớ tổng VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor uptime, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Thời gian chạy VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor used memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Kích thước bộ nhớ đã sử dụng VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor vendor name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Tên nhà sản xuất VMware hypervisor, <url> - Dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware hypervisor version, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware hypervisor host name
vi: Phiên bản VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host VMware hypervisor

en: VMware service full name, <url> - VMware service URL
vi: tên đầy đù của dịch vụ VMware hypervisor VMware, <url> - dịch vụ VMware URL

en: VMware service version, <url> - VMware service URL
vi: Phiên bản dịch vụ VMware, <url> - dịch vụ VMware URL

en: VMware virtual machine ballooned memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Kích thước bộ nhớ máy ảo VMware bị thừa ra, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine committed storage space, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Không gian lưu trữ máy ảo VMware được thống nhất, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine compressed memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Kích thước bộ nhớ máy ảo VMware được nén lại, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine disk device read statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - disk device instance, <mode> - bps/ops - bytes/operations per second
vi: Thiết bị đĩa máy ảo VMware đọc số liệu thống kê, <url> - Dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware, <instance> - Số thiết bị đĩa, <mode> - bps/ops - bytes/số lần thao tác trên giây

en: VMware virtual machine disk device write statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - disk device instance, <mode> - bps/ops - bytes/operations per second
vi: Thiết bị đĩa máy ảo VMware ghi số liệu thống kê, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware, <instance> - Số thiết bị đĩa, <mode> - bps/ops - bytes/ số lần thao tác trên giây

en: VMware virtual machine file system statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <fsname> - file system name, <mode> - total/free/used/pfree/pused
vi: Hệ thống tập tin máy ảo thống kê VMware, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> -  tên host máy ảo VMware, <fsname> - tên hệ thống tập tin, <mode> -  total/free/used/pfree/pused

en: VMware virtual machine guest memory usage, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Cách sử dụng bộ nhớ máy ảo VMware của khách, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - Tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine host memory usage, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Cách sử dụng bộ nhớ máy ảo VMware của host, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine hypervisor name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Tên máy ảo VMware hypervisor, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine name, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Tên máy ảo VMware, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine network interface input statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - network interface instance, <mode> - bps/pps - bytes/packets per second
vi: Thống kê interface mạng đầu vào máy ảo VMware, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware, <instance> - số lượng interface, <mode> - bps/pps - bytes/số lượng gói tin trên giây

en: VMware virtual machine network interface output statistics, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <instance> - network interface instance, <mode> - bps/pps - bytes/packets per second
vi: Thống kê interface mạng đầu ra máy ảo VMware, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy áo VMware, <instance> - số lượng interface, <mode> - bps/pps - bytes/số lượng gói tin trên giây

en: VMware virtual machine performance counter, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name, <path> - performance counter path, <instance> - performance counter instance
vi: Hiệu suất truy cập máy ảo VMware, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware, <path> - đường dẫn hiệu suất truy cập, <instance> - Số lượng hiệu suất truy cập

en: VMware virtual machine power state, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Tình trạng nguồn của máy ảo VMware, <url> - dich vụ VMware URL, <uuid> - Tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine private memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Kích thước bộ nhớ riêng của máy ảo VMware, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine processor ready time ms, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Bộ xử lý máy ảo VMware thời gian sẵn sàng ms, <url> - URL dịch vụ VMware, <uuid> - Tên máy chủ máy ảo VMware

en: VMware virtual machine processor usage in Hz, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Cách sử dụng bộ xử lý máy ảo VMware đơn vị Hz, <url> - Dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine shared memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Kích thước bộ nhớ chia sẻ của máy ảo VMware, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine swapped memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Kích thước bộ nhớ máy ảo VMware được trao đổi, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine total memory size, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Kích thước bộ nhớ tổng của máy ảo VMware, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine uncommitted storage space, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Không gian lưu trữ máy ảo VMware không được thống nhất, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine unshared storage space, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Không gian lưu trữ máy ảo VMware không được chia sẻ, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: VMware virtual machine uptime, <url> - VMware service URL, <uuid> - VMware virtual machine host name
vi: Thời gian hoạt động của máy ảo VMware, <url> - dịch vụ VMware URL, <uuid> - tên host máy ảo VMware

en: Value
vi: Giá trị

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_align". Choices are: "%2$s" and "%3$s"
vi: Giá trị "%1$s" là không hợp lệ đối với tham số "grid-align". Các lựa chọn là: "%2$s" và "%3$s"

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s" and "%3$s".
vi: Giá trị "%1$s" là không hợp lệ đối với tham số "grid-show". Các lựa chọn là: "%2$s" và "%3$s".

en: Value "%1$s" is invalid for parameter "grid_show". Choices are: "%2$s".
vi: Giá trị "%1$s" là không hợp lệ đối với tham số "grid-align". Các lựa chọn là: "%2$s".

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is %4$d characters.
vi: Giá trị "%1$s" là quá dài đối với trường "%2$s" - %3$d ký tự. Chiều dài cho phép là %4$d ký tự.

en: Value "%1$s" is too long for field "%2$s" - %3$d characters. Allowed length is 2048 characters.
vi: Giá trị "%1$s" là quá lớn đối với trường "%2$s" - %3$d ký tự. Chiều dài được cho phép là 2048 ký tự.

en: Value "%2$s" of "%1$s" has incorrect decimal format.
vi: Giá trị "%2$s" của "%1$s" có định dạng số thập phân không chính xác.

en: Value "%2$s" of "%1$s" has too many digits after the decimal point: it cannot have more than %3$s digits.
vi: Giá trị "%2$s" của "%1$s" có quá nhiều chữ số sau số sau dấu thập phân: nó không thể có nhiều hơn %3$s chữ số.

en: Value "%2$s" of "%1$s" has too many digits before the decimal point: it cannot have more than %3$s digits.
vi: Giá trị %2$s của %1$s có quá nhiều chữ số trước dấu thập phân: nó không thể có nhiều hơn %3$s chữ số.

en: Value "%2$s" of "%1$s" is too long: it cannot have more than %3$s digits before the decimal point and more than %4$s digits after the decimal point.
vi: Giá trị %2$s của %1$s quá dài: nó không thể có nhiều hơn %3$s chữ số trước dấu thập phân và nhiều hơn %4$s chữ số sau dấu thập phân.

en: Value cache effectiveness. Valid parameters are: requests, hits and misses.
vi: Giá trị có hiệu lực của cache. các tham số hợp lệ là: requests, hits and misses.

en: Value cache statistics. Valid modes are: total, free, pfree, used and pused.
vi: Thống kê giá trị của cache. Các chế độ hợp lệ là: total, free, pfree, used and pused.

en: Value map
vi: Giá trị bản đồ

en: Value map "%1$s" already exists.
vi: Giá trị bản đồ "%1$s" đã tồn tại.

en: Value map added
vi: Giá trị bản đồ đã được thêm vào

en: Value map deleted | Value maps deleted
vi[0]: Giá trị bản đồ đã bị xóa

en: Value map updated
vi: Giá trị bản đồ đã cập nhật

en: Value mapping
vi: Lập giá trị bản đồ

en: Value mappings
vi: Giá trị sơ đồ

en: Value mappings for value maps will be updated!
vi: Giá trị sơ đồ sẽ được cập nhật!

en: Value of any Windows performance counter. Returns integer, float, string or text (depending on the request)
vi: Giá trị của bất kỳ bộ đếm hiệu suất Windows. Trả về integer, float, string hoặc text (tùy theo yêu cầu)

en: Value: no data
vi: Giá trị: không có dữ liệu

en: Values
vi: Các giá trị

en: Values without names are not allowed in form fields.
vi: Các giá trị không có tên không được cho phép trong các trường mẫu.

en: Variables
vi: Biến

en: Various information about specific process(es). Returns float
vi: Thông tin khác nhau về quá trình cụ thể. Trả về kiểu float

en: Vendor
vi: Nhà sản xuất

en: Verbose
vi: Chi tiết

en: Version of Zabbix agent. Returns string
vi: Phiên bản của Zabbix agent. Trả về kiểu string

en: Vertical
vi: Thẳng đứng

en: Vertical align
vi: Căn hàng thẳng đứng

en: View as
vi: Xem

en: View is not rendered.
vi: Xem thì không được trả về.

en: Virtual space size in bytes or in percentage from total. Returns integer for bytes; float for percentage
vi: Kích thước không gian ảo tính bằng byte hoặc theo tỷ lệ phần trăm từ tổng số. Trả về integer cho byte; float cho tỷ lệ phần trăm

en: Visible name
vi: Tên hiển thị

en: Visible name cannot be empty if host name is missing.
vi: Tên hiển thị không thể bị trống nếu tên host bị lỗi.

en: Warning
vi: Cảnh báo

[ctx: setup]
en: Warning
vi: Cảnh báo

en: We are sorry, the maximum possible number of elements to remember has been reached.
vi: Chúng tôi xin lỗi, số lượng tối đa có thể của các phần tử để ghi nhớ đã đạt tới giới hạn.

en: Web scenario "%1$s" already exists on host "%2$s".
vi: Web scenario "%1$s" đã tồn tại trên host "%2$s".

en: Web scenario "%1$s" already exists.
vi: Web scenario "%1$s" đã tồn tại.

en: Web scenario "%1$s" on "%2$s": application "%3$s" does not exist.
vi: Web scenario "%1$s" trên "%2$s": ứng dụng "%3$s" không tồn tại.

en: Web scenario added
vi: Web scenario đã được thêm

en: Web scenario deleted
vi: Web scenario đã bị xóa

en: Web scenario disabled | Web scenarios disabled
vi[0]: Web scenario đã bị vô hiệu hóaCác web scenario đã bị vô hiệu hóa

en: Web scenario enabled | Web scenarios enabled
vi[0]: Web scenario đã được kích hoạtCác web scenario đã được kích hoạt

en: Web scenario updated
vi: Web scenario đã cập nhật

en: Wed
vi: Thứ 4

en: Wednesday
vi: Thứ tư

en: Weekly
vi: Hàng tuần

en: Welcome
vi: Chào mừng

en: Welcome to
vi: Chào mừng đến với

en: When active
vi: Khi hoạt động

en: Width
vi: Chiều rộng

en: With data collection
vi: Thu thập dữ liệu

en: With last event unacknowledged
vi: Sự kiện cuối cùng không được tiếp nhận

en: With problems
vi: Các vấn đề

en: With triggers
vi: Các trigger

en: With unacknowledged events
vi: Các sự kiện không được tiếp nhận

en: Without problems
vi: Ngoài các vấn đề

en: Without triggers
vi: Ngoài các trigger

en: Wizard
vi: Trợ lý

en: Working time
vi: Thời gian làm việc

en: Working time "%1$s".
vi: Thời gian làm việc "%1$s".

en: Write
vi: Ghi

en: Wrong fields for dependency for service "%1$s".
vi: Những trường không đúng đối với quan hệ phụ thuộc cho dịch vụ "%1$s".

en: Wrong fields for host "%1$s".
vi: Các trường sai cho máy chủ "%1$s".

en: Wrong fields for image "%1$s".
vi: Những trường không đúng đối với hình ảnh "%1$s".

en: Wrong fields for linktrigger delete.
vi: Những trường không đúng đối với liên kết trigger bị xóa.

en: Wrong fields for linktrigger update.
vi: Những trường không đúng đối với liên kết trigger cập nhật.

en: Wrong fields for linktrigger.
vi: Những trường không đúng đối với liên kết trigger.

en: Wrong fields for macro "%1$s".
vi: Những trường không đúng đối với macro "%1$s".

en: Wrong fields for map link.
vi: Những trường không đúng đối với liên kết bản đồ.

en: Wrong fields for service "%1$s".
vi: Những trường không đúng đối với dịch vụ "%1$s".

en: Wrong fields for time for service "%1$s".
vi: Những trường không đúng đối với thời gian của dịch vụ "%1$s".

en: Wrong fields for trigger prototype.
vi: Các trường sai cho kiểu trigger.

en: Wrong fields for trigger.
vi: Những trường không đúng đối với trigger.

en: Wrong value for url field.
vi: Giá trị sai cho trường url.

en: X-Axis
vi: trục X

en: XML XPath
vi: Đường dẫn XML

en: XML data
vi: Dữ liệu XML

en: XML is empty
vi: XML trống

en: Y axis MAX value
vi: Giá trị cực đại của trục Y

en: Y axis MAX value must be greater than Y axis MIN value.
vi: Giá trị cực đại của trục Y phải lớn hơn giá trị cực tiểu trục Y.

en: Y axis MIN value
vi: Giá trị cực tiểu trục Y

en: Y axis side
vi: Trục bên Y

en: Y-axis
vi: Trục Y

en: Year
vi: Năm

en: Yearly
vi: Hàng năm

en: Yesterday
vi: hôm qua

en: You are logged in as "%1$s".
vi: Bạn vừa đăng nhập vào "%1$s".

en: You are not able to choose some of the languages, because locales for them are not installed on the web server.
vi: Bạn không thể chọn một số trong các ngôn ngữ, bởi vì địa chỉ của chúng không được cài đặt trên web máy chủ.

en: You are not logged in
vi: Bạn không đăng nhập

en: You can not switch hosts for current selection.
vi: Bạn không thể chuyển đổi các host cho lựa chọn hiện tại.

en: You did not specify host for operation.
vi: Bạn không ghi rõ host cho thao tác.

en: You did not specify host group for operation.
vi: Bạn không ghi rõ nhóm host cho thao tác.

en: You did not specify targets for action operation command "%s".
vi: Bạn không ghi rõ mục tiêu cho lệnh thao tác action "%s".

en: You did not specify targets for action operation global script "%s".
vi: Bạn không ghi rõ mục tiêu cho thao tác tập lệnh action "%s".

en: You do not have permission to perform this operation.
vi: Bạn không có quyền để thực hiện các thao tác này.

en: You do not have permissions to create users.
vi: Bạn không có quyền để tạo các người dùng.

en: You have no permissions to access this page.
vi: Bạn không có quyền truy cập trang này.

en: You have unsaved changes.
vi: Bạn có các thay đổi chưa lưu.

en: You must login to view this page.
vi: Bạn phải đăng nhập để xem trang này.

en: Your database is not working properly. Please wait a few minutes and try to repeat this action. If the problem still persists, please contact system administrator. The problem might be caused by long running transaction or row level lock accomplished by your database management system.
vi: Cơ sở dữ liệu của bạn không hoạt động đúng. Vui lòng đợi vài phút và cố gắng lặp lại hành động này. Nếu sự cố vẫn còn, vui lòng liên hệ với quản trị viên hệ thống. Vấn đề có thể do giao dịch chạy dài hoặc khóa cấp hàng được thực hiện bởi hệ thống quản lý cơ sở dữ liệu của bạn.

en: Zabbix Share
vi: Chia sẻ zabbix

en: Zabbix Technical Support
vi: Hỗ trợ kỹ thuật zabbix

en: Zabbix has received an incorrect request.
vi: Zabbix đã nhận được một yêu cầu không chính xác.

en: Zabbix internal authentication
vi: Xác thực Zabbix internal

en: Zabbix login form
vi: Mẫu đăng nhập zabbix

en: Zabbix server
vi: Máy chủ Zabbix

en: Zabbix server "%s" can not be reached. Possible reasons:
    1. Incorrect server IP/DNS in the "zabbix.conf.php";
    2. Incorrect network configuration.
vi: Máy chủ Zabbix "%s" không thể đạt được. Các lý do có thể là:
    1.IP/DNS máy chủ không chính xác trong "zabbix.conf.php";
    2. Cấu hình mạng không chính xác.

en: Zabbix server (proxy)
vi: Máy chủ zabbix (proxy)

en: Zabbix server details
vi: Chi tiết máy chủ zabbix

en: Zabbix server is not running: the information displayed may not be current.
vi: Máy chủ Zabbix đang không hoạt động: Thông tin được hiển thị có thể không tồn tại.

en: Zabbix server is running
vi: Máy chủ Zabbix đang hoạt động

en: Zabbix server is running check interval "%1$s".
vi: Máy chủ Zabbix đang hoạt động kiểm tra khoảng thời gian "%1$s".

en: Zabbix server name
vi: Tên máy chủ Zabbix

en: Zabbix server port
vi: Cổng máy chủ Zabbix

en: Zoom out
vi: Phóng to/nhỏ

en: [Wrong value for day: "%s" ]
vi: [Giá trị sai trong ngày: "%s"]

en: [Wrong value for month: "%s" ]
vi: [Giá trị sai trong tháng: "%s"]

en: a boolean is expected
vi: Một boolean được mong đợi

en: a character string is expected
vi: Chuỗi kí tự được mong đợi

en: a hexadecimal colour code (6 symbols) is expected
vi: một mã màu thập lục phân (6 ký hiệu) được mong đợi

en: a number is expected
vi: một số được kì vọng

en: a number is too large
vi: một số là quá lớn

en: a numeric value is expected
vi: một giá trị số được mong đợi

en: a time is expected
vi: một thời gian được kì vọng

en: a time period is expected
vi: một khoảng thời gian được dự kiến

en: a time range is expected
vi: một khoảng thời gian dự kiến

en: a time unit is expected
vi: một đơn vị thời gian dự kiến

en: a user macro is expected
vi: một macro người dùng được kì vọng

en: abschange() - Absolute difference between last and previous value
vi: abschange () - Sự khác biệt tuyệt đối giữa giá trị cuối cùng và giá trị trước

en: affects only filtered data
vi: chỉ ảnh hưởng đến dữ liệu được lọc

en: all
vi: Tất cả

en: all media
vi: Tất cả media

en: an array is expected
vi: một mảng được mong đợi

en: an array or a character string is expected
vi: một mảng hoặc một chuỗi ký tự được mong đợi

en: an empty string is expected
vi: một chuỗi trống dự kiến

en: an even number of hexadecimal characters is expected
vi: một số lượng chẵn các ký tự thập lục phân được mong đợi

en: an explicit time is expected
vi: một thời gian rõ ràng được dự kiến

en: ascending
vi: tăng dần

en: at least one override option must be specified
vi: ít nhất một tùy chọn ghi đè phải được chỉ định

en: auto registration
vi: Đăng ký tự động

en: auto-registered host
vi: Host được đăng ký tự động

en: avg() - Average value of a period T
vi: avg () - Giá trị trung bình của một khoảng thời gian T

en: band() - Bitwise AND of last (most recent) T value and mask
vi: band () - Bitwise AND của giá trị T và mặt nạ cuối cùng (gần đây nhất)

en: blinking
vi: Nhấp nháy

en: both username and password should be either present or empty
vi: cả tên người dùng và mật khẩu đều phải có hoặc trống

en: calculated
vi: Tính toán

en: cannot be changed
vi: Không thể thay đổi

en: cannot be empty
vi: Không thể để trống

en: cannot convert to JSON, result value too long
vi: không thể chuyển đổi sang JSON, giá trị kết quả quá dài

en: cannot perform Scroll API request, data could be truncated
vi: không thể thực hiện yêu cầu API, dữ liệu có thể bị cắt ngắn

en: change() - Difference between last and previous value
vi: thay đổi() - Sự khác biệt giữa giá trị cuối cùng và giá trị trước đó

en: check expression starting from "%1$s"
vi: kiểm tra biểu thức bắt đầu từ "%1$s"

en: circular item dependency is not allowed
vi: phụ thuộc item không được phép

en: colour
vi: Màu sắc

en: comma-separated list
vi: danh sách được phân tách bằng dấu phẩy

en: configure
vi: cấu hình

en: contains
vi: bao gồm

en: count() - Number of successfully retrieved values V (which fulfill operator O) for period T
vi: Count () - Số lượng giá trị được truy xuất thành công V (đáp ứng toán tử O) cho giai đoạn T

en: date() - Current date
vi: date() - ngày hiện tại

en: dayofmonth() - Day of month
vi: dayofmonth() - Ngày của tháng

en: dayofweek() - Day of week
vi: dayofweek () - Ngày trong tuần

en: days
vi: Ngày

en: default
vi: Mặc định

en: delta() - Difference between MAX and MIN value of a period T
vi: delta() - Chênh lệch giữa giá trị MAX và MIN của khoảng thời gian T

en: descending
vi: giảm dần

en: diff() - Difference between last and preceding values (1 - true, 0 - false)
vi: diff() - Sự khác biệt giữa các giá trị cuối cùng và trước (1 - true, 0 - false)

en: directory or script name cannot be empty
vi: tên thư mục hoặc tập lệnh không được để trống

en: discovery rule is disabled
vi: quy tắc khám phá bị vô hiệu hóa

en: does not contain
vi: Không bao gồm

en: does not equal
vi: Không bằng

en: does not match
vi: Không khớp

en: equals
vi: bằng

en: esc_step_from and esc_step_to must be set together.
vi: esc_step_from và esc_step_to phải được thiết lập cùng nhau.

en: expression is empty
vi: Biểu thức trống

en: failed to parse JSON
vi: thất bại trong việc phân tích JSON

en: first
vi: đầu tiên

en: first parameter is expected
vi: tham số đầu tiên được mong đợi

en: forecast() - Forecast for next t seconds based on period T
vi: dự báo () - Dự báo cho t giây tiếp theo dựa trên khoảng thời gian T

en: fourth
vi: Thứ tư

en: fuzzytime() - Difference between item value (as timestamp) and Zabbix server timestamp is less than or equal to T seconds (1 - true, 0 - false)
vi: fuzzytime () - Chênh lệch giữa giá trị item (dưới dạng dấu thời gian) và dấu thời gian của máy chủ Zabbix nhỏ hơn hoặc bằng T giây (1 - đúng, 0 - sai)

[ctx: item_form]
en: global housekeeping settings
vi: Cài đặt global housekeeping

en: host group
vi: Nhóm host

en: host is not monitored
vi: Máy chủ không được theo dõi

en: host pattern
vi: Mẫu máy chủ

en: hostid of dependent item and master item should match
vi: id máy chủ của item phụ thuộc và item chủ phải phù hợp

en: icon
vi: Biểu tượng

en: image
vi: Hình ảnh

en: including subgroups
vi: bao gồm các nhóm nhỏ

en: incorrect element count
vi: số phần tử không chính xác

en: incorrect syntax near "%1$s"
vi: Cú pháp không chính xác khoảng "%1$s"

en: invalid address range "%1$s"
vi: phạm vi địa chỉ không hợp lệ "%1$s"

en: invalid byte sequence in UTF-8
vi: chuỗi byte không hợp lệ trong UTF-8

en: invalid delay
vi: Thời gian trễ không hợp lệ

en: invalid history storage period
vi: thời gian lưu trữ lịch sử không hợp lệ

en: invalid host group name
vi: tên máy chủ không hợp lệ

en: invalid host name
vi: Tên máy chủ không hợp lệ

en: invalid regular expression
vi: Biểu thức chính quy không hợp lệ

en: invalid trend storage period
vi: Chu kì lưu trữ dữ liệu không hợp lệ

en: iregexp() - Regular expression V matching last value in period T (non case-sensitive; 1 - match, 0 - no match)
vi: iregapi() - Biểu thức V thông thường khớp với giá trị cuối cùng trong khoảng thời gian T (không phân biệt chữ hoa chữ thường; 1 - khớp, 0 - không khớp)

en: is greater than or equals
vi: lớn hơn hoặc bằng

en: is less than or equals
vi: nhỏ hơn hoặc bằng

en: is not enclosed in {} or is malformed
vi: không được đính kèm trong {} hoặc không đúng định dạng

en: item is disabled
vi: item bị vô hiệu hóa

en: item pattern
vi: item mẫu

en: key is empty
vi: Không có key

en: last
vi: Cuối cùng

en: last() - Last (most recent) T value
vi: last() - Giá trị T cuối cùng (gần đây nhất)

en: left
vi: bên trái

en: list of characters
vi: Danh sách kí tự

en: logeventid() - Event ID of last log entry matching regular expression T (1 - match, 0 - no match)
vi: logeventid() - ID sự kiện của bản log cuối cùng khớp với biểu thức chính quy T (1 - khớp, 0 - không khớp)

en: logseverity() - Log severity of the last log entry
vi: logseverity() - Mức độ nghiêm trọng của bản log cuối cùng

en: logsource() - Log source of the last log entry matching parameter T (1 - match, 0 - no match)
vi: logource() - Nguồn log của tham số khớp bản log cuối cùng T (1 - khớp, 0 - không khớp)

en: low-level discovery rule
vi: Quy tắc phát hiện low-level

en: macro is empty
vi: macro trống

en: map
vi: Bản đồ

en: matches
vi: Khớp với

en: max() - Maximum value for period T
vi: max() - Giá trị tối đa cho giai đoạn T

en: maximum dependent items count reached
vi: số lượng phụ thuộc tối đa đạt đến

en: maximum number of dependency levels reached
vi: số lượng mức độ phụ thuộc tối đa đạt được

en: min() - Minimum value for period T
vi: min () - Giá trị tối thiểu cho giai đoạn T

en: minimum length is %1$s characters
vi: độ dài tối thiểu là ký tự %1$s

en: must be a valid LDAP user
vi: Phải có một người dùng LDAP hợp lệ

en: must be between "%1$s" and "%2$s"
vi: Phải nằm trong khoảng "%1$s" và "%2$s"

en: must contain at least one low-level discovery macro
vi: phải chứa ít nhất một macro khám phá cấp thấp

en: name
vi: tên

en: new event tag
vi: thẻ sự kiện mới

en: no data
vi: Không có dữ liệu

en: nodata() - No data received during period of time T (1 - true, 0 - false)
vi: nodata() - Không có dữ liệu nhận được trong khoảng thời gian T (1 - đúng, 0 - sai)

en: none
vi: Không có

en: nonempty key and value pair expected
vi: cặp khóa và giá trị dự kiến không được để trống

en: not selected
vi: Không được chọn

en: now() - Number of seconds since the Epoch
vi: now () - Số giây kể từ Epoch

en: number
vi: số

en: old event tag
vi: thẻ sự kiện cũ

en: other
vi: Khác

en: output
vi: đầu ra

en: pattern
vi: Mẫu

en: percentile() - Percentile P of a period T
vi: Percile () - Phần trăm P của giai đoạn T

en: prev() - Previous value
vi: prev() - Giá trị trước

en: problem pattern
vi: Mẫu vấn đề

en: refreshed every %1$s sec.
vi: Cứ %1$s giây làm mới một lần.

en: regexp() - Regular expression V matching last value in period T (1 - match, 0 - no match)
vi: regexp() - Biểu thức V thông thường khớp với giá trị cuối cùng trong khoảng thời gian T (1 - khớp, 0 - không khớp)

en: regular expression
vi: biểu thức chính quy

en: remember selected
vi: Ghi nhớ lựa chọn

en: right
vi: Bên phải

en: ruleid of dependent item and master item should match
vi: quy tắc của item phụ thuộc và item chủ phải phù hợp

[ctx: adjective]
en: second
vi: giây

en: second parameter is expected
vi: tham số thứ hai được kì vọng

en: selected
vi: Chọn

en: short description
vi: Mô tả ngắn

en: should be empty
vi: trống

en: show icon mappings
vi: Thiết lập biểu tượng bản đồ hiển thị

en: show value mappings
vi: Thiết lập giá trị bản đồ hiển thị

en: str() - Find string V in last (most recent) value (1 - found, 0 - not found)
vi: str() - Tìm chuỗi V trong giá trị cuối cùng (gần đây nhất) (1 - tìm thấy, 0 - không tìm thấy)

en: strlen() - Length of last (most recent) T value in characters
vi: strlen() - Độ dài của giá trị T cuối cùng (gần đây nhất) trong các ký tự

en: sum() - Sum of values of a period T
vi: tổng() - Tổng giá trị của một khoảng thời gian T

en: supplied credentials are not unique
vi: thông tin được cung cấp không phải là duy nhất

en: tag
vi: thẻ

en: template ID "%1$s" is passed %2$s times
vi: ID template "%1$s" được thông qua %2$s lần

en: the parameter "%1$s" is missing
vi: Tham số "%1$s" bị thiếu

en: the tag "%1$s" is missing
vi: Thẻ "%1$s" bị thiếu

en: third
vi: Thứ ba

en: time shift
vi: thay đổi thời gian

en: time() - Current time
vi: time() - thời gian hiện tại

en: timeleft() - Time to reach threshold estimated based on period T
vi: timeleft () - Thời gian để đạt ngưỡng ước tính dựa trên khoảng thời gian T

en: trigger does not allow manual closing
vi: Trigger không cho phép đóng thủ công

en: trigger prototype cannot be moved to another template or host
vi: mẫu trigger không thể được chuyển sang mẫu hoặc máy chủ khác

en: trigger with linkages cannot be moved to another template or host
vi: trigger với các liên kết không thể được chuyển đến một mẫu hoặc máy chủ khác

en: type here to search
vi: Kiểu cần tìm kiếm

en: unacceptible URL
vi: URL không được chấp nhận

en: unexpected end of key
vi: Kết thúc key bất thường

en: unexpected end of macro
vi: kết thúc bất ngờ của macro

en: unexpected parameter "%1$s"
vi: tham số bất ngờ "%1$s"

en: unexpected tag "%1$s"
vi: Thẻ bất ngờ "%1$s"

en: unexpected text "%1$s"
vi: Văn bản bất ngờ "%1$s"

en: unexpected value "%1$s"
vi: Giá trị bất ngờ "%1$s"

en: unknown
vi: Không rõ

en: unsupported version number
vi: Số phiên bản không được hỗ trợ

en: value
vi: Giá trị

en: value "%1$s" not found
vi: Giá trị "%1$s" không được tìm thấy

en: value %1$s already exists
vi: Giá trị "%1$s" đã tồn tại

en: value is too long
vi: Giá trị quá dài

en: value must be one of %1$s
vi: giá trị phải là một trong %1$s

en: wrong discovery rule type
vi: phát hiện sai loại quy tắc

en: wrong item type
vi: Loại item sai
